Savivaldybės gyventojų sveikata nedžiugina

Šilutės r. savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos posėdyje išrinkta šios organizacijos pirmininkė. Ja tapo Savivaldybės tarybos narė Albina Bumblauskienė. Be kitų klausimų, posėdyje aptarta Visuomenės sveikatos biuro pateikta Šilutės r. savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2012-2014 m. programos 2012 metų ataskaita.

Demografiniai pokyčiai
Ataskaitoje apžvelgiama Šilutės rajono demografinė situacija, gyventojų stebėsenos būklė, pateikiamos rekomendacijos, kaip kurti saugesnę socialinę aplinką, formuojant sveikesnę gyvenseną ir jos kultūrą.
Rajono gyventojų skaičius vis mažėja. Nors 2012 metais Šilutės rajone gimė 21 kūdikiu daugiau nei 2011 m. ir 55 kūdikiais daugiau nei 2010 m., per šiuos trejus metus labiausiai sumažėjo vaikų ir darbingo amžiaus gyventojų. 2010-2012 m., lyginant su bendru gyventojų skaičiumi, padaugėjo pensijos amžiaus sulaukusių gyventojų. Gyventojų senėjimą lemia emigracija ir neigiama natūrali kaita.
Šilutės rajono natūralios gyventojų kaitos rodiklis 2012 m. buvo mažesnis už Lietuvos, tačiau didesnis už Kretingos r. savivaldybės ir Klaipėdos apskrities rodiklį. Pastebima, kad pensininkų bus vis daugiau. Natūralu, išaugs sveikatos priežiūros ir socialinės globos paslaugų poreikis. Didėjant sergamumui, ypač lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, prireiks daugiau išlaidų sveikatos priežiūrai.
Vaikų sveikata
2012 m. ambulatorinėse sveikatos priežiūros įstaigose apsilankiusiems vaikams daugiausia nustatyta regėjimo sutrikimų, skeleto-raumenų sistemos sutrikimų ir simptomų. Sveikų mokinių bendrojo ugdymo mokyklose tebuvo 42,6 proc.
2012 m. Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimo institutu, atliko tyrimus, kurių metu aiškintasi vyresniųjų klasių mokinių mitybos įpročiai.
Mirties priežastys
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2012 metais mirtingumas Šilutės rajone nežymiai sumažėjo – nesiekė šalies vidurkio, tačiau viršijo bendrą mirtingumo rodiklį Klaipėdos apskrityje. Pagrindinės mirties priežastys buvo kraujotakos sistemos ligos ir piktybiniai navikai. 2010-2012 m. padaugėjo naujai užregistruotų sergamumo piktybiniais navikais atvejų, tenkančių 1000 gyventojų. Šis skaičius, palyginus su Kretingos r. savivaldybės, Klaipėdos apskrities ir Lietuvos, buvo didžiausias.
Iš naujai užregistruotų sergančiųjų piktybiniais navikais pastebimai išsiskiria sergamumas priešinės liaukos piktybiniais navikais. Rečiau buvo nustatoma naujų krūties ir gimdos kaklelio, trachėjos, bronchų ir plaučių piktybinių navikų.
Tuberkuliozės profilaktika ir kontrolė
Šilutės rajono gyventojai daugiausiai serga kvėpavimo, kraujotakos, jungiamojo audinio ir skeleto sistemų ligomis. Kvėpavimo sistemos ligos sudaro didžiausią bendrojo sergamumo dalį. Ypač daug kvėpavimo sistemų ligomis sirgo 2011 metais.
Viena iš tokių ligų – tuberkuliozė. Ilgą laiką Šilutės r. savivaldybėje sergamumas tuberkulioze buvo vienas iš didžiausių Lietuvoje, o 2012 m. nežymiai sumažėjo. Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikrobakterijos. Infekcijos šaltinis – asmuo, sergantis atvira plaučių tuberkulioze ir oro lašeliniu būdu skleidžiantis tuberkuliozės mikrobakterijas. Šios ligos plitimo priežastys dažniausia yra socialinės: blogos gyvenimo ir sanitarinės sąlygos, skurdas, alkoholio ar narkotikų vartojimas ir t. t. Deja, ši liga neaplenkia ir gyvenančių tvarkingai. Atvira tuberkuliozės forma sergantis ligonis per metus gali užkrėsti iki 25-30 sveikų žmonių.
Mūsų rajone skiriama daug dėmesio tuberkuliozės profilaktikai ir kontrolei. Įgyvendindamas savivaldybės tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės 2010-2015 m. programą, Visuomenės sveikatos biuras kelerius metus vykdė projektą „Pasitikrink, ar nesergi tuberkulioze“.
Ir šiemet Šilutės r. savivaldybės bendruomenės sveikatos taryba siūlo prioritetą teikti tuberkuliozės kontrolei ir profilaktikai.

Laima PUTRIUVIENĖ

Hits: 11

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rotariečių dovana Šilutės ligoninės slaugytojoms

Šilutės Rotary klubo (2020-2021 m. prezidentas Šarūnas Stancikas) nariai, suprasdami medikų pasiaukojamo darbo svarbą gydant šilutiškius pandemijos sąlygomis, nutarė įteikti Šilutės ligoninės medikams kuklią dovanėlę: Klaipėdoje pradėjusio veikti „East Island SPA“ centro kompleksinių paslaugų kuponą ir 10 masažų kuponų. Šiandien, ketvirtadienį, šie dovanų kuponai įteikti Šilutės ligoninės medikų kolektyvui. Penkių minučių susitikime dovaną iš Šilutės RK prezidento Š. Stanciko priėmė ligoninės vyriausiasis gydytojas Viktoras Šileikis (jis irgi rotarietis) ir šios ligoninės slaugos administratorė Birutė Jurjonienė. Nuoširdžiai padėkojęs Šilutės klubo rotariečiams,

Elektroniniai sukčiai Lietuvoje iš gyventojų išvilioja milijonus  

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien pirmąjį šių metų ketvirtį elektroniniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 2,9 mln. eurų, tuo pačiu laikotarpiu pernai nuostoliai siekė 1,2 mln. eurų. Ekspertai situaciją sieja su pandemijos kasdienybe: darbu iš namų, nuotoliniu bendravimu bei noru „įdarbinti“ susitaupytus pinigus. Pirmąjį 2021 metų ketvirtį LBA priklausantys finansų bei kredito rinkos dalyviai užfiksavo 472 sukčiavimo incidentus elektroninėje erdvėje – maždaug šimtu daugiau nei vidutiniškai per ketvirtį pernai. Tiek atvejų gausa, tiek padaryta žala labiausiai išsiskiria investiciniai sukčiavimai:

Ką minėsime 2022 metais?

Seimas svarstys ir priims nutarimą, ką minėsime kitais metais. Paskelbimo atmintinais metais nutarimai priimami iš anksto, tad dabar Seimas dėmesį skiria 2022 metams. Pradžia padaryta: Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pritarė 12 nutarimų projektų dėl 2022 metų paskelbimo atmintinais metais.   Švietimo ir mokslo komitetas posėdyje svarstė 12 Seimo nutarimų projektų dėl 2022 metų paskelbimo atmintinais metais. Atsižvelgiant į projektų gausą ir siūlomų minėti progų įvairovę, komiteto nariams buvo pasiūlyta įvertinti, ar visi projektai yra vienodai svarbūs ir reikšmingi. Komiteto

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės. Šiuo metu siuntų iki 22 Eur deklaruoti nereikia, tačiau netrukus tvarka pasikeis. Liepos 1 d. neliks importo PVM lengvatos, o tai reiškia, kad net mažiausios vertės siuntos su prekėmis, atkeliaujančios iš trečiųjų šalių, bus apmokestintos. Pavyzdžiui, jūsų iš

Taip pat skaitykite