Tarptautinė miego diena. Ką valgyti, kad kokybiškai pailsėtume?

Vos nepramiegojome – kovo 21-ąją minima Tarptautinė miego diena…

Ar miegas bus kokybiškas, svarbu ir tai, ką valgote prieš miegą. Įtakos geram miegui turi ir tinkamo maisto suvartojamas kiekis. Vakarienės porcijos dydis neturėtų būti didesnis nei 300 gramų, o pasirinkti produktai – neapsunkinantys organizmo.

Antai prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė, sako, kad pirkėjai pavasarį daugiau dėmesio kreipia į sveikesnius produktus. 

Venkite kofeino, saldžių gėrimų

„Lietuviai sveikos gyvensenos taisyklėmis vadovaujasi vis dažniau, o ypač prasidėjus pavasariui – šį sezoną daugiau dėmesio skiriama sveikam maistui. Pastebime, kad pavasarį pirkėjai renkasi daugiau šviežio derliaus daržovių. Pirkėjų krepšeliuose dažnai atsiduria švieži lietuviški agurkai, pomidorai, morkos, bulvės, svogūnai, ridikėliai. Taip pat vis labiau populiarėja ir ekologiško maisto skyrius, kuriame galima rasti nuo lęšių iki įvairiausių padažų ar užtepėlių“, – teigia V. Budrienė.

„Iki“ dirbanti Vilma Juodkazienė sako, kad maistas, kurį renkamės valgyti vakare, turi įtakos kokybiškam miegui. Tam, kad miegas kas vakarą būtų kuo gilesnis, reikėtų stebėti, kiek kofeino suvartojame per dieną. Ypač jo nereikėtų vartoti gerokai po pietų ar vakare. Saldūs gėrimai ir saldumynai taip pat yra siejami su prastesniu miegu, vakarais reikėtų vengti ir riebaus ar aštraus maisto, kurį sunku virškinti.

„Suaugusiam žmogui miegoti reikėtų 8–9 valandas per parą. Miegant nepakankamai, apima nuovargio jausmas, mieguistumas, gali atsirasti virškinimo sutrikimų, galvos skausmų. Dėl miego trūkumo gali net susilpnėti atmintis, tampa sunkiau įsisavinti naujas žinias. Prie maisto, padedančio geriau miegoti, priskiriami kai kurie vaisiai, pilno grūdo dribsniai, žolelių arbatos, medus, uogos, kai kurių rūšių riešutai ir mėsa“, – sako V. Juodkazienė.

Maistas, padėsiantis geriau miegoti

Renkantis produktus ar užkandžius vakarienei, reikia pagalvoti apie jų įtaką miegui. Pavyzdžiui, bananuose yra didelė kalio koncentracija, todėl jie gerina miego kokybę. Be to, juose yra ir B6 vitamino, o būtent jis reikalingas melatonino, padedančio mums užmigti, gamybai. Vitamino B6 taip pat yra grūdiniuose dribsniuose su džiovintais vaisiais, todėl šie produktai rekomenduojami miego sutrikimų kamuojamiems žmonėms.

Miegą pagerinti gali ir protingas kiekis graikinių, migdolų, lazdynų ar anakardžių riešutų, nes juose esantys nesotieji riebalai stiprina širdį, o kartu ir didina serotonino kiekį organizme. Bene didžiausi kiekiai melatonino aptinkami vyšniose, todėl prieš miegą suvartota sauja šių uogų arba stiklinė sulčių taip pat pagerins naktinį poilsį. Nemažai melatonino yra ir raudonose vynuogėse.

„Dar vienas vaisius, kurį suvalgę vakare turėtume geriau miegoti, – kiviai. Jie turi daug vitaminų ir mineralų, juose ypač gausu vitaminų C ir E, taip pat kalio ir folio. Tačiau kiviai ne tik papildo organizmą vitaminais. Vakarais suvalgius po kelis kivius galima pagerinti miego kokybę. Tai gali būti susiję su jų antioksidacinėmis savybėmis ir didele serotonino koncentracija“, – pasakoja V. Juodkazienė.

Tiems, kurie neįsivaizduoja vakarienės be mėsos, rinktis rekomenduojama kalakutieną – joje gausu amino rūgšties triptofino, kuris yra gero miego garantas. Na, o karšti gėrimai, pavyzdžiui, puodelis šilto pieno ar žolelių arbata, suteiks raminamąjį poveikį ir padės sukurti miego ritualą.

V. Juodkazienė, dalijasi ir keliais receptais, kuriuose išradingai panaudosite ingredientus gerinančius miego kokybę.

Dubenėlis su kruopomis, kalakutiena ir riešutais

Jums reikės:

  • 120 g bulguro kruopų
  • 2 mažesnių kukurūzų burbuolių
  • 220 g kalakutienos filė
  • 1 a. š. druskos
  • 2 v. š. alyvuogių aliejaus
  • 200 g pievagrybių
  • 1 obuolio
  • saujelės graikinių riešutų
  • 2 saujų tarkuotų raudonųjų kopūstų
  • 1 citrinos
  • ¼ a. š. maltų juodųjų pipirų
  • 10 melisos arba mėtos lapelių

Gaminame:

Išvirkite bulgurą pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas. Grilio keptuvėje paskrudinkite kukurūzų burbuoles, kol jos suminkštės. Kalakutieną supjaustykite nedideliais gabalėliais, pasūdykite ir kepkite grilio keptuvėje ant įkaitinto aliejaus apie 10 minučių. Iškepusią mėsą perkelkite į lėkštę, į keptuvę suberkite griežinėliais supjaustytus grybus ir kepkite, kol nugaruos vanduo, tačiau ne per ilgai, kad grybai neprarastų formos. Grybams baigiant kepti, pagardinkite juos druska ir pipirais. Obuolį nupjaukite, išpjaukite sėklytes, supjaustykite plonomis skiltelėmis ir apšlakstykite jas citrinos sultimis. Graikinius riešutus šiek tiek patraiškykite. Tarkuotus kopūstus pasūdykite ir apšlakstykite likusiomis citrinos sultimis. Į dubenėlius sudėkite virtas kruopas, ant viršaus dėkite kalakutieną, griežinėliais supjaustytus kukurūzus, grybus,obuolius bei kopūstus. Viską apibarstykite graikiniais riešutais ir papuoškite mėtų ar melisų lapeliais.

 

Vaisių salotos

Jums reikės:

  • 2 kriaušių
  • 4 obuolių
  • 30 g spanguolių
  • saujos vyšnių
  • saujos vynuogių
  • 200 g natūralaus jogurto
  • žiupsnelio cinamono
  • žiupsnelio kokosų drožlių

Gaminame:

Kriaušes ir obuolius nuplaukite, nulupkite, išimkite sėklytes ir supjaustykite kubeliais. Iš vyšnių pašalinkite kauliukus, vynuoges perpjaukite per pusę. Į dubenį suberkite visus supjaustytus vaisius, užpilkite jogurtu, įberkite žiupsnelį cinamono bei kokosų drožlių ir viską išmaišykite. Papuoškite salotas šviežiomis spanguolėmis ir patiekite. Skanaus!

Geram poilsiui būtinas ne tik geras čiužinys, bet ir maloni kūnui patalynė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite