Saugios kaimynystės pavyzdys – Naisiai

Šilutės r. policijos komisariato, kuris dabar priklauso Tauragės apskrities VPK, pareigūnai pakvietė paminėti Saugios kaimynystės dieną kartu su ūkininku, politiku, mecenatu Ramūnu Karbauskiu. Svečias pasakojo apie savo gimtuosius Naisius, šiemet pripažintus mažąja Lietuvos kultūros sostine, bei Šiaulių rajoną, kur kuriama blaivi kultūra.

R. Karbauskis mokė šilutiškius naisietiškos kaimynystės.

Į susitikimą Šilutės r. PK atvyko seniūnijų, bendruomenių atstovai, kuriems buvo įdomu sužinoti, kaip galima surengti šventę be alkoholio, sukurti alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Juolab kad netrukus Savivaldybių taryboms bus suteikta teisė visiškai uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais švenčių, masinių renginių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių metu.
Neįtikėtina, bet akivaizdu
Svečias pasakojo, kad netrukus Šiaulių rajone visi kultūriniai renginiai bus be alkoholio. Pirmą žingsnį jau žengė ir ne vienerius metus tokį pavyzdį rodo Naisiai. Šį savaitgalį Kuršėnai taip pat planuoja švęsti miesto šventę be alkoholio. Pasak R. Karbauskio, vienintelis priešnuodis prieš kaimo tuštėjimo procesą, alkoholio karaliavimą kaime yra kultūrinio gyvenimo intensyvinimas, gyvenamosios aplinkos be alkoholio kūrimas.
Naisiai – 16 km nuo Šiaulių nutolęs kaimas, kurį aplenkė sodybų tuštėjimo metas. Aną kaimą išgarsino televizijos serialas „Naisių vasara“. Bemaž 40 metų Naisių dvaro rūmuose veikiantis literatūros muziejus kasmet pakviečia literatus ir įteikia dvare 1894-1912 m. gyvenusio poeto Zigmo Gaidamavičiaus Gėlės literatūrinę premiją už pirmąją poezijos knygą. Naisiuose yra žemaitukų žirgynas. Vasaros atostogų metu į stovyklą ten renkasi vaikai iš Lietuvos miestelių ir kaimų. Į Naisius traukia ekskursijos ir pavieniai keliautojai, šiame kaime vyksta festivaliai šeimoms, vasaros teatro spektaklius žiūrovai mato nemokamai. Šiemet vyko pirmasis akustinės muzikos festivalis „Muzikiniai penktadienio vakarai“, o gegužę į festivalį „Bardų vasara Naisiuose“ skubėjo dainuojamosios poezijos atlikėjai. Anot R. Karbauskio, naisiškiai nešiukšlina, neniokoja aplinkos, gyvendami gražioje aplinkoje ją tausoja ir puoselėja.

Renginio dalyviai gavo Naisių kaimo leidinį.

Blaivybės kelias nėra lengvas
Pasakota, kad Naisių bendruomenė sukūrė alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Pasak R. Karbauskio, pirmosiose Naisių kaimo šventėse vyrai pasijutę nejaukiai, neturėdami kur dėti rankų, vietoj alaus bokalo apkabinę savo žmonas, vaikus…
„Iš 550 Naisiuose gyvenančiųjų tik 5 vartojo alkoholį. Vienas mirė, keturi nusižudys artimiausiu metu begerdami…“ – pareiškė R. Karbauskis.
Per pastaruosius metus pastebimai pasikeitę santykiai šeimose. Abstinentas nuo gimimo R. Karbauskis sako, kad kovą su alkoholiu reikia pradėti nuo vaikystės, kai vaikai dar tik eina į vaikų darželį. Kaip bebūtų apmaudu, bet pradinėse klasėse vaikai jau būna pavartoję alkoholio, ką jau bekalbėti apie vyresnius, kurie, nenorėdami išsiskirti iš aplinkos, geria, gal to net nenorėdami. Išsiskirti iš kitų nėra lengva.
Kuo toliau, tuo labiau alkoholis braunasi į jauno žmogaus gyvenimą. Kaip su tuo kovoti?
R. Karbauskis siūlo sukurti alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Žinoma, ne visi, ne iš karto tam pritars. Pasak R. Karbauskio, degtinė Lietuvoje yra suleidusi gilias šaknis. Jos daigai –carinės Rusijos palikimas, kai iš dvarų buvo renkamas mokestis nurodant, kiek kibirų alkoholio privalu išgerti. Dabartiniai įstatymai nedaug kuo skiriasi, gyvename iš surenkamo alkoholio akcizo. Kiek prarandama girdant tautą – antra medalio pusė.
Šiaulių rajonas, politikams pritarus šventes švęs be alkoholio. Planuojama kurti kultūros fondą, pritraukti verslo lėšų tam, kad kultūros darbuotojams nereikėtų kaulyti lėšų šventėms be alkoholio rengti.
Lietuvos respublikos Kultūros ministerija Naisius paskelbė pirmąja mažąja Lietuvos kultūros sostine. Nuo kitų metų mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis galės būti ir kiti šalies miesteliai bei kaimai.
Po 10 metų atsirastų 100 mažųjų Lietuvos kultūros sostinių žemėlapis, kuriame būtų pažymėti kaimai, miesteliai, kur įgyvendinti bendruomenių projektai išryškintų išskirtines vietoves.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Spurgų istorija: kaip jos atsirado ir kuo ypatingos lietuviškosios

spurgų istorija

Spurgų istorija, anot prekybos tinklo „Maxima“ atstovų, prasidėjo Europoje. O prie šio deserto raidos prisidėjo ir Lietuva. Kokia ta spurgų istorija, jų įvairove ir populiarumo visame pasaulyje priežastis?  Spurgos tapo mūsų kultūros dalimi  Įvairios formos, skirtingi užpildai ir skonio receptorius suvilgantys pabarstukai. Šios spurgų detalės patenkina daugelio klientų norus ir prisideda prie spartėjančio šio deserto populiarumo Lietuvoje, pastebi „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė. „Spurgos parduotuvių lentynose iki pat šiol patraukia žmonių dėmesį. Didžiausią susidomėjimo šiuo desertu proveržį

Šilutės narkotikų prekeivis kvaišalus slėpė miškuose

narkotikų prekeivis

Šilutės narkotikų prekeivis, kurį sulaikė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai, Klaipėdos rajone, miške, slėpė ir laikė didelį kiekį, kaip įtariama narkotinių (psichotropinių) medžiagų. 28-erių Šilutės miesto gyventojas buvo ypač atsargus – didelius kvaišalų kiekius slėpė miškuose įrengtose slėptuvėse. Pareigūnai slėptuvėse rado ir paėmė apie 0,5 kg, kaip įtariama, narkotinių (psichotropinių) medžiagų –  kokaino ir „Ecstasy“ tablečių. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje, atliekant pirminius veiksmus, nedelsiant buvo atliktos kratos įtariamojo namuose. Kratos metu pareigūnai vyro namuose

Ką reikia žinoti žvejojant saugomose teritorijose?

žvejyba saugomose teritorijose

Žvejyba saugomose teritorijose. Aplinkos ministerija dažnai sulaukia klausimų, ar galima žvejoti ir plaukioti ornitologiniuose, ichtiologiniuose draustiniuose ir kitose saugomose teritorijose esančiuose vandens telkiniuose. Primename, kad ornitologiniuose draustiniuose, siekiant apsaugoti paukščius, draudžiama plaukioti tiek savaeigėmis, tiek nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis. Tik tuo atveju, jei ornitologiniame draustinyje esantis vandens telkinys yra išnuomotas mėgėjų žvejybai organizuoti, žuvų įveisimo ir mėgėjų žvejybos tikslais leidžiama plaukioti nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 1d. Vienos populiariausių saugomose teritorijose esančių žvejybos vietų yra Nemuno deltos regioniniame

Skvernelis pasiūlė, Balčytis jau pasirinko, Vytautas Laurinaitis svarsto

Išsiskyrus buvusio premjero nepartinio Sauliaus Skvernelio ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungai vadovaujančio Ramūno Karbauskio keliams, keliolikai Seimo narių susibūrus į frakciją „Vardan Lietuvos“, netrukus pasklido dar viena naujiena. S. Skvernelis ir jo bendraminčiai šioje frakcijoje kuria Demokratų partiją „Vardan Lietuvos“ ir kviečia jungtis visus norinčius. Apie tai jau rašėme. Šilutės krašte tiesiogiai į Seimą išrinktas Zigmantas Balčytis jau pasirinko: Seime perėjo į frakciją „Vardan Lietuvos“, padidinęs jos narių skaičių iki 14, nuskriaudęs Lietuvos regionų frakciją, kuri Seime beturės 8 narius.

Taip pat skaitykite