Švėkšnos dvaro šventėje buvo ir… šermukšnių

Savaitgalį Švėkšnoje šurmuliavo 2017-ųjų „Dvaro šventė“. Į gėlėmis ir spalvotomis vėliavėlėmis išpuoštą miestelį iš visų pusių plūdo žmonės – kas pėsčiomis, kas ratuotas. Susirinkusieji galėjo paragauti pusryčių vaišių, suspėti į pavakarių vakarėlį ir sudalyvauti iškilmingoje dvaro vakarienėje. Nuo pat ryto švietė skaisti saulė, o vakaro tamsoje ryškiai nušvito fejerverkai.

Šiais metais šv. Jokūbo skulptūrėle už bendruomeniškumą ir kultūrines iniciatyvas buvo pagerbtas „Saulės“ gimnazijos technologijų mokytojas Vaidotas Didžiūnas.
Danutės Gailiūnienės nuotr.

,,Kūrybiniai ir sportiniai pusryčiai“
11 val. Švėkšnos bibliotekoje vyko kūrybiniai pusryčiai ,,Paklausyk, pamatyk, pajusk“. Dalyvavo rašantis kraštietis Zigmas Petras Rupšys, švėkšniškių draugijos ,,Tėviškė” vadovė Violeta Astrauskienė, parengusi skaitmeninių fotografijų parodą ,,Švėkšnos grafai Pliateriai”. Susirinkusieji džiaugėsi sutikę buvusią mokyklos direktorę Oną Pintverienę, susipažinę su Helena Černiauskiene. Nuo sienų iš nuotraukų žvelgė grafai Pliateriai, rašytojas Rimantas Černiauskas.
Kalbėdama apie Z. Rupšio noveles O. Pintverienė atviravo, kad ją sujaudino dėmesys gamtai, sužavėjo paprastas pasakojimo stilius. Vėliau pacitavo ištraukų iš novelės apie šermukšnį, kuris susirgo ir nudžiūvo po to, kai dėl jo susipyko kaimynai. Kalbėtoja paragino visus būti geresniems, labiau suprasti ir užjausti vienam kitą. Kalbėdama apie savo parodą Violeta Astrauskienė priminė jau seniai besidominti grafų Pliaterių gyvenimo istorija.

|Pagerbti gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkai.

Krepšinio varžybose dalyvavusios komandos (iš kairės) „Vilkai“, „Pakapėnai“, „Stoniai“.

Tą pačią valandą krepšinio aikštelėje prasidėjo krepšinio varžybos. Dalyvavo keturios komandos: „Vilkai“, „Stoniai“, „Pakapėnai“ ir „Pajūralis“. Aikštelėje iš pat pradžių vyko įnirtinga kova dėl seniūno taurės ir premijų. Trečiąją vietą laimėjo „Stonių“ komanda, antrąją – „Vilkai“, o nugalėtojų laurais puikavosi „Pakapėnai“. Komandos apdovanotos suvenyriniais šampano buteliais ir piniginiais prizais, o turnyro nugalėtojai pagerbti seniūno taure. Apdovanojimus įteikė pats Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis.
Iškilmingi pietūs
Pietų metu po aukštais parko medžių skliautais su dvaro svečiais iškilmingai bendravo dvaro ponia Vaida Galinskienė. Ji supažindino su koncerte dalyvausiančiais rajono ir svečių kolektyvais, užduodama žiūrovams įvairių klausimų, o už teisingus atsakymus apdovanodama Švėkšnos šeimininkių iškeptais riestainiais.
Koncertavo jaunieji Švėkšnos saviveiklininkai, dainavo ansamblis „Kvietkelis“ grojo kaimo kapela „Šilo aidai“ (vadovas Antanas Kmita), ratelius suko Švėkšnos vyresnio amžiaus žmonių šokių kolektyvas „Šalna“ (vadovė A. Sapetkienė).

Prie rankų lenkimo stalo išsirikiavo ilga norinčiųjų pasigalynėti eilė – vyrų ir vaikinų, moterų ir merginų. Netrūko ir žiūrovų, susirinkusių palaikyti saviškių. Kai yra žiūrovų, labiau ir stengtis norisi.
Kai kurie dalyviai varžybose dalyvavo jau ne pirmą kartą. Ištraukus burtus, kam su kuo imtis, prasidėjusios varžybos neužtruko. Nugalėtojai buvo greitai išaiškinti. Ir šiemet stipriausiojo vardą pelnė Osvaldas Girskis. Nedaug jam nusileido Ramūnas Mockus ir Artūras Jonušas. Nepralenkiama moterų tarpe buvo Dovilė Pauparytė. Visi nugalėtojai buvo apdovanoti taurėmis.

Švėkšnos seniūno rankose – rajono mero Vytauto Laurinaičio padovanotas japoniškas šermukšnis.

