Sugrįžusiems į gimtąją Lietuvą – išbandymų lavina

Vienuolika metų išdirbęs Ispanijoje, Airijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, trisdešimtmetis su žmona šių metų pradžioje sugrįžo į gimtinę Lietuvą. Vasario 16-osios proga surengtoje kaimo bendruomenės šventėje jaunas vyras tryško džiaugsmu: žavėjosi krašto gamta, žvejybos galimybėmis, net pasigyrė jau gavęs vairuotojo darbą…

Nepasitiko išskėstomis rankomis
Kovą paaiškėjo, kad žadėtoji vairuotojo darbo vieta atiteks kitam, o šio jauno vyro patirtis, Airijoje vairuotoju dirbusio devynerius metus, – visai nereikšmingas argumentas. Ir prasidėjo jaunos šeimos išbandymų metai.
Į užsienį jis išvyko būdamas 19-os. Trijose valstybėse dirbo kiaulių fermoje, vairuotoju, virėju, dažytoju, sodininku… Jauna šeima sugrįžo į žmonos tėviškę Lietuvoje. Dešimt mėnesių vyras naršė skelbimus internete, varstė Darbo biržos duris, ėjo kalbėtis su galimais darbdaviais – visur išgirsdavo neigiamą atsakymą. Dažniausi argumentai būdavę tokie: parvykai iš užsienio, jūs ten įpratę gauti didelius pinigus, čia bus per maža alga, nedirbsi.
„Manau, kad Lietuvoje lengviau įsidarbinti grįžus iš kalėjimo negu iš užsienio…“ – skaudžiai apibendrino šią patirtį jaunas vyras.
Pagelbėjo giminės – pasistatė didelį šiltnamį, augino agurkus, vyras juos pardavinėjo. Gautos pajamos vos padengė šiltnamio statybos išlaidas. Tačiau vasara šiaip taip prabėgo, beje, ne tik prie agurkų – teko sutikti padirbėti… nelegaliai. Pavadinkime tai antrąja pamoka Lietuvoje.
Trečioji – nuo spalio vyras legaliai dirba padavėju, įsidarbinti padėjo ten jau dirbantis taip pat iš užsienio grįžęs pažįstamas. Darbdaviai esą puikūs žmonės, nerūšiuojantys darbo ieškančiųjų į buvusius ar nebuvusius užsienyje. Jiems svarbu, kad gerai dirbtum.
Prie šios džiugios žinios vyras pridėjo ir kitą, jam svarbią ir šildančią, kuri dar vis laiko jį Lietuvoje: šalia – močiutė, tėvai, giminės…
Darbo birža siūlė dirbti tolimųjų reisų vairuotoju, bet tektų po tris savaites nebūti namuose, po to dviem pasirodyti. „Aš ne tam grįžau į Lietuvą, kad vėl važiuočiau į užsienį, kai turiu būti šalia žmonos, mes – jauna šeima, mano žmona laukiasi, jai reikia mano pagalbos“, – pasakojo vyras, neslėpdamas, kad Airijoje dirbdamas vairuotoju vakarais ir savaitgaliais būdavo namuose, o per dieną uždirbdavo du kartus daugiau, negu čia siūloma tolimųjų reisų vairuotojui.
Išvažiuoti nenori
„Aš grįžau į Lietuvą, o mane siunčia atgal į užsienį? Nenoriu niekur išvažiuoti. Noriu gyventi čia, noriu dirbti ir rūpintis šeima. Laukiame pirmagimio. Skaudu, bet tenka gyventi iš santaupų. Gal mūsų Lietuva vienintelė valstybė, kur vos pradėjus verslą turi mokėti mokesčius? Kitur bent metus leidžia atsistoti ant kojų – tai ir yra valstybės parama. O čia turi mokėti mokesčius dar nieko neužsidirbęs. Lyg įteisintas reketas… Seimo nariai kviečia: „Sugrįžkite, vaikai, namo, į gimtinę Lietuvą“. O sugrįžus nėra nė menkiausios paramos, pagalbos, supratimo. Tiesiog čia jautiesi nereikalingas!“ – neslėpė nusivylimo iš emigracijos sugrįžęs vyras, beje, visus dešimtį mėnesių gyvenantis iš užsienyje užsidirbtų pinigų, kurių dalis per prekes, paslaugas patenka ir į Lietuvos biudžetą.
Šiuo metu pašnekovas vakarinėje mokykloje lanko dvyliktą klasę, nori gauti brandos atestatą. Tačiau toliau mokytis negalės, nes reikia dirbti ir išlaikyti šeimą. Darbo biržoje išgirdo, kad siųstų į nemokamus kursus, bet nepriklauso jaunų žmonių kategorijai – jam nebe 29-eri, o jau 30.
„Tačiau aš esu vairuotojas su dideliu šio darbo stažu, turiu teisę vairuoti įvairią techniką. Tai mano profesija. Ko dar trūksta?“ – retoriškai klausė pašnekovas ir atkakliai pakartojo, kad statys antrą didelį šiltnamį, augins ir pomidorus, pardavinės ir kabinsis į gyvenimą, nes iš minimalios algos šeima juk nepragyvens, o santaupų amžinai neužteks.
„Užsienyje dirbdamas galėjau ir pragyventi, ir paatostogauti…“ – pridūrė su kartėliu.
Kas benorės sugrįžti?
Ar panašaus likimo jauni žmonės norės sugrįžti? Niekas nepasiūlys nei darbo, nei kokios pašalpos, nors ir laikinai… Žmona, rodos, irgi tegaus tik vienkartinę išmoką gimus vaikui, nepriklausys jokių kitų išmokų, nors pusę metų dirbo įsigijusi verslo liudijimą.
Kai šeima sugrįžo į Lietuvą, žmonai dar nebuvo sukakę 30 metų. Darbo biržoje pažadėję, kad apmokės už manikiūrininkės kursus. Netrukus persigalvojo – profesija esanti neperspektyvi – nemokės. Teko patiems padengti ir šias išlaidas.
„Siunčia nemokamai apmokyti visokius iš rizikos šeimų, kurie nei kada dirbo, nei dirbs… Gal mudviem su žmona reikia prasigerti, tada gautume visko – ir nemokamus kursus, ir pašalpas…“ – kalbėjo vyras, dar kartą priminęs, kad santaupos senka, tačiau kol kas dar nori gyventi Lietuvoje. Dar nori kabintis į gyvenimą, bent dvejus metus ištverti.
Gal Lietuvoje kas pasikeis, valstybė nustos elgtis su dirbančiu žmogumi kaip siurbėlė?
Kas žino. Vyrui teko išgirsti nuomonių, kad iš užsienio grįžusieji įsidarbina, ištveria du mėnesius ir vėl išvažiuoja. „Baigiasi santaupos, tai ir išvažiuoja!“ – nukerta vyras.
„Tik nemanykite, kad geriau gyventi užsienyje, užsidirbti daug pinigų, bet nematyti artimųjų, Lietuvos…“ – vėl jo kalba pakrypsta apie tai, kas brangu.
Pas medikus
Dabar vyras nebeleidžia vienos žmonos net pas gydytojus. Kartą išleido vieną, po to gailėjosi. Iš anksto užsiregistravusi pas gydytoją, talone nurodytu laiku besilaukianti moteris įėjo į kabinetą, o kai išėjo, prie kabineto sėdėjusi moteris rėžė: „Kaip tu drįsti, snargle, be eilės eiti?“, o senyvo amžiaus vyras kirto kaip rimbu: „Aš tau subinę išspardysiu!“
Prie to verta pridurti ir iš gydytojo išgirstas prognozes: „Ne tu pirma, ne tu paskutinė…“ Teko skambinti ir skubiai važiuoti į apskrities centro medicinos įstaigą, kur sutartu laiku gydytoja nepasirodė. Ji sugrįžo po valandos, nešina glėbiu ledų kolegoms. Atsakymas pribloškė: „Turbūt…“ Ir šįkart, kaip įprasta Lietuvoje, pažįstami pamokė, kad reikia nieko nelaukus važiuoti į Klaipėdą. Nuvažiavo, iš gydytojo išgirdo, kad viskas gerai, paskirtųjų vaistų gerti nereikia, tačiau jie esą tokie, kad jų negalima atsisakyti išsyk, teks dar pavartoti…
Kviečia ūkininkai
„Jei man dabar būtų vėl 19 metų, kai tuomet, prieš 11 metų, išvykau į užsienį, aš vėl padaryčiau tą patį – išvažiuočiau…“ – prisipažino trisdešimties sulaukęs vyras, per dešimtį mėnesių Lietuvoje patyręs nemalonių lietuviško gyvenimo pamokų.
„Bet juk ūkininkai štai skundžiasi, kad nebėra kam dirbti…“ – sakau, bet išgirstas atsakymas privertė patylėti. „Ūkininkai siūlo tik minimalią algą, o dirbti reikia nuo saulės patekėjimo iki tamsos. Kokios darbo valandos? Kiek moka už viršvalandžius? Čia tokie dalykai neegzistuoja“.
Vyras dirbo Ispanijoje pas ūkininką. Priėmė į darbą, pasirašei darbo sutartį, žinai darbo valandas, atlyginimą, visas kitas sąlygas, beje, ir apmokėjimo už viršvalandžius. Tikriausiai ir Lietuvoje jau yra civilizuotų ūkininkų, tačiau iš tokių, kurie už minimalią algą tiesiog spaudžia iš darbininko visas jėgas, sveikatą, uždarbio gali nebeužtekti ir gydymuisi…
Dar nesuprato
Kai šio rašinio herojus svarstė, jog gydytojai galėtų duoti 20, 50, o gal net 100 litų, darėsi panašu, kad jis neišmoko visų išgyvenimo Lietuvoje pamokų… Todėl rašinyje neminima šios jaunos šeimos pavardė, vardai, nors tokį sutikimą „Pamarys“ ir gavo.
Vengiame visiško viešumo ir atvirumo, nes tai Lietuvoje gali dar labiau apkartinti jaunos šeimos gyvenimą.

Stasė SKUTULIENĖ

2 komentarai

  • Dubliner

    Stai tokia supista Lietuvos valdzia ir fasistinis rezimas. Grizk NAMO i Airija suneli paklydeli. Tu cia busi ZMOGUMI.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pagėgių krašto kultūros darbuotojai netradiciškai minėjo Pasaulinę kultūros dieną

Pasaulinę kultūros dieną – balandžio 15-ąją –  Pagėgių sav. kultūros srities atstovai (Vydūno viešosios bibliotekos ir filialų, M. Jankaus muziejaus ir kultūros centro specialistai) dalyvavo mažlietuviško kulinarinio paveldo sklaidai skirtoje edukacijoje „Lietuvininkų valgių ypatumai“.   Šią kulinarinę edukaciją dovanojo, medaus desertus su belgišku šokoladu Pagėgių krašto kultūros darbuotojams įteikė bei nuoširdžiausius sveikinimo žodžius tarė kaimo turizmo sodybos „Mociškių palivarkas“ šeimininkai Rasa ir Sigitas Stoniai. Pasaulinės kultūros dienos proga kultūros darbuotojus sveikinusi Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida

Vydūno viešoji biblioteka kviečia minėti 24-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę

Tradiciškai paskutinę balandžio mėnesio savaitę šalyje minima Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė – svarbiausia savaitė šalies bibliotekoms. Nors Lietuvoje 24-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė minima nuo 2024 m. balandžio 23 d., Pagėgių krašte ji prasidės anksčiau –balandžio 18 d. Pagėgių sav. Vydūno viešoji biblioteka bei jos filialai balandžio 18-29 dienomis kvies visuomenę drauge paminėti šią savaitę. Šių metų tema – „Europos šeimoje“, skirta kalbėtis apie bendrą kuriamą vienybę, lygybę ir vertybes. Pagėgių krašto bibliotekos lankytojams siūlys daugybę įvairių veiklų – knygų pristatymų,

Miškasodyje – vėl ir Saugų seniūnijos bendruomenė

Nors miškasodis Lietuvoje paskelbtas balandžio 20 d., artėjantį šeštadienį, „Šilutės baldų“ įmonės kolektyvas kartu su kolegomis iš SBA, Saugų seniūnijos bendruomenė jau paviešino gerų žinių: medelių pasodinta, padirbėta iš peties… Saugų bendruomenė paskelbė: „Miškasodyje dalyvavome ir šiemet! Ačiū Šilutės krašto miškininkams už galimybę prisidėti prie šios gražios akcijos, kuri šiemet vyko Saugų seniūnijos teritorijoje. Pasodinta 3000 pušų, 1700 eglių ir 700 beržo sodinukų“.  

Šilutėje pasodintas ąžuoliukas, skirtas 100-metį mininčiai Lietuvos dainų šventei

Balandžio 15 d. Šilutės rajono savivaldybės vicemerė Daiva Žebelienė kartu su Šilutės krašto kultūrininkais parke prie Šilutės kultūros ir pramogų centro pasodino simbolinį ąžuoliuką, skirtą šimtmetį mininčiai Lietuvos dainų šventei ,,Kad giria žaliuotų“. Primename, kad į šią dainų šventę vyks beveik 400 Šilutės rajono šokėjų, dainininkų, muzikantų. Komunikacijos skyrius

Taip pat skaitykite