Sinagogos griuvėsiai – kultūros paveldas ir galvos skausmas

Neatsižvelgus į Šilutės rajono savivaldybės argumentus, gegužės 26 dieną Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktu Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastatas su jam priskirta teritorija buvo įrašyti į LR kultūros vertybių registrą. Pastatui suteiktas regioninis statusas. Savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Reda Švelniūtė Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje pateikė Tarybos nariams informaciją, susijusią su Žemaičių Naumiesčio sinagoga. Dabar politikams teks spręsti, ką su sinagoga daryti toliau.

Tapusi kultūros paveldo objektu, Žemaičių Naumiesčio sinagoga sukėlė papildomų rūpesčių Savivaldybės administracijai ir politikams, nes lėšų jos tvarkymui nėra.

Pasak R. Švelniūtės, Savivaldybė, kaip objekto savininkas, įpareigojama panaikinti pastato avarinę būklę, o po to spręsti, ką su tuo statiniu daryti toliau. Kadangi jis tapo kultūros paveldo objektu, jo nugriauti nebegalima, nors ne vieną kartą teigta, kad šis statinys Šilutės rajono savivaldybei nereikalingas. Atsižvelgiant į finansines Savivaldybės galimybes bei turimus įsipareigojimus dėl Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastato išsaugojimo, Šilutės rajono savivaldybės administracija siūlo nugriauti sovietmečiu prie Žemaičių Naumiesčio sinagogos pristatytą priestatą, kurio būklė yra ypač bloga ir kelianti grėsmę žmonėms. Taip pat išvalyti pastato vidų ir aplinką nuo statybinių atliekų bei aptverti sinagogos pastatą metaline tvora su varteliais. Po to būtų galima spręsti, ką daryti toliau, ieškoti finansavimo šaltinių pastatui sutvarkyti.
Tarybos narys Alfonsas Vanagas teiravosi, iš kokių lėšų galima būtų atlikti remonto darbus, ar pasirengusi prisidėti žydų bendruomenė. Anot R. Švelniūtės, išvalius ir aptvėrus sinagogos likučius kitais metais būtų galima teikti prašymą atstatymo darbų finansavimui. Valstybės saugomų kultūros paveldo objektų savininkai dėl dalinio finansavimo gali rengti paraiškas Kultūros paveldo departamento Paveldotvarkos programai. Iš programos yra dalinai finansuojami priešprojektiniai tyrimai, tvarkybos projektų parengimas, tvarkomieji darbai. O su žydų bendruomene ne kartą bendrauta. Jie žadėjo ieškoti galimybių prisidėti, kai prasidės sinagogos atstatymo darbai.
Klaipėdos žydų bendruomenė kreipėsi į Savivaldybę su prašymu grąžinti visus žydams priklausiusius pastatus 1991 metais. Tačiau pagal tuo metu galiojusius teisės aktus bendruomenė nepateikė reikalingų dokumentų šiai procedūrai atlikti, kita vertus, bendruomenė neturėjo religinės bendruomenės statuso – tai buvo būtina siekiant susigrąžinti nekilnojamąjį turtą. Nuo 1991 metų Lietuvos žydų bendruomenė ar kita žydų organizacija nė karto nesikreipė į Savivaldybę su prašymu susigrąžinti Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastatą. Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogų pastatus buvo bandyta privatizuoti, bet Lietuvos žydų bendruomenės prašymu jie buvo išbraukti iš sąrašų.
Žemaičių Naumiesčio sinagoga yra viena iš dviejų išlikusių sinagogų Šilutės rajone. Sinagoga pastatyta 1816 metais. 1954 m. sinagogos pastate buvo įrengta sporto salė, vėliau kultūros namai. Žemaičių Naumiesčio bendruomenei atsisakius šį pastatą panaudoti viešiesiems poreikiams, jis nuo 1991 metų nebenaudojamas. 2012 metais respublikinėje spaudoje kilo ažiotažas dėl Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastato blogos būklės. Kultūros paveldo departamentas, vadovaudamasis spaudos pranešimais ir istorikės R. Kibelkos-Leizerowitz prašymu, pradėjo sinagogos pastato įrašymo į LR kultūros vertybių registrą procedūrą. Praėjusių metų pabaigoje Savivaldybė savo lėšomis atliko pastato ekspertizę. UAB „Ekspertikos“ parengė aktą, kuriuo sinagogos pastatas pripažintas avariniu. Jame nurodoma, kad pastatas neatitinka LR statybos įstatymo nustatytų esminių statinio reikalavimų, todėl „nedelsiant būtina apriboti pašalinių asmenų patekimą į nenaudojamą pastatą, aptverti pastatą apsaugine juosta ir pakabinti įspėjamuosius užrašus. Jei nėra techninių galimybių pašalinti avarinės griūties pavojaus ir Esminių statinio reikalavimų pažeidimus, statinį rekomenduojama nugriauti“. Ši ekspertizė dar kartą sukėlė ažiotažą spaudoje, kur buvo skelbiamas pavojus, kad Savivaldybė siekia pastatą nugriauti, todėl jį reikia gelbėti. Tuo metu Savivaldybė gavo raštus iš Lietuvos ambasados Izraelio valstybėje, kur reiškiamas susirūpinimas sinagogų pastatais, ir Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio, kur nurodoma, kad jau nuspręsta suteikti teisinę apsaugą Žemaičių Naumiesčio sinagogai. Nuo 2014 m. gegužės 26 d. Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastatas su jam priskirta teritorija buvo įrašyti į LR kultūros vertybių registrą.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ką verta žinoti apie betoninius gyvenamųjų namų elementus?

Betoninių namų statyba suteikia namų savininkams daug privalumų, įskaitant energijos vartojimo efektyvumą, ilgaamžiškumą ir neprideda nereikalingos priežiūros. Be to, betoniniai namai sukuria saugią, patogią ir sveiką aplinką, taip pat teigiamai prisideda prie aplinkos. Daugelis šių privalumų suteikia namų savininkams ilgalaikių finansinių santaupų. Betoniniai blokai prieš izoliuotas betonines formas Dvi sienų sistemos, dažniausiai naudojamos betoniniams namams statyti, yra betoniniai blokai ir izoliuotos betoninės formos (ICF). Abu metodai suteikia daug betoninio namo statybos pranašumų. Tačiau, skirtingai nei ICF sienos, betono blokeliai turi

Lietuvos banko sukauptas meno kūrinių lobynas – viename albume

LB-menas

Lietuvos bankas, pernai paminėjęs 100 metų sukaktį, šia proga parengė ir išleido albumą „Lietuvos banko dailės rinkinys“. Jame pirmą kartą koncentruotai pristatomi centriniame banke tarpukariu ir po 1990 m. sukaupti dailės kūriniai – paveikslai, keramikos dirbiniai, skulptūros, vitražai. Dailės kūrinių rinkinys – ne tik puošybai „Visuomenei pristatome šiek tiek mažiau žinomą, bet vieną įdomiausių Lietuvos banko veiklos sričių, kurios pradžia siejama su Lietuvos banko rūmų, esančių K. Donelaičio ir Maironio gatvių sankirtoje, Kaune, atsiradimu. Pirmojo Lietuvos banko valdytojo Vlado Jurgučio

Policija: išpjovė 1000 eurų vertės medžių

Tauragės apskrities VPK informuoja apie savaitgalio įvykius Šilutės rajone ir skelbia kitas žinias, į kurias gyventojai turėtų atkreipti dėmesį. Sausio 28 d. rytą vyras, gim. 1986 m., pastebėjo, kad sklype Labatmedžio k., Švėkšnos sen., išpjauti medžiai. Nuostolis 1000 eurų. Sausio 29 d.  Žemaitkiemio k. neblaivus (1,57 prom.) vyras, gim. 1999 m., vairavo automobilį „VW Passat“. Sausio 28 d. naktį Lietuvininkų gatvėje, Šilutėje,  nenustatyti asmenys užpuolė neblaivius vyrus (gim. 1981 m. ir gim. 1990 m.) ir vieną iš jų sužalojo. Sausio

Menininkė unikaliai pavaizdavo internetą 

Žinoma menininkė Jolita Vaitkutė trimis meniniais kūriniai pavaizdavo internetą – naudodama namuose randamus daiktus ji įkūnijo su kokiomis savybėmis jai siejasi naujos kartos 5G internetas. Neįprasta, nauja forma lietuvių kūrėja perteikė namų interneto greitį ir stabilumą. „Užduotis pavaizduoti internetą buvo sunki. Juk internetas mums – būtinas, tačiau jo apčiuopti ar pamatyti negalime. Dažnai internetą priimame kaip duotybę – kad jis tiesiog yra. Visgi jam dingus vos akimirkai, iškart jo pasigendame. Kurdama ieškojau formų kaip perteikti svarbiausias interneto savybes – tam

Taip pat skaitykite