Švėkšnos dvaro šventėje buvo ir… šermukšnių

Savaitgalį Švėkšnoje šurmuliavo 2017-ųjų „Dvaro šventė“. Į gėlėmis ir spalvotomis vėliavėlėmis išpuoštą miestelį iš visų pusių plūdo žmonės – kas pėsčiomis, kas ratuotas. Susirinkusieji galėjo paragauti pusryčių vaišių, suspėti į pavakarių vakarėlį ir sudalyvauti iškilmingoje dvaro vakarienėje. Nuo pat ryto švietė skaisti saulė, o vakaro tamsoje ryškiai nušvito fejerverkai.

Šiais metais šv. Jokūbo skulptūrėle už bendruomeniškumą ir kultūrines iniciatyvas buvo pagerbtas „Saulės“ gimnazijos technologijų mokytojas Vaidotas Didžiūnas.
Danutės Gailiūnienės nuotr.

,,Kūrybiniai ir sportiniai pusryčiai“
11 val. Švėkšnos bibliotekoje vyko kūrybiniai pusryčiai ,,Paklausyk, pamatyk, pajusk“. Dalyvavo rašantis kraštietis Zigmas Petras Rupšys, švėkšniškių draugijos ,,Tėviškė” vadovė Violeta Astrauskienė, parengusi skaitmeninių fotografijų parodą ,,Švėkšnos grafai Pliateriai”. Susirinkusieji džiaugėsi sutikę buvusią mokyklos direktorę Oną Pintverienę, susipažinę su Helena Černiauskiene. Nuo sienų iš nuotraukų žvelgė grafai Pliateriai, rašytojas Rimantas Černiauskas.
Kalbėdama apie Z. Rupšio noveles O. Pintverienė atviravo, kad ją sujaudino dėmesys gamtai, sužavėjo paprastas pasakojimo stilius. Vėliau pacitavo ištraukų iš novelės apie šermukšnį, kuris susirgo ir nudžiūvo po to, kai dėl jo susipyko kaimynai. Kalbėtoja paragino visus būti geresniems, labiau suprasti ir užjausti vienam kitą. Kalbėdama apie savo parodą Violeta Astrauskienė priminė jau seniai besidominti grafų Pliaterių gyvenimo istorija.

|Pagerbti gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkai.

Krepšinio varžybose dalyvavusios komandos (iš kairės) „Vilkai“, „Pakapėnai“, „Stoniai“.

Tą pačią valandą krepšinio aikštelėje prasidėjo krepšinio varžybos. Dalyvavo keturios komandos: „Vilkai“, „Stoniai“, „Pakapėnai“ ir „Pajūralis“. Aikštelėje iš pat pradžių vyko įnirtinga kova dėl seniūno taurės ir premijų. Trečiąją vietą laimėjo „Stonių“ komanda, antrąją – „Vilkai“, o nugalėtojų laurais puikavosi „Pakapėnai“. Komandos apdovanotos suvenyriniais šampano buteliais ir piniginiais prizais, o turnyro nugalėtojai pagerbti seniūno taure. Apdovanojimus įteikė pats Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis.
Iškilmingi pietūs
Pietų metu po aukštais parko medžių skliautais su dvaro svečiais iškilmingai bendravo dvaro ponia Vaida Galinskienė. Ji supažindino su koncerte dalyvausiančiais rajono ir svečių kolektyvais, užduodama žiūrovams įvairių klausimų, o už teisingus atsakymus apdovanodama Švėkšnos šeimininkių iškeptais riestainiais.
Koncertavo jaunieji Švėkšnos saviveiklininkai, dainavo ansamblis „Kvietkelis“ grojo kaimo kapela „Šilo aidai“ (vadovas Antanas Kmita), ratelius suko Švėkšnos vyresnio amžiaus žmonių šokių kolektyvas „Šalna“ (vadovė A. Sapetkienė).

Prie rankų lenkimo stalo išsirikiavo ilga norinčiųjų pasigalynėti eilė – vyrų ir vaikinų, moterų ir merginų. Netrūko ir žiūrovų, susirinkusių palaikyti saviškių. Kai yra žiūrovų, labiau ir stengtis norisi.
Kai kurie dalyviai varžybose dalyvavo jau ne pirmą kartą. Ištraukus burtus, kam su kuo imtis, prasidėjusios varžybos neužtruko. Nugalėtojai buvo greitai išaiškinti. Ir šiemet stipriausiojo vardą pelnė Osvaldas Girskis. Nedaug jam nusileido Ramūnas Mockus ir Artūras Jonušas. Nepralenkiama moterų tarpe buvo Dovilė Pauparytė. Visi nugalėtojai buvo apdovanoti taurėmis.

Švėkšnos seniūno rankose – rajono mero Vytauto Laurinaičio padovanotas japoniškas šermukšnis.

„Iškilminga vakarienė“
Švėkšniškiai šventės dieną tradiciškai iškelia savo miestelio vėliavą. Ją karieta iškilmingai atvežti buvo patikėta Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos 87 laidos abiturientei Urtei Paldauskaitei – puikiai mokinei, Mokinių tarybos pirmininkei, visuomenininkei, akcijos „Padėkime tiems, kurių nelanko Kalėdų Senelis“ dalyvei.
Suplevėsavus vėliavai, dvaro ponia pakvietė į sceną svečius ir saviškius pasveikinti susirinkusiųjų. Šventės šeimininkas seniūnas A. Šeputis pasidžiaugė visais, atėjusiais ar atvažiavusiais į šventę. Palinkėjo būti linksmais, susitikti su kaimynais, draugais, giminėmis ir gražiai pabendrauti bei puikiai praleisti laiką. Sveikindamas šventės dalyvius Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis kalbėjo: „Švėkšna yra išskirtinė vieta – „Dvaro šventė“ vyksta tikrame dvare. Čia susiformavusios gražios tradicijos, čia visada yra kur akis paganyti ir sielai atgaivą surasti“. Gavęs dovanų riestainį ir švėkšniškių laikraštį, meras ir pats įteikė dovaną – japonišką šermukšnį, kurį švėkšniškiai pasodins į alėją.
Šventės dalyvius taip pat sveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Remigijus Žemaitaitis. Laikydamas save namiškiu Švėkšnoje, pasidžiaugė, kad žmonės gali laisvai bendrauti, susirinkti „be jokių tvartelių ir gardelių“. Pasidžiaugė, kad vertybė yra tikėjimas savo šeima, savo giminėmis ir draugais. Kvietė visa tai išsaugoti.
Švėkšniškiai Savivaldybės tarybos nariai Arūnas Kurlianskas ir Antanas Martinkus taip pat sveikino miestelio šventės proga, linkėjo smagiai pasibūti drauge.
Meras V. Laurinaitis apdovanojo gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkus. Į sceną viena po kitos buvo kviečiamos šeimos: Irena ir Stanislovas Raukčiai, Irena ir Saulius Bilčiai, Aušra ir Antanas Martinkai, Žaneta ir Tomas Klumbiai, Ilona ir Tomas Grikšai, Ona ir Petras Balčėnai, Albina ir Jonas Jenčauskai bei Danutė ir Sigas Štulcai, sodybos ,,Gilė” šeimininkai.

Į šventę suplūdo gausus būrys namiškių ir svečių.

Iki pat vakaro visame dvare šventės dalyvius viliojo prekybininkų kioskeliai, kuriuose buvo siūloma įvairiausių suvenyrų, žaislų, rankų darbo gaminių, saldumynų.
Po gražų Švėkšnos parką buvo galima pasivažinėti karieta. Vaikai negalėjo praeiti pro atrakcionų kampelį, kur tėvai turėdavo gerokai patuštinti pinigines, ypač jei į šventę buvo atsivedę ar atsivežę ne vieną atžalą…
Vakaro koncertas prasidėjo spalvingu Ryčio Cicino pasirodymu, į kurį susirinko dar daugiau žiūrovų. Koncertavo ,,Tautinis brandas” ir ,,Husarai”. Sukosi šokėjų poros, linksmai nusiteikę bėgiojo vaikai. Naktinę padangę nušvietė fejerverkai.

Birutė Morkevičienė

Šventiniai fejerverkai.
Danutės Gailiūnienės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite