Saugios kaimynystės pavyzdys – Naisiai

Šilutės r. policijos komisariato, kuris dabar priklauso Tauragės apskrities VPK, pareigūnai pakvietė paminėti Saugios kaimynystės dieną kartu su ūkininku, politiku, mecenatu Ramūnu Karbauskiu. Svečias pasakojo apie savo gimtuosius Naisius, šiemet pripažintus mažąja Lietuvos kultūros sostine, bei Šiaulių rajoną, kur kuriama blaivi kultūra.

R. Karbauskis mokė šilutiškius naisietiškos kaimynystės.

Į susitikimą Šilutės r. PK atvyko seniūnijų, bendruomenių atstovai, kuriems buvo įdomu sužinoti, kaip galima surengti šventę be alkoholio, sukurti alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Juolab kad netrukus Savivaldybių taryboms bus suteikta teisė visiškai uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais švenčių, masinių renginių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių metu.
Neįtikėtina, bet akivaizdu
Svečias pasakojo, kad netrukus Šiaulių rajone visi kultūriniai renginiai bus be alkoholio. Pirmą žingsnį jau žengė ir ne vienerius metus tokį pavyzdį rodo Naisiai. Šį savaitgalį Kuršėnai taip pat planuoja švęsti miesto šventę be alkoholio. Pasak R. Karbauskio, vienintelis priešnuodis prieš kaimo tuštėjimo procesą, alkoholio karaliavimą kaime yra kultūrinio gyvenimo intensyvinimas, gyvenamosios aplinkos be alkoholio kūrimas.
Naisiai – 16 km nuo Šiaulių nutolęs kaimas, kurį aplenkė sodybų tuštėjimo metas. Aną kaimą išgarsino televizijos serialas „Naisių vasara“. Bemaž 40 metų Naisių dvaro rūmuose veikiantis literatūros muziejus kasmet pakviečia literatus ir įteikia dvare 1894-1912 m. gyvenusio poeto Zigmo Gaidamavičiaus Gėlės literatūrinę premiją už pirmąją poezijos knygą. Naisiuose yra žemaitukų žirgynas. Vasaros atostogų metu į stovyklą ten renkasi vaikai iš Lietuvos miestelių ir kaimų. Į Naisius traukia ekskursijos ir pavieniai keliautojai, šiame kaime vyksta festivaliai šeimoms, vasaros teatro spektaklius žiūrovai mato nemokamai. Šiemet vyko pirmasis akustinės muzikos festivalis „Muzikiniai penktadienio vakarai“, o gegužę į festivalį „Bardų vasara Naisiuose“ skubėjo dainuojamosios poezijos atlikėjai. Anot R. Karbauskio, naisiškiai nešiukšlina, neniokoja aplinkos, gyvendami gražioje aplinkoje ją tausoja ir puoselėja.

Renginio dalyviai gavo Naisių kaimo leidinį.

Blaivybės kelias nėra lengvas
Pasakota, kad Naisių bendruomenė sukūrė alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Pasak R. Karbauskio, pirmosiose Naisių kaimo šventėse vyrai pasijutę nejaukiai, neturėdami kur dėti rankų, vietoj alaus bokalo apkabinę savo žmonas, vaikus…
„Iš 550 Naisiuose gyvenančiųjų tik 5 vartojo alkoholį. Vienas mirė, keturi nusižudys artimiausiu metu begerdami…“ – pareiškė R. Karbauskis.
Per pastaruosius metus pastebimai pasikeitę santykiai šeimose. Abstinentas nuo gimimo R. Karbauskis sako, kad kovą su alkoholiu reikia pradėti nuo vaikystės, kai vaikai dar tik eina į vaikų darželį. Kaip bebūtų apmaudu, bet pradinėse klasėse vaikai jau būna pavartoję alkoholio, ką jau bekalbėti apie vyresnius, kurie, nenorėdami išsiskirti iš aplinkos, geria, gal to net nenorėdami. Išsiskirti iš kitų nėra lengva.
Kuo toliau, tuo labiau alkoholis braunasi į jauno žmogaus gyvenimą. Kaip su tuo kovoti?
R. Karbauskis siūlo sukurti alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Žinoma, ne visi, ne iš karto tam pritars. Pasak R. Karbauskio, degtinė Lietuvoje yra suleidusi gilias šaknis. Jos daigai –carinės Rusijos palikimas, kai iš dvarų buvo renkamas mokestis nurodant, kiek kibirų alkoholio privalu išgerti. Dabartiniai įstatymai nedaug kuo skiriasi, gyvename iš surenkamo alkoholio akcizo. Kiek prarandama girdant tautą – antra medalio pusė.
Šiaulių rajonas, politikams pritarus šventes švęs be alkoholio. Planuojama kurti kultūros fondą, pritraukti verslo lėšų tam, kad kultūros darbuotojams nereikėtų kaulyti lėšų šventėms be alkoholio rengti.
Lietuvos respublikos Kultūros ministerija Naisius paskelbė pirmąja mažąja Lietuvos kultūros sostine. Nuo kitų metų mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis galės būti ir kiti šalies miesteliai bei kaimai.
Po 10 metų atsirastų 100 mažųjų Lietuvos kultūros sostinių žemėlapis, kuriame būtų pažymėti kaimai, miesteliai, kur įgyvendinti bendruomenių projektai išryškintų išskirtines vietoves.

Laima PUTRIUVIENĖ

Hits: 79

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite