„Šilutės sekretai“ prabilo pasakojimais apie miesto istoriją

sekretas

Sviestininko namas.

Šilutės meno mokykla kartu su SBA bendrove „Šilutės baldai“ ir Šilutės r. savivaldybe atnaujino ir pristatė unikalų projektą „Šilutės sekretai“.

Tai XIX a. pabaigos – XX a. pradžios įamžintos miesto gyvenimo akimirkos, telpančios mažuose kambarėliuose, kurie uždengti stiklu ir įmontuoti Lietuvininkų g. šaligatvyje.

Sekretus atnaujino Andrius Sirtautas, Šilutės meno mokyklos dailės mokytojas ir vienas iš projekto autorių. Nuo šiol įstabias sekretų istorijas bus galima ir išgirsti – jas studijoje įgarsino vaikai: išmaniuoju telefonu nuskenavę ant kiekvieno sekreto esantį QR kodą, išgirsite pasakojamą istoriją.

Atnaujintų sekretų pristatyme dalyvavęs Šilutės rajono savivaldybės vicemeras Tomas Budrikis pasidžiaugė šia gražia ir prasminga idėja, leidžiančia autentiškai papasakoti labai svarbią krašto istoriją ir sulaukiančia ypatingo susidomėjimo.

Apie projektą

„Šilutės sekretai“ – projektas, suteikiantis šilutiškiams ir miesto svečiams galimybę pasižvalgyti po senąją Šilutę, praskleisti jos paslaptis. Jį toliau įgyvendina Šilutės meno mokykla, SBA bendrovė „Šilutės baldai“ ir Šilutės r. savivaldybė.

„Šilutės sekretai“ vadinamas unikaliu Lietuvoje ir Europoje.

„Šilutės sekretai“ – tai uždengti stiklu ir įmontuoti šaligatvyje unikalūs kambarėliai, kuriuose atkurtas gyvenimas, vykęs istoriniuose Šilutės namuose XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje. „Sekretai“ suteikia progą pasmalsauti, ką savo namuose veikė sviestininkas, statybininkas, kaip atrodė dantų gydytojos kabinetas, kokių skanėstų buvo cukrainėje, koks gyvenimas virė siauruko ir autobusų stotyse ar karietų pašte.

Sekretus kūrė ne vien Šilutės meno mokykloje užsiėmimus lankantys vaikai ir suaugusieji, vadovaujami dailės mokytojo Andriaus Sirtauto. Prisidėjo visos Šilutės mokyklos.

Viena iš projekto iniciatorių, SBA bendrovė „Šilutės baldai“, parūpino medžiagų kambarėliams, ir stiklinėms sekretų dėžutėms. Jos turėjo būtų sandarios, dengtos grūdintu stiklu, kad laikui bėgant nesusidėvėtų ir net po kelerių metų aiškiai matytųsi, kas kambarėliuose pavaizduota. Tam pritaikyti prancūziški grindinio šviestuvai. Juose „sekretus apgyvendino“ Andrius Sirtautas.

Pirmasis sekretas – sviestininko butas ties Lietuvininkų g. 27 namu – atsirado 2019 m. gruodį. Jis buvo stebimas, kaip atlaiko ekstremalias sąlygas – lietų, sniegą ir netgi smalsuolių šokinėjimą ant stiklo. Išbandymas pavyko!

Sekretai įspūdingiau atrodo naktį, kai apšviečiami iš vidaus. Tuo pasirūpino bendrovė „Įtampa“.  Tad naktinėtojai mieste ir sutemus gali pasmalsauti, kas juose pavaizduota. Visus įrengtus sekretus prižiūri Savivaldybė.

Lietuvininkų gatvės šaligatvyje įrengta 20 „Šilutės sekretų“. Juos nesunkiai galima rasti dairantis po kojomis abiejose gatvės pusėse einant šaligatviais nuo Hugo Šojaus dvaro iki sankryžos su Taikos ir Eglių gatvėmis.

Kokios asociacijos kyla išgirdus žodį „sekretai“?

Pirmiausiai prisiminimuose vėl atgyja vaikystė, kai kartu su draugais slaptose vietose iškasus duobutes į jas vaikai pridėdavo saldainių popierėlių, blizgučių, akmenukų ir uždengę stiklo šuke juos apiberdavo žemėmis. Kiek džiaugsmo tuomet suteikdavo tokie atradimai!

Rengdamiesi šiam projektui daugybę netikėtų dalykų apie savo miestą sužinojo ir visų Šilutės mokyklų mokiniai. Informaciją apie Lietuvininkų gatvės istorinius namus rinko Vydūno bei Pirmosios gimnazijų, Pamario ir M. Jankaus pagrindinių mokyklų mokiniai ir mokytojai.

