Šiuolaikinės muzikos atspindžiai Kintų festivalyje

fondasLiepos pirmąją pusę Pamario krašto gyventojus bei svečius džiugino Kintų muzikos festivalis. Šių metų festivalio muzikinė ašis – estų kompozitoriaus Arvo Pärto, šiemet švenčiančio 80-mečio jubiliejų, muzika, skambėjusi daugumoje koncertų.

Smuikininkų duetas iš Vokietijos „The Twiolins“. Laimos Putriuvienės nuotr.

Koncertuose skambėjo beveik vien šiuolaikinė muzika, skirtinguose renginiuose besiskleidusi vis kitokia instrumentine sudėtimi – nuo pavienių fleitos garsų, violončelės ir elektronikos jungties, smuikų dueto, styginių kvarteto, styginių ansamblio iki sodrių choro balsų ir simfoninio orkestro.
Skirtingi koncertai atskleidė vis kitokį šiuolaikinės muzikos „veidą“, tačiau kiekvienąkart atsigręžiantį į publikos lūkesčius ir poreikius – klausytojai nuoširdžiai, šiltai priimdavo kiekvieną pasirodymą. Kintų muzikos festivalis nuo kitų šiuolaikinės muzikos festivalių skyrėsi tuo, kad čia skambėjo profesionalioji, akademinė muzika, tačiau parašyta plačiajai auditorijai priimtina muzikine kalba, suvokiama ne vien profesionalams.
Festivalio atidarymo koncertas
Pirmąjį festivalio vakarą atiduota duoklė A. Pärtui: choras „Jauna muzika“ (vad. Vaclovas Augustinas) parengė programą, kurioje skambėjo net penki dažniausiai pasaulyje atliekamo gyvo kompozitoriaus choriniai kūriniai bei vienais iš ryškiausių nūdienos chorinės muzikos kūrėjų pripažintų latvio Eriko Ešenvaldo ir amerikiečio Erico Whitacre‘o opusai. Pasirinkta programa – religinės tematikos, dvasingi kūriniai – ir, be abejo, choro meistriškumas, susijungę kartu, dovanojo magiško, slėpiningo grožio ir jautrumo kupinų muzikinių akimirkų.

Naktinio koncerto Kintų mažojoje bažnyčioje dalyvius pasveikino evangelikų liuteronų kunigas Mindaugas Žilinskis ir festivalio siela Audra Juodeškienė.

Choro meistrystė skleidėsi ne tik techniniu profesionalumu, bet ir ne mažiau svarbiu emociniu pagavumu: po koncerto daugelis klausytojų neslėpė patyrę nuoširdžių, gilių išgyvenimų.
Dmitrijaus Šostakovičiaus koncertas violončelei
Violončelininko Justo Kulikausko pirmojo koncerto „Shostakovich Project“ metu Kintų didžiojoje bažnyčioje skambėjo XX-XXI a. kūrėjų kompozicijos – virtuoziškos, reikalaujančios puikios atlikimo technikos. Vakaro programa buvo išskaidyta į akustinės ir elektroakustinės muzikos dalis: pirmojoje skambėjo solo violončelė, o antrojoje – elektroakustiniai kūriniai.
Koncerto idėjinė ašis buvo Dmitrijaus Šostakovičiaus koncertas violončelei Nr. 1 (skambėjo I dalis). Šis kūrinys, davęs pavadinimą visam koncertui, yra dalis atlikėjo sumanyto projekto D. Šostakovičiaus muziką perdirbti pasitelkiant naująsias technologijas. Violončelės partiją grojo J. Kulikauskas, o orkestro akompanimentas buvo transformuotas į skaitmeniniu būdu išgaunamą elektroninį skambesį. Šitaip atsiveria plotmė naujų sąskambių paieškoms ir kompozitoriaus muzika gali suskambėti visai kitais atspalviais.

Festivalio meno vadovas, kompozitorius Gediminas Gelgotas.

