Šilutėje po 40 metų

Gražų ketvirtadienio vakarą į Šilutės Hugo Šojaus muziejų susirinkę šilutiškiai turėjo progą išvysti tapytojos ant stiklo ir fotografės Dalios Stalauskienės iš Molėtų darbų parodą. Lankytojų dėmesį prikaustė ryškūs, spalvingi ir iškalbingi darbai.

Gėlės parodos autorei.

Gėlės parodos autorei.

Dalia yra kilusi iš Šilalės rajono. Baigusi Upynos vidurinę mokyklą, studijavo Šiaulių pedagoginiame institute. Daug metų gyvena Aukštaitijoje, mokykloje dirbo dailės mokytoja.
Parodos atidaryme jos autorė pasakojo, kad vaikystėje jai teko būti Šilutės vaikų sanatorijoje ,,Eglutė“, teiravosi, koks jos likimas šiandien.
Apie tą laiką menininkei išliko gražiausi prisiminimai. ,,Pusę metų kiekvieną ankstų rytą pasigirsdavo traukinio signalas. Prižadindavo trumpam, po to vėl nugrimzdavom į miegus. Prisimenu ten dirbusius žmones, gydomus vaikus, nemėgstamą saldžią sriubą ir morkų sultis su pienu, išvykas prie Šyšos ar Pepės Ilgakojinės repeticijas…“ – pasakojo Dalia.
Tapymas ant stiklo reikalauja ypatingo kruopštumo. „Viskas prasidėjo seniai, kai dar auginome dukras. Stovyklaudama kartu su vaikais karpiau, pabandžiau piešti ant stiklo gabalėlių. Patiko, kad galiu panaudoti daug spalvų. Vėliau pradėjau piešti didelius darbus“.
Dalia pasakojo, kad pati sugalvojo po persišviečiančiu stiklu padėti kokių nors daiktų skenuotas kopijas, taip suteikdama savo darbams gilesnę prasmę.
Šilutiškiams dailininkė demonstruoja savo darbų ciklą ,,Dvylika kalendoriaus lapelių“. Jis radosi, perskaičius informaciją apie Gardino kaušą. ,,Iki šiol apie tai galėtume tik spėlioti, jeigu tik per laimingą atsitiktinumą iki mūsų laikų nebūtų išlikęs pagoniškas apeiginis kaušas su 12 originalių Zodiako ženklų atvaizdų. Šis kaušas buvo atrastas po Antrojo pasaulinio karo vienos Gardino bažnyčios rūsyje, tarp ten sumesto seno bažnytinio inventoriaus. Iš kitų muziejuose esančių panašių senovinių kaušų jis išsiskyrė įspūdingu dydžiu. Ant šio kaušo pavaizduota 12 senovinių piešinių, kurie buvo atrasti nuo jo nugramdžius spalvotais dažais nutapytus šventųjų paveikslus. Pavyko įrodyti, kad tai nėra šiaip sau kalendoriniai ženklai, o Zodiakas“, – rašė etnokosmologas Jonas Vaiškūnas. Zodiako ženklai, motyvai iš tautosakos, kalendorinių švenčių ,,nebepaleidžia“ menininkės.
Apie pomėgį fotografuoti Dalia pasakojo, kad fotografuoja mėgėjiškai, nesirinkdama specialių objektų ir specialaus laiko – tiesiog tai įvyksta ,,pakeliui“ ir probėgšmais. Patinka fotografuoti senus dvarus ir mitologinius akmenis, įdomesnį koloritą ar faktūras. Šilutėje eksponuojamos nuotraukos – tik maža dalis jos archyvinių gamtovaizdžių iš rytinės ir vakarinės Lietuvos. Ano Dalios, „paprasta ir graži visais metų laikais – toks mano žvilgsnis į Lietuvos gamtą“. ypač išryškėja ir traukia akį ,,Dvi mano Lietuvos“ – nuotraukos pasportuotos juodame fone.
Parodos lankytojai galėjo nusipirkti spalvingų menininkės ant šilko tapytų skarelių, atvirukų – paveikslų reprodukcijų.
Menininkę pasveikino muziejaus, Kultūros ir pramogų centro darbuotojos, Seimo narys Artūras Skardžius, kuris apie Dalios darbus sakė: ,,Gražu, šilta. Taip gera į juos žiūrėti…“
Neformalioje aplinkoje šiltai su parodos lankytojais bendravusi menininkė susidomėjusiems pasakojo, ką reiškia įvairūs ženklai paveiksluose, papasakojo apie tapybą ant butelių, atsakė į klausimus.
Pasidžiaugusi kvietimu surengti parodą Šilutėje, dėkojo vyrui, kuris pritaria jos kūrybiniams ieškojimams ir nuveža į bet kurį Lietuvos kampelį.

