„Šilutės sekretai“ prabilo pasakojimais apie miesto istoriją

sekretas

Sviestininko namas.

Šilutės meno mokykla kartu su SBA bendrove „Šilutės baldai“ ir Šilutės r. savivaldybe atnaujino ir pristatė unikalų projektą „Šilutės sekretai“.

Tai XIX a. pabaigos – XX a. pradžios įamžintos miesto gyvenimo akimirkos, telpančios mažuose kambarėliuose, kurie uždengti stiklu ir įmontuoti Lietuvininkų g. šaligatvyje.

Sekretus atnaujino Andrius Sirtautas, Šilutės meno mokyklos dailės mokytojas ir vienas iš projekto autorių. Nuo šiol įstabias sekretų istorijas bus galima ir išgirsti – jas studijoje įgarsino vaikai: išmaniuoju telefonu nuskenavę ant kiekvieno sekreto esantį QR kodą, išgirsite pasakojamą istoriją.

Atnaujintų sekretų pristatyme dalyvavęs Šilutės rajono savivaldybės vicemeras Tomas Budrikis pasidžiaugė šia gražia ir prasminga idėja, leidžiančia autentiškai papasakoti labai svarbią krašto istoriją ir sulaukiančia ypatingo susidomėjimo.

Apie projektą

„Šilutės sekretai“ – projektas, suteikiantis šilutiškiams ir miesto svečiams galimybę pasižvalgyti po senąją Šilutę, praskleisti jos paslaptis. Jį toliau įgyvendina Šilutės meno mokykla, SBA bendrovė „Šilutės baldai“ ir Šilutės r. savivaldybė.

„Šilutės sekretai“ vadinamas unikaliu Lietuvoje ir Europoje.

„Šilutės sekretai“ – tai uždengti stiklu ir įmontuoti šaligatvyje unikalūs kambarėliai, kuriuose atkurtas gyvenimas, vykęs istoriniuose Šilutės namuose XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje. „Sekretai“ suteikia progą pasmalsauti, ką savo namuose veikė sviestininkas, statybininkas, kaip atrodė dantų gydytojos kabinetas, kokių skanėstų buvo cukrainėje, koks gyvenimas virė siauruko ir autobusų stotyse ar karietų pašte.

Sekretus kūrė ne vien Šilutės meno mokykloje užsiėmimus lankantys vaikai ir suaugusieji, vadovaujami dailės mokytojo Andriaus Sirtauto. Prisidėjo visos Šilutės mokyklos.

Viena iš projekto iniciatorių, SBA bendrovė „Šilutės baldai“, parūpino medžiagų kambarėliams, ir stiklinėms sekretų dėžutėms. Jos turėjo būtų sandarios, dengtos grūdintu stiklu, kad laikui bėgant nesusidėvėtų ir net po kelerių metų aiškiai matytųsi, kas kambarėliuose pavaizduota. Tam pritaikyti prancūziški grindinio šviestuvai. Juose „sekretus apgyvendino“ Andrius Sirtautas.

Pirmasis sekretas – sviestininko butas ties Lietuvininkų g. 27 namu – atsirado 2019 m. gruodį. Jis buvo stebimas, kaip atlaiko ekstremalias sąlygas – lietų, sniegą ir netgi smalsuolių šokinėjimą ant stiklo. Išbandymas pavyko!

Sekretai įspūdingiau atrodo naktį, kai apšviečiami iš vidaus. Tuo pasirūpino bendrovė „Įtampa“.  Tad naktinėtojai mieste ir sutemus gali pasmalsauti, kas juose pavaizduota. Visus įrengtus sekretus prižiūri Savivaldybė.

Lietuvininkų gatvės šaligatvyje įrengta 20 „Šilutės sekretų“. Juos nesunkiai galima rasti dairantis po kojomis abiejose gatvės pusėse einant šaligatviais nuo Hugo Šojaus dvaro iki sankryžos su Taikos ir Eglių gatvėmis.

Kokios asociacijos kyla išgirdus žodį „sekretai“?

Pirmiausiai prisiminimuose vėl atgyja vaikystė, kai kartu su draugais slaptose vietose iškasus duobutes į jas vaikai pridėdavo saldainių popierėlių, blizgučių, akmenukų ir uždengę stiklo šuke juos apiberdavo žemėmis. Kiek džiaugsmo tuomet suteikdavo tokie atradimai!

Rengdamiesi šiam projektui daugybę netikėtų dalykų apie savo miestą sužinojo ir visų Šilutės mokyklų mokiniai. Informaciją apie Lietuvininkų gatvės istorinius namus rinko Vydūno bei Pirmosios gimnazijų, Pamario ir M. Jankaus pagrindinių mokyklų mokiniai ir mokytojai.

Šilutės pirmosios gimnazijos gimnazistai, vadovaujami mokytojos Laimos Toliušienės, aiškinosi  Lietuvininkų g. 3, 9, 11, 20, 26, 40 pastatų „sekretus“. Šilutės Vydūno gimnazija su mokytojomis Jūrate Guseviene bei Sandra Tamašauskiene – Lietuvininkų g. 1, 25, 27, 30, 36 pastatų paslaptis. Tuometinei Pamario pagrindinei mokyklai ir mokytojoms Violetai Stanišauskienei, Loretai Gečienei pavyko atskleisti Lietuvininkų g. 5, 7, 24, 31, 38 numeriais pažymėtų namų istoriją. Martyno Jankaus pagrindinė mokykla su mokytoja Daiva Losiene „gliaudė“ Lietuvininkų g. 8, 10, 15, 32 pastatų paslaptis.

„Šilutės sekretai“ oficialiai buvo pristatyti 2020 m. birželio 19 d. teatralizuoto renginio metu. Tame renginyje atgijo senoviniai amatai, istorinės asmenybės ir tuometinis miestiečių gyvenimas. Pamažu sekretai tapo vieni lankomiausių objektų Šilutėje.

Pagal projekto įgyvendintojų inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baigiasi vasariškas rugsėjis, žadamas rudeniškas spalis

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša apie savaitgalio orus. Rugsėjo 29 d., penktadienį, dar bus 21-26 laipsniai šilumos, lietaus nežadama. Rugsėjo 30 d., šeštadienį, paskutinę rugsėjo dieną, naktis bus šilta, net +12 – 17°C. Vidurnaktį pajūrį pasieks ir lietaus debesys, iki ryto trumpai palis daugelyje vietovių. Vėjas pūs 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15-17 m/s. Dieną prie jūros bus  +17-19°C, kai kur sušils iki +20-22°C. Spalio 1 d., sekmadienį, gali palyti. Vėjas pūs 15-17 m/s. Naktį bus  +8-13°C, kiek šilčiau bus tik

Nuo šiandien streikuoja mokytojai. Tiesa, ne visi

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (vadovas Andrius Navickas) skelbia, kad nuo rugsėjo 29 d., penktadienio, 3000 Lietuvos mokytojų streikuoja. Šios profesinės sąjungos vadovas A. Navickas tikina, kad streikas galėtų trukti apie mėnesį.   Žygiuos pėsčiomis į Vilnių… Paskelbtame streike dalyvaujančių mokyklų sąraše yra Šilutės Pamario progimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija, Šilutės pirmoji gimnazija ir Žemaičių Naumiesčio gimnazija. Prasidėjus streikui, dalis protestuojančių pedagogų ir juos palaikančių Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) atstovų pėsčiomis pajudės į Vilnių prie Vyriausybės rūmų, į V. Kudirkos aikštę.

Įspūdinga galimybė mokiniams: dalyvaukite FLEX programoje ir nemokamai praleiskite mainų metus JAV

JAV ambasada Lietuvoje ir Amerikos tarptautinio švietimo taryba kviečia moksleivius dalyvauti FLEX programoje. Šią mainų programą remia JAV vyriausybė. FLEX programa suteikia galimybę moksleiviams gyventi amerikiečių šeimose ir mokytis amerikiečių mokyklose 2024-2025 mokslo metais. FLEX programą 1992 m. sukūrė JAV Kongresas. Ši vienerių metų trukmės mainų programa yra visiškai finansuojama ir skirta vidurinių mokyklų moksleiviams, atvykstantiems į JAV. Programos metu moksleiviai sužino apie JAV bei supažindina amerikiečius su Lietuva. Kiekvienas stipendiją gavęs mokinys vienerius metus bus JAV priimančios šeimos nariu

Artėja sudėtingas metas vairuotojams: pataria kaip tamsiuoju metų laiku sumažinti riziką kelyje

Nors vis dar džiugina šilti orai, sparčiai artėjančio šaltojo sezono pradžią pranašauja trumpėjančios dienos. Vairuotojams tai reiškia, kad vis daugiau laiko teks vairuoti tamsoje ir sudėtingesnėmis oro sąlygomis. Šios aplinkybės šaltuoju metų laiku lemia didesnį pavojų kelyje ir išaugantį eismo įvykių, kurių priežastis yra prastas matomumas, skaičių. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius sako, kad kiekvienais metais tokių avarijų įvyksta bent keli tūkstančiai. Nemažos dalies jų būtų galima išvengti laikantis pagrindinių saugaus vairavimo principų

Taip pat skaitykite