Subtilaus grožio muzika
Liepos 4-os vakarą vyko egzotiškas koncertas, anot meno vadovo G. Gelgoto, jau tampantis tradicija, kurią tikrai verta išlaikyti, idant prasiplėstų mūsų muzikinis pasaulėvaizdis. Japonų fleitininkės Misao atlikta muzika (daugiausiai japonų liaudies dainos), derinama su judesiais, buvo paprasto, subtilaus grožio išraiška: atlikėja muzika perteikiamas emocijas papildė kūno kalba – labai elegantiška, subtilia ir nė kiek ne vulgaria.
Mūsų, vakariečių, ausims saldžiai skambančiomis melodijomis Misao manifestavo paprastumo, kasdienybės žavesį – o tai visai sveika nuolat persidirbusiam, skubančiam Vakarų gyventojui.
Smuikininkų duetas iš Vokietijos
Kintų muzikos festivalyje sulaukta ir svečių iš Vokietijos – smuikininkų dueto „The Twiolins“, atliekančio progresyvią šiuolaikinę muziką. Atlikėjai Kintuose pristatė programą „Sunfire“ („Saulės ugnis“), kurios kibirkščiavimas, regis, daugelio širdyse įžiebė liepsnas. Dueto atlikta muzika publiką žavėjo ir technika, ir virtuoziškumo efektais, ir emociniu paveikumu.
„The Twiolins“ atsigręžia ne į „akademinį“ skonį susiformavusią auditoriją, bet į plačiąsias mases, kurioms sudėtinga meninė kalba yra nepažini. Itin kokybiškai pateikta profesionali „lengvoji“ muzika, kuomet akivaizdūs neabejotinai sudėtingos technikos įvaldymas, itin laisvas, lyg be pastangų, muzikavimas, negęstanti energija, atlikimo ekspresija, dėmesys publikai – visa tai verta ne tik plačiosios auditorijos, bet ir akademinės muzikos profesionalų dėmesio.

Fleitininkė Misao ir NIKO smuikininkė Dalia Simaška.

Violončelės ir elektronikos dermė griūvančioje daržinėje
Trečiadienio vakarą klausėmės neįprasto solo violončelės koncerto visai netradicinėje aplinkoje. J. Kulikauskas savo programai violončelei ir elektronikai, savo idėjoms realizuoti vieta pasirinko Kintų miestelio daržinę, šiuo metu netvarkomą ir nenaudojamą, tačiau potencialiai galinčią tapti miestelio centru meniniams projektams įgyvendinti.
Koncerte skambėję violončelei ir elektronikai pritaikyti populiariosios muzikos kūriniai buvo pateikti kaip šviežiai skambančios kompozicijos – nebanalios, netiesmukos aranžuotės panaikino popmuzikos kūrinių primityvios formos ribas, o violončele griežiamos melodijos garsų turtingame fone nuskambėjo gerokai ekspresyviau nei originaliose dainose. Tai lėmė J. Kulikausko išraiškingas muzikavimas ir artistiškumas.
Tokiu būdu profesionaliai perdirbama populiarioji muzika yra nepalyginti įdomesnė bei patrauklesnė.
Festivalio uždarymo fiesta
Liepos 17-osios vakarą suskambo simfoniškai galingi paskutiniai šių metų festivalio garsai: girdėjome Naujų idėjų kamerinį orkestrą (NIKO) bei specialiai šiai progai suburtą Kintų muzikos festivalio orkestrą, be kitų skambėjusių kūrinių, kartu atlikusius G. Gelgoto simfoniją „Extracultural“.
Pirmojoje koncerto dalyje griežęs NIKO ansamblis atliko jo repertuarui būdingo minimalistinio stiliaus kūrinius. Ovacijos po „Extracultural“ rodė, kad žmonėms ši muzika patraukli, nors iš tiesų joje daug disonansų, neįpratusią ausį rėžiančių garsinių efektų, tačiau sėkmę užtikrina ritmikos svarba – ritminė pulsacija, lydima fizinės ir emocinės energijos.
Šis koncertas buvo svarbus ir jauniesiems muzikantams tobulėti – „Extracultural“ vadovavo šiemet mokyklą baigęs jaunasis dirigentas Martynas Stakionis. Orkestrantai – jaunieji atlikėjai iš 5 Europos šalių. Greta trimitininkės iš karališkosios muzikos akademijos (Didžioji Britanija) grojo ir šilutiškė Vaiva Putriūtė, šiuo metu studijuojanti Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.
Ne tik šis koncertas buvo proga reikštis jaunajai kartai – festivalį edukacine ir socialine prasme puošia NIKO artistų rengiami meistriškumo kursai moksleiviams bei darbo rezultatų demonstravimas koncerte, kuriame moksleiviai groja moksleiviams. Į betarpišką atmosferą įtraukia ir amžiaus bendrystė, ir nuoširdus muzikavimas.
Per ketverius metus gerokai išaugęs festivalis turi daug potencialo tapti vienu pagrindinių Lietuvoje – tačiau tam reikia ne vien organizatorių stiprybės, pasiaukojimo ir kūrybingumo, kurių jiems tikrai nestinga, bet ir didesnio kultūros ir valdžios įstaigų dėmesio, kad būtų suteiktos tinkamos sąlygos plėstis festivaliui ir Kintų bei apylinkių infrastruktūrai.

Paulina NALIVAIKAITĖ
Lietuvos muzikos akademijos studentė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite