Savivaldybės gyventojų sveikata nedžiugina

Šilutės r. savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos posėdyje išrinkta šios organizacijos pirmininkė. Ja tapo Savivaldybės tarybos narė Albina Bumblauskienė. Be kitų klausimų, posėdyje aptarta Visuomenės sveikatos biuro pateikta Šilutės r. savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2012-2014 m. programos 2012 metų ataskaita.

Demografiniai pokyčiai
Ataskaitoje apžvelgiama Šilutės rajono demografinė situacija, gyventojų stebėsenos būklė, pateikiamos rekomendacijos, kaip kurti saugesnę socialinę aplinką, formuojant sveikesnę gyvenseną ir jos kultūrą.
Rajono gyventojų skaičius vis mažėja. Nors 2012 metais Šilutės rajone gimė 21 kūdikiu daugiau nei 2011 m. ir 55 kūdikiais daugiau nei 2010 m., per šiuos trejus metus labiausiai sumažėjo vaikų ir darbingo amžiaus gyventojų. 2010-2012 m., lyginant su bendru gyventojų skaičiumi, padaugėjo pensijos amžiaus sulaukusių gyventojų. Gyventojų senėjimą lemia emigracija ir neigiama natūrali kaita.
Šilutės rajono natūralios gyventojų kaitos rodiklis 2012 m. buvo mažesnis už Lietuvos, tačiau didesnis už Kretingos r. savivaldybės ir Klaipėdos apskrities rodiklį. Pastebima, kad pensininkų bus vis daugiau. Natūralu, išaugs sveikatos priežiūros ir socialinės globos paslaugų poreikis. Didėjant sergamumui, ypač lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, prireiks daugiau išlaidų sveikatos priežiūrai.
Vaikų sveikata
2012 m. ambulatorinėse sveikatos priežiūros įstaigose apsilankiusiems vaikams daugiausia nustatyta regėjimo sutrikimų, skeleto-raumenų sistemos sutrikimų ir simptomų. Sveikų mokinių bendrojo ugdymo mokyklose tebuvo 42,6 proc.
2012 m. Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimo institutu, atliko tyrimus, kurių metu aiškintasi vyresniųjų klasių mokinių mitybos įpročiai.
Mirties priežastys
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2012 metais mirtingumas Šilutės rajone nežymiai sumažėjo – nesiekė šalies vidurkio, tačiau viršijo bendrą mirtingumo rodiklį Klaipėdos apskrityje. Pagrindinės mirties priežastys buvo kraujotakos sistemos ligos ir piktybiniai navikai. 2010-2012 m. padaugėjo naujai užregistruotų sergamumo piktybiniais navikais atvejų, tenkančių 1000 gyventojų. Šis skaičius, palyginus su Kretingos r. savivaldybės, Klaipėdos apskrities ir Lietuvos, buvo didžiausias.
Iš naujai užregistruotų sergančiųjų piktybiniais navikais pastebimai išsiskiria sergamumas priešinės liaukos piktybiniais navikais. Rečiau buvo nustatoma naujų krūties ir gimdos kaklelio, trachėjos, bronchų ir plaučių piktybinių navikų.
Tuberkuliozės profilaktika ir kontrolė
Šilutės rajono gyventojai daugiausiai serga kvėpavimo, kraujotakos, jungiamojo audinio ir skeleto sistemų ligomis. Kvėpavimo sistemos ligos sudaro didžiausią bendrojo sergamumo dalį. Ypač daug kvėpavimo sistemų ligomis sirgo 2011 metais.
Viena iš tokių ligų – tuberkuliozė. Ilgą laiką Šilutės r. savivaldybėje sergamumas tuberkulioze buvo vienas iš didžiausių Lietuvoje, o 2012 m. nežymiai sumažėjo. Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikrobakterijos. Infekcijos šaltinis – asmuo, sergantis atvira plaučių tuberkulioze ir oro lašeliniu būdu skleidžiantis tuberkuliozės mikrobakterijas. Šios ligos plitimo priežastys dažniausia yra socialinės: blogos gyvenimo ir sanitarinės sąlygos, skurdas, alkoholio ar narkotikų vartojimas ir t. t. Deja, ši liga neaplenkia ir gyvenančių tvarkingai. Atvira tuberkuliozės forma sergantis ligonis per metus gali užkrėsti iki 25-30 sveikų žmonių.
Mūsų rajone skiriama daug dėmesio tuberkuliozės profilaktikai ir kontrolei. Įgyvendindamas savivaldybės tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės 2010-2015 m. programą, Visuomenės sveikatos biuras kelerius metus vykdė projektą „Pasitikrink, ar nesergi tuberkulioze“.
Ir šiemet Šilutės r. savivaldybės bendruomenės sveikatos taryba siūlo prioritetą teikti tuberkuliozės kontrolei ir profilaktikai.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kryžius primins KGB nukankintas aukas

