Šilutės eismo infrastruktūra turi būti patogesnė žmonėms

Šilutė – vienas iš nedaugelio miestų, turinčių galimybę suderinti pėsčiųjų, dviračių ir vandens transporto srautus vienoje vietoje. Perspektyvos puikios, tačiau kol kas žengiami tik pirmi žingsniai. Artimiausiu metu (šią ar kitą savaitę) bus nužymėti dviračių takai antroje Lietuvininkų gatvės pusėje ir nufrezuoti aštrūs betoninių šaligatvių bortelių kampai. Kiek vėliau, greičiausiai kitais metais, dviračių takai centrine gatve nusidrieks iki pat kapinių.

Šilutės vyriausiasis architektas Edmundas Benetis įsitikinęs, kad mūsų kraštas turi unikalią galimybę sujungti pėsčiųjų, dviračių ir vandens transporto srautus.

„Dviratis – unikali transporto priemonė, kuri tinka laisvalaikiui, sveikatai stiprinti ir keliauti. Kasdien važinėdamas į Šilutę iš Klaipėdos ir atgal nuolat sutinku žmones, kurie dviračiais važiuoja ištisus metus. Nedideliu atstumu 10-25 kilometrų spinduliu dviratis labai tinkama transporto priemonė ir turime pasistengti, kad ja naudotis būtų patogu. Tik gaila kad viskas vyksta labai lėtai. Apie gegužės pabaigoje pradėtus žymėti dviračių takus Lietuvininkų gatvėje kalbėjome dar 2011 metais, kai ruošėmės 500 miesto jubiliejui, tačiau darbai pajudėjo tik dabar“, – sakė Šilutės rajono vyriausiasis architektas Edmundas Benetis. Jis ir pats mėgsta paminti dviratį – dažną savaitgalį iš Klaipėdos juo važiuoja iki Palangos arba Juodkrantės, kompaniją palaiko žmona. Architektas sako, kad dviračiai pamažu populiarėja ir dar labiau populiarėtų, jeigu būtų įrengta patogesnė infrastruktūra.
Pasak Edmundo Benečio, ateityje Šilutės centras turėtų būti atskirtas nuo pagrindinių transporto srautų. Padaryti tai padėtų apvažiavimai šalutinėmis gatvėmis, pats miesto centras turėtų būti skirtas daugiau pėstiesiems ir dviratininkams. Architekto manymu, Šilutės išplanavimas leidžia patogiai nukreipti eismą lygiagrečiomis gatvėmis, tik jas reikia sutvarkyti. Ypač Gluosnių, Cintjoniškių ir Kalinausko gatves. Pradėjus žymėti dviračių takus Lietuvininkų gatvėje formuojasi dviračių takų žiedas, sujungiantis Šyšos pakrantę su pagrindinėmis gatvėmis. Šilutiškiams dviračiai gali būti patrauklūs kaip kasdienė transporto priemonė šiltuoju metų laiku, o turistams sujungtas dviračių ir vandens transportas padės labiau pažinti mūsų kraštą abiejose Kuršių marių pusėse. Juo labiau kad persikėlus į Neringą, nuo marių iki jūros yra nemažas atstumas, kurį labai smagu įveikti dviračiu.

Šilutiškiai mielai važiuoja naująja dviračių eismo juosta Šilutės Lietuvininkų gatvėje.

Pastaruoju metu dviratininkų pastebimai daugėja. Sutankėjus dviračių takų tinklui ir didesnė dalis Savivaldybės darbuotojų galėtų į darbą važiuoti dviračiais, taip dar labiau juos populiarindami. Anot architekto, svarbiausi objektai Šilutės mieste išsidėstę apie 1,5 kilometro spinduliu, tad reikia pasistengti, jog juos būtų patogu pasiekti pėstiesiems ir dviratininkams.
Po beveik 4 metų pasiruošimo pradėtas dviračių takų žymėjimas Šilutės pagrindinėje gatvėje vyksta lėčiau negu tikėtasi. Dar prieš miesto šventę pradėjus žymėti dviračių eismo juostą vienoje Lietuvininkų gatvės pusėje, žadėta kitoje pusėje juostą nubrėžti tuoj po miesto šventės. Deja, po šventės praėjo jau daugiau kaip mėnuo, o žadėtųjų dviračių takų dar nėra. Kol kas laikinai einantis administracijos direktoriaus pareigas Ūkio skyriaus vedėjas Sigitas Šeputis sakė, kad dviračių takai kitoje Lietuvininkų gatvės pusėje bus pažymėti per artimiausias dvi savaites. Tuo pačiu bus pažeminti ir dviračiams bei vaikiškiems vežimėliams trukdantys šaligatvių borteliai.
Nors pamažu, bet dviračių eismo infrastruktūra pačioje Šilutėje plečiama. Modernizuojant sankryžas užmiestyje taip pat atsižvelgiama į dviračių eismą. Kol kas sunkiausiai išsprendžiama problema tebėra dviračių takai į Traksėdžių ir Pagrynių kaimus bei Rusnės salą. Atstumas nuo jų iki Šilutės labai patogus važiuojantiems dviračiais, tačiau ten esantys senieji dviračių takai tokios būklės, kad važiuoti jais tikras vargas. Ir kol nebus, kaip nuplanuota anksčiau, tvarkomi ir platinami automobilių keliai, renovuoti dviračių takų nėra galimybės. Kelius į šias gyvenvietes numatoma renovuoti iki 2020 metų. Belieka tikėtis, kad tada atsiras ir naujų dviračių takų.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite