Spalio 27-oji – Vytauto Didžiojo mirties diena       

Paminklas Vytautui Didžiajam Perlojoje, Varėnos r.

1430 m. spalio 27 d. mirė Didysis Lietuvos kunigaikštis Vytautas. Tuomet Vytautui buvo jau 80 metų. Manoma, kad Vytautas mirė nuo sutrenkimo, kai nukrito nuo arklio. Kita versija, kad nuo supūliavusios voties.

Ne veltui vadinamas Didžiuoju

Vytautas yra garsiausias iš visų Lietuvos valdovų, ne veltui vadinamas Didžiuoju. Didžiausias jo nuopelnas, kad, Jogailai užvaldžius Lenkiją ir Lietuvą, Vytautas sugebėjo atsikovoti valdžią Lietuvoje ir po jo mirties Lietuva tapo nepriklausoma nuo Lenkijos. Vienas iš garsiausių mūšių Lietuvos istorijoje – Žalgirio mūšis (1410 liepos 15 d.). Lietuvių pergalei prieš Vokiečių ordiną šiame mūšyje daug įtakos turėjo Vytauto vadovavimas.

Vytautas Didysis gimė 1350 m. Senuosiuose Trakuose, mirė 1430 m. spalio 27 d. (~80 metų) Trakuose, palaidotas Vilniaus katedroje. Tėvas Kęstutis, motina Birutė, sutuoktinės Ona Vytautienė, Julijona Alšėniškė. Turėjo dukrą Sofiją. Lietuvos didysis kunigaikštis. Valdė 1392 m. – 1430 m.

Nuo XIX a. tautinio sąjūdžio laikų populiarus Lietuvos nacionalinis didvyris, jo vardu pavadintas Vytauto Didžiojo universitetas, 1918–1939 m. jam pastatyta daugybė paminklų Lietuvos miestuose ir miesteliuose.

1392 m., tapęs didžiuoju kunigaikščiu, jis nutraukė monetų kaldinimą sritinės Rusios kunigaikštystėse ir pradėjo leisti naujo tipo monetas su Vyčiu ir Gediminaičių stulpais. Vytauto laikais Lietuvoje pradėti lieti pabūklai, varpai.

Jis įsteigė ir išplėtė atskirą LDK raštinę. Pradedant jo valdymo laikotarpiu valstybės valdymas ir teismo bylų sprendimas buvo paremti raštu. Krašte plito rašto kultūra, per katalikų tikėjimą Lietuva atsivėrė Vakarų Europos kultūrai. 1409 m. skyrė lėšų pirmajai žinomai parapinei mokyklai Trakuose.

Vytauto valdymo laikotarpiu (ypač po Žalgirio mūšio) dėl tada iš esmės pagerėjusios LDK tarptautinės konjunktūros, o iš dalies ir dėl paties Vytauto protekcionistinės veiklos, etninėje Lietuvoje pradėjo sparčiai augti Vilnius, Kaunas, Gardinas, Trakai ir kt. miestai, ėmė rastis ir naujų miestų užuomazgų.

Neliko kryžiuočių pavojaus

Daugiausia Vytauto nuopelnu laikytinas ir ordino sutriuškinimas Žalgirio mūšyje. Po Žalgirio mūšio kryžiuočių pavojus Lietuvai buvo pašalintas, o LDK įgijo galimybę užmegzti normalius santykius su daugeliu Europos šalių.

Lenkų kronikininkas Janas Dlugošas XV a. II pusėje rašė:

„Mūsų laikais žmonės laikosi nuomonės, kad joks jo laikų kunigaikštis negalėjo prilygti Vytautui nei dosnumu, nei veiklumu. Jis pirmasis savo tamsią, silpną ir nežinomą tėvynę savo žygių šlove bei darbų garsumu išvedė į šviesą ir iškėlė. Po jo valdę kunigaikščiai nesugebėjo jos išlaikyti tokiame lygyje. Neabejotina, kad Lietuvos didybė buvo jo sukurta ir su jo mirtimi baigėsi“.

Nuo XVI a. pradžios bajoriškoje Lietuvos savimonėje Vytautas imtas laikyti Lietuvos interesų gynėju. Jis buvo laikomas didžiausiu kada nors valdžiusiu Lietuvos valdovu, jo vardas įkūnijo valdovo idealą. Vytautui Didžiajam buvo statomi paminklai, vienu metu jų buvo daugiau nei 30.

Paminklas Vytautui Didžiajam Perlojoje

Užrašas ant paminklo Perlojoje skelbia: „Vytautai Didysai, gyvas būsi, kol gyvas nors vienas lietuvis.“ Petro Skutulo nuotr.

8,3 m aukščio paminklą LDK kunigaikščio Vytauto 500 mirties metinių proga Perlojos šauliai su Perlojos visuomene apsisprendė statyti 1929 m. rudenį. Statinys baigtas statyti 1931 m. Iškilmingai atidengtas 1931 m. liepos 19 d. Lėšos buvo renkamos loterijos ir aukų būdu. Paminklą pokariu dažnai apšaudydavo vietiniai stribai, du kartus bandyta jį nugriauti.

Pirmą kartą skulptūrą apjuosė grandinėmis ir traukė arkliais, bet paminklas atlaikė dėl jo viduje įlietų geležinkelio bėgių ir armatūros.

Antrą kartą buvo pasitelktas traktorius, tačiau paminklą apgynė susirinkę perlojiškiai. Šeštajame dešimtmetyje Perlojos apylinkės valdžia prašė LKP Varėnos rajono komiteto leidimo paminklą susprogdinti, bet tokio leidimo negavo. 1968 m.  panaikintos ant paminklo likusios kulkų ir grandinių paliktos žymės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

60-ojo tarptautinio „Poezijos pavasario“ stotelė Pagėgių krašte

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka 2024 m. gegužės 13 d. 16.30 val. kviečia į jubiliejinio – 60-ojo – tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris“ stotelę Pagėgių krašte. Šiemet ji įsikurs netradicinėje erdvėje – Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje (Šereikos g. 9, Vilkyškiai). Šiųmečiame festivalyje savo kūrybos eiles dovanos šalies poezijos grandai, daugybės svarių respublikinių apdovanojimų laureatai: poetas, eseistas, fotomenininkas Alis Balbierius, poetas, vertėjas, dramaturgas Julius Keleras bei poetas, vertėjas Vladas Braziūnas. Muzikine programa  šventę šildys muzikinės scenos fenomenas bei vienas ekspresyviausių Lietuvos

Šilutės miesto šventės programa

Gegužės 24 d. (penktadienis) LINKĖJIMAI IŠ ŠILUTĖS   21.00 šventės atidarymas. Miesto šventės svečių pristatymas. Šventinis  koncertas – grupė „Beissoul & Einius“ su ansamblio „Lietuva“ šokėjais Senojo turgaus aikštėje 22.00  šviečiančių vandens fontanų šou „Šviesa naktyje“ Senojo turgaus aikštėje Gegužės 25 d. (šeštadienis)  ĮKVEPIANČIOS TRADICIJOS   Nuo 10.00 tautodailininkų ir amatininkų dirbinių šventinė mugė „Šilokarčemos jomarkas“ Lietuvininkų gatvėje  10.00 val.  Šilutės turizmo informacijos centro ekskursija „Senieji Žibai: kontrabanda ir kitos istorijos“ Prie Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčios                        10.30 val. orientacinio 

Iki 2025 m. pabaigos „Via Lietuva“ planuoja įrengti daugiau nei 120 km apsaugos priemonių nuo laukinių gyvūnų

Kiekvieną pavasarį šalies keliuose fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija. „Via Lietuva“, siekiant didinti eismo dalyvių saugumą keliuose, nuosekliai plečia apsauginės infrastruktūros priemonių skaičių bei primena vairuotojams, jog šiuo metu kelyje jie privalo būti dar atidesni. Susidūrimams su laukiniais gyvūnais mažinti – konkrečios priemonės Remiantis įmonės „Via Lietuva“ duomenimis, šiuo metu valstybinės reikšmės kelių tinkle yra įrengta 916 km tinklo tvoros su susijusiomis specializuotomis priemonėmis migracijai: 15 požeminių perėjų stambiems laukiniams gyvūnams, 14 požeminių perėjų vidutiniams ir smulkiesiems gyvūnams, 15 apsaugos

Orai: šilumos teks palaukti

Hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad likusios šios savaitės dienos bus pavasariškos, vasariška šiluma neprognozuojama. Be to, naktimis daug kur dirvos paviršiuje kandžiosis šalnos. Gegužės 9 d., ketvirtadienį, kai kur trumpai palis Vėjas besikeičiančios krypties, 4-9 m/s. Temperatūra naktį 1-6 laipsniai šilumos, Rytų Lietuvoje ore vietomis, dirvos paviršiuje daug kur šalnos, 0-5 laipsniai šalčio, dieną bus 10-15 laipsnių šilumos. Gegužės 10 d., penktadienį, naktį šiaurės vakarinėje šalies pusėje, dieną daug kur palis. Vėjas naktį pietų, pietvakarių, 5-10 m/s, dieną vakarų, šiaurės vakarų,

Taip pat skaitykite