Vakar (spalio 24 d.) Vilkyškiuose, Šv. Onos bažnyčioje, šv. Mišias aukojo Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius. Po pamaldų šventoriuje buvo pašventintas 8 metrų aukščio ąžuolinis kryžius, skirtas šios bažnyčios rūsiuose sovietinių KGB smogikų nukankintoms aukoms atminti.  Aukštąjį kryžių sumeistravo Plungės krašto kryždirbys Antanas Vaškys, gyvenantis Plokščių kaime. Tinklaraščiui bernardinai.lt jis pasakęs: „Aš darau taip, kaip mūsų patriarchas Svirskis įvedė madą, kai kryžius, koplytstulpis ir skulptūra drožiami iš to paties medžio gabalo. Dauguma meistrų jau dirbame tokiu principu. Nes ir darbai dabar

Šiandien – Lietuvos Konstitucijos diena

Konstitucijos

Šiandien, spalio 25-ąją minime 29-ąsias Nepriklausomos Lietuvos Konstitucijos metines, jau penkioliktą kartą surengtas Konstitucijos egzaminas.  Nugalėtojų laukia specialus Prezidento Gitano Nausėdos įsteigtas prizas, taip pat jie bus apdovanoti Teisingumo ministerijos prizais. Per keturiolika Konstitucijos egzamino gyvavimo metų konstitucines žinias pasitikrino apie 400 tūkst. žmonių – maždaug kas septintas Lietuvos pilietis. Dabartinė Lietuvos Respublikos Konstitucija (lot. constitutio „nustatymas“) buvo priimta 1992 m. spalio 25 d. referendume.  Tai pagrindinis valstybės įstatymas, turintis aukščiausią teisinę galią, nustatantis šalies politinės, teisinės ir ekonominės sistemos

Kas dar paskui Skvernelį?

Demokratų partija „Vardan Lietuvos“. Jau rašėme, kad ją steigia Saulius Skvernelis su bendraminčiais. Ar šilutiškiai iš Regionų partijos pereis į šią partiją? Panašu, kad dar du Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai, priklausantys Regionų partijos Šilutės skyriui, stovi pasirinkimo kryžkelėje… Šilutės rajone tiesiogiai į Seimą išrinktas šiame krašte gimęs, užaugęs ir Šilutėje mokęsis Zigmantas Balčytis jau pasirinko Sauliaus Skvernelio ir bendraminčių komandą Seime, perėjo į jų frakciją ir ketina prisidėti prie Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ steigimo bei stoti į ją. Primename,

Mokinių rudens atostogos pailgės dviem dienomis

rudens atostogos

Visiems mokiniams dviem dienomis pratęsiamos rudens atostogos: tiek, kad po Vėlinių būtų grįžtama į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t. y. septynioms dienoms. Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d. Anksčiau grįžimas buvo numatytas lapkričio 8 d. Matant blogėjančią situaciją šalyje, rekomenduojama vengti kontaktų, tačiau paprastai per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nebūtinų susibūrimų. Per

Taip pat skaitykite