Šilutėje praūžė „Kamštelių vajus“

Jau ketvirtus metus iš eilės organizuojamas ekologijos konkursas „Kamštelių vajus“ artėja prie pabaigos. Jo metu tūkstančiai vaikų ir suaugusiųjų visoje Lietuvoje renka plastikinius butelių kamštelius, kurie net dvylikoje miestų bus pasverti ir atiduoti perdirbti. Konkurso organizatoriai jau apsilankė Utenoje, Panevėžyje, Joniškyje ir Mažeikiuose, o šią savaitę – ir Šilutėje.

Organizatorė Birutė Jakučionytė parodė, kaip perrinkti kamštelius.

Dalyvavo 11 komandų
Antradienį prie Šilutės kultūros ir pramogų centro nuo pat ankstaus ryto kamštelius nešė dešimt rajono komandų. Pilnus maišus kamštelių ir iš jų sumeistrautus kūrinius konkurso organizatoriams pristatė šilutiškiai, rusniškiai, kelios komandos iš Pagėgių ir net Klaipėdos. Konkurso organizatoriai sakė, kad nors Šilutė ir nėra didelis miestas, tačiau miesto ir rajono mokymo įstaigos pernai šiame konkurse dalyvavo kur kas aktyviau. Šilutiškiai surinko daugiau kamštelių negu Klaipėdoje, todėl į kamštelių surinkimo punktą buvo įtraukta ir Šilutė.
Organizatoriai skaičiuoja, kad per praėjusią savaitę jau buvo surinkta apie 3007 kg plastikinių butelių kamštelių, o Šilutėje – beveik 300 kg, kuriuos į surinkimo punktą pristatė 11 komandų:
Šių metų konkursui prisiregistravo pustrečio šimto komandų iš įvairių Lietuvos miestų. Tai įvairios mokymo įstaigos, bendruomenės, pavienės šeimos. Konkurso sumanytoja ir organizatorė Birutė Jakučionytė sakė, kad kiekvienais metais kamštelius renka vis daugiau žmonių: „Jeigu šiemet yra 250 komandų, tai vienoje komandoje darbuojasi apie 100 žmonių. Juk vaikai ne vieni renka kamštelius, o kartu su tėveliais… Tad spėju, kad konkurse dalyvauja apie 300 tūkstančių žmonių“.
Pernai visi dalyvavusieji surinko beveik 8 tonas plastikinių kamštelių, šiemet tikimasi surinkti apie 10 tonų. 2013 m. buvo surinkta 4110 kg, o 2012 metais – tik 922 kg.

Surinkus kamštelius, dar reikia patikrinti, ar visi tinkami perdirbti.

Buvo nemažai pasipiktinusių
Konkursas „Kamštelių vajus“ yra švaros ir ekologijos konkursas, kuris puoselėja kūrybiškumą ir ugdo komandinį darbą. Šio projekto tikslas yra šviesti visuomenę, skatinti gyventi ir leisti laisvalaikį sveikai, naudoti ekologines priemones, tausoti aplinką ir energijos šaltinius, skleisti žinią apie tokių paslaugų naudą. Pasak organizatorių, šiame konkurse daug išmoksta ir įvairių švietimo įstaigų auklėtiniai.
„Žinoma, rinkti plastikinių butelių kamštelius nėra lengva. Juk vaikai prirenka ne tik kamštelių, bet ir kitų nereikalingų daiktų. Be to, ne visi kamšteliai tinkami. Jei pakliūtų netinkamas plastikas perdirbėjams, tai jis sugadintų ir aparatus, ir visą žaliavą. Todėl nemažai prie šio proceso prisideda ir mokytojai ar tėveliai, kurių padedant mes surenkame tokį kiekį tinkamų kamštelių“, – kalbėjo B. Jakučionytė.
Konkurso sumanytoja pasakojo, jog nemažai sulaukia ir priekaištų. Mat pririnkti kamštelių ir pristatyti į surinkimo punktą – dar ne viskas. Ten reikia dar kartą perrinkti. B. Jakučionytė sakė, kad jei kamšteliai būtų pristatomi į šiukšlyną, tai perrinkti nereikėtų, tačiau tikslas yra visai kitas – plastikinius butelių kamštelius reikia perdirbti, todėl daug tenka ir padirbėti. „Aš šiuos kamštelius turiu pristatyti į perdirbimo įmonę, kurie ten yra nuplaunami ir sukapojami. Tada kamšteliai tampa žaliava kitiems gaminiams iš plastiko. O juk galima padaryti vamzdžius, kibirus, plastikinius lauko suoliukus…“ – dėstė organizatorė.
Šiame konkurse surinkti kamšteliai ne tik perduodami perdirbėjams, bet iš jų dalyviai kuria ir pristato savo kūrybinius darbus. Štai pernai Rusnės specialiosios mokyklos iš kamštelių sukurta kompozicija „Plauk laiveliai per marias“ ir papuošė jų įstaigos sienas, ir respublikiniame konkurse pelnė prizinę vietą.

Tokias gėles iš plastikinių kamštelių sukūrė Rusnės specialiosios mokyklos auklėtiniai.

Šiemet rusniškiai taip pat atnešė apie 15 kg kamštelių ir tai – ne viskas. „Mokykloje kamštelius renka visi, tačiau įvairius darbelius daro tik 8 mokiniai. Mums svarbiausia ne kuo daugiau surinkti, o ką galima iš kamštelių padaryti. Pernai darėme laivus, šiemet sukūrėme tris gėles“, – pasakojo Rusnės specialiosios mokyklos pedagogė ir šio konkurso ambasadorė Šilutėje Estera Žiliuvienė.
Planuojama, jog kitais metais šis konkursas bus paskutinis. Mat jis reikalauja ne tik daug darbo, bet ir nemažai kainuoja. B. Jakučionytė tikisi, kad šis konkursas išaugs į daug didesnį konkursą Lietuvoje.
„Aš gyvenu Londone, todėl organizuoti tokio masto konkursą nėra lengva. Šis konkursas vyksta mano iniciatyva, todėl labai tikiuosi, kad atsiras daugiau rėmėjų, o konkursas išaugs į kažką daugiau“, – savo svajone pasidalijo konkurso organizatorė.

Viktorija ŠIMKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite