Susirūpinkime širdimi ir kraujotaka

Šilutės rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, daugiausia būna mirčių dėl kraujotakos sistemos ligų. 2013 metais tai lėmė 57,6 proc. visų mirčių rajone. Ketvirčio mirčių priežastis buvo onkologinės ligos, piktybiniai navikai. Šios rūšies mirtingumas didėja nuolatos. Visuomenės sveikatos biuras, kasmet pateikdamas rajono gyventojų sveikatos analizę, atkreipia dėmesį ir į kitus pokyčius. Kokie jie?

Šilutės rajonas sensta, gyventojų vis mažėja, o sulaukusių pensinio amžiaus dalis tarp jų gausėja. Gimstamumo skaičiai teikia vilties, tačiau mirtingumas – didesnis. Daugiausia asmenų miršta dėl kraujotakos sistemos ligų, daugėja mirčių dėl onkologinių susirgimų. Miršta daugiau vyrų negu moterų. Nerimą kelia augantis sergamumas infekcinėmis ligomis, tebereikalauja rūpesčio tuberkuliozė, baisi užkrečiama liga, kartais tampanti atspari vaistams. Vaikai ir paaugliai dažnai serga kvėpavimo sistemos ligomis. Šilutės kraštas išsiskiria savižudybių gausa.
Rajone pastebimai mažėja gydytojų, šeimos gydytojų, odontologų, slaugytojų ir specialistų su medicinos išsilavinimu. Tačiau apsilankymų pas gydytojus ir šeimos gydytojus kasmet daugėja.
Kai šią Visuomenės sveiktos biuro ataskaitą svarstė Bendruomenės sveikatos taryba, jos pirmininkė Savivaldybės tarybos narė Albina Bumblauskienė posėdyje priminė keletą svarbių detalių. Farmacijos verslu užsiimanti A. Bumblauskienė teigė pastebinti daug savigydos: į vaistinę ateina žmonės, net nesikreipę į šeimos gydytoją, perka reklamuojamų vaistų, girdi, jie jiems tinka. O patekti pas šeimos gydytoją esą sudėtinga, ten reikia laukti eilės, o kai žmogus dirba, nelieka tam laiko.
A. Bumblauskienė posėdyje kalbėjo, kad talonų sistema, kai iš anksto užsiregistruojama pas gydytoją, nesuprantama ir neveikianti – dažnai vyresnio amžiaus žmonės, nepaisydami talone nurodyto laiko, ateina ir sėdi prie gydytojo kabineto. „Šeimos gydytojų darbo krūvis – didelis, tad iš medicinos įstaigos su visu kartėliu pacientas ateina į vaistinę…“ – pasakojo vaistinėje dirbanti politikė, papildų reklamą pavadinusi didele apgaule. Anot jos, vertėtų Šilutėje surengti konferenciją apie vaistų ir maisto papildų vartojimą. Mat farmacija – verslas, o ten sukasi dideli pinigai, kurių negailima reklamai. Kartais reklama klaidina žmones, kartais net taip, kad jie perka vaistų savo nuožiūra.
Vyr. specialistas savivaldybės gydytojas Marius Bartkus posėdyje kalbėjo, kad kraujotakos ligų prevencijai daug dėmesio skiria gydytojai, Visuomenės sveikatos biuras. Naudinga ir tai, kad rajono gyventojai vis noriau važinėja dviračiais, išpopuliarintas šiaurietiškasis ėjimas. Visuomenės sveikatos biuro kolektyvas organizuoja daug informacinių ir šviečiamųjų renginių, vis glaudesni biuro ryšiai su mokyklomis, vaikų darželiais, kitomis įstaigomis. M. Bartkus atkreipė dėmesį į prastėjantį vaikų regėjimą, tuo labiau turėtų rūpintis šeimos, kurių vaikai daug laiko praleidžia prie kompiuterio.
Posėdyje taip pat minėta, kad labai praverstų Šilutėje turėti lauko treniruoklių, kuriais naudotųsi ne tik vaikai, jaunimas, bet ir vyresni sportuojantys gyventojai.
Kiti duomenys
Kasmet vis daugiau paslaugų suteikia greitosios medicinos pagalbos specialistai. Vis dar daug pacientų renkasi gydymą ligoninėje. Jau kelerius metus rajone vykdomos valstybinės profilaktikos programos, tačiau galimybe nemokamai pasitikrinti širdies bei kraujagyslių būklę, prostatą, krūtis, gimdos kaklelį pasinaudoja toli gražu ne visi, kuriems pagal amžiaus grupes yra skirtos šios programos. Pagal esamus duomenis sergamumas išemine širdies liga Šilutės rajonui užtikrina pirmąją vietą Klaipėdos apskrities regione. Tas pats pasakytina apie insultus. Nuolat daugėja sergančiųjų cukriniu diabetu. Užtat mažėja segamumas psichikos ir elgesio sutrikimų ligomis, kai vartojamas alkoholis ar psichoaktyviosios medžiagos.
2013 m. rajone sumažėjo vaikų, kuriems pirmą kartą nustatytas neįgalumas. Neramina didėjantis oro užterštumas rajone, nes tai gali turėti įtakos ir žmonių sveikatai.
Vakar į posėdį vėl rinkosi Savivaldybės bendruomenės sveiktos taryba – šįkart ji dėmesį skyrė širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programai.
„Pamario“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite