Suko Kristijono Donelaičio „Metų“ simbolinius ratus

1749 m. metrikų knygoje Kristijonas Donelaitis savo ranka įrašė: „Mano įpėdini, tegul tavo sūnūs… laiku išmoksta gerai lietuviškai“. Lietuvių literatūros klasiko palinkėjimas kaip priesakas gyvas ir šiandien. Ką tik nuaidėjusios jubiliejinės dainų šventės „Čia – mano namai“ atgarsiai pasiekė ir Šilutę. Į Šilutės bibliotekininkų surengtą renginį „Donelaitika: knyga, žodis, liturgija ir menas epochų kultūriniuose perskaitymuose“ suvažiavo mėgėjai teatralai iš visų Lietuvos etnografinių regionų.

„Ramytė“ tapo jungiamąja grandimi, Mažosios Lietuvos krašto dainomis sujungusi atvykusius vaidintojus iš kitų Lietuvos etnografinių regionų.

Ši teatro mėgėjų šventė yra vienas iš F. Bajoraičio viešosios bibliotekos parengtos ir įgyvendinamos visų metų knygos ir meno renginių Šilutėje programos „Kristijonas Donelaitis: epochos ir dabarties laiko sąskambiai“ renginių, skirtų bet kokio amžiaus, išsilavinimo ar pomėgių bibliotekos lankytojams.
Renginys, pavadintas „Dyvų dyvai“ pagal K. Donelaičio „Metus“, vyko per patį vidurvasarį, dulksnojant lietučiui bibliotekos vasaros kiemelyje. „Metus“ teatro kalba skaitė apie 70 scenos mėgėjų, 2014 m. Pasaulio lietuvių dainų šventės „Čia – mano namai“ dalyvių: Skapiškio kultūros namų teatras (Kupiškio r.), Tauragės kultūros centro liaudies teatras, Akmenės kultūros namų teatras, Marcinkonių mėgėjų teatras (Varėnos r.).
„Esam tos pačios žemės, kuria vaikščiojo grožinės literatūros pradininkas K. Donelaitis, Mažosios Lietuvos krašto žmonės. Tuo mes dikčiom didžiuojamės“, – tarmiškai sveikinosi šventės vedėja Vaida Galinskienė, tęsdama, kad lietuvininkai buvę sumanūs ir taupūs, o tas dorybes paveldėję šilutiškiai 2014-uosius, pavadintus K. Donelaičio ir Teatro metais, sudėjo į krūvą.
O kad būtų išlaikyta tautos vertinama Trejybė, demonstruojama ir parodų: bibliotekininkų parengtos keliaujančios parodos „Kristijono Donelaičio atminties keliu“, „Donelaitika: kompiuterinės grafikos interpretacijos“ bei Virgilijaus Jankausko fotografijų paroda „Donelaitis“.
Bibliotekininkų ketinimus parodas demonstruoti kiemelyje pakoregovavo vasaros lietus. Tačiau lietus jokių korekcijų negalėjo įnešti į sceną, kur K. Donelaičio „Metus“ skaitė ir vaidino scenos mėgėjai.

Marcinkonių mėgėjų teatro improvizacijos „Vasaros darbai“.

„Neįtikėtina! Vaidina aktoriai iš mano mamutės tėviškės“, – džiaugsmu dalijosi su savo sese ir aplinkiniais šilutiškė pedagogė Vena Juščiuvienė, į sceną išėjus teatro mėgėjams iš Skapiškio.
Sceną puošė keturis metų laikus simbolizuojantys ratai. Kiekvieną jų suko Lietuvos etnografiniams regionams atstovaujantys kolektyvai.
Mažosios Lietuvos regionui atstovavo ir pagrindine jungtimi tarp kolektyvų iš skirtingų Lietuvos etnografinių regionų buvo Šilutės kraštotyros draugijos folkloro ansamblis „Ramytė“, vadovaujamas Giedrės Pocienės.
„Mes skaitėm iš naujo K. Donelaičio „Metus“. Skaitydami ieškojom, kaip grožinės literatūros klasiko K. Donelaičio aprašyti darbai atsispindi Mažosios Lietuvos liaudies dainose“, – kalbėjo „Ramytės“ kolektyvo narė V. Galinskienė, pridurdama, kad kolektyvas yra parengęs edukacinę programą „Lietuvininkų metų darbai ir čėsis“. Šilutiškiai, pirmieji pasukę „Metų ratą“ pagal K. Donelaitį, pirmiausia apdainavo „Pavasario linksmybes“. Atgimstančią gamtą bei visa, kas gyva, net blusas, kurios puolė ne tik būrus, bet kėsinosi ir į ponus, sukdami „Pavasario linksmybių“ ratą scenine kalba demonstravo skapiškėnai.
Vieną pagrindinių vasaros darbų – šienapjūtę apdainavusi „Ramytė“ pakvietė „Vasaros darbų“ ratą sukti linksmuosius dzūkus iš Marcinkonių. „Rudens gėrybių“ ratą sukę tauragiškiai pavaizdavo rudenį – vestuvių metą, o „Žiemos rūpesčius“ su žiemos meto darbais (miško kirtimas), žaidimais bei papročiais atspindėjo scenos mėgėjai iš Akmenės.

„Pavasario linksmybes“ vaizdavo skapiškėnai.

„Mes jums visiems norim pavėlyti, kad niekada nesustotų suktis metų ratai, kad visada po Lietuvos saulele pavasarį keistų vasara, o vasarą – ruduo, rudenį – žiema, o žiemą – pavasaris. Ir taip per amžių amžius… Kad mūsų ateinančios kartos po 300, 500 ar net 1000 metų, atsivertusios K. Donelaičio „Metus“ skaitytų“,e – linkėjo renginio vedėja V. Galinskienė.
Teatro kalba skaičiusiems K. Donelaičio „Metus“ dėkojo F. Bajoraičio bibliotekos vadovė Dalia Užpelkienė. Renginio, kurio idėjas finansavo Šilutės r. savivaldybė ir Lietuvos Kultūros taryba, programos dalyvius pasveikino ir padėkos raštus kolektyvų vadovams įteikė Savivaldybės vicemeras Algirdas Balčytis. Renginio dalyvius sveikino LR Seimo narys Artūras Skardžius.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite