Šilutėje po 40 metų

Gražų ketvirtadienio vakarą į Šilutės Hugo Šojaus muziejų susirinkę šilutiškiai turėjo progą išvysti tapytojos ant stiklo ir fotografės Dalios Stalauskienės iš Molėtų darbų parodą. Lankytojų dėmesį prikaustė ryškūs, spalvingi ir iškalbingi darbai.

Gėlės parodos autorei.

Gėlės parodos autorei.

Dalia yra kilusi iš Šilalės rajono. Baigusi Upynos vidurinę mokyklą, studijavo Šiaulių pedagoginiame institute. Daug metų gyvena Aukštaitijoje, mokykloje dirbo dailės mokytoja.
Parodos atidaryme jos autorė pasakojo, kad vaikystėje jai teko būti Šilutės vaikų sanatorijoje ,,Eglutė“, teiravosi, koks jos likimas šiandien.
Apie tą laiką menininkei išliko gražiausi prisiminimai. ,,Pusę metų kiekvieną ankstų rytą pasigirsdavo traukinio signalas. Prižadindavo trumpam, po to vėl nugrimzdavom į miegus. Prisimenu ten dirbusius žmones, gydomus vaikus, nemėgstamą saldžią sriubą ir morkų sultis su pienu, išvykas prie Šyšos ar Pepės Ilgakojinės repeticijas…“ – pasakojo Dalia.
Tapymas ant stiklo reikalauja ypatingo kruopštumo. „Viskas prasidėjo seniai, kai dar auginome dukras. Stovyklaudama kartu su vaikais karpiau, pabandžiau piešti ant stiklo gabalėlių. Patiko, kad galiu panaudoti daug spalvų. Vėliau pradėjau piešti didelius darbus“.
Dalia pasakojo, kad pati sugalvojo po persišviečiančiu stiklu padėti kokių nors daiktų skenuotas kopijas, taip suteikdama savo darbams gilesnę prasmę.
Šilutiškiams dailininkė demonstruoja savo darbų ciklą ,,Dvylika kalendoriaus lapelių“. Jis radosi, perskaičius informaciją apie Gardino kaušą. ,,Iki šiol apie tai galėtume tik spėlioti, jeigu tik per laimingą atsitiktinumą iki mūsų laikų nebūtų išlikęs pagoniškas apeiginis kaušas su 12 originalių Zodiako ženklų atvaizdų. Šis kaušas buvo atrastas po Antrojo pasaulinio karo vienos Gardino bažnyčios rūsyje, tarp ten sumesto seno bažnytinio inventoriaus. Iš kitų muziejuose esančių panašių senovinių kaušų jis išsiskyrė įspūdingu dydžiu. Ant šio kaušo pavaizduota 12 senovinių piešinių, kurie buvo atrasti nuo jo nugramdžius spalvotais dažais nutapytus šventųjų paveikslus. Pavyko įrodyti, kad tai nėra šiaip sau kalendoriniai ženklai, o Zodiakas“, – rašė etnokosmologas Jonas Vaiškūnas. Zodiako ženklai, motyvai iš tautosakos, kalendorinių švenčių ,,nebepaleidžia“ menininkės.
Apie pomėgį fotografuoti Dalia pasakojo, kad fotografuoja mėgėjiškai, nesirinkdama specialių objektų ir specialaus laiko – tiesiog tai įvyksta ,,pakeliui“ ir probėgšmais. Patinka fotografuoti senus dvarus ir mitologinius akmenis, įdomesnį koloritą ar faktūras. Šilutėje eksponuojamos nuotraukos – tik maža dalis jos archyvinių gamtovaizdžių iš rytinės ir vakarinės Lietuvos. Ano Dalios, „paprasta ir graži visais metų laikais – toks mano žvilgsnis į Lietuvos gamtą“. ypač išryškėja ir traukia akį ,,Dvi mano Lietuvos“ – nuotraukos pasportuotos juodame fone.
Parodos lankytojai galėjo nusipirkti spalvingų menininkės ant šilko tapytų skarelių, atvirukų – paveikslų reprodukcijų.
Menininkę pasveikino muziejaus, Kultūros ir pramogų centro darbuotojos, Seimo narys Artūras Skardžius, kuris apie Dalios darbus sakė: ,,Gražu, šilta. Taip gera į juos žiūrėti…“
Neformalioje aplinkoje šiltai su parodos lankytojais bendravusi menininkė susidomėjusiems pasakojo, ką reiškia įvairūs ženklai paveiksluose, papasakojo apie tapybą ant butelių, atsakė į klausimus.
Pasidžiaugusi kvietimu surengti parodą Šilutėje, dėkojo vyrui, kuris pritaria jos kūrybiniams ieškojimams ir nuveža į bet kurį Lietuvos kampelį.

Birutė Morkevičienė

Molėtiškės Dalios Stalauskienės tapybos ant stiklo darbas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Spurgų istorija: kaip jos atsirado ir kuo ypatingos lietuviškosios

spurgų istorija

Spurgų istorija, anot prekybos tinklo „Maxima“ atstovų, prasidėjo Europoje. O prie šio deserto raidos prisidėjo ir Lietuva. Kokia ta spurgų istorija, jų įvairove ir populiarumo visame pasaulyje priežastis?  Spurgos tapo mūsų kultūros dalimi  Įvairios formos, skirtingi užpildai ir skonio receptorius suvilgantys pabarstukai. Šios spurgų detalės patenkina daugelio klientų norus ir prisideda prie spartėjančio šio deserto populiarumo Lietuvoje, pastebi „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė. „Spurgos parduotuvių lentynose iki pat šiol patraukia žmonių dėmesį. Didžiausią susidomėjimo šiuo desertu proveržį

Šilutės narkotikų prekeivis kvaišalus slėpė miškuose

narkotikų prekeivis

Šilutės narkotikų prekeivis, kurį sulaikė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai, Klaipėdos rajone, miške, slėpė ir laikė didelį kiekį, kaip įtariama narkotinių (psichotropinių) medžiagų. 28-erių Šilutės miesto gyventojas buvo ypač atsargus – didelius kvaišalų kiekius slėpė miškuose įrengtose slėptuvėse. Pareigūnai slėptuvėse rado ir paėmė apie 0,5 kg, kaip įtariama, narkotinių (psichotropinių) medžiagų –  kokaino ir „Ecstasy“ tablečių. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje, atliekant pirminius veiksmus, nedelsiant buvo atliktos kratos įtariamojo namuose. Kratos metu pareigūnai vyro namuose

Ką reikia žinoti žvejojant saugomose teritorijose?

žvejyba saugomose teritorijose

Žvejyba saugomose teritorijose. Aplinkos ministerija dažnai sulaukia klausimų, ar galima žvejoti ir plaukioti ornitologiniuose, ichtiologiniuose draustiniuose ir kitose saugomose teritorijose esančiuose vandens telkiniuose. Primename, kad ornitologiniuose draustiniuose, siekiant apsaugoti paukščius, draudžiama plaukioti tiek savaeigėmis, tiek nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis. Tik tuo atveju, jei ornitologiniame draustinyje esantis vandens telkinys yra išnuomotas mėgėjų žvejybai organizuoti, žuvų įveisimo ir mėgėjų žvejybos tikslais leidžiama plaukioti nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 1d. Vienos populiariausių saugomose teritorijose esančių žvejybos vietų yra Nemuno deltos regioniniame

Skvernelis pasiūlė, Balčytis jau pasirinko, Vytautas Laurinaitis svarsto

Išsiskyrus buvusio premjero nepartinio Sauliaus Skvernelio ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungai vadovaujančio Ramūno Karbauskio keliams, keliolikai Seimo narių susibūrus į frakciją „Vardan Lietuvos“, netrukus pasklido dar viena naujiena. S. Skvernelis ir jo bendraminčiai šioje frakcijoje kuria Demokratų partiją „Vardan Lietuvos“ ir kviečia jungtis visus norinčius. Apie tai jau rašėme. Šilutės krašte tiesiogiai į Seimą išrinktas Zigmantas Balčytis jau pasirinko: Seime perėjo į frakciją „Vardan Lietuvos“, padidinęs jos narių skaičių iki 14, nuskriaudęs Lietuvos regionų frakciją, kuri Seime beturės 8 narius.

Taip pat skaitykite