Šilutės ūkininkai prašo valdžios pagalbos

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis pasirašė raštą, kuriuo kreipiasi į Žemės ūkio ministeriją ir Vyriausybę dėl nuostolių kompensavimo ūkininkams. Gausūs krituliai ir menkos grūdų pirkimo kainos šiemet mūsų rajono ūkininkams pridarys daug nuostolių.

Įmirkusiuose laukuose technika palieka gilias provėžas.

Įmirkusiuose laukuose technika palieka gilias provėžas.

Ko prašo ūkininkai?
Rašte Žemės ūkio ministerijai ir Vyriausybei rašoma, kad Šilutės r. savivaldybė gavo Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Šilutės skyriaus kreipimąsi dėl liepos-rugpjūčio mėnesiais iškritusio gausaus kritulių kiekio. Šilutės hidrometeorologijos stoties duomenimis, liepos mėnesį iškrito 87,1 mm kritulių, kai įprasta klimatinė norma 70,0 mm, nuo rugpjūčio 1 iki 20 dienos iškrito 173,8 mm (klimatinė norma 59,0 mm).
Ūkininkai vis dar negali įvažiuoti į kai kuriuos laukus su kombainais, nes technika klimpsta permirkusiose dirvose. Dėl pakitusių oro sąlygų, jų nepastovumo, nuimamo derliaus kiekis ir kokybė smarkiai sumažėjo. Perdirbimo įmonės nenori pirkti prastos kokybės derliaus arba moka už jį labai nedaug.
„Matydami, kad drėgmės šiemet per daug ir norėdami patikslinti duomenis, mes paprašėme informacijos iš Šilutės hidrometeorologijos stoties. Pamatėme, kad įprastinės normos viršijamos beveik trigubai. O dėl patiriamų nuostolių ūkininkai į mus kreipėsi ne pavieniui, o per Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus vadovą Kęstutį Andrijauską“, – sakė Šilutės r. savivaldybės kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis.
Anot K. Andrijausko, akivaizdu, kad bus patirta didelių nuostolių, kai kam ir bankrotas jau žvelgia į akis. Nuspręsta prašyti rajono vadovų, LR Seimo narių Artūro Skardžiaus, Kęsto Komskio, Remigijaus Žemaitaičio pagalbos. Belieka tikėtis, kad pavyks sulaukti bent kokios nors paramos.

Žvilgsnis iš arčiau
Kęstutis Andrijauskas pakvietė Kaimo reikalų skyriaus vedėją Povilą Budvyti kartu apsilankyti UAB „Šilutės g

Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis (kairėje) ir Vainuto seniūnijoje ūkininkaujantis Jonas Ercius apžiūri lietaus ir paukščių nuniokotus laukus.

Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis (kairėje) ir Vainuto seniūnijoje ūkininkaujantis Jonas Ercius apžiūri lietaus ir paukščių nuniokotus laukus.

irnos“, kuri perka grūdus, lietaus nuniokotuose ūkininkų laukuose, pabendrauti su pačiais žemdirbiais.
„Derlius kone perpus mažesnis nei pernai, o kainos kritusios. Pernai prikuldavome apie 5 tonas kviečių iš hektaro ir toną parduodavome gaudami apie 178 eurus už ekstra klasės grūdus ir apie 168 eurus už 3 klasės kviečius. Manėme, kad moka mažai. Šiemet prikuliame apie 3,5 tonos iš hektaro, bet už ekstra klasės grūdus bemoka apie 150 eurų, už 3 klasės grūdus apie – 130 eurų ir tos kainos nuolat mažėja. Grūdų kokybė tokia, kad jie dažniausiai yra tik 4 klasės, o už tokių toną temoka iki 120 eurų. Anksčiau tokiu metu būčiau su jumis nebendravęs, dirbčiau savo laukuose. Dabar iki pietų turime laukti, kol nudžius rasa. Po pietų laiko taip pat nėra daug, nes vakarėjant anksti susidaro rasa. Išlaidas didina ir apie 20 proc. grūdų drėgnumas. Juos reikia džiovinti iki standartinių 14 proc.“, – prie elevatorių pasakojo Ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas, jam antrino kiti derlių atvežę ūkininkai.
„Kad būtų aiškiau, pateiksiu skaičių: mums, šilutiškiams, į vieną hektarą kviečių reikia investuoti mažiausiai 700 eurų. Kad nepatirtume nuostolių, derlius turi būti mažiausiai 3,5 tonos, o supirkimo kainos – bent 150 eurų už toną, plius maždaug 150 eurų už hektarą subsidijų. Paprastai vidutinis derlius būna apie 5 tonas iš hektaro. Taigi, akivaizdu, kad šiemet dirbame nuostolingai. Blogai ir javų, ir daržovių augintojams. Savaitę vandenyje pramirkusias bulves sudėtinga sandėliuoti, ant daugelio šiuometinių bulvių gumbų jau matosi puvinio židiniai“, – kalbėjo K. Andrijauskas. Jis pakvietė į Ramučių kaimą apžiūrėti gardamiškio ūkininko Rimanto Jurjono žirnių lauko, Kulėšuose rodė į žemę suplūktas pajuodusias Jono Šakurskio kviečių varpas.
Su Balčių kaime (Vainuto sen.) ūkininkaujančiu Jonu Erciumi pavyko ir pabendrauti.