Šilutės pirmosios gimnazijos gimnazistai, vadovaujami mokytojos Laimos Toliušienės, aiškinosi  Lietuvininkų g. 3, 9, 11, 20, 26, 40 pastatų „sekretus“. Šilutės Vydūno gimnazija su mokytojomis Jūrate Guseviene bei Sandra Tamašauskiene – Lietuvininkų g. 1, 25, 27, 30, 36 pastatų paslaptis. Tuometinei Pamario pagrindinei mokyklai ir mokytojoms Violetai Stanišauskienei, Loretai Gečienei pavyko atskleisti Lietuvininkų g. 5, 7, 24, 31, 38 numeriais pažymėtų namų istoriją. Martyno Jankaus pagrindinė mokykla su mokytoja Daiva Losiene „gliaudė“ Lietuvininkų g. 8, 10, 15, 32 pastatų paslaptis.

„Šilutės sekretai“ oficialiai buvo pristatyti 2020 m. birželio 19 d. teatralizuoto renginio metu. Tame renginyje atgijo senoviniai amatai, istorinės asmenybės ir tuometinis miestiečių gyvenimas. Pamažu sekretai tapo vieni lankomiausių objektų Šilutėje.

Pagal projekto įgyvendintojų inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Ką svarbu žinoti apie Volvo raktų gamybą?

volvo raktai

Volvo raktų pririšimas prie imobilaizerio yra būtina procedūra norint pasirūpinti papildomu raktu arba nauju, kai visi pametami. Taip yra dėl to, jog jau keliasdešimt metų Volvo savo automobiliuose naudoja imobilaizerį – elektroninę sistemą, kuri blokuoja automobilio užvedimą neturint pririšto rakto. Taigi, ką daryti jeigu visi raktai pasimetė arba reikia pagaminti atsarginį? Volvo raktų gamyba, kai visi raktai pamesti Itin populiarus gamintojas Lietuvoje, pasiteisinęs dėl savo patvarumo, komforto ir pravažumo. Lietuvoje iki šiol galima rasti nemažai jau trečią dešimtmetį skaičiuojančių V70,

Saugus paspirtukininkas kelyje. Pasak draudikų, ši misija vis dar neįmanoma

Elektriniu paspirtuku važinėja kas penktas mūsų šalies gyventojas, tačiau vos 3 proc. paspirtukininkų į gatves išrieda užsidėję šalmą. Kol teisinio reglamentavimo dėl šios apsaugos priemonės dėvėjimo Lietuvoje nėra, draudikai ir vasarą ragina paspirtukų vairuotojus į kelią leistis tik užsidėjus šalmą.   Nedėvi šalmo Tyrimo duomenimis, 79 proc. Lietuvos žmonių niekada nevažinėja elektriniais paspirtukais. Šia transporto priemone nesinaudoja 84 proc. moterų ir 74 proc. vyrų. Pastebėtina, kad elektriniai paspirtukai populiariausi tarp 16-19 metų jaunuolių, taip pat 20-34 m. amžiaus grupėje. Apklausa

Sulaikyti neblaivūs vairuotojai

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Birželio 10 d. po pietų gyvenamojo namo kieme Barvų k., Saugų sen., neblaivus (3,82 prom.) vyras, gim. 1990 m., vairavo automobilį ,,Volkswagen Sharan“. Vyras sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 10 d. popietę Švėkšnoje sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (1,68 prom.) vyras, gim. 1997 m. Jis buvo sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 10 d. per pietus Barvų k., Saugų sen., sustabdytas automobilis ,,Audi A4“, kurį vairavo neblaivi (3,25 prom.) moteris, gim. 1995

Apdovanoti gabiausi ir talentingiausi Šilutės krašto mokiniai ir jų mokytojai

Birželio 11 d. Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, vicemerai Daiva Žebelienė ir Tomas Budrikis, administracijos direktorius Andrius Jurkus padėkos raštais ir dovanų čekiais apdovanojo mokinius už aukštus asmeninius akademinius pasiekimus ir aktyvią veiklą. Pagerbti ir mokiniai, laimėję prizines vietas tarptautiniuose ir šalies konkursuose, olimpiadose. Iš viso apdovanota net 40 jaunųjų pamariškių. Iškilmingos ceremonijos metu padėkos raštai įteikti ir šiuos talentus ugdantiems pedagogams.   Apdovanojimai šiais metais skirti šiems mokiniams ir jų mokytojams: Aironui Eglinskui, Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos

Taip pat skaitykite