Susirūpinkime širdimi ir kraujotaka

Šilutės rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, daugiausia būna mirčių dėl kraujotakos sistemos ligų. 2013 metais tai lėmė 57,6 proc. visų mirčių rajone. Ketvirčio mirčių priežastis buvo onkologinės ligos, piktybiniai navikai. Šios rūšies mirtingumas didėja nuolatos. Visuomenės sveikatos biuras, kasmet pateikdamas rajono gyventojų sveikatos analizę, atkreipia dėmesį ir į kitus pokyčius. Kokie jie?

Šilutės rajonas sensta, gyventojų vis mažėja, o sulaukusių pensinio amžiaus dalis tarp jų gausėja. Gimstamumo skaičiai teikia vilties, tačiau mirtingumas – didesnis. Daugiausia asmenų miršta dėl kraujotakos sistemos ligų, daugėja mirčių dėl onkologinių susirgimų. Miršta daugiau vyrų negu moterų. Nerimą kelia augantis sergamumas infekcinėmis ligomis, tebereikalauja rūpesčio tuberkuliozė, baisi užkrečiama liga, kartais tampanti atspari vaistams. Vaikai ir paaugliai dažnai serga kvėpavimo sistemos ligomis. Šilutės kraštas išsiskiria savižudybių gausa.
Rajone pastebimai mažėja gydytojų, šeimos gydytojų, odontologų, slaugytojų ir specialistų su medicinos išsilavinimu. Tačiau apsilankymų pas gydytojus ir šeimos gydytojus kasmet daugėja.
Kai šią Visuomenės sveiktos biuro ataskaitą svarstė Bendruomenės sveikatos taryba, jos pirmininkė Savivaldybės tarybos narė Albina Bumblauskienė posėdyje priminė keletą svarbių detalių. Farmacijos verslu užsiimanti A. Bumblauskienė teigė pastebinti daug savigydos: į vaistinę ateina žmonės, net nesikreipę į šeimos gydytoją, perka reklamuojamų vaistų, girdi, jie jiems tinka. O patekti pas šeimos gydytoją esą sudėtinga, ten reikia laukti eilės, o kai žmogus dirba, nelieka tam laiko.
A. Bumblauskienė posėdyje kalbėjo, kad talonų sistema, kai iš anksto užsiregistruojama pas gydytoją, nesuprantama ir neveikianti – dažnai vyresnio amžiaus žmonės, nepaisydami talone nurodyto laiko, ateina ir sėdi prie gydytojo kabineto. „Šeimos gydytojų darbo krūvis – didelis, tad iš medicinos įstaigos su visu kartėliu pacientas ateina į vaistinę…“ – pasakojo vaistinėje dirbanti politikė, papildų reklamą pavadinusi didele apgaule. Anot jos, vertėtų Šilutėje surengti konferenciją apie vaistų ir maisto papildų vartojimą. Mat farmacija – verslas, o ten sukasi dideli pinigai, kurių negailima reklamai. Kartais reklama klaidina žmones, kartais net taip, kad jie perka vaistų savo nuožiūra.
Vyr. specialistas savivaldybės gydytojas Marius Bartkus posėdyje kalbėjo, kad kraujotakos ligų prevencijai daug dėmesio skiria gydytojai, Visuomenės sveikatos biuras. Naudinga ir tai, kad rajono gyventojai vis noriau važinėja dviračiais, išpopuliarintas šiaurietiškasis ėjimas. Visuomenės sveikatos biuro kolektyvas organizuoja daug informacinių ir šviečiamųjų renginių, vis glaudesni biuro ryšiai su mokyklomis, vaikų darželiais, kitomis įstaigomis. M. Bartkus atkreipė dėmesį į prastėjantį vaikų regėjimą, tuo labiau turėtų rūpintis šeimos, kurių vaikai daug laiko praleidžia prie kompiuterio.
Posėdyje taip pat minėta, kad labai praverstų Šilutėje turėti lauko treniruoklių, kuriais naudotųsi ne tik vaikai, jaunimas, bet ir vyresni sportuojantys gyventojai.
Kiti duomenys
Kasmet vis daugiau paslaugų suteikia greitosios medicinos pagalbos specialistai. Vis dar daug pacientų renkasi gydymą ligoninėje. Jau kelerius metus rajone vykdomos valstybinės profilaktikos programos, tačiau galimybe nemokamai pasitikrinti širdies bei kraujagyslių būklę, prostatą, krūtis, gimdos kaklelį pasinaudoja toli gražu ne visi, kuriems pagal amžiaus grupes yra skirtos šios programos. Pagal esamus duomenis sergamumas išemine širdies liga Šilutės rajonui užtikrina pirmąją vietą Klaipėdos apskrities regione. Tas pats pasakytina apie insultus. Nuolat daugėja sergančiųjų cukriniu diabetu. Užtat mažėja segamumas psichikos ir elgesio sutrikimų ligomis, kai vartojamas alkoholis ar psichoaktyviosios medžiagos.
2013 m. rajone sumažėjo vaikų, kuriems pirmą kartą nustatytas neįgalumas. Neramina didėjantis oro užterštumas rajone, nes tai gali turėti įtakos ir žmonių sveikatai.
Vakar į posėdį vėl rinkosi Savivaldybės bendruomenės sveiktos taryba – šįkart ji dėmesį skyrė širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programai.
„Pamario“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Didžiausias Šilutės darbdavys lėtina gamybos tempą

Šilutėje sklando kalbos apie atleidžiamus „Šilutės baldų“ darbuotojus. Ar tai tiesa? Pasakoja Eimuntas Jankauskas, „Šilutės baldų“ vadovas: „Šiuo metu mūsų veiklą neigiamai veikia tiek geopolitinė padėtis, tiek ekonominė situacija pasaulinėse rinkose. Jau nekalbant apie beprecedentį elektros kainų šuolį, kuris skaudžiai kerta visai šalies pramonei. Ėmėmės maksimalaus taupymo režimo, todėl atidžiai vertiname ir darbuotojų poreikį. Visuma minėtų veiksnių verčia sulėtinti anksčiau planuotus įdarbinimo tempus. Kadangi negatyvios tendencijos užsitęsė ir taupymo priemonės norimo efekto nebeduoda, todėl šalies pramonė priversta peržiūrėti darbuotojų skaičių

Savaitgalį bus šilta, gali palyti

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba paskelbė, kad spalio 7 d., penktadienį, orai leis saulei išryškinti auksaspalvius medžių lapus. Vėjas dieną pradės rimti iki vidutinio. Įdienojus džiugins maloni rudeniška 14-18 laipsnių šiluma. Savaitgalis taip pat turėtų būti šiltas, tačiau sulauksime lietaus. Spalio 9 d., sekmadienį, naktį dar daug kur trumpi lietūs, dieną palis tik vietomis. Vėjas vakarinių krypčių, apysmarkis. Temperatūra pažemės iki 6-11, dieną sulauksime 12-16 laipsnių šilumos. Spalio 10 d., pirmadienį, lietaus neprognozuojama. Naktį ir rytą kai kur suboluos rūkas. Naktį pūs

Metų mokytoja – Tatjana Balvočienė. Apdovanoti geriausi rajono pedagogai

Tarptautinei mokytojų dienai skirtas renginys Šilutėje šiemet ypatingas. Pedagogai pirmieji įžengė į renovuotą Šilutės kultūros ir pramogų centrą. Čia įvyko iškilminga Mokytojų dienai skirta šventė bei pedagogų apdovanojimų ceremonija, kurioje dalyvavo Šilutės r. savivaldybės vadovai. „Nuostabu tokią šventinę dieną matyti, kad salėje beveik nėra laisvų vietų. Džiaugiuosi, kad šiandien kartu su mumis yra ir mokytojai senjorai. Minėdami Jūsų profesinę šventę tariame nuoširdžiausią ačiū už kantrybę, siekius ir įdėtas didžiules pastangas auklėjant Šilutės krašto jaunąją kartą. Būkite pavyzdžiu savo mokiniams, nepailskite

Šilutės rajone pastatyti tekstilės konteineriai. Kur jie?

Šilutės rajono savivaldybė gyventojus informuoja, kad ir Šilutės rajone pagaliau bus tekstilės konteineriai, į kuriuos galima išmesti nenaudojamus ir nereikalingus tekstilės gaminius. Tekstilės konteinerių statymo vietos: Šilutės seniūnija, Lietuvininkų g. 17; PC „IKI“, Dariaus ir Girėno g. 11, Šilutė; Autobusų stotis, Tilžės g. 22, Šilutė; Geležinkelio g. 4, Šilutė; Dzūkų g. 24, Šilutė; Tilžės g. 59, Verdainės k. (VIADA degalinėje); Mokyklos g. 6, Laučių k.; Beržų g., Macikų k. (prie autobusų stotelės); Santakos g. 2, Pagrynių k.; Miško g. 22,

Taip pat skaitykite