Ūkininkų pagalbos šauksmą valdžiai perdavė Ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas, kuris pats ūkininkauja Gardamo seniūnijoje.

Ūkininkų pagalbos šauksmą valdžiai perdavė Ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas, kuris pats ūkininkauja Gardamo seniūnijoje.

Tokių metų dar nematė
Apie 120 ha Vainuto seniūnijoje valdantis Jonas Ercius sakė tokių metų nepamenantis, jis nelabai beišmano, kaip reikės finansiškai išsisukti. „Baisu. Dar tokių metų nesu matęs: ir iš pieno dėl mažų kainų nieko gero, ir iš grūdų nieko. Neįmanoma įvažiuoti į laukus. Technika arba stringa, arba palieka gilias lauką gadinančias vėžes. Žirnių kūlėme po toną iš hektaro. Prikūlėme tiek, kiek leido orai. Kiti išbyrėjo ir jau sudygo. Negana to, laukus nutrypia gervės. Yra tokių vietų, kur jos susirenka didžiuliais pulkais. Būtų malonu, kad valdžia atkreiptų dėmesį į ūkininkus, pamatytų, kad ir tokie egzistuoja, jie irgi gyvi žmonės, kuriems reikia išgyventi. Kimbamės iš paskutiniųjų ir vienaip, ir kitaip. Gal ir nedrąsu paramos parašyti tai dėl pieno kainų, tai dėl lietaus pridarytų nuostolių, bet kitos valstybės savo ūkininkus juk remia. Kainos menkos, kreditai paimti. Visi spaudžia. Pagrindiniai mokėjimų terminai – spalio pradžioje. Kreditoriai grasina atimti žemę. Visai neįsivaizduoju, kaip toliau gyventi“,– nulydėdamas akimis nuskrendančių gervių pulkelį pasakojo ūkininkas Jonas Ercius.

Vaidotas VILKAS

Hits: 120

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Seku seku pasaką…

Ar skaitymas tik laiko gaišimas? Žinoma ne! Skaitymo garsiai nauda vaikui yra didesnė, nei įsivaizduojame. Tiek mūsų skaitymas vaikams, tiek knygų sklaidymas su iliustracijomis skatina vaikų smalsumą, lavina vaizduotę, ugdo domėjimąsi įvairiomis situacijomis bei plečia žodyną. Skaitydami padedame vaikui suprasti, kad skaitymas supažindins jį su naujais žmonėmis, nuneš į kitus pasaulius ir leis keliauti laiku. Dirbdama su vaikais stengiuosi, kad nei viena vaiko  diena nepraeitų neatsivertus knygą. Dauguma vaikų turi savo „mylimiausias“ knygeles, kuriuose lygiuojasi į savo pasirinktus pasakų personažus.

Policija – apie pirmąjį šių metų ketvirtį

Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas skelbia pirmojo šių metų ketvirčio nusikalstamumo ir avaringumo apžvalgą. Šiam komisariatui priklauso ir Šilutės rajono, ir Pagėgių savivaldybės policijos komisariatai (apžvalgoje duomenys pagal rajonus nėra išskaidyti). Tauragės aps. VPK per 2021 m. I ketvirtį užregistravo 5358 pranešimus apie įvykius, iš kurių buvo užregistruotos 306, o ištirtos 243 nusikalstamos veikos. 2020 m. tuo pačiu laikotarpiu užregistruotos 426, o ištirta 221 nusikalstama veika. Pastebima, kad šių metų pirmą ketvirtį nusikalstamų veikų sumažėjo 28,2 proc. (daugiausiai sumažėjo vagysčių).

Ar neparsinešei erkių?

Šiltesnėmis pavasario dienomis daugiau žmonių mėgaujasi laisvu laiku gamtoje. „Eurovaistinės“ specialistai nedvejodami pritaria – laikas lauke tikrai naudingas mūsų sveikatai, tačiau svarbu prisiminti, pasitikrinti, ar  iš gamtos neparsinešame erkių. Dauguma žmonių žino, kad sugrįžus iš miško ar parko reikia pasitikrinti, ar mums neįsisiurbė erkė, tačiau dvejojama, kada tai padaryti – jau namuose ar tik susiruošus grįžti. Vaistininkė Karolina Kudzinskienė sako, kad tiek pati, tiek savo klientams visada pataria vos išėjus iš miško ar parko apžiūrėti, ar ant kūno neropoja erkės,

Pareigūnų padėka sąžiningam naumiestiškiui

Vakar pareigūnų padėkos žodžių sulaukė  Žemaičių Naumiesčio gyventojas Valdas Venckus. Vyras apie kapinėse rastą vyrišką rankinę nedelsdamas informavo policijos pareigūnus. Pasirodo, rastoje rankinėje buvo nemaža pinigų suma, įvairių dokumentų. V. Venckus pasakojo, kad ir pats buvo atsidūręs panašioje situacijoje. Atgauti savo pamestą piniginę jam, buvo maloni staigmena. Tauragės aps. VPK Šilutės r. PK viršininkas Remigijus Rudminas pasidžiaugė, kad Šilutės rajone yra sąžiningų piliečių. Tikime, kad tokiais kilniais poelgiais paseks ir V. Venckaus šeimos atžalos. Lina Banienė, Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė

Taip pat skaitykite