Šilutės žemės ūkio mokykla – akvakultūros profesinio mokymo pradininkė Lietuvoje

Šilutės žemės ūkio mokykla yra Lietuvos akvakultūros profesinio mokymo iniciatorė ir pradininkė įkūrusi vienintelį Lietuvoje ir Baltijos šalyse modernų sektorinį žuvininkystės praktinio mokymo centrą. Oficialus Žuvininkystės praktinio mokymo centro atidarymas vyko penktadienį, tačiau pirmuosius Lietuvoje žuvininkystės verslo darbuotojus pradėta ruošti dar anksčiau.

Šilutės žemės ūkio mokyklos Žuvininkystės praktinio mokymo centro Žemaičių Naumiestyje atidarymo juostą perkirpo Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, Žemės ūkio mokyklos direktorius Algimantas Abromaitis.

Šilutės žemės ūkio mokyklos įžvalgos
Šilutės žemės ūkio mokyklos direktorius Algimantas Abromaitis sako, kad Žuvininkystės praktinio mokymo centro durys atviros visos Lietuvos jaunimui ir vyresnio amžiaus žmonėms. „Stebėdami situaciją Lietuvoje ir pasaulyje bei svarstydami tolimesnę mokyklos plėtros kryptį, pasirinkome strategiją rengti žuvies auginimo ir perdirbimo specialistus. Sparčiai plečiantis vandens turizmui, rekreacinei žvejybai, mažųjų laivų tinklui jaučiamas žuvų veisimo ir mažųjų laivų laivavedžių specialistų poreikis. Kvalifikuotų darbuotojų jau dabar reikia ir augančiai žuvies perdirbimo pramonei. Tokių sričių specialistų neruošia šalies universitetai, kolegijos, profesinio rengimo mokyklos. Šią spragą užpildys Šilutės žemės ūkio mokykla – pirmoji ir vienintelė Baltijos šalyse įkūrusi modernų sektorinį žuvininkystės praktinio mokymo centrą Žemaičių Naumiestyje“, – sakė mokyklos vadovas.

UAB „Stamela“ vadovas Stasys Liepis įteikė simbolinį atidarymo raktą Žemės ūkio mokyklos direktoriui A. Abromaičiui.

Žuvininkystės praktinio mokymo centras
Žuvininkystės praktinio mokymo centrui kurti Žemaičių Naumiestyje iš ES struktūrinių fondų bei valstybės biudžeto buvo gauta per 3 mln. eurų, dar per 560 tūkst. eurų – modernioms mokymo priemonėms kurti. Ir Žuvininkystės praktinio mokymo centras, ir sukurtos mokymo priemonės yra vienintelės tokios šalyje. Centrui įkurti prireikė rekonstruoti 2700 kv. m gamybinių pastatų patalpas.
2015-2016 mokslo metais Šilutės žemės ūkio mokykla priėmė 226 mokinius. Iš viso šioje mokymo įstaigoje mokosi 589 jaunuoliai. Žuvininkystės praktinio mokymo centre vienu metu gali mokytis iki 75 moksleivių ir suaugusiųjų.
Žuvininkystės praktinio mokymo centre yra mokomosios žuvų veisimo ir auginimo fermos, mokomasis žuvų perdirbimo cechas ir mokomasis žuvininkystės techninio aptarnavimo centras. Centre sumontuota ir įdiegta moderniausia įranga žuvims veisti ir auginti uždaros apytakos recirkuliacinėse sistemose. Centre bus veisiamos ir auginamos įvairios šiltavandenių ir šaltavandenių žuvų rūšys, mokiniai galės praktikuotis mokomojoje fermoje ir žuvų perdirbimo ceche.
Mokomojoje žuvų veisimo ir auginimo fermoje yra trys modernios, nepriklausomai valdomos uždaros apytakos recirkuliacinės sistemos, kuriose žuvų veisimo ir auginimo proceso bus mokoma nuo ikrelių paėmimo iki prekinių žuvų užauginimo. Šiuo metu vyksta mokymo procesas, auginamos dvi šiltavandenių žuvų rūšys.

Profesijos mokytojas Jonas Dyglys pasakojo ir rodė, kaip auginami europiniai šamai, upėtakiai, peledės, eršketai.

Atidarymo iškilmės
Žuvininkystės praktinio mokymo centro atidarymo iškilmėse, grojant varinių pučiamųjų ansambliui „Pamario brass“ (vad. G. Raila) Šilutės žemės ūkio mokyklos direktorius A. Abromaitis patikino, kad centro durys atvertos visai Lietuvai: „Praeityje liko darbai ir rūpesčiai. Nuo šiol žengsime vienos iš svarbiausių Lietuvai ūkio šakų – žuvininkystės – modernizavimo ir tobulinimo keliu. Sudarysime visiškai naujas, Lietuvos mokymo sistemoje dar nebuvusias galimybes žmonėms įgyti pačių naujausių ir pažangiausių akvakultūros žinių ir kompetencijų“.
Atidarymo iškilmėse dalyvavusi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė pasidžiaugė, kad Šilutės žemės ūkio mokykla – pirmoji iš Lietuvos mokymo įstaigų susidomėjo akvakultūros specialistų rengimu. Ministrė įsitikinusi, kad čia besimokantieji ne tik įgis unikalią profesiją, bet ir sukaups tokį žinių bagažą, kuris leis absolventams svarstyti apie savo verslo kūrimą. „Nepritrūkite minčių ir idėjų, svajokite ir įgyvendinkite svajones“, – linkėjo ministrė A. Pitrėnienė.

Biologinių tyrimų laboratorijoje.

LR Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis pasidžiaugė, kad mažėjant žuvų ištekliams įkurtas toks centras. Jis priminė, kad kaimynai latviai nemažai žuvų užaugina dirbtinai, džiugu, kad pagaliau žuvų užaugins ir šilutiškiai. K. Komskis išreiškė viltį, kad panašių centrų šalyje turėtų atsirasti ir daugiau. Analogiško centro labai reikėtų pienininkystės sektoriui.
Pasidžiaugęs įgyvendintu projektu, LR Seimo narys Artūras Skardžius sakė: „Šis kraštas ir žuvys yra neatsiejamos sąvokos. Tegul šis projektas pasitarnauja Pamario ir Lietuvos žmonėms“. Linkėdamas kuo geriausios kloties, A. Skardžius perdavė ministrų kabineto sveikinimus ir įteikė Premjero Algirdo Butkevičiaus palinkėjimais pasirašytą M. K. Čiurlionio paveikslo reprodukciją.
Šilutės r. meras Vytautas Laurinaitis pasidžiaugė dar viena gražia investicija Šilutės rajone, padėsiančia skatinti verslumą ir sukurti naujų darbo vietų.
Iki šiol trūko specialistų
Sveikintojų buvo daug. Tarp jų ir UAB „Kintai“ vadovas Rimgaudas Višinskas. Ši bendrovė žuvis augina ir inkubatoriuose, veisia jas tvenkiniuose, o neseniai atidarė žuvų perdirbimo cechą. Pasak bendrovės vadovo R. Višinsko, per visą tą laiką iškildavo viena problema – stigo specialistų, kurie išmanytų, kaip dera elgtis inkubatoriuje, mokėtų dirbti su akvakultūra. Verslininkas pasidžiaugė, kad dabar turės partnerį, kuris ruoš tokius specialistus.

Žemės ūkio mokyklos profesinio rengimo skyriaus vedėja Vilma Grigonienė, Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas.

Sveikinimo žodžių negailėjęs Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas apžvelgė net krašto istoriją. Seniūnas stebėjosi nuveiktų darbų mastu, sakė, kad aplankęs mokyklą buvo nustebintas patalpų tvarkingumu – net pagalbinėse patalpose seniūnas pasijutęs tarsi operacinėje…
Renovacijos darbus atlikusio generalinio rangovo UAB „Stamela“ vadovas Stasys Liepis, be sveikinimo žodžių, mokyklos vadovui įteikė simbolinį patalpų raktą.
Atidarymo juostą su mokyklos ženklais perkirpo švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė, Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, Šilutės žemės ūkio mokyklos direktorius A. Abromaitis.
Žuvininkystės praktinio mokymo centro pastatą ir visus, kas čia dirbs, pašventino kunigas Kazys Lesčiauskas.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Natkiškietės prakalbino moliūgus

Natkiškių kultūros namuose, meno mėgėjų kolektyvų atstovai kartu su „Moterų seklyčia“, bandė prakalbinti moliūgus. Edukaciją ir pavadinome „Prakalbink moliūgą“. Atmosfera buvo draugiška, šilta, o dirbančiųjų nuotaika puiki ir pakili. Atlikus gana sunkų, bet gerą darbą, smagu pasigrožėti ne tik patiems, bet akis paganyti ir kitiems. Ačiū meno mėgėjų kolektyvų atstovams ir darbščiųjų rankų būrelio moterims už edukacinę veiklą. Po trijų valandų darbo, sėdome prie pabaigtuvių stalo. Vaišinomės meno vadovo Valdo iškeptu pyragu, žolelių arbata. Dėkojame už moliūgus Sonatai ir Rimui

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Savivaldybė planuoja imti 750 tūkst. Eur ilgalaikę paskolą

Ar imti ilgalaikę 750 tūkst. eurų paskolą spalio paskutinę savaitę bus svarstoma Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje. Kitą savaitę vyksiančiuose Tarybos komitetų posėdžiuose dėl to vyks svarstymai ir diskusijos. Savivaldybės Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė vietos politikams pateiktame aiškinamajame rašte nurodo, kad  Savivaldybės 2021 metų prognozuojamos pajamos, nuo kurių skaičiuojamas Savivaldybės skolinimosi limitas, yra 25 823 tūkst. eurų. Savivaldybės skolinimosi limitas (60 proc.) sudaro 15 493,8 tūkst. eurų. Savivaldybės negrąžintų ilgalaikių paskolų likutis 2021 m. sausio 1 d.

Taip pat skaitykite