Spalio 10 d. – Pasaulinės psichikos sveikatos diena: 10 žingsnių geresnės savijautos link

Psichikos sveikata – gera asmens savijauta, kai jis gali realizuoti savo gebėjimus, įveikti įprastus gyvenimo sunkumus, dirbti ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

Higienos instituto Psichikos sveikatos centras siūlo 10 paprastų būdų, kaip  pasirūpinti savimi.

Pirmoji diena. Maži kasdieniai malonumai

Pagalvokite, kas jums gyvenime teikia malonumą ir sudarykite malonumų sąrašą – kuo daugiau, tuo geriau. Pavyzdžiui, tai gali būti bendravimas su draugais, arbatos gėrimas, knygos skaitymas ir pan. Tikslas – kasdien bent vienas malonumas iš šio sąrašo!

Sąrašas gali būti itin naudingas tada, kai sudėtinga įsivertinti, ko norima.

Antroji diena. Pajudėkime!

Įvairūs atlikti tyrimai parodė, kad emocinės sveikatos stiprinimui labai svarbi yra fizinė veikla. Tad pagal jūsų galimybes skirkite laiko aktyviai fizinei veiklai. Tai gali būti pasivaikščiojimas lauke, solo šokis, kai niekas nemato, ar tiesiog mankšta pasirinkus treniruotę internete. Svarbiausia surasti sau tinkamą ir mėgstamą būdą, kuris leistų judėti su malonumu!

Trečioji diena. Koncentracija į esamą momentą

Dažnai mes patiriame įtampą, daugiau laiko nerimaujame dėl ateities ar gyvename praeities įvykiais, nuolat sukdami juos mintyse, vėl ir vėl tai išgyvendami. Siūlome sekti savo mintis ir daugiau laiko skirti dabarčiai, tam, kaip jaučiatės čia ir dabar. Kreipti dėmesį į tai, ką galite kontroliuoti, o ko – ne. Daugiau jo skirti tam, kaip jaučiatės šiandien konkrečiu momentu ir ko norite šiandien konkrečią akimirką, net jei tas noras po kelių valandų pasikeistų, o ne tik ko reiktų ateity.

Pvz., valgant kreipti dėmesį į maisto skonį, o ne galvoti apie laukiančius darbus. Vaikščiojant atkreipti dėmesį į aplinką, kaip jaučiatės vaikščiodami, o ne galvoti apie padarytą klaidą. Kai pastebėsite, kad vėl nukeliavote į ateitį ar praeitį, grąžinkite save į dabartį, padėkodami sau už savo pastabumą ir pabandydami tęsti toliau. Juk gyvenimas dabartyje mažina stresą, leidžia atpažinti savo poreikius ir jaustis ramiau santykyje su kitais žmonėmis.

Ketvirtoji diena. Dėkingumas

Dažnai gali atrodyti, kad gyvenime mums vis kažko trūksta, vis ieškome nepastebėdami, ką jau turime: artimus žmones, veiklą, sveikatą ir pan. Dėkingumo metu mūsų dėmesys nukreipiamas iš trūkumo, negatyvumo į tai, ką mes turime čia ir dabar. Tai gali tapti didele atrama mūsų gyvenime. Dėkingumas padeda pastebėti tai, kad esama pakankamai dalykų, kurie mums svarbūs ir brangūs, kas suteikia didesnį laimės pojūtį. Šiandien kviečiame atrasti bent 5 dalykus, už kuriuos jaučiatės dėkingi sau.

Penktoji diena. Pasikraukime!

Kiekvienam iš mūsų būna akimirkų, kai jaučiamės pavargę, „išsisėmę“ ir be jėgų. Esama daugybė būdų, kaip galima atstatyti jėgas, atrasti pusiausvyrą: pasiklausyti muzikos, pamiegoti, pasivaikščioti, medituoti ir t. t. Kiekvienas turi savo receptą, kaip geriau pailsėti. Įsivardinkite būdus, kurie jums padeda „pasikrauti“, ir naudokitės jais kaip pirmąja pagalba,  greitai atstatančią kūną ir jauseną, kai pajausite, kad to reikia!

Šeštoji diena. Socialinių tinklų higiena

Socialinėje erdvėje mes praleidžiame labai daug laiko. Naršykime telefone ne vos atsibudus, o jau papusryčiavus, pabendravus su artimaisiais ar skyrus laiko sau, nes gana daug naršant socialiniuose tinkluose gali atsirasti pojūtis, kad kažko, ką spėja kiti, nespėjate, kažko neturite, kažkur nesudalyvavote ir pan. Antra, bent pusvalandį prieš miegą siūlome nenaudoti išmaniųjų įrenginių, kad pailsėtumėte nuo aplinkos intensyvumo, naujienų srauto ir paliktumėte laiko dienai apibendrinti.

Septintoji diena. Palaikymas

Būna akimirkų, kai mums reikia palaikymo ir supratimo. Palaikymas gali būti išorinis, kai kreipiamės į draugus, artimuosius ir psichikos sveikatos specialistus, kada norime būti išklausyti, atjausti ir palaikyti. Palaikymas gali būti ir vidinis – užuot save kritikavę ir baudę, mes su atjauta palaikome save. Gal seniai nebendravote su draugais ir pats metas jiems paskambinti. Jei nedrąsu paskambinti, pagalvokite, ką norėtumėte iš jų išgirsti ir pasakykite tai sau. Dėl padarytų klaidų netampame nevykėliais ar nevertingais.

Aštuntoji diena. Savo poreikių atpažinimas

Kartais užsisukę gyvenimo reikaluose sunkiau išgirstame save, savo tikruosius norus ir poreikius. Verta parengti savo galimų poreikių paruoštuką, kad prireikus galėtume iš jo pasirinkti tai, ko jums šiandien norėtųsi ir reikėtų.

Devintoji diena. Esu geriausia savo paties versija

Kiekvienas iš mūsų yra unikalus ir nepakartojamas, tačiau kartais apie tai pamirštame ir įsitraukiame į lenktynes, kas geresnis ar laimingesnis. Kviečiame koncentruotis į save: lyginti šiandieninį save su savimi prieš savaitę, pusmetį ar kelerius metus, pamatuojant savo pasiekimus, juos įsivertinant ir toliau augant. Per dieną ar vakare galima užrašyti tą dieną įvykusius 3 dalykus, kuriais džiaugiatės ar didžiuojatės, kas pasisekė geriau nei anksčiau.

Dešimtoji diena. Apibendrinimas

Dešimtąją dieną kviečiame skirti keletą minučių sau ir pagalvoti, kokios mintys ir jausmai kilo po šių 9 dienų. Ką atradote? Ką galbūt norėtumėt tęsti? Kokį mažą žingsnį galite žengti, kad jaustumėtės geriau? Ir kaip tai galite įtraukti į savo kasdienį gyvenimą? O gal keliaujame žengdami tuos žingsnius dar kartą nuo pradžių?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Už labai geras demokratijos žinias – kelionė į Belgiją

Šilutės Vydūno gimnazija paviešino Nacionaliniame demokratijos žinių konkurse sėkmės sulaukusio Luko Šilinsko įspūdžius iš apsilankymo Briuselyje, Belgijoje. Kuo ši išvyka gimnazistui Lukui buvo įdomi? Paskaitykime. Gegužės 31 dieną Europos Parlamente, Briuselyje, Belgijoje, dalyvavau susitikime su europarlamentaru Liudu Mažyliu. Susitikimo metu buvo aptarti įvairūs Europai ir Lietuvai aktualūs klausimai, išsamiai pristatyti Parlamento darbo principai ir artimiausi tikslai. Po dienos Parlamente lietuvių delegacija su L. Mažyliu susitiko neoficialioje aplinkoje. Parlamentaras papasakojo apie savo kelią nuo mokyklos suolo iki dabartinių pareigų Europos Parlamente.

Įsivyravus sausrai, miškuose didėja gaisrų pavojus

Nusistovėję sausi orai kelia didelį gaisrų pavojų miškuose.  Birželio 5 d. šalies ugniagesiams teko kelis kartus talkinti Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinėms pajėgoms, gesinant miškuose įsiplieskusius gaisrus. Birželio 5  d. vidudienį, Varėnos rajone, Marcinkonių seniūnijoje, Daržinėlių kaime esančiame miške šėlo ugnis – degė medžiai ir miško paklotė. Gaisras nusiaubė 1,4 ha plotą. Tą pačią dieną, vidurdienį, ugniagesiai skubėjo gesinti ir Kretingos rajone, Rūdaičių kaime esančio Joskaudų miško. Atvykus ugniagesiams, jau degė miško paklotė ir jaunuolynas. Beje, atliekant gesinimo darbus buvo rasti

Ekspertas pataria, kaip apsaugoti senjorus nuo sukčių internete: vien pokalbio neužtenka

Vyresni nei 60 m. nuo kibernetinių atakų nukentėję žmonės per metus patyrė 966 mln. dolerių nuostolių. Tuo tarpu nukentėjusieji iki 20 m. – 71 mln. Tokie duomenys paskelbti 2020 m. JAV Federalinio tyrimų biuro internetinių nusikaltimų ataskaitoje. Panašios tendencijos pastebimos ir Lietuvoje Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas, sako, kad nors su vyresniais šeimos nariais reikia kalbėti apie virtualioje erdvėje tykančias grėsmes, tačiau vien to nepakanka. Būtina diegti ir papildomas priemones, kurios saugotų juos nuo sukčių. „Internetiniai sukčiai stengiasi apgauti įvairių

Vydūno gimnazijos gimnazistų viešnagė Vydūno viešojoje bibliotekoje

Vydūno viešosios bibliotekos bendruomenė visada džiaugiasi savo erdvėse priimdama su nuoširdžiomis šypsenomis ir informacijai atviromis širdimis atkeliavususius svečius. Birželio 5 d. mus savo viešnage nudžiugino itin gausus būrys Šilutės Vydūno gimnazijos I-III g klasių gimnazistų su pedagogais. Ekskursiją po biblioteką vedusi šios įstaigos vadovė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė supažindino jaunuosius svečius su bibliotekos erdvėmis, eksponuojamomis profesionalaus ir mėgėjiško meno parodomis, kraštotyros bei literatūros ekspozicijomis. Taipogi pristatė ir vieną iš bibliotekos sukurtų edukacijų – didelio formato komandinį žaidimą „Mažosios Lietuvos širdy: kelionė po

Taip pat skaitykite