Šilutėje po 40 metų

Gražų ketvirtadienio vakarą į Šilutės Hugo Šojaus muziejų susirinkę šilutiškiai turėjo progą išvysti tapytojos ant stiklo ir fotografės Dalios Stalauskienės iš Molėtų darbų parodą. Lankytojų dėmesį prikaustė ryškūs, spalvingi ir iškalbingi darbai.

Gėlės parodos autorei.

Gėlės parodos autorei.

Dalia yra kilusi iš Šilalės rajono. Baigusi Upynos vidurinę mokyklą, studijavo Šiaulių pedagoginiame institute. Daug metų gyvena Aukštaitijoje, mokykloje dirbo dailės mokytoja.
Parodos atidaryme jos autorė pasakojo, kad vaikystėje jai teko būti Šilutės vaikų sanatorijoje ,,Eglutė“, teiravosi, koks jos likimas šiandien.
Apie tą laiką menininkei išliko gražiausi prisiminimai. ,,Pusę metų kiekvieną ankstų rytą pasigirsdavo traukinio signalas. Prižadindavo trumpam, po to vėl nugrimzdavom į miegus. Prisimenu ten dirbusius žmones, gydomus vaikus, nemėgstamą saldžią sriubą ir morkų sultis su pienu, išvykas prie Šyšos ar Pepės Ilgakojinės repeticijas…“ – pasakojo Dalia.
Tapymas ant stiklo reikalauja ypatingo kruopštumo. „Viskas prasidėjo seniai, kai dar auginome dukras. Stovyklaudama kartu su vaikais karpiau, pabandžiau piešti ant stiklo gabalėlių. Patiko, kad galiu panaudoti daug spalvų. Vėliau pradėjau piešti didelius darbus“.
Dalia pasakojo, kad pati sugalvojo po persišviečiančiu stiklu padėti kokių nors daiktų skenuotas kopijas, taip suteikdama savo darbams gilesnę prasmę.
Šilutiškiams dailininkė demonstruoja savo darbų ciklą ,,Dvylika kalendoriaus lapelių“. Jis radosi, perskaičius informaciją apie Gardino kaušą. ,,Iki šiol apie tai galėtume tik spėlioti, jeigu tik per laimingą atsitiktinumą iki mūsų laikų nebūtų išlikęs pagoniškas apeiginis kaušas su 12 originalių Zodiako ženklų atvaizdų. Šis kaušas buvo atrastas po Antrojo pasaulinio karo vienos Gardino bažnyčios rūsyje, tarp ten sumesto seno bažnytinio inventoriaus. Iš kitų muziejuose esančių panašių senovinių kaušų jis išsiskyrė įspūdingu dydžiu. Ant šio kaušo pavaizduota 12 senovinių piešinių, kurie buvo atrasti nuo jo nugramdžius spalvotais dažais nutapytus šventųjų paveikslus. Pavyko įrodyti, kad tai nėra šiaip sau kalendoriniai ženklai, o Zodiakas“, – rašė etnokosmologas Jonas Vaiškūnas. Zodiako ženklai, motyvai iš tautosakos, kalendorinių švenčių ,,nebepaleidžia“ menininkės.
Apie pomėgį fotografuoti Dalia pasakojo, kad fotografuoja mėgėjiškai, nesirinkdama specialių objektų ir specialaus laiko – tiesiog tai įvyksta ,,pakeliui“ ir probėgšmais. Patinka fotografuoti senus dvarus ir mitologinius akmenis, įdomesnį koloritą ar faktūras. Šilutėje eksponuojamos nuotraukos – tik maža dalis jos archyvinių gamtovaizdžių iš rytinės ir vakarinės Lietuvos. Ano Dalios, „paprasta ir graži visais metų laikais – toks mano žvilgsnis į Lietuvos gamtą“. ypač išryškėja ir traukia akį ,,Dvi mano Lietuvos“ – nuotraukos pasportuotos juodame fone.
Parodos lankytojai galėjo nusipirkti spalvingų menininkės ant šilko tapytų skarelių, atvirukų – paveikslų reprodukcijų.
Menininkę pasveikino muziejaus, Kultūros ir pramogų centro darbuotojos, Seimo narys Artūras Skardžius, kuris apie Dalios darbus sakė: ,,Gražu, šilta. Taip gera į juos žiūrėti…“
Neformalioje aplinkoje šiltai su parodos lankytojais bendravusi menininkė susidomėjusiems pasakojo, ką reiškia įvairūs ženklai paveiksluose, papasakojo apie tapybą ant butelių, atsakė į klausimus.
Pasidžiaugusi kvietimu surengti parodą Šilutėje, dėkojo vyrui, kuris pritaria jos kūrybiniams ieškojimams ir nuveža į bet kurį Lietuvos kampelį.

