Skelbimas apie kandidato teistumą… prieštarauja Konstitucijai

Jau esame informavę, jog Konstitucinis Teismas pripažino, kad tiesioginiai savivaldybių merų rinkimai prieštarauja Konstitucijai. Seimas ištaisė šią klaidą. Tačiau paaiškėjo kita Konstitucijai prieštaraujanti, taip pat ir su savivaldos rinkimais susijusi detalė: šalia kandidato pavardės nurodant apie jo teistumą. Pasirodo, ir tai prieštarauja Konstitucijai… 

Konstitucinio teismo nuomone

Vienodas reikalavimas nurodyti teistumą kandidato plakate, nepriklausomai nuo padaryto nusikaltimo sunkumo ar net išnykus teistumui, prieštarauja Konstitucijai. Tai paskelbė Konstitucinis Teismas (KT). „Rinkimų įstatymų nuostatos dėl rinkimų plakatuose vienodai nurodomos informacijos apie kandidatų į Seimo, Europos Parlamento, savivaldybių tarybų narius pripažinimą kaltais dėl nusikalstamos veikos prieštarauja Konstitucijai“, – nurodyta paskelbtame KT nutarime.

KT bylą dėl prievolės nurodyti teistumą kandidato plakate tais atvejais, kai žmogus buvo pripažintas kaltu dėl neatsargios ar nesunkios nusikalstamos veikos ir jo teistumas jau yra išnykęs, nagrinėjo pagal individualų skundą.

Kreipėsi į KT

Pareiškėjas į KT kreipėsi dėl nuostatos, reikalaujančios plakate prie kandidato pavardės visais atvejais nurodyti, jei jis teismo nuosprendžiu yra pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos. Skunde pabrėžta, kad šis reikalavimas taikomas, net jei asmuo yra pripažintas kaltu dėl neatsargios, nesunkios nusikalstamos veikos, o jo teistumas yra išnykęs ar panaikintas ir jis laikomas nepriekaištingos reputacijos.

„Įtvirtindamas pareigą rinkėjams pateikti informaciją apie kandidato pripažinimą kaltu dėl nusikalstamos veikos, įstatymų leidėjas turėtų nustatyti, kaip tokia informacija turėtų būti tinkamai pateikta, kad rinkėjai galėtų apsispręsti dėl kandidato tinkamumo“, – nurodyta KT paskelbtame pranešime.

Anot Teismo, nustatant reikalavimus dėl privalomai skelbtinos informacijos apie svarbius kandidato gyvenimo faktus reikia atsižvelgti į tai, kad „padaryta nusikalstama veika savo pobūdžiu gali būti įvairi, ji gali būti padaryta ne tik tyčia, bet ir dėl neatsargumo, gali būti labiau arba mažiau pavojinga“. Pasak teismo, Seimas gali nuspręsti, kad praėjus tam tikram laikui nuo nusikalstamos veikos padarymo ji nebus laikoma esmingai reikšminga rinkėjams apsisprendžiant dėl kandidato tinkamumo renkamoms pareigoms.

Taip pat KT pažymėjo, kad informacija, galinčia turėti esminę reikšmę rinkėjams apsisprendžiant dėl kandidato tinkamumo, turėtų būti laikoma ir mandato panaikinimas ar pašalinimas iš pareigų per apkaltą.

Pagal rinkimų įstatymus, Vyriausiosios rinkimų komisijos leidžiamame kandidato į Seimo narius rinkimų plakate daromas įrašas „Teismo nuosprendžiu yra pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos“, jei asmuo buvo pripažintas kaltu. Kandidatas turi viešai paskelbti, jeigu jis po 1990 metų kovo 11 dienos Lietuvos teismo įsiteisėjusiu nuosprendžiu yra pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos arba bet kada buvo pripažintas kaltu padaręs sunkų ar labai sunkų nusikaltimą. Tai kandidatai turi nurodyti kandidato į anketoje nepaisant to, ar teistumas išnykęs, ar panaikintas. Nuslėpę teistumą būna braukiami iš kandidatų sąrašų.

Įteisino tiesioginius merų rinkimus

Primename, kad balandžio 21 d. Seime priimtos Konstitucijos pataisos, kuriomis įteisinti tiesioginiai merų rinkimai. Priimtomis pataisomis sudarytas konstitucinis pagrindas tiesioginiams savivaldybių merų rinkimams. Taip pat nustatyta, kad savivaldos teisė įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus. Pagrindiniame šalies dokumente įtvirtinta, kad savivaldybių merus pagal įstatymą ketveriems metams renka šalies piliečiai ir kiti nuolatiniai savivaldybės gyventojai.

Konstitucijos pataisų projektas buvo parengtas įvertinus 2021 m. balandžio 19 d. Konstitucinio Teismo nutarimą, kuriuo jis pripažino, kad Vietos savivaldos ir Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymų svarbiausiosios nuostatos, susijusios su savivaldybių merų rinkimais ir įgaliojimais, prieštarauja Konstitucijos 119 straipsniui, įtvirtinančiam konstitucinius vietos savivaldos pagrindus.

  • Primename, kad Savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai vyks 2023 metų pavasarį.

pamarys.eu inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Brangs mokestis lankantiems Šilutės sporto mokyklą

Šilutės sporto mokyklos direktorius Aivaras Lileikis Savivaldybei  pateikė prašymą leisti Šilutės sporto mokyklai nevykdyti krepšinio ugdymo programų ir sumažinti 10 grupių. Mokinių krepšinio grupes formuotų viešoji įstaiga „Šilutės sportas“. Prašoma steigti dvi papildomas bokso grupes, mat pagal pasirašytą trišalę sutartį atvyksta dirbti jaunas specialistas. Nuo rugsėjo 1 d. Šilutės sporto mokykloje butų formuojama 21 mokinių grupė. Krepšinis VšĮ „Šilutės sportas“ turi vyrų krepšinio komandą. Tad perkėlus šiai įstaigai mokinių krepšinio grupes būtų sukurta krepšinio ugdymo piramidė, kuri ateityje galėtų duoti

Taip pat skaitykite