Senąsias kapines tvarkę savanoriai surado unikalių krikštų

Beveik 80 savanorių iš Šilutės ir Klaipėdos savaitgalį sutvarkė senąsias evangelikų liuteronų kapinaites Šyšos ir Gaidelių kaimuose. SBA bendrovės „Šilutės baldai“ su partneriais suburti talkininkai iškirto ir surinko krūmokšnius, nupjovė žolę, išravėjo palaidojimo vietas ir uždegė žvakeles. Taip artėjant lapkričio 1d. prisiminti senieji pamario gyventojai bei atkreiptas dėmesys į šio krašto laidojimo papročius, kurie yra unikalūs Europoje.

„Mažoji Lietuva turi unikalią istoriją, su kuria susipažinti ir prie jos prisiliesti galime netradiciniais būdais. Su rajono savivaldybe išrinkę labiausiai apleistas kapinaites, įmonės savanoriai drauge su partneriais pakvietė į talką ir Šilutės gyventojus. Norėjome išvaduoti jas iš neįžengiamų džiunglių. Kad krašto žmonės bei turistai galėtų šias kapinaites iš naujo atrasti“, – sakė  savanorystės akciją inicijavusios SBA bendrovės „Šilutės baldai“ vadovas Eimuntas Jankauskas.

Išskirtinės tradicijos

Anot jo, prieš darbus išklausytas istoriko Kęstučio Demerecko pasakojimas suteikė daugiau prasmės šiam darbui – savanoriai sužinojo, kad bus tvarkomos vietos, kurios savo tradicijomis buvo išskirtinės ne tik Lietuvoje, bet ir visame žemyne.

„Mažojoje Lietuvoje, kur gyveno kuršių palikuonys iki pat XX a. pradžios išliko unikalios, niekur kitur Europoje nebesutinkamos tradicijos ant kapo statyti krikštus. Tai meniškai išpjaustyta lenta, urnos ar paaukoto žvėrelio formos, nudažyta ryškia mėlyna ar žalia spalva, dažnai su širdimi centre ir žirgeliais apačioje bei dviem spalvotais paukšteliais viršuje“, – pasakojo leidėjas, kultūros paveldo ekspertas K. Demereckas

Šilutės autobusų parko transportu prie kapinių atvyko talkininkai iš „Šilutės baldų“, „SBA Home“, Vydūno gimnazijos, taip pat kitų įstaigų bei savanoriai iš Šilutės ir net Klaipėdos. Per sąžalynus sunkiai buvo galima rasti kryžius, antkapius, kapinių ribas. Bet užvedus žoliapjoves, mosuojant kirviais, paėmus į rankas pjūklus bei grėblius su kauptukais, vaizdas ėmė ryškėti. Per kelias valandas talkininkai ne tik sutvarkė ir nuravėjo kapus, uždegė žvakutes, bet ir pastatė informacines lenteles. Jose nurodyta, kad sutvarkytos Šyšos ir Klugonų kapinės yra saugomos valstybės.

Rastos seno krikšto liekanos

Talkos metu Šyšos kaimo kapinaitėse savanoriai surado išlikusio seno krikšto liekanas ir jas užfiksavo. Šiose kapinaitėse storos ąžuolo lentos – krikštai – užfiksuoti 1956 m. etnografinės ekspedicijos metu.

Petras Lingė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Artėjant Klaipėdos metams atgyja Mažosios Lietuvos muzikinės tradicijos

Šių metų spalio–lapkričio mėnesiais Šilutės kultūros ir pramogų centras įgyvendino projektą „Muzikos ir bendruomeniškumo sintezė“. Artėjant Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos sukakčiai, kilo idėja įprasminti Klaipėdos krašto kultūrinį–muzikinį palikimą, surengiant mokymus, kuriuose būtų ne tik pristatytas unikalus Mažosios Lietuvos muzikinio palikimo lobynas, bet ir surengtas praktinis kūrybinis mokymų ciklas.  Buvo parengta bei pristatyta chorinės ir instrumentinės muzikos programa. Šiuo projektu buvo siekiama sustiprinti mėgėjų meno bendruomenių kompetencijas, ugdyti bendruomeniškumą, plėsti kultūrinį akiratį ir gerosios patirties sklaidą tarp kolektyvų narių ir

Policija praneša apie įvykius Šilutės rajone

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone, kurie tiriami. Gruodžio 6 d. vakare namuose Lauko g., Šilutėje, rastas moters, gim. 1968 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Policija tiria lapkričio 25 d. vėlaus vakaro įvykį, kai Statybininkų g., Šilutėje,  neblaivus (0,88 prom.) vyras, gim. 1982 m., sukėlė fizinį skausmą kitam neblaiviam (1,32 prom.) vyrui, gim. 1963 m. Gruodžio 6 d. naktį iš vyro, gim. 1982 m., namų Laisvės al., Šilutėje, moteris, gim. 1985

Atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl įtariamos korupcijos Šilutės rajono savivaldybėje

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos pareigūnai, vadovaujami Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorų, atlieka ikiteisminį tyrimą dėl įtariamos sisteminės korupcijos Šilutės rajono savivaldybėje. Vakar (gruodžio 6 d.) sulaikytas Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis. Jam pareikšti įtarimai dėl kyšininkavimo. Taip pat vakar sulaikyti dviejų privačių bendrovių vadovai, vienam iš jų pareikšti įtarimai dėl papirkimo, kitam – dėl papirkimo ir dokumentų klastojimo. Siekiant surinkti tyrimui reikšmingus duomenis, atliekami suplanuoti tyrimo veiksmai. Vakar atliktos kratos Šilutės r. savivaldybėje, kitose tyrimui reikšmingose vietose.

Šių metų Laisvės premija paskirta Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui

Seimas nusprendė šių metų Laisvės premiją skirti Rusijos invazijai besipriešinančios Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui. V. Zelenskis – kovos už laisvę priešakyje „Šiandien Ukraina yra europietiška demokratinė valstybė, priversta kovoti už savo teritorijos, kultūros ir žmonių išlikimą, o taip pat ir už mūsų visų laisvę. Todėl Laisvės premijos komisija šių metų Laisvės premiją siūlo skirti Ukrainos prezidentui už jo ir visos ukrainiečių tautos nuopelnus kovoje dėl nepriklausomybės, laisvės bei demokratijos Rusijos karinės agresijos akivaizdoje“, – antradienį sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Taip pat skaitykite