Šilutėje susirinko Europos Sąjungos valstybių mokslininkai ir istorikai

Vakar Hugo Šojaus konferencijų centre prasidėjo dvi dienas truksianti tarptautinė mokslinė konferencija „Antrojo pasaulinio karo belaisviai nacių ir sovietų lageriuose 1939-1948 m.“. Į konferenciją atvyko ES valstybių istorikų, mokslininkų iš Austrijos, Prancūzijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos, Italijos, Čekijos, Danijos, Latvijos bei Lietuvos.

Tarptautinė mokslinė konferencija vyksta Hugo Šojaus dvaro konferencijų centro salėje.

 

Konferenciją organizavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijų tyrimų centras, jiems talkino Šilutės r. savivaldybė, Macikų socialinės globos namai, Šilutės pirmoji gimnazija, Lietuvos lenkų sąjungos Šilutės skyrius.
Konferencijos dalyvius muzikiniu kūriniu pasveikino M. Sogny tarptautinio SOS TALENTS fondo globotinis Kasparas Mikužis (mokytoja L. Kašėtienė).
Tarptautinė konferencija Šilutėje vyksta ne atsitiktinai. Istorikus, mokslininkus susirinkti Šilutėje paakino greta esanti ypatinga vieta – Macikai, kur net 15 metų buvo kalinami karo belaisviai ar valdžiai neįtikę žmonės. Tokių vietų nėra nė viename kitame Lietuvos regione, mažai jų ir Europoje.
Konferencijos dalyvius pasveikino Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Jis kalbėjo: „Macikai – ypač reikšminga vieta ne tik Šilutės krašto, Lietuvos, bet ir viso pasaulio istorijai. Čia nacių ir sovietų įvykdytus žiaurius nusikaltimus mena Macikų lagerių sienos, vis dar gyvi prisiminimai mūsų krašto žmonių atmintyje. 1939-1955 metais karo belaisvių stovykloje ir GULAG‘o skyriuje kalėję lenkai, belgai, prancūzai, amerikiečiai, britai, vokiečiai, rusai, lietuviai tapo liudininkais ir aukomis įvykdytų žiauriausių XX amžiaus represinių režimų. Nacių ir sovietų kankinti, žiauriomis gyvenimo ir priverstinio darbo sąlygomis gyvenę belaisviai neturėjo net ramios amžinojo poilsio vietos.
2013 m. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Šilutės rajono savivaldybės pradėtas projektas bei atlikti Macikų lagerių istoriniai, archyviniai ir archeologiniai tyrimai atskleidė vis dar menkai žinomą ir mažai tyrinėtą istorinę Antrojo pasaulinio karo metu Šilutės apylinkėse vykusių represijų pusę. Macikų lageris – šiandien nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektas. Tikiuosi, kad bus pripažinta ir Lietuvos istorijos paminklu. Juk tai vienas iš pasaulio istorijos puslapių.

Vokiečių okupacijos 1939-1944 metais Macikuose buvo įrengta karo belaisvių stovykla Stalag 1C Heydekrug, kur buvo kalinami karo belaisviai lenkai. Nuo 1940 m. ten kalinti belgai ir prancūzai, o 1941 m. – rusai.
Labiausiai ši stovykla pagarsėjo kaip karo lakūnų stovykla Stalag Luft 6 Heydekrug. Čia buvo kalinami Vokietijos karo belaisviai amerikiečiai, britai, kanadiečiai.
Nuo 1946 m. iki 1948 m. karo belaisvių stovykla vokiečių kareiviams Nr. 184 buvo perorganizuota į GULAG‘o Šilutės (Macikų) skyrių Nr. 3, kuris veikė iki 1955 m.
Vėliau imta kalinti okupacinei sovietų valdžiai neįtikę civiliai.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Teresė Birutė Burauskaitė ir Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto docentė dr. Arūnė Liucija Arbušauskaitė.

Sveikinu susirinkusius į tarptautinę konferenciją – paskutinįjį šio projekto, bet, manau, ne paskutinį mūsų krašto istorijos viešinimo etapą. Šiandien sužinosime iki šiol archyvuose, po žeme ar žmonių prisiminimuose slypėjusius faktus ir įvykius. Šiandien žengsime labai svarbų mūsų krašto istorijai žingsnį – Macikų mirties namai taps Vilties namais. Vilties įprasminti istorinę atmintį, stiprinti bendrystę, sutelktumą, formuoti mūsų krašto identitetą“
Meras padėkojo konferencijos ir projekto partneriams, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC), jo direktorei Teresei Birutei Burauskaitei, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto (KU BRIAI) mokslininkams bei visiems prisidėjusiems įgyvendinant projektą „Macikų mirties namai. Antrojo pasaulinio karo belaisvių ir GULAG’o lageriai 1939-1955 metais“ ir įteikė padėkas LGGRTC, KU BRIAI, Lietuvos lenkų sąjungos Šilutės skyriui, Macikų globos namų atstovams.
Pirmąjį pranešimą apie vokiečių ir prancūzų karo belaisvių Antrojo pasaulinio karo metais patirtį skaitė nacionalinio Atėnų kapodistriaus universiteto atstovas dr. Valentin Schneider.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip atrasti kokybišką sausą maistą šunims?

Šiuolaikinėje rinkoje gausu įvairių rūšių sauso šunų maisto. Tai sudaro pagrindą dvejoti, kaip rasti tą tinkamą. Tiesa, yra šeimininkų, kurie sauso maisto net neduoda savo augintiniams, tačiau anot specialistų, šuo turi gauti bent šiek tiek sauso maisto davinio. Kas tinka vienam, nereiškia, kad tiks kitam Reikia pripažinti faktą, kad šunys, kaip ir  žmonės yra skirtingi, todėl renkantis maistą, kiekvienas turi savo savitą skonį. Sausas maistas mylimiems šunims gali būti pagamintas iš įvairių maisto produktų: nuo elnienos iki daržovių, todėl atrasti

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų, kurios sudarytų 50 proc. viso statinio statybos medžiagų. Tai nurodyta Aplinkos ministerijos darbo grupės dėl organinių ir medienos statybos medžiagų visuomeninių pastatų statybai pateiktoje ataskaitoje. Joje taip pat pažymėta galimybė tokius pastatus statyti aukštesnius, nei kad dabar numato teisės aktai. Balandžio mėnesį suformuotos darbo grupės ataskaitoje pateiktas veiksmų planas tikslui pasiekti – statyti statinius iš atsinaujinančių išteklių (organinių, medinių) konstrukcijų, kurios sudarytų 50 proc. statybinių medžiagų. Nors šiuo

Lietuvos paštas planuoja dvigubai išplėsti paštomatų tinklą

Lietuvos paštas paskelbė viešąjį konkursą, kuriuo planuoja įsigyti iki 280 naujų paštomatų. Įgyvendinant paštomatų plėtrą, ateinančiais metais bus įrengta 80 naujų LP EXPRESS paštomatų, o likusią įrangą planuojama įsigyti iki 2025 metų. „Jau kelis metus stebime tendenciją, kai siunčiamų daiktų kiekis auga, o laiškų – mažėja. Pandemijos laikotarpiu visuomenės apsipirkimo bei siuntimo įpročiai dar sparčiau keitėsi – stipriai augo siuntų segmentas. Klientai ypač pamėgo paštomatus kaip greitą, patogų ir aplinkai draugiškesnį siuntimo būdą. Prognozuojame, kad tokie siuntimo įpročiai išliks ir

Ligonių kasos vaiko sveikatos pažymėjimais ragina pasirūpinti iš anksto

Nors iki naujų mokslo metų pradžios dar geras mėnuo, ligonių kasos jau dabar primena tėvams apie būtinybę atlikti profilaktinę vaikų sveikatos patikrą. Vizito pas šeimos gydytojus raginama neatidėlioti, nes rudenį prie medikų kabinetų gali nutįsti pasitikrinti atėjusiųjų eilės. Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės – jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos

Taip pat skaitykite