Šilumos tinklai nebedegina mazuto ir mažina šildymo kainas

2013 metų pabaigoje pirmą kartą užkurtas naujas 10 megavatų galingumo biokuro katilas leidžia UAB Šilutės šilumos tinklams visiškai nebenaudoti mazuto ir piginti šilumos gamybos kaštus. Tai žada šiluminės energijos vartotojams mažesnius šildymo kaštus.
Šilutėje šiluma centralizuotai tiekiama daugiau kaip 5000 butų ir kitų patalpų.

Pasak Šilutės šilumos tinklų direktoriaus Algio Šaulio, naujojo katilo valdymas patikėtas kompiuteriams. Belieka tik laiku atvežti kuro ir pakeisti konteinerį pelenams.

Šiluma pinga
Nuo metų pradžios Šilutės šilumos tinklų bendrovės pagaminamos šiluminės energijos kilovatvalandė atpigo nuo 22,57 cento iki 20,90 ct (įskaitant PVM). Pasak bendrovės direktoriaus Algio Šaulio, šiluma kurį laiką dar labiau pigs, kol nepradės didėti biokuro kainos, tačiau ir tada jos neprilygs naftos ir dujų kainoms. Nuo naftos kainų šuolio šilutiškiai jau nebepriklauso.
Naujasis biokuro katilas jau dabar laikas nuo laiko užkuriamas. Galutinai eksploatacijai šis prietaisas bus priduotas 2014 m. vasarį, o kol kas atliekami katilo derinimo darbai.
Kol nespaudžia žiemos speigas, šilumos šilutiškiams pakankamai pagaminama seniau sumontuotais biokuro katilais, kurių bendras galingumas – 14,5 megavato, energiją padeda taupyti ekonomaizeris. Naujajame katile derinama ir montuojama elektros įranga, elektronika. Reikės šiek tiek pakoreguoti vieno juostinio transporterio geometriją.
Tuo pat metu tvarkoma infrastruktūra. Jau sumontuotos naujos svarstyklės, įrengtos malkų ir medžio drožlių sandėliavimo vietos. Visu pajėgumu užkūrus biokuro katilus, kartu su ekonomaizeriu galima pagaminti apie 28 megavatvalandes šiluminės energijos.
Bendrovės direktorius sako neprisimenantis, kad būtų tekę gaminti daugiau kaip 30 megavatvalandžių. Pasikeitus technologijoms ir sumažėjus šilumos vartotojų, tokių šiluminės energijos poreikių nebėra.
Mazutu kūrenamas katilas ir nedidelės mazuto atsargos įmonėje tebėra. Tai įstatymo numatytas rezervas. Dar viena rezervinė sistema – elektros generatorius. Anksčiau elektros energijos tiekimo sutrikimai sukeldavo šilumos gamintojams nemažai galvos skausmo. Dabar nelikus elektros, automatiškai bus paleidžiamas autonominis generatorius. Jei elektros kurį laiką nebūtų visame Šilutės mieste, patalpų šildymo intensyvumas sumažės dėl pastatuose sustojusių siurblių, tačiau ir be jų išliks apie trečdalis šildymo intensyvumo.
„Naujas katilas nepalyginamai geresnis už jau turimus, – džiaugiasi A. Šaulys. – Viskas čia automatizuota, valdoma kompiuteriu. Tik reikia laiku prikrauti kuro ir išvežti pelenus, kurie kaupiasi specialiame uždarame konteineryje. Apie 10 metrų aukščio automatizuotas katilas pats pasirūpina net vamzdžių švara. Jie valomi specialiais suspausto oro šūviais. Direktorius mano, kad katilas tarnaus apie 20 metų. 15-16 metų turėtų dirbti senieji biokuro katilai, kurie pastatyti 2005-2007 metais – šie gerokai pigesni ir prastesni. Tiesa, gali atsitikti taip, kad įrangą teks keisti ne dėl susidėvėjimo, o moraliai pasenus. Jau dabar matoma tendencija kartu su šiluma gaminti ir elektros energiją. Dabartiniai katilai tam nėra pritaikyti.
Ar kūrens durpes?
Naujasis katilas gana universalus – apie trečdalį kuro gali sudaryti durpės. Jų naudojimą kol kas riboja tai, kad pagal ES teisinius aktus durpės nelaikomos atsinaujinančiu energijos šaltiniu, be to, jas nuolat deginant reikėtų pakeisti dalį įrangos.
„Projekte numatyta, kad 5 metus turime deginti biokurą – medžio drožles. Po to žiūrėsime, gal apsimokės kūrenti ir durpes, kurios išgaunamos netoliese esančiame Aukštumalos durpyne“, – sakė A. Šaulys.
Šiuo metu jau yra įrengtos aikštelės rąstams, iš kurių gaminamos medienos drožlės ir sandėliai drožlėms laikyti. Planuojama išsinuomoti, o vėliau gal ir patiems įsigyti rąstų smulkinimo įrenginius, gamybininkų vadinamus bebrais. Gaminti medienos drožles vietoje labiau apsimoka. Medieną tiekia Šilutės miškų urėdija, o sutartys dėl gatavų medienos drožlių tiekimo galioja iki šildymo sezono pabaigos.

Naujojo 10 megavatų biokuro katilo aukštis – apie 10 metrų.

Vien biokuras
Pereiti prie šilumos gamybos deginant vien biokurą planuota jau prieš kelerius metus, tačiau šilutiškių projektas ilgai nesulaukė palaikymo ir tik metų pradžioje sužinota, kad pavyko gauti apie 3,8 milijonų litų paramą iš 2007-2013 m. ES sanglaudos fondų. Viso projekto vertė – 8,8 milijono litų. Generalinis rangovas UAB „Enerstena“. Šios įmonės emblema ir puikuojasi ant naujojo biokuro katilo. „Enerstena“ Šilutei jau pagamino ir sumontavo kondensacinį ekonomaizerį, kurio efektyvumu šilumos gamintojai yra patenkinti.
Ekonomaizerio galingumas paskaičiuotas taip, kad jo užtenka ir naujam 10 megavatų biokuro katilui. Algis Šaulys ekonomaizerį laiko viena sėkmingiausių investicijų, padedančių gerokai padidinti šiluminės energijos gamybos efektyvumą. Jis pagamina iki 20 proc. šiluminės energijos, kuri anksčiau kartu su dūmais patekdavo į aplinką ir šildydavo orą.
Šilumos gaminimas tam naudojant vien biokurą labai svarbus ir reikšmingas Šilutės šilumos tinklų bendrovei raidos etapas.
UAB Šilutės šilumos tinklai yra didžiausias aplinkos teršėjas Šilutėje. 2009 m. įmonei buvo priskaičiuota per 41 tūkst. Lt mokesčių už atmosferos taršą. Įdiegus dar vieną biokuro katilą, daugiau kaip 2000 tonų per metus sumažinama išmetamų į atmosferą šiltnamio efektą keliančių dujų – anglies dvideginio. Tai leidžia sutaupyti apyvartinius taršos leidimus ir juos parduoti. Pardavus nepanaudotus per metus apyvartinius taršos leidimus galima papildomai uždirbti ir gautas lėšas panaudoti tolesniam šilumos ūkio modernizavimui.
Planai
Jau rengiamasi imtis naujo 4,3 mln. Lt vertės projekto – numatoma baigti renovuoti daugiausiai energinių nuostolių atnešančias šiluminių trasų atkarpas Lietuvininkų, Knygnešių, Laisvės ir kitose gatvėse. Kai kurias trasas nuolat užlieja pakilęs Šyšos vanduo ir jį nuolat tenka išpumpuoti.
45 proc. šio projekto kaštų taip pat dengs ES struktūriniai fondai. Darbus numatoma pradėti gegužės ar birželio mėnesį.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite