Šilutiškiai karvių į Vilnių nesiveš
Kovo 30 dieną Vilniuje rengiamoje pieno gamintojų protesto akcijoje dalyvaus apie pusšimtis ūkininkų iš Šilutės. Nors buvo planuota, savo karvių jie į Vilnių nesiveš.

Šilutėje surengto susitikimo metu Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas ir Šilutės pieno gamintojų asociacijos pirmininkė Juzefa Tamavičienė daugiausiai kalbėjo apie sunkią pieno gamintojų padėtį ir kovo 30 dieną vyksiančią protesto akciją.
Šilutiškių pieno gamintojų išvyką į Vilnių organizuoja Šilutės pieno gamintojų asociacija, šiuo metu vienijanti 58 ūkius. Pasak Šilutės pieno gamintojų asociacijos pirmininkės Juzefos Tamavičienės, trečiadienį vakare vykti į protesto akciją Vilniuje buvo užsirašę 47 Šilutės rajono ūkininkai. Dar keletas ūkininkų žadėjo atvykti mikroautobusu patys. Į Vilnių 54 vietų autobusas išvažiuos iš Šilutės kovo 30 dieną 4 valandą ryto, pakeliui paimdamas ūkininkus. Nors prieš savaitę kalbėta, kad reikėtų žirgams skirtose priekabose į Vilnių vežtis ir karvių, tačiau nuspręsta to nedaryti.
„Karvių nesivešime. Mes iš karto tos minties nenorėjome palaikyti. Kiek žinau, ir leidimo išvesti karves į gatves nėra gauta. Nenorėjom vežti karvių, nes jos dėl sunkios pieno gamintojų padėties nėra kaltos. Tai žmonių, o ne gyvulių bėdos. Be to, sudėtinga juos nusivežti ir ten prižiūrėti. Mes geriau pasigaminsime plakatų ir juose parašysime, kas mums labiausiai rūpi. Ar veš savo karves kiti, nežinau, paskutiniame mitingo organizatorių laiške apie karvių vežimą nieko neužsimenama“, – sakė Šilutės pieno gamintojų asociacijos pirmininkė Juzefa Tamavičienė.
Šilutės seniūnijos salėje įvykusiame susitikime su Lietuvos Respublikos Žemės ūkio rūmų pirmininku Andriejumi Stančiku kalbant apie būsimą protesto akciją, J. Tamavičienė pasiūlė, kad tie ūkininkai, kurie negali į Vilnių važiuoti patys, savanoriškai paremtų lėšomis išvažiuojančius. Po susitikimo paklausta, kokia padėtis, pirmininkė sakė, kad pinigais prisideda stambesnieji ūkininkai, kurie dar tiki pieno gamybos perspektyvomis mūsų šalyje. Surinktas lėšas planuojama panaudoti piketo metu. Galbūt organizuojant budėjimus, nes numatyta, kad po mitingo dar po parą budės kiekvieno rajono atstovai.
Daugiausiai apie kovo 30 dieną planuojamą protesto akciją Vilniuje kalbėta kovo 17 d. Šilutės seniūnijos salėje vykusiame Žemės ūkio rūmų 90-mečio minėjime. Net 12-oje protesto akcijų ir Lietuvoje, ir Briuselyje dalyvavusio Žemės ūkio rūmų pirmininko A. Stančiko nuomone, paskutiniu metu Vyriausybė nekreipia dėmesio į žemdirbių poreikius. Jos atstovai atvažiuoja, pakalba ir išvažiuoja – tuo viskas baigiasi. A. Stančikas mano, kad siekiant stabilizuoti pieno kainas, Vyriausybė galėtų vykdyti intervencinius pirkimus. Intervencinis pirkimas – valstybės ar ūkio subjekto produkcijos pirkimas siekiant palaikyti kainas. Valstybė nustato, kokiomis minimaliomis kainomis supirkinės produkciją, ir taip palaiko pirkimo kainas. Jeigu produktas nuperkamas vykdant intervencinį pirkimą, vadinasi jis bus parduotas kitu laikotarpiu. „Kitose šalyse tai veikia, deja, ne Lietuvoje. Tendencija, kad pieno supirkimo kainos mažės, išlieka, bet jau ir su dabartinėmis kainomis ūkininkai vien iš pieno gamybos negali išgyventi. Jau prasideda griūtis, ūkininkai traukiasi iš gamybos, ir ne tik Lietuvoje“, – apgailestavo A. Stančikas.
Žemės ūkio rūmų pirmininko nuomone, prie bendro pieno kainų mažėjimo dėl Rusijos embargo prisidėjo ir tai, kad buvo panaikintos pieno supirkimo kvotos. „Žinoma, ūkininkai gali reikalauti ir tikėtis savo šalių vyriausybių pagalbos, tačiau ar verta lyginti pagalbą, kurios sulauks, pavyzdžiui, prancūzų ūkininkai ir lietuviai“, – sakė jis, kviesdamas žemdirbius vienytis ir dalyvauti kovo 30 dieną rengiamame mitinge prie LR Seimo ir Žemės ūkio ministerijos ir ten ginti savo interesus.
Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas suabejojo, ar mitingu Vilniuje pavyks daug pasiekti. Jis sakė, kad turįs liūdnos praktikos iš anksčiau, kad aktyviausi tokių mitingų organizatoriai sulaukia nemalonumų už nusižengimus, neretai padarytus kitų. Kęstutis Andrijauskas apgailestavo, kad žemdirbiai nepakankamai vieningi. „Dabar Vilniuje bus ginami pieno gamintojų interesai, bet padėtis bloga ir kituose sektoriuose. Pavyzdžiui, šiuo metu susidarė grūdų perteklius. Jeigu pernai galėjome džiaugtis sudarę išankstines grūdinių kultūrų supirkimo sutartis, šiandien apie tai jau niekas nebekalba…“ – kalbėjo K. Andrijauskas.
Vaidotas VILKAS

Susitikime dalyvavę ūkininkai buvo kviečiami aktyviau kovoti už geresnes sąlygas ūkininkauti ir išlikti.