Birutė Morkevičienė

Molėtiškės Dalios Stalauskienės tapybos ant stiklo darbas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras ,,Pamarys“ Palangoje laimėjo antrą vietą

Šilutės meno mokyklos fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Pamarys“ Palangoje įvykusiame XXIII Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate B kategorijoje laimėjo antrą vietą. Šioje kategorijoje varžėsi Vilniaus Karoliniškių, Kauno 1-os, Šiaulių „Dainavos“, Jurbarko „Šventės“, Tauragės „Tauro“ Pasvalio rajono „T Brass“, Grigiškių, Platelių meno ir muzikos mokyklų orkestrai. Daugelis „Pamario“ orkestrų jaunųjų muzikantų pirmą kartą turėjo galimybę koncertuoti Palangos koncertų salėje. Visą dieną vykęs renginys, sukvietęs į vieną vietą 26  geriausius Lietuvos orkestrus, jauniesiems „Pamario“ pūtikams buvo neįkainuojama galimybė pasiklausyti kitų orkestrų, pasidalinti

Sukčiai vis išradingesni, sukčiavimas vis tobulesnis. Kaip saugotis?

Tauragės apskrities VPK praneša, kad į Šilutės rajono policiją kovo 19 d. pagalbos kreipėsi nuo sukčių nukentėjęs vyras, gim. 1997 m., internetiniame puslapyje radęs skelbimą apie parduodamą žemės ūkio techniką – sėjamąją, į pardavėjo sąskaitą pervedė pinigus, tačiau prekės negavo. Nuostolis 450 eurų.   Pateikiame Lietuvos policijos informaciją apie vis tobulėjantį sukčiavimą ir patarimus gyventojams. Prieš keletą metų populiarus buvo telefoninis sukčiavimas, kurio pagrindinis instrumentas buvo įtaigus telefoninis pokalbis, dabar sukčiai uzurpavo elektroninę erdvę. Būtent dėl jų daugėjimo, didėja ir

Ramučiuose degė gyvenamasis namas

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad kovo 27 d., pirmadienį, liepsnojo namas Tvenkinio g., Ramučių k. Pranešimas gautas ryte, pusę devynių. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, atvira liepsna degė namo stogas. Pastatas – mūrinis, dviejų aukštų, antro aukšto  perdanga medinė, stogas dengtas šiferiu. Tai – individualus gyvenamasis namas. Gaisro metu nudegė 80 kvadratinių metrų stogo. Išdegė antras aukštas, nuo karščio sutrūkinėjo langų stiklai, sudegė didelė dalis medinės perdangos. Name buvo įrengtas dūmų detektorius. Pareigūnai įspėja gyventojus saugotis priešgaisrinės tarnybos darbuotojais apsimetusių

Savivalda skęsta klaustukų verpetuose

Balandžio 27 d. į pirmąjį posėdį turėtų rinktis naujos sudėties Šilutės rajono savivaldybės taryba. Kovo 19 d. antrajame rinkimų ture tiesiogiai išrinkto mero Vytauto Laurinaičio pasiteiravome, kokių permainų tikėtis Šilutės rajono valdžioje? Pavardžių neišgirdome. Kiek bus mero pavaduotojų? V. Laurinaitis atsakė, kad Šilutės r. savivaldybėje priklausytų dvi vicemerų pareigybės, gal tiek ir bus, gal nebus… „Dar labai neaiškios funkcijos, Vidaus reikalų ministerija iki balandžio pabaigos žada pateikti paaiškinimus. Iki spalio 1 d. ši ministerija turėjo parengi kelias dešimtis teisės aktų

Taip pat skaitykite