Sinagogos griuvėsiai – kultūros paveldas ir galvos skausmas

Neatsižvelgus į Šilutės rajono savivaldybės argumentus, gegužės 26 dieną Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktu Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastatas su jam priskirta teritorija buvo įrašyti į LR kultūros vertybių registrą. Pastatui suteiktas regioninis statusas. Savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Reda Švelniūtė Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje pateikė Tarybos nariams informaciją, susijusią su Žemaičių Naumiesčio sinagoga. Dabar politikams teks spręsti, ką su sinagoga daryti toliau.

Tapusi kultūros paveldo objektu, Žemaičių Naumiesčio sinagoga sukėlė papildomų rūpesčių Savivaldybės administracijai ir politikams, nes lėšų jos tvarkymui nėra.

Pasak R. Švelniūtės, Savivaldybė, kaip objekto savininkas, įpareigojama panaikinti pastato avarinę būklę, o po to spręsti, ką su tuo statiniu daryti toliau. Kadangi jis tapo kultūros paveldo objektu, jo nugriauti nebegalima, nors ne vieną kartą teigta, kad šis statinys Šilutės rajono savivaldybei nereikalingas. Atsižvelgiant į finansines Savivaldybės galimybes bei turimus įsipareigojimus dėl Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastato išsaugojimo, Šilutės rajono savivaldybės administracija siūlo nugriauti sovietmečiu prie Žemaičių Naumiesčio sinagogos pristatytą priestatą, kurio būklė yra ypač bloga ir kelianti grėsmę žmonėms. Taip pat išvalyti pastato vidų ir aplinką nuo statybinių atliekų bei aptverti sinagogos pastatą metaline tvora su varteliais. Po to būtų galima spręsti, ką daryti toliau, ieškoti finansavimo šaltinių pastatui sutvarkyti.
Tarybos narys Alfonsas Vanagas teiravosi, iš kokių lėšų galima būtų atlikti remonto darbus, ar pasirengusi prisidėti žydų bendruomenė. Anot R. Švelniūtės, išvalius ir aptvėrus sinagogos likučius kitais metais būtų galima teikti prašymą atstatymo darbų finansavimui. Valstybės saugomų kultūros paveldo objektų savininkai dėl dalinio finansavimo gali rengti paraiškas Kultūros paveldo departamento Paveldotvarkos programai. Iš programos yra dalinai finansuojami priešprojektiniai tyrimai, tvarkybos projektų parengimas, tvarkomieji darbai. O su žydų bendruomene ne kartą bendrauta. Jie žadėjo ieškoti galimybių prisidėti, kai prasidės sinagogos atstatymo darbai.
Klaipėdos žydų bendruomenė kreipėsi į Savivaldybę su prašymu grąžinti visus žydams priklausiusius pastatus 1991 metais. Tačiau pagal tuo metu galiojusius teisės aktus bendruomenė nepateikė reikalingų dokumentų šiai procedūrai atlikti, kita vertus, bendruomenė neturėjo religinės bendruomenės statuso – tai buvo būtina siekiant susigrąžinti nekilnojamąjį turtą. Nuo 1991 metų Lietuvos žydų bendruomenė ar kita žydų organizacija nė karto nesikreipė į Savivaldybę su prašymu susigrąžinti Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastatą. Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogų pastatus buvo bandyta privatizuoti, bet Lietuvos žydų bendruomenės prašymu jie buvo išbraukti iš sąrašų.
Žemaičių Naumiesčio sinagoga yra viena iš dviejų išlikusių sinagogų Šilutės rajone. Sinagoga pastatyta 1816 metais. 1954 m. sinagogos pastate buvo įrengta sporto salė, vėliau kultūros namai. Žemaičių Naumiesčio bendruomenei atsisakius šį pastatą panaudoti viešiesiems poreikiams, jis nuo 1991 metų nebenaudojamas. 2012 metais respublikinėje spaudoje kilo ažiotažas dėl Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastato blogos būklės. Kultūros paveldo departamentas, vadovaudamasis spaudos pranešimais ir istorikės R. Kibelkos-Leizerowitz prašymu, pradėjo sinagogos pastato įrašymo į LR kultūros vertybių registrą procedūrą. Praėjusių metų pabaigoje Savivaldybė savo lėšomis atliko pastato ekspertizę. UAB „Ekspertikos“ parengė aktą, kuriuo sinagogos pastatas pripažintas avariniu. Jame nurodoma, kad pastatas neatitinka LR statybos įstatymo nustatytų esminių statinio reikalavimų, todėl „nedelsiant būtina apriboti pašalinių asmenų patekimą į nenaudojamą pastatą, aptverti pastatą apsaugine juosta ir pakabinti įspėjamuosius užrašus. Jei nėra techninių galimybių pašalinti avarinės griūties pavojaus ir Esminių statinio reikalavimų pažeidimus, statinį rekomenduojama nugriauti“. Ši ekspertizė dar kartą sukėlė ažiotažą spaudoje, kur buvo skelbiamas pavojus, kad Savivaldybė siekia pastatą nugriauti, todėl jį reikia gelbėti. Tuo metu Savivaldybė gavo raštus iš Lietuvos ambasados Izraelio valstybėje, kur reiškiamas susirūpinimas sinagogų pastatais, ir Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio, kur nurodoma, kad jau nuspręsta suteikti teisinę apsaugą Žemaičių Naumiesčio sinagogai. Nuo 2014 m. gegužės 26 d. Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastatas su jam priskirta teritorija buvo įrašyti į LR kultūros vertybių registrą.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kryžius primins KGB nukankintas aukas

Vakar (spalio 24 d.) Vilkyškiuose, Šv. Onos bažnyčioje, šv. Mišias aukojo Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius. Po pamaldų šventoriuje buvo pašventintas 8 metrų aukščio ąžuolinis kryžius, skirtas šios bažnyčios rūsiuose sovietinių KGB smogikų nukankintoms aukoms atminti.  Aukštąjį kryžių sumeistravo Plungės krašto kryždirbys Antanas Vaškys, gyvenantis Plokščių kaime. Tinklaraščiui bernardinai.lt jis pasakęs: „Aš darau taip, kaip mūsų patriarchas Svirskis įvedė madą, kai kryžius, koplytstulpis ir skulptūra drožiami iš to paties medžio gabalo. Dauguma meistrų jau dirbame tokiu principu. Nes ir darbai dabar

Šiandien – Lietuvos Konstitucijos diena

Konstitucijos

Šiandien, spalio 25-ąją minime 29-ąsias Nepriklausomos Lietuvos Konstitucijos metines, jau penkioliktą kartą surengtas Konstitucijos egzaminas.  Nugalėtojų laukia specialus Prezidento Gitano Nausėdos įsteigtas prizas, taip pat jie bus apdovanoti Teisingumo ministerijos prizais. Per keturiolika Konstitucijos egzamino gyvavimo metų konstitucines žinias pasitikrino apie 400 tūkst. žmonių – maždaug kas septintas Lietuvos pilietis. Dabartinė Lietuvos Respublikos Konstitucija (lot. constitutio „nustatymas“) buvo priimta 1992 m. spalio 25 d. referendume.  Tai pagrindinis valstybės įstatymas, turintis aukščiausią teisinę galią, nustatantis šalies politinės, teisinės ir ekonominės sistemos

Kas dar paskui Skvernelį?

Demokratų partija „Vardan Lietuvos“. Jau rašėme, kad ją steigia Saulius Skvernelis su bendraminčiais. Ar šilutiškiai iš Regionų partijos pereis į šią partiją? Panašu, kad dar du Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai, priklausantys Regionų partijos Šilutės skyriui, stovi pasirinkimo kryžkelėje… Šilutės rajone tiesiogiai į Seimą išrinktas šiame krašte gimęs, užaugęs ir Šilutėje mokęsis Zigmantas Balčytis jau pasirinko Sauliaus Skvernelio ir bendraminčių komandą Seime, perėjo į jų frakciją ir ketina prisidėti prie Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ steigimo bei stoti į ją. Primename,

Mokinių rudens atostogos pailgės dviem dienomis

rudens atostogos

Visiems mokiniams dviem dienomis pratęsiamos rudens atostogos: tiek, kad po Vėlinių būtų grįžtama į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t. y. septynioms dienoms. Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d. Anksčiau grįžimas buvo numatytas lapkričio 8 d. Matant blogėjančią situaciją šalyje, rekomenduojama vengti kontaktų, tačiau paprastai per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nebūtinų susibūrimų. Per

Taip pat skaitykite