Sergamumo kreivė kyla aukštyn

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis (NVSC), Lietuvoje sausio 8-14 d. (2-ąją šių metų savaitę) sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis padidėjo, palyginus su ankstesne savaite, ir siekė 1200,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų (1-ąją metų savaitę buvo 1063,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Sergančiųjų gripu ir ŪVKTI skaičius padidėjo, o COVID-19 liga – sumažėjo.

Mažiausias sergamumo rodiklis registruotas Telšių apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Epideminis sergamumo lygis pasiektas Visagino ir Vilniaus miesto savivaldybėse, t. y. peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba. Iki šios dienos nė viena savivaldybė epidemijos nėra paskelbusi.

Primename, kad vertinant epidemiologinę situaciją, kompleksiškai vertinami tiek gripo, tiek COVID-19 ligos, tiek kitų ŪVKTI rodikliai. Priimant sprendimą dėl epidemijos paskelbimo, būtina atsižvelgti ir į papildomus kriterijus, pavyzdžiui, hospitalizacijos, reanimacijos ir intensyvios terapijos lovų užimtumą dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos. NVSC specialistai nuolat stebi situaciją, bendradarbiauja su savivaldybių atstovais, prireikus siūlo skelbti epidemiją.

Lietuvoje dėl gripo į ligonines buvo paguldyti 67 asmenys: 37 vaikai (0-17 m.), 5 asmenys priklausantys 18-64 m. amžiaus grupei ir 25 vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys. Intensyvios terapijos skyriuose buvo gydomi 7 asmenys, iš kurių 1 vaikas. Ankstesniąją savaitę į ligonines buvo paguldyti 49 asmenys.

Praėjusią savaitę užregistruoti du mirties nuo gripo atvejai (Vilniaus apskrityje), asmenys priklausė 70-79 m. ir 80-89 amžiaus grupėms. Abu turėjo lėtinių ligų, vienas asmuo buvo  skiepytas sezoninio gripo vakcina, kitas – neskiepytas. Iš viso šį gripo sezoną užregistruoti 4 mirties nuo gripo atvejai.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 1-ąją šių metų savaitę ŪVKTI simptomus turintiems pacientams iš viso buvo paimtas 101 ėminys, iš kurių 32-uose ėminiuose buvo aptiktas A tipo gripo virusas, 2-uose – B tipo gripo virusas ir 14-oje –  respiracinis sincitinis virusas (RSV).

Europos respiracinių virusų priežiūros tinklo (ERVISS) duomenimis, iki 2024 m. sausio 8 d. registruojamas didėjantis sergamumas ŪVKTI daugumoje ES / EEE šalių. Sezoninis gripas cirkuliuoja intensyviau nei COVID-19 ir RSV. Vis daugiau šalių praneša apie didėjantį gripo atvejų skaičių, todėl planuojant keliones į užsienį, raginame pasiskiepyti ir laikytis kitų profilaktikos priemonių.

Kaip apsisaugoti?

Nuo gripo ir COVID-19 efektyviausiai apsaugo skiepai. Nuo šių ligų pasiskiepyti galima vieno vizito metu. 2024 m. sausio 15 d. duomenimis, nuo rugsėjo mėn. sezoninio gripo vakcina pasiskiepijo 214 265 asmenys. Nuo spalio 5 d. COVID-19 vakcina pasiskiepijo 52 665 asmenys.

Valstybės lėšomis 2023 m. rugsėjo-gruodžio mėn. paskiepyti 179 827 rizikos grupėms priklausantys asmenys (panaudota 97 proc. nupirktos vakcinos), iš jų 69 proc. vakcinos įskiepyta > 65 m. amžiaus asmenims; 20 proc. – lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims; 8 proc. – sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams; 2 proc. – asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose; 1 proc. – nėščiosioms.

Nuo visų peršalimo ligų taip pat padeda apsisaugoti ir kitos efektyvios priemonės. Kruopščiai  plaukite rankas (ne trumpiau kaip 20-30 sekundžių), jei nėra galimybės nusiplauti – jas dezinfekuokite. Dažniau vėdinkite ir drėgnu būdu valykite patalpas. Dažnai liečiamus paviršius gyvenamojoje vietoje, pvz., durų rankenas, stalų paviršius, čiaupo rankenėles, pultelius, šaldytuvo rankenas ir kt. kasdien valykite įprastu muilu ar įprastiniais paviršiams skirtais valikliais. Kosėdami ar čiaudėdami užsidenkite burną ir nosį vienkartine servetėle arba tai darykite į sulenktą alkūnę. Pajutę į peršalimą panašius simptomus, likite namuose, nesilankykite žmonių susibūrimuose, neveskite sunegalavusių vaikų  į ugdymo įstaigas, kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir laikykitės jo rekomendacijų. Jei yra galimybė, kol jaučiate simptomus, būkite atskiroje patalpoje nuo kitų šeimos narių. Tais atvejais, kai būtina bendrauti su kitais asmenimis, dėvėkite respiratorių arba medicininę kaukę.

Sergamumo pakilimo metu medicinines veido kaukes arba respiratorius dėvėkite viešose uždarose vietose: paslaugų teikimo vietose, renginiuose, maldos namuose, viešajame transporte ir kitose uždarose vietose, kurios prastai vėdinamos, taip pat kuriose yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių. Gydymo įstaigose veido apsaugos priemones dėvėkite pagal jų nustatytą tvarką ir laikykitės jose taikomų taisyklių.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite