Savivaldybės gyventojų sveikata nedžiugina
Šilutės r. savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos posėdyje išrinkta šios organizacijos pirmininkė. Ja tapo Savivaldybės tarybos narė Albina Bumblauskienė. Be kitų klausimų, posėdyje aptarta Visuomenės sveikatos biuro pateikta Šilutės r. savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2012-2014 m. programos 2012 metų ataskaita.
Demografiniai pokyčiai
Ataskaitoje apžvelgiama Šilutės rajono demografinė situacija, gyventojų stebėsenos būklė, pateikiamos rekomendacijos, kaip kurti saugesnę socialinę aplinką, formuojant sveikesnę gyvenseną ir jos kultūrą.
Rajono gyventojų skaičius vis mažėja. Nors 2012 metais Šilutės rajone gimė 21 kūdikiu daugiau nei 2011 m. ir 55 kūdikiais daugiau nei 2010 m., per šiuos trejus metus labiausiai sumažėjo vaikų ir darbingo amžiaus gyventojų. 2010-2012 m., lyginant su bendru gyventojų skaičiumi, padaugėjo pensijos amžiaus sulaukusių gyventojų. Gyventojų senėjimą lemia emigracija ir neigiama natūrali kaita.
Šilutės rajono natūralios gyventojų kaitos rodiklis 2012 m. buvo mažesnis už Lietuvos, tačiau didesnis už Kretingos r. savivaldybės ir Klaipėdos apskrities rodiklį. Pastebima, kad pensininkų bus vis daugiau. Natūralu, išaugs sveikatos priežiūros ir socialinės globos paslaugų poreikis. Didėjant sergamumui, ypač lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, prireiks daugiau išlaidų sveikatos priežiūrai.
Vaikų sveikata
2012 m. ambulatorinėse sveikatos priežiūros įstaigose apsilankiusiems vaikams daugiausia nustatyta regėjimo sutrikimų, skeleto-raumenų sistemos sutrikimų ir simptomų. Sveikų mokinių bendrojo ugdymo mokyklose tebuvo 42,6 proc.
2012 m. Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimo institutu, atliko tyrimus, kurių metu aiškintasi vyresniųjų klasių mokinių mitybos įpročiai.
Mirties priežastys
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2012 metais mirtingumas Šilutės rajone nežymiai sumažėjo – nesiekė šalies vidurkio, tačiau viršijo bendrą mirtingumo rodiklį Klaipėdos apskrityje. Pagrindinės mirties priežastys buvo kraujotakos sistemos ligos ir piktybiniai navikai. 2010-2012 m. padaugėjo naujai užregistruotų sergamumo piktybiniais navikais atvejų, tenkančių 1000 gyventojų. Šis skaičius, palyginus su Kretingos r. savivaldybės, Klaipėdos apskrities ir Lietuvos, buvo didžiausias.
Iš naujai užregistruotų sergančiųjų piktybiniais navikais pastebimai išsiskiria sergamumas priešinės liaukos piktybiniais navikais. Rečiau buvo nustatoma naujų krūties ir gimdos kaklelio, trachėjos, bronchų ir plaučių piktybinių navikų.
Tuberkuliozės profilaktika ir kontrolė
Šilutės rajono gyventojai daugiausiai serga kvėpavimo, kraujotakos, jungiamojo audinio ir skeleto sistemų ligomis. Kvėpavimo sistemos ligos sudaro didžiausią bendrojo sergamumo dalį. Ypač daug kvėpavimo sistemų ligomis sirgo 2011 metais.
Viena iš tokių ligų – tuberkuliozė. Ilgą laiką Šilutės r. savivaldybėje sergamumas tuberkulioze buvo vienas iš didžiausių Lietuvoje, o 2012 m. nežymiai sumažėjo. Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikrobakterijos. Infekcijos šaltinis – asmuo, sergantis atvira plaučių tuberkulioze ir oro lašeliniu būdu skleidžiantis tuberkuliozės mikrobakterijas. Šios ligos plitimo priežastys dažniausia yra socialinės: blogos gyvenimo ir sanitarinės sąlygos, skurdas, alkoholio ar narkotikų vartojimas ir t. t. Deja, ši liga neaplenkia ir gyvenančių tvarkingai. Atvira tuberkuliozės forma sergantis ligonis per metus gali užkrėsti iki 25-30 sveikų žmonių.
Mūsų rajone skiriama daug dėmesio tuberkuliozės profilaktikai ir kontrolei. Įgyvendindamas savivaldybės tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės 2010-2015 m. programą, Visuomenės sveikatos biuras kelerius metus vykdė projektą „Pasitikrink, ar nesergi tuberkulioze“.
Ir šiemet Šilutės r. savivaldybės bendruomenės sveikatos taryba siūlo prioritetą teikti tuberkuliozės kontrolei ir profilaktikai.
Laima PUTRIUVIENĖ