Susirūpinkime širdimi ir kraujotaka

Šilutės rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, daugiausia būna mirčių dėl kraujotakos sistemos ligų. 2013 metais tai lėmė 57,6 proc. visų mirčių rajone. Ketvirčio mirčių priežastis buvo onkologinės ligos, piktybiniai navikai. Šios rūšies mirtingumas didėja nuolatos. Visuomenės sveikatos biuras, kasmet pateikdamas rajono gyventojų sveikatos analizę, atkreipia dėmesį ir į kitus pokyčius. Kokie jie?

Šilutės rajonas sensta, gyventojų vis mažėja, o sulaukusių pensinio amžiaus dalis tarp jų gausėja. Gimstamumo skaičiai teikia vilties, tačiau mirtingumas – didesnis. Daugiausia asmenų miršta dėl kraujotakos sistemos ligų, daugėja mirčių dėl onkologinių susirgimų. Miršta daugiau vyrų negu moterų. Nerimą kelia augantis sergamumas infekcinėmis ligomis, tebereikalauja rūpesčio tuberkuliozė, baisi užkrečiama liga, kartais tampanti atspari vaistams. Vaikai ir paaugliai dažnai serga kvėpavimo sistemos ligomis. Šilutės kraštas išsiskiria savižudybių gausa.
Rajone pastebimai mažėja gydytojų, šeimos gydytojų, odontologų, slaugytojų ir specialistų su medicinos išsilavinimu. Tačiau apsilankymų pas gydytojus ir šeimos gydytojus kasmet daugėja.
Kai šią Visuomenės sveiktos biuro ataskaitą svarstė Bendruomenės sveikatos taryba, jos pirmininkė Savivaldybės tarybos narė Albina Bumblauskienė posėdyje priminė keletą svarbių detalių. Farmacijos verslu užsiimanti A. Bumblauskienė teigė pastebinti daug savigydos: į vaistinę ateina žmonės, net nesikreipę į šeimos gydytoją, perka reklamuojamų vaistų, girdi, jie jiems tinka. O patekti pas šeimos gydytoją esą sudėtinga, ten reikia laukti eilės, o kai žmogus dirba, nelieka tam laiko.
A. Bumblauskienė posėdyje kalbėjo, kad talonų sistema, kai iš anksto užsiregistruojama pas gydytoją, nesuprantama ir neveikianti – dažnai vyresnio amžiaus žmonės, nepaisydami talone nurodyto laiko, ateina ir sėdi prie gydytojo kabineto. „Šeimos gydytojų darbo krūvis – didelis, tad iš medicinos įstaigos su visu kartėliu pacientas ateina į vaistinę…“ – pasakojo vaistinėje dirbanti politikė, papildų reklamą pavadinusi didele apgaule. Anot jos, vertėtų Šilutėje surengti konferenciją apie vaistų ir maisto papildų vartojimą. Mat farmacija – verslas, o ten sukasi dideli pinigai, kurių negailima reklamai. Kartais reklama klaidina žmones, kartais net taip, kad jie perka vaistų savo nuožiūra.
Vyr. specialistas savivaldybės gydytojas Marius Bartkus posėdyje kalbėjo, kad kraujotakos ligų prevencijai daug dėmesio skiria gydytojai, Visuomenės sveikatos biuras. Naudinga ir tai, kad rajono gyventojai vis noriau važinėja dviračiais, išpopuliarintas šiaurietiškasis ėjimas. Visuomenės sveikatos biuro kolektyvas organizuoja daug informacinių ir šviečiamųjų renginių, vis glaudesni biuro ryšiai su mokyklomis, vaikų darželiais, kitomis įstaigomis. M. Bartkus atkreipė dėmesį į prastėjantį vaikų regėjimą, tuo labiau turėtų rūpintis šeimos, kurių vaikai daug laiko praleidžia prie kompiuterio.
Posėdyje taip pat minėta, kad labai praverstų Šilutėje turėti lauko treniruoklių, kuriais naudotųsi ne tik vaikai, jaunimas, bet ir vyresni sportuojantys gyventojai.
Kiti duomenys
Kasmet vis daugiau paslaugų suteikia greitosios medicinos pagalbos specialistai. Vis dar daug pacientų renkasi gydymą ligoninėje. Jau kelerius metus rajone vykdomos valstybinės profilaktikos programos, tačiau galimybe nemokamai pasitikrinti širdies bei kraujagyslių būklę, prostatą, krūtis, gimdos kaklelį pasinaudoja toli gražu ne visi, kuriems pagal amžiaus grupes yra skirtos šios programos. Pagal esamus duomenis sergamumas išemine širdies liga Šilutės rajonui užtikrina pirmąją vietą Klaipėdos apskrities regione. Tas pats pasakytina apie insultus. Nuolat daugėja sergančiųjų cukriniu diabetu. Užtat mažėja segamumas psichikos ir elgesio sutrikimų ligomis, kai vartojamas alkoholis ar psichoaktyviosios medžiagos.
2013 m. rajone sumažėjo vaikų, kuriems pirmą kartą nustatytas neįgalumas. Neramina didėjantis oro užterštumas rajone, nes tai gali turėti įtakos ir žmonių sveikatai.
Vakar į posėdį vėl rinkosi Savivaldybės bendruomenės sveiktos taryba – šįkart ji dėmesį skyrė širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programai.
„Pamario“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dar 9,5 mln. eurų dujų balionams daugiabučiuose keisti

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais“ programai skirti  iš valstybės biudžeto dar 9,582 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, parama vienam daugiabučio namo butui sieks iki 726 eurų. Liko 1000 daugiabučių „Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius metus iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams  atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį

Sinoptikai įspėja: savaitgalis vėl bus vėjuotas, su krituliais ir šals

Sausio 20 d., ketvirtadienį, Lietuvą pasieks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš kritulių, daugiausia sniego. Gausiausiai prisnigs šalies vakaruose. Pietvakarių, vakarų, vakariniuose rajonuose šiaurės vakarų vėjas bus labai stiprus, gūsiai daug kur sieks 15-20 m/s, šalies vakaruose vietomis 22-24 m/s, pajūryje įsisiautės iki 26 m/s. Daug kur sniegą pustys, vietomis kils pūga. Aukščiausia temperatūra dienos pradžioje bus nuo 1 laipsnio šalčio kai kur rytiniuose rajonuose iki 3 laipsnių šilumos prie jūros. Nuo vidurdienio temperatūra ims kristi, plikledis formuosis daugelyje rajonų. Sausio

Mokytoja, palikusi ryškų pėdsaką Šilutės istorijoje

Sausio 15-ąją, Klaipėdos krašto dieną, tuo pačiu Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojos, direktorės, Šilutės Garbės pilietės, doc. dr. Romualdos Dobranskienės gimtadienio dieną (būtų sukakę 90 metų), Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Mokytojos mitas“. Tai kolektyvinis darbas, sudarytas iš beveik trisdešimties žmonių prisiminimų. Gausus būrys šilutiškių, buvusių mokinių, kolegų, namiškių atėjo į biblioteką. Muzikinį foną kūrė Marijus Kučikas (pianinas) ir bardas Adas Nausėda, dainavo dukra Indrė ir anūkė Indrė Dirgėlaitė. R. Dobranskienės gyvenimo akimirkas skaidrėse atkūrė bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Ligonių kasos ragina klausti, o ne aklai mokėti už gydymą

Gyventojai klausia Ligonių kasų, kodėl, būdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, gydymo įstaigose kartais turi mokėti ar primokėti už gydymą, tyrimus ar procedūras. Neretai žmonės mano turintys mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, nes gydymo įstaigų pateikiama informacija apie mokėjimą už jas yra klaidinanti ar neaiški. Valstybinė ligonių kasa primena: kada už gydymą mokėti nereikia, kada tenka. Rūpimus klausimus Valstybinei ligonių kasai galima pateikti: el. paštu info@vlk.lt tel. (8 5) 232 2222 arba žiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://youtu.be/T9lMmMrw9DE  Apdraustiesiems – nemokamai Apdraustieji papildomai nemokėdami

Taip pat skaitykite