Spalio 10 d. – Pasaulinės psichikos sveikatos diena: 10 žingsnių geresnės savijautos link

Psichikos sveikata – gera asmens savijauta, kai jis gali realizuoti savo gebėjimus, įveikti įprastus gyvenimo sunkumus, dirbti ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

Higienos instituto Psichikos sveikatos centras siūlo 10 paprastų būdų, kaip  pasirūpinti savimi.

Pirmoji diena. Maži kasdieniai malonumai

Pagalvokite, kas jums gyvenime teikia malonumą ir sudarykite malonumų sąrašą – kuo daugiau, tuo geriau. Pavyzdžiui, tai gali būti bendravimas su draugais, arbatos gėrimas, knygos skaitymas ir pan. Tikslas – kasdien bent vienas malonumas iš šio sąrašo!

Sąrašas gali būti itin naudingas tada, kai sudėtinga įsivertinti, ko norima.

Antroji diena. Pajudėkime!

Įvairūs atlikti tyrimai parodė, kad emocinės sveikatos stiprinimui labai svarbi yra fizinė veikla. Tad pagal jūsų galimybes skirkite laiko aktyviai fizinei veiklai. Tai gali būti pasivaikščiojimas lauke, solo šokis, kai niekas nemato, ar tiesiog mankšta pasirinkus treniruotę internete. Svarbiausia surasti sau tinkamą ir mėgstamą būdą, kuris leistų judėti su malonumu!

Trečioji diena. Koncentracija į esamą momentą

Dažnai mes patiriame įtampą, daugiau laiko nerimaujame dėl ateities ar gyvename praeities įvykiais, nuolat sukdami juos mintyse, vėl ir vėl tai išgyvendami. Siūlome sekti savo mintis ir daugiau laiko skirti dabarčiai, tam, kaip jaučiatės čia ir dabar. Kreipti dėmesį į tai, ką galite kontroliuoti, o ko – ne. Daugiau jo skirti tam, kaip jaučiatės šiandien konkrečiu momentu ir ko norite šiandien konkrečią akimirką, net jei tas noras po kelių valandų pasikeistų, o ne tik ko reiktų ateity.

Pvz., valgant kreipti dėmesį į maisto skonį, o ne galvoti apie laukiančius darbus. Vaikščiojant atkreipti dėmesį į aplinką, kaip jaučiatės vaikščiodami, o ne galvoti apie padarytą klaidą. Kai pastebėsite, kad vėl nukeliavote į ateitį ar praeitį, grąžinkite save į dabartį, padėkodami sau už savo pastabumą ir pabandydami tęsti toliau. Juk gyvenimas dabartyje mažina stresą, leidžia atpažinti savo poreikius ir jaustis ramiau santykyje su kitais žmonėmis.

Ketvirtoji diena. Dėkingumas

Dažnai gali atrodyti, kad gyvenime mums vis kažko trūksta, vis ieškome nepastebėdami, ką jau turime: artimus žmones, veiklą, sveikatą ir pan. Dėkingumo metu mūsų dėmesys nukreipiamas iš trūkumo, negatyvumo į tai, ką mes turime čia ir dabar. Tai gali tapti didele atrama mūsų gyvenime. Dėkingumas padeda pastebėti tai, kad esama pakankamai dalykų, kurie mums svarbūs ir brangūs, kas suteikia didesnį laimės pojūtį. Šiandien kviečiame atrasti bent 5 dalykus, už kuriuos jaučiatės dėkingi sau.

Penktoji diena. Pasikraukime!

Kiekvienam iš mūsų būna akimirkų, kai jaučiamės pavargę, „išsisėmę“ ir be jėgų. Esama daugybė būdų, kaip galima atstatyti jėgas, atrasti pusiausvyrą: pasiklausyti muzikos, pamiegoti, pasivaikščioti, medituoti ir t. t. Kiekvienas turi savo receptą, kaip geriau pailsėti. Įsivardinkite būdus, kurie jums padeda „pasikrauti“, ir naudokitės jais kaip pirmąja pagalba,  greitai atstatančią kūną ir jauseną, kai pajausite, kad to reikia!

Šeštoji diena. Socialinių tinklų higiena

Socialinėje erdvėje mes praleidžiame labai daug laiko. Naršykime telefone ne vos atsibudus, o jau papusryčiavus, pabendravus su artimaisiais ar skyrus laiko sau, nes gana daug naršant socialiniuose tinkluose gali atsirasti pojūtis, kad kažko, ką spėja kiti, nespėjate, kažko neturite, kažkur nesudalyvavote ir pan. Antra, bent pusvalandį prieš miegą siūlome nenaudoti išmaniųjų įrenginių, kad pailsėtumėte nuo aplinkos intensyvumo, naujienų srauto ir paliktumėte laiko dienai apibendrinti.

Septintoji diena. Palaikymas

Būna akimirkų, kai mums reikia palaikymo ir supratimo. Palaikymas gali būti išorinis, kai kreipiamės į draugus, artimuosius ir psichikos sveikatos specialistus, kada norime būti išklausyti, atjausti ir palaikyti. Palaikymas gali būti ir vidinis – užuot save kritikavę ir baudę, mes su atjauta palaikome save. Gal seniai nebendravote su draugais ir pats metas jiems paskambinti. Jei nedrąsu paskambinti, pagalvokite, ką norėtumėte iš jų išgirsti ir pasakykite tai sau. Dėl padarytų klaidų netampame nevykėliais ar nevertingais.

