Šilutėje po 40 metų

Gražų ketvirtadienio vakarą į Šilutės Hugo Šojaus muziejų susirinkę šilutiškiai turėjo progą išvysti tapytojos ant stiklo ir fotografės Dalios Stalauskienės iš Molėtų darbų parodą. Lankytojų dėmesį prikaustė ryškūs, spalvingi ir iškalbingi darbai.

Gėlės parodos autorei.

Gėlės parodos autorei.

Dalia yra kilusi iš Šilalės rajono. Baigusi Upynos vidurinę mokyklą, studijavo Šiaulių pedagoginiame institute. Daug metų gyvena Aukštaitijoje, mokykloje dirbo dailės mokytoja.
Parodos atidaryme jos autorė pasakojo, kad vaikystėje jai teko būti Šilutės vaikų sanatorijoje ,,Eglutė“, teiravosi, koks jos likimas šiandien.
Apie tą laiką menininkei išliko gražiausi prisiminimai. ,,Pusę metų kiekvieną ankstų rytą pasigirsdavo traukinio signalas. Prižadindavo trumpam, po to vėl nugrimzdavom į miegus. Prisimenu ten dirbusius žmones, gydomus vaikus, nemėgstamą saldžią sriubą ir morkų sultis su pienu, išvykas prie Šyšos ar Pepės Ilgakojinės repeticijas…“ – pasakojo Dalia.
Tapymas ant stiklo reikalauja ypatingo kruopštumo. „Viskas prasidėjo seniai, kai dar auginome dukras. Stovyklaudama kartu su vaikais karpiau, pabandžiau piešti ant stiklo gabalėlių. Patiko, kad galiu panaudoti daug spalvų. Vėliau pradėjau piešti didelius darbus“.
Dalia pasakojo, kad pati sugalvojo po persišviečiančiu stiklu padėti kokių nors daiktų skenuotas kopijas, taip suteikdama savo darbams gilesnę prasmę.
Šilutiškiams dailininkė demonstruoja savo darbų ciklą ,,Dvylika kalendoriaus lapelių“. Jis radosi, perskaičius informaciją apie Gardino kaušą. ,,Iki šiol apie tai galėtume tik spėlioti, jeigu tik per laimingą atsitiktinumą iki mūsų laikų nebūtų išlikęs pagoniškas apeiginis kaušas su 12 originalių Zodiako ženklų atvaizdų. Šis kaušas buvo atrastas po Antrojo pasaulinio karo vienos Gardino bažnyčios rūsyje, tarp ten sumesto seno bažnytinio inventoriaus. Iš kitų muziejuose esančių panašių senovinių kaušų jis išsiskyrė įspūdingu dydžiu. Ant šio kaušo pavaizduota 12 senovinių piešinių, kurie buvo atrasti nuo jo nugramdžius spalvotais dažais nutapytus šventųjų paveikslus. Pavyko įrodyti, kad tai nėra šiaip sau kalendoriniai ženklai, o Zodiakas“, – rašė etnokosmologas Jonas Vaiškūnas. Zodiako ženklai, motyvai iš tautosakos, kalendorinių švenčių ,,nebepaleidžia“ menininkės.
Apie pomėgį fotografuoti Dalia pasakojo, kad fotografuoja mėgėjiškai, nesirinkdama specialių objektų ir specialaus laiko – tiesiog tai įvyksta ,,pakeliui“ ir probėgšmais. Patinka fotografuoti senus dvarus ir mitologinius akmenis, įdomesnį koloritą ar faktūras. Šilutėje eksponuojamos nuotraukos – tik maža dalis jos archyvinių gamtovaizdžių iš rytinės ir vakarinės Lietuvos. Ano Dalios, „paprasta ir graži visais metų laikais – toks mano žvilgsnis į Lietuvos gamtą“. ypač išryškėja ir traukia akį ,,Dvi mano Lietuvos“ – nuotraukos pasportuotos juodame fone.
Parodos lankytojai galėjo nusipirkti spalvingų menininkės ant šilko tapytų skarelių, atvirukų – paveikslų reprodukcijų.
Menininkę pasveikino muziejaus, Kultūros ir pramogų centro darbuotojos, Seimo narys Artūras Skardžius, kuris apie Dalios darbus sakė: ,,Gražu, šilta. Taip gera į juos žiūrėti…“
Neformalioje aplinkoje šiltai su parodos lankytojais bendravusi menininkė susidomėjusiems pasakojo, ką reiškia įvairūs ženklai paveiksluose, papasakojo apie tapybą ant butelių, atsakė į klausimus.
Pasidžiaugusi kvietimu surengti parodą Šilutėje, dėkojo vyrui, kuris pritaria jos kūrybiniams ieškojimams ir nuveža į bet kurį Lietuvos kampelį.

Birutė Morkevičienė

Molėtiškės Dalios Stalauskienės tapybos ant stiklo darbas.

Hits: 30

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite