„Sekėsi geriau negu tikėjomės…“

Kaip karantino mėnesiais dirbo vaiko teisių apsaugos specialistai? Šią savaitę paaiškės, ar visi jie sugrįš į darbo kabinetus Šilutėje, ar tik dalis. Tačiau ir nuo kovo 16 d., kai dėl COVID-19 užkrato plitimo buvo paskelbtas karantinas, darbas nebuvo sustojęs. Dėl galimo smurto prieš vaikus gauta 112 pranešimų.

Šį skaičių antradienį „Pamariui“ pateikė Indra Pranaitienė, Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Šilutės rajone patarėja. Priminsime, kad po reformos buvo įsteigta Valstybinė vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba su centru Vilniuje, o Šilutės rajono vaiko teisių apsaugos specialistų komanda tapo pavaldi Klaipėdos apskrities tarnybai.

Savivaldybei priklausiusio Vaiko teisių apsaugos skyriaus Šilutėje nebėra. Tačiau I. Pranaitienė ir kiti specialistai net ir karantino metu dirba visą parą…

Indra Pranaitienė, Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Šilutės rajone patarėja. Nuotrauka iš „Pamario“ archyvo

„Paisėme Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nurodymų, kaip privalu dirbti karantino metu. Nuo kovo 16 dienos gavome 112 pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje, kur yra vaikų, ir dėl smurto prieš vaikus. 51 atveju neprireikė vykti į šeimas, užteko pokalbių telefonu, pabendravimo naudojantis kitomis technologijomis. Su vaiku galima pasikalbėti telefonu, naudojantis vaizdo kamera. Mums pasisekė viską išsiaiškinti ir suderinti nuotoliniu būdu. Net detalaus tyrimo neprireikė. Visko atsitinka: tai vaikas karšta arbata apsiplikė, tai neatsargiai važiavo dviračiu, gal tarpusavy vaikai apsikumščiavo ir panašiai. Išsiaiškinome ir viską suderinome su tėvais“, – telefonu antradienį pasakojo I. Pranaitienė.

61 atvejis buvo sudėtingesnis: vaiko teisių specialistai vyko į šeimas, situacijos analizei teko pasitelkti ugdymo įstaigas, medikus, Socialinių paslaugų centro darbuotojus. Nustatyta, kad 55 vaikams būtina pagalba. Apie šį poreikį informuotas Šilutės socialinių paslaugų centras, nes reikia skirti atvejo vadybininką, organizuoti nuotolinius posėdžius dėl situacijos sprendimo, gauti policijos, medikų ir kitų institucijų išvadas.

„Darbas buvo sklandus, be duobių ir chaoso: 6 vaikai buvo paimti iš nesaugios jiems aplinkos, trys iš jų jau grąžinti į šeimas. Nė vienas vaikas nepateko į vaikų globos namus. Visiems surasti giminaičiai ar artimi žmonės, kur vaikai laikinai pabus. Šiems 6 atvejams buvo sudarytos mobilios komandos, jos 30 dienų intensyviai rūpinasi ir globoja bei padeda šeimai. Dirba psichologas, socialinis darbuotojas ir priklausomybės ligų specialistas. Jeigu nesaugioje aplinkoje yra vyresnio amžiaus vaikas, bendraujama ir su juo, o daugiausia – su tėvu, motina (ar sugyventiniais). Po 30 tokios pagalbos jiems dienų mobilioji grupė pateikia Socialinių paslaugų centrui išvadą, ką siūlo. Vėl renkasi specialistai, vėl ieškoma išeities. Iš nesaugios aplinkos paimti dabar yra likę 3 vaikai, šeimoms tęsiama pagalba, vienas vaikas gal iki 2 metukų, dar pora – paaugliai. Šie trys vaikai apgyvendinti pas gimines, artimuosius“, – pasakojo I. Pranaitienė, akcentavusi glaudų bendradarbiavimą su Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnais.

Dėl smurto artimoje aplinkoje pirmiausia kviečiama policija, o jeigu girtaujama ir smurtaujama šeimoje, kur yra vaikų, tenka darbo ir vaiko teisių specialistams. „Jeigu šeimoje smurtauja neblaivus vyras, policija puikiai susitvarko. Karantino metu jautėme didelę policijos pareigūnų pagalbą, dėkui jiems. Vyko nuotolinis vaikų ir jaunimo mokymas. Iš mokyklų gavome tik pavienių pranešimų, kad mokiniai nesijungė, nedalyvavo tokiame mokyme. Tokių pranešimų tebuvo 6. Aiškinomės, tarėmės, susitvarkėme. Pasitaikė, kai mokyklos darbuotojai net į namus vaikui vežė užduotis…

Pagirtina, kad ugdymo įstaigos remtinoms šeimoms išvežiojo ir maisto produktų, nupirktų už nemokamam maitinimui skirtas lėšas. Darbas nenutrūko, tik jis buvo kitoks, nuotolinis, bet vaikais pasirūpinta. Švietimo įstaigos vaikams teikė psichologo pagalbą. Karantinas leido atskleisti visų gebėjimą dirbti nuotoliniu būdu: telefonu, naudojant vaizdo kameras, bendraujant elektroniniu paštu bei visa kita. Toks bendravimas dalykiškesnis, trumpesnis, gal net ekonomiškesnis. Žinoma, vaiko teisių apsaugos specialistai grįš į kabinetus, bet gal tik dalis, nes galioja reikalavimai laikytis saugaus atstumo, be to, ministerija leidžia dirbti ir nuotoliniu būdu.

Ministerija domisi mūsų sveikata, savijauta, esame aprūpinti visomis apsaugos priemonėmis, nurodyta laikytis 2 metrų atstumo nuo kliento, viename kabinete dirbti tik po vieną darbuotoją. Dėkui ir Savivaldybei, kuri pasirūpino, kur talpins vaikus, jeigu jie ar jų tėvai susirgtų užsikrėtę koronavirusu. Buvome ramūs. Neprireikė. Tais atvejais, kai dėl vaiko sprendžia tik teismas, kliuvinių nebuvo. Vyko posėdžiai ir teisme, ir nuotoliniu būdu“, – pasakojo I. Pranaitienė apie rūpinimąsi vaikais karantino metu, kai į šį darbą suburiama net keliolika įvairių įstaigų ir institucijų.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite