Šilutėje po 40 metų

Gražų ketvirtadienio vakarą į Šilutės Hugo Šojaus muziejų susirinkę šilutiškiai turėjo progą išvysti tapytojos ant stiklo ir fotografės Dalios Stalauskienės iš Molėtų darbų parodą. Lankytojų dėmesį prikaustė ryškūs, spalvingi ir iškalbingi darbai.

Gėlės parodos autorei.

Gėlės parodos autorei.

Dalia yra kilusi iš Šilalės rajono. Baigusi Upynos vidurinę mokyklą, studijavo Šiaulių pedagoginiame institute. Daug metų gyvena Aukštaitijoje, mokykloje dirbo dailės mokytoja.
Parodos atidaryme jos autorė pasakojo, kad vaikystėje jai teko būti Šilutės vaikų sanatorijoje ,,Eglutė“, teiravosi, koks jos likimas šiandien.
Apie tą laiką menininkei išliko gražiausi prisiminimai. ,,Pusę metų kiekvieną ankstų rytą pasigirsdavo traukinio signalas. Prižadindavo trumpam, po to vėl nugrimzdavom į miegus. Prisimenu ten dirbusius žmones, gydomus vaikus, nemėgstamą saldžią sriubą ir morkų sultis su pienu, išvykas prie Šyšos ar Pepės Ilgakojinės repeticijas…“ – pasakojo Dalia.
Tapymas ant stiklo reikalauja ypatingo kruopštumo. „Viskas prasidėjo seniai, kai dar auginome dukras. Stovyklaudama kartu su vaikais karpiau, pabandžiau piešti ant stiklo gabalėlių. Patiko, kad galiu panaudoti daug spalvų. Vėliau pradėjau piešti didelius darbus“.
Dalia pasakojo, kad pati sugalvojo po persišviečiančiu stiklu padėti kokių nors daiktų skenuotas kopijas, taip suteikdama savo darbams gilesnę prasmę.
Šilutiškiams dailininkė demonstruoja savo darbų ciklą ,,Dvylika kalendoriaus lapelių“. Jis radosi, perskaičius informaciją apie Gardino kaušą. ,,Iki šiol apie tai galėtume tik spėlioti, jeigu tik per laimingą atsitiktinumą iki mūsų laikų nebūtų išlikęs pagoniškas apeiginis kaušas su 12 originalių Zodiako ženklų atvaizdų. Šis kaušas buvo atrastas po Antrojo pasaulinio karo vienos Gardino bažnyčios rūsyje, tarp ten sumesto seno bažnytinio inventoriaus. Iš kitų muziejuose esančių panašių senovinių kaušų jis išsiskyrė įspūdingu dydžiu. Ant šio kaušo pavaizduota 12 senovinių piešinių, kurie buvo atrasti nuo jo nugramdžius spalvotais dažais nutapytus šventųjų paveikslus. Pavyko įrodyti, kad tai nėra šiaip sau kalendoriniai ženklai, o Zodiakas“, – rašė etnokosmologas Jonas Vaiškūnas. Zodiako ženklai, motyvai iš tautosakos, kalendorinių švenčių ,,nebepaleidžia“ menininkės.
Apie pomėgį fotografuoti Dalia pasakojo, kad fotografuoja mėgėjiškai, nesirinkdama specialių objektų ir specialaus laiko – tiesiog tai įvyksta ,,pakeliui“ ir probėgšmais. Patinka fotografuoti senus dvarus ir mitologinius akmenis, įdomesnį koloritą ar faktūras. Šilutėje eksponuojamos nuotraukos – tik maža dalis jos archyvinių gamtovaizdžių iš rytinės ir vakarinės Lietuvos. Ano Dalios, „paprasta ir graži visais metų laikais – toks mano žvilgsnis į Lietuvos gamtą“. ypač išryškėja ir traukia akį ,,Dvi mano Lietuvos“ – nuotraukos pasportuotos juodame fone.
Parodos lankytojai galėjo nusipirkti spalvingų menininkės ant šilko tapytų skarelių, atvirukų – paveikslų reprodukcijų.
Menininkę pasveikino muziejaus, Kultūros ir pramogų centro darbuotojos, Seimo narys Artūras Skardžius, kuris apie Dalios darbus sakė: ,,Gražu, šilta. Taip gera į juos žiūrėti…“
Neformalioje aplinkoje šiltai su parodos lankytojais bendravusi menininkė susidomėjusiems pasakojo, ką reiškia įvairūs ženklai paveiksluose, papasakojo apie tapybą ant butelių, atsakė į klausimus.
Pasidžiaugusi kvietimu surengti parodą Šilutėje, dėkojo vyrui, kuris pritaria jos kūrybiniams ieškojimams ir nuveža į bet kurį Lietuvos kampelį.

Birutė Morkevičienė

Molėtiškės Dalios Stalauskienės tapybos ant stiklo darbas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Taip pat skaitykite