Aštuntoji diena. Savo poreikių atpažinimas

Kartais užsisukę gyvenimo reikaluose sunkiau išgirstame save, savo tikruosius norus ir poreikius. Verta parengti savo galimų poreikių paruoštuką, kad prireikus galėtume iš jo pasirinkti tai, ko jums šiandien norėtųsi ir reikėtų.

Devintoji diena. Esu geriausia savo paties versija

Kiekvienas iš mūsų yra unikalus ir nepakartojamas, tačiau kartais apie tai pamirštame ir įsitraukiame į lenktynes, kas geresnis ar laimingesnis. Kviečiame koncentruotis į save: lyginti šiandieninį save su savimi prieš savaitę, pusmetį ar kelerius metus, pamatuojant savo pasiekimus, juos įsivertinant ir toliau augant. Per dieną ar vakare galima užrašyti tą dieną įvykusius 3 dalykus, kuriais džiaugiatės ar didžiuojatės, kas pasisekė geriau nei anksčiau.

Dešimtoji diena. Apibendrinimas

Dešimtąją dieną kviečiame skirti keletą minučių sau ir pagalvoti, kokios mintys ir jausmai kilo po šių 9 dienų. Ką atradote? Ką galbūt norėtumėt tęsti? Kokį mažą žingsnį galite žengti, kad jaustumėtės geriau? Ir kaip tai galite įtraukti į savo kasdienį gyvenimą? O gal keliaujame žengdami tuos žingsnius dar kartą nuo pradžių?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vyriausybė pritarė siūlymui pratęsti nepaprastąją padėtį Lietuvoje

Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui pratęsti nepaprastąją padėtį Lietuvoje iki kovo 16 d. Ministerijos siūlymu nepaprastoji padėtis galiotų visame pasienio ruože prie Lietuvos valstybės sienos su Baltarusija ir pasienio ruože su Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi. Pagal šiuo metu galiojantį Seimo nutarimo „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ projektą nepaprastoji padėtis galioja iki gruodžio 16 d. 24.00 val. Pasako vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, jau devynis mėnesius tęsiantis Rusijos Federacijos karinei agresijai prieš Ukrainą grėsmės Lietuvos visuomenės rimčiai ir saugumui niekur nedingo,

Šilutės ligoninė įsigijo naujos kartos echoskopą, kuriuo bus galima atlikti ir kepenų elastografijos tyrimą

Šilutės ligoninės Konsultacinė poliklinika pasipildė šiuolaikiška, išskirtines diagnostines galimybes turinčia įranga – ultragarsinės diagnostikos sistema „Philips Epiq Elite“. Šiuo echoskopu atliekami ultragarsiniai tyrimai yra tikslūs, informatyvūs, visiškai nekenksmingi ir neskausmingi pacientams. Todėl jie tinkami ligų profilaktikai, gydymui ir stebėsenai.   Gali ištirti kepenis Ultragarsiniai tyrimai padeda diagnozuoti ūminį apendicitą, tulžies pūslės ar inkstų akmenligę, ankstyvąsias vėžio užuomazgas, navikinius pakitimus, kraujagyslių patologijas. Taip pat vertinti kitus vidaus organų pakitimus. Naujasis echoskopas „Philips Epiq Elite“  ypatingas dar ir tuo, kad gydytojai gastroenterologai

Muzikos diena Šilutėje

Šiandien (ketvirtadienį) Šilutės kultūros ir pramogų centro fojė visą dieną skamba kamerinių ansamblių konkurso muzika. Tai ketvirtasis Šilutės meno mokyklos organizuotas kamerinių ansamblių konkursas „Muzikuokime drauge“. Renginį pradėjo konkurso meno vadovės Liudmilos Kašėtienės-Mikkelsen ir jos mokinio Pijaus Piragovo keturiomis rankomis fortepijonu atliktas Ukrainos kompozitoriaus Miroslav‘o Skorik‘o kūrinys. Visus konkurso dalyvius ir svečius pasveikino šio konkurso vadovė, Šilutės meno mokyklos direktorė Daiva Pielikienė. Taip pat sveikino ir sėkmės dalyviams linkėjo Šilutės r. savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Šeputės, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva

Ką tikrins policija gruodžio mėnesį?

Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, gruodžio mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje, kuriai priklauso ir Šilutės rajonas bei Pagėgių savivaldybės teritorija, organizuos prevencines priemones. Šiomis dienomis (gruodžio 1-3 d.) vyksta pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolė – tamsiuoju paros laiku, matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais ir kt.) naudojimas. Gruodžio 5-11 d., gruodžio 24-27 d. ir gruodžio 30-31 d. atidžiau bus kontroliuojama vairuotojų, įskaitant dviračių ir elektrinių paspirtukų, blaivumas, apsvaigimas nuo narkotinių ar kitų psichiką

Taip pat skaitykite