Birutė Morkevičienė

Molėtiškės Dalios Stalauskienės tapybos ant stiklo darbas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Įsimenanti literačių rudeninė pažintis su Užnemune

Išvyką į Kybartų miestelį, įsikūrusį pasienyje su Kaliningrado sritimi, sugalvojome ne atsitiktinai. 2022 metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Sūduvos metais ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos metais. Mūsų, Šilutės TAU sambūrio „Vėdrynas“ literačių, laukė ekskursija po istorinį Kybartų senamiestį ir, žinoma, po 2002 metais netikėtai atrastus požemius, esančius po Kybartų geležinkelio stotimi. Keturių valandų ekskursijoje mus lydėjo gidas Vitas Katkevičius, veiklus ir atsidavęs savo miestui Kybartų bendruomenės pirmininkas, pakvietęs mus į šią kelionę. Ties Jurbarku pervažiavę ilgiausią Lietuvoje tiltą per

Seimas paskelbė savivaldos rinkimus, jie vyks kitų metų kovo 5 d.  

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks eiliniai savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Tokią rinkimų datą savo nutarimu įtvirtino Seimas. Už tokį Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen parengtą nutarimą ketvirtadienį balsavo 119 Seimo narių, prieš balsavusių nebuvo, 1 parlamentaras susilaikė. Nutarimas dėl savivaldos rinkimų datos įsigalios šių metų spalio 7 d. Seimui paskelbus rinkimų datą, prasidės politinė rinkimų kampanija. Rinkimų kodeksas numato, kad rinkimų politinė kampanija prasideda nuo rinkimų datos paskelbimo ir baigiasi praėjus 100 dienų nuo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK)

Savaitgalį pasitrauks lietus, sugrįš šalnos ir rudeniška šiluma

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugsėjo 23 d., penktadienį, tankesni debesys sukinėsis rytinėje šalies pusėje. Vietomis sulauksime trumpalaikio, nedidelio lietaus. Labiausiai jis tikėtinas rytiniuose rajonuose. Pūs nestiprus šiaurės vakarų, šiaurės krypties vėjas. Aukščiausia temperatūra sieks 12-16 laipsnių šilumos. Rugsėjo 24 d., šeštadienį, naktį debesys sklaidysis, trumpai palis tik kai kur šalies rytuose ir pajūryje. Vėjas beveik visiškai nurims, dalyje Lietuvos formuosis rūkas. Temperatūra kris iki 1-6, pajūryje –  7-10 laipsnių šilumos. Vietomis žemės paviršių nubalins 0-4 laipsnių šalnos. Šeštadienio dieną debesuotumas

Išrinkti konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojai

Specialiai sudaryta komisija rugsėjį tradiciškai rinko konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojus. Šiuo konkursu siekiama skatinti ūkininkus pažangiai ūkininkauti, efektyvinti gamybą, laikytis ekologinės pusiausvyros. 3-ioji vieta šiame konkurse atiteko daržininkystės Grabupiuose (Šilutės sen.) plėtojančiam Vytautui Valančiui. 31-erių ūkininkas pasakojo, kad šia veikla užsiima jau 7-erius metus, augina bulves, kopūstus, morkas, svogūnus bei įvairias prieskonines žoleles. Jis savo produktais prekiauja turguje, tiekia pajūrio kavinėms. Ateityje planuoja atidaryti savo specializuotą parduotuvę. Pasak Vytauto, dabar ruošiamas cechas, kuriame bus rauginamos daržovės, kurių bus

Taip pat skaitykite