„Iškilminga vakarienė“
Švėkšniškiai šventės dieną tradiciškai iškelia savo miestelio vėliavą. Ją karieta iškilmingai atvežti buvo patikėta Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos 87 laidos abiturientei Urtei Paldauskaitei – puikiai mokinei, Mokinių tarybos pirmininkei, visuomenininkei, akcijos „Padėkime tiems, kurių nelanko Kalėdų Senelis“ dalyvei.
Suplevėsavus vėliavai, dvaro ponia pakvietė į sceną svečius ir saviškius pasveikinti susirinkusiųjų. Šventės šeimininkas seniūnas A. Šeputis pasidžiaugė visais, atėjusiais ar atvažiavusiais į šventę. Palinkėjo būti linksmais, susitikti su kaimynais, draugais, giminėmis ir gražiai pabendrauti bei puikiai praleisti laiką. Sveikindamas šventės dalyvius Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis kalbėjo: „Švėkšna yra išskirtinė vieta – „Dvaro šventė“ vyksta tikrame dvare. Čia susiformavusios gražios tradicijos, čia visada yra kur akis paganyti ir sielai atgaivą surasti“. Gavęs dovanų riestainį ir švėkšniškių laikraštį, meras ir pats įteikė dovaną – japonišką šermukšnį, kurį švėkšniškiai pasodins į alėją.
Šventės dalyvius taip pat sveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Remigijus Žemaitaitis. Laikydamas save namiškiu Švėkšnoje, pasidžiaugė, kad žmonės gali laisvai bendrauti, susirinkti „be jokių tvartelių ir gardelių“. Pasidžiaugė, kad vertybė yra tikėjimas savo šeima, savo giminėmis ir draugais. Kvietė visa tai išsaugoti.
Švėkšniškiai Savivaldybės tarybos nariai Arūnas Kurlianskas ir Antanas Martinkus taip pat sveikino miestelio šventės proga, linkėjo smagiai pasibūti drauge.
Meras V. Laurinaitis apdovanojo gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkus. Į sceną viena po kitos buvo kviečiamos šeimos: Irena ir Stanislovas Raukčiai, Irena ir Saulius Bilčiai, Aušra ir Antanas Martinkai, Žaneta ir Tomas Klumbiai, Ilona ir Tomas Grikšai, Ona ir Petras Balčėnai, Albina ir Jonas Jenčauskai bei Danutė ir Sigas Štulcai, sodybos ,,Gilė” šeimininkai.

Į šventę suplūdo gausus būrys namiškių ir svečių.

Iki pat vakaro visame dvare šventės dalyvius viliojo prekybininkų kioskeliai, kuriuose buvo siūloma įvairiausių suvenyrų, žaislų, rankų darbo gaminių, saldumynų.
Po gražų Švėkšnos parką buvo galima pasivažinėti karieta. Vaikai negalėjo praeiti pro atrakcionų kampelį, kur tėvai turėdavo gerokai patuštinti pinigines, ypač jei į šventę buvo atsivedę ar atsivežę ne vieną atžalą…
Vakaro koncertas prasidėjo spalvingu Ryčio Cicino pasirodymu, į kurį susirinko dar daugiau žiūrovų. Koncertavo ,,Tautinis brandas” ir ,,Husarai”. Sukosi šokėjų poros, linksmai nusiteikę bėgiojo vaikai. Naktinę padangę nušvietė fejerverkai.

Birutė Morkevičienė

Šventiniai fejerverkai.
Danutės Gailiūnienės nuotr.

Hits: 349

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasaulinė kultūros diena paminėta virtualiai

1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasauline kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūros vertybes. Šia proga Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistai pakvietė visus kolegas bei kitų kultūros įstaigų darbuotojus, meno kolektyvus, bibliotekos lankytojus dalyvauti virtualioje viktorinoje „Kultūra – tau, man, kitiems…“, skirtoje šiai dienai paminėti. Kultūra kiekvienam iš mūsų yra

Sinoptikai džiugina: savaitgalį kai kur bus iki 19 laipsnių šilumos

Jau keletą dienų netoli mūsų šalies besisukantis ir tankius debesis plukdantis ciklonas niekur nesitrauks ir šiandien, tačiau debesų sluoksnis nebebus toks vientisas, daugelyje rajonų bent retkarčiais pasirodys saulė. Lietaus taip pat bus mažiau – palis tik vietomis, daugiausiai pietinėje šalies dalyje, vyraus trumpalaikio pobūdžio lietus. Įdienojus papūs stiprokas šiaurės rytų vėjas, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. Iš rytų plūs šiltesnio oro masė, todėl net ir storesni debesys nesutrukdys orui sušilti iki 9-14 laipsnių. Šeštadienį debesuotumas bus nepastovus – naktį

Šilutės meno mokykla švenčia 55 metų veiklos sukaktį

Pandemija ir karantinai dėl COVID-19 nesutrukdė Šilutės meno mokyklos bendruomenei švęsti savo įstaigos veiklos 55 metų sukaktį. Tereikia užsukti į šios mokyklos interneto svetainę. Šios mokyklos istorija prasidėjo 1965 metų rugsėjo 1 d. Jau peržengtas 55 metų slenkstis. Į gyvenimą išlydėta per 1600 muzikantų, keli šimtai dailės skyriaus mokinių, šokėjų. Būtent muzikos, dailės ir šokio meno mokoma šioje mokykloje, kuri yra papildomo ugdymo, tad tėvai už savo vaikų lavinimą moka nustatytą mokestį. Šventes, kai suguža gausybė svečių, buvusių pedagogų, mokinių,

Nauja tvarka perkant automobilį

Lietuvoje nuo gegužės 1 d. ims veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema: pirkdami automobilį gausite specialų kodą. Su Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema norima, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos, kad būtų suformuota skaidri transporto priemonių bei jų detalių prekyba, sumažėtų šioje srityje nesąžiningų sandorių, valstybė gautų priklausančius mokesčius. Vidaus reikalų ministrė  A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol dauguma automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais, taip galima

Taip pat skaitykite