Saugios kaimynystės pavyzdys – Naisiai

Šilutės r. policijos komisariato, kuris dabar priklauso Tauragės apskrities VPK, pareigūnai pakvietė paminėti Saugios kaimynystės dieną kartu su ūkininku, politiku, mecenatu Ramūnu Karbauskiu. Svečias pasakojo apie savo gimtuosius Naisius, šiemet pripažintus mažąja Lietuvos kultūros sostine, bei Šiaulių rajoną, kur kuriama blaivi kultūra.

R. Karbauskis mokė šilutiškius naisietiškos kaimynystės.

Į susitikimą Šilutės r. PK atvyko seniūnijų, bendruomenių atstovai, kuriems buvo įdomu sužinoti, kaip galima surengti šventę be alkoholio, sukurti alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Juolab kad netrukus Savivaldybių taryboms bus suteikta teisė visiškai uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais švenčių, masinių renginių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių metu.
Neįtikėtina, bet akivaizdu
Svečias pasakojo, kad netrukus Šiaulių rajone visi kultūriniai renginiai bus be alkoholio. Pirmą žingsnį jau žengė ir ne vienerius metus tokį pavyzdį rodo Naisiai. Šį savaitgalį Kuršėnai taip pat planuoja švęsti miesto šventę be alkoholio. Pasak R. Karbauskio, vienintelis priešnuodis prieš kaimo tuštėjimo procesą, alkoholio karaliavimą kaime yra kultūrinio gyvenimo intensyvinimas, gyvenamosios aplinkos be alkoholio kūrimas.
Naisiai – 16 km nuo Šiaulių nutolęs kaimas, kurį aplenkė sodybų tuštėjimo metas. Aną kaimą išgarsino televizijos serialas „Naisių vasara“. Bemaž 40 metų Naisių dvaro rūmuose veikiantis literatūros muziejus kasmet pakviečia literatus ir įteikia dvare 1894-1912 m. gyvenusio poeto Zigmo Gaidamavičiaus Gėlės literatūrinę premiją už pirmąją poezijos knygą. Naisiuose yra žemaitukų žirgynas. Vasaros atostogų metu į stovyklą ten renkasi vaikai iš Lietuvos miestelių ir kaimų. Į Naisius traukia ekskursijos ir pavieniai keliautojai, šiame kaime vyksta festivaliai šeimoms, vasaros teatro spektaklius žiūrovai mato nemokamai. Šiemet vyko pirmasis akustinės muzikos festivalis „Muzikiniai penktadienio vakarai“, o gegužę į festivalį „Bardų vasara Naisiuose“ skubėjo dainuojamosios poezijos atlikėjai. Anot R. Karbauskio, naisiškiai nešiukšlina, neniokoja aplinkos, gyvendami gražioje aplinkoje ją tausoja ir puoselėja.

Renginio dalyviai gavo Naisių kaimo leidinį.

Blaivybės kelias nėra lengvas
Pasakota, kad Naisių bendruomenė sukūrė alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Pasak R. Karbauskio, pirmosiose Naisių kaimo šventėse vyrai pasijutę nejaukiai, neturėdami kur dėti rankų, vietoj alaus bokalo apkabinę savo žmonas, vaikus…
„Iš 550 Naisiuose gyvenančiųjų tik 5 vartojo alkoholį. Vienas mirė, keturi nusižudys artimiausiu metu begerdami…“ – pareiškė R. Karbauskis.
Per pastaruosius metus pastebimai pasikeitę santykiai šeimose. Abstinentas nuo gimimo R. Karbauskis sako, kad kovą su alkoholiu reikia pradėti nuo vaikystės, kai vaikai dar tik eina į vaikų darželį. Kaip bebūtų apmaudu, bet pradinėse klasėse vaikai jau būna pavartoję alkoholio, ką jau bekalbėti apie vyresnius, kurie, nenorėdami išsiskirti iš aplinkos, geria, gal to net nenorėdami. Išsiskirti iš kitų nėra lengva.
Kuo toliau, tuo labiau alkoholis braunasi į jauno žmogaus gyvenimą. Kaip su tuo kovoti?
R. Karbauskis siūlo sukurti alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Žinoma, ne visi, ne iš karto tam pritars. Pasak R. Karbauskio, degtinė Lietuvoje yra suleidusi gilias šaknis. Jos daigai –carinės Rusijos palikimas, kai iš dvarų buvo renkamas mokestis nurodant, kiek kibirų alkoholio privalu išgerti. Dabartiniai įstatymai nedaug kuo skiriasi, gyvename iš surenkamo alkoholio akcizo. Kiek prarandama girdant tautą – antra medalio pusė.
Šiaulių rajonas, politikams pritarus šventes švęs be alkoholio. Planuojama kurti kultūros fondą, pritraukti verslo lėšų tam, kad kultūros darbuotojams nereikėtų kaulyti lėšų šventėms be alkoholio rengti.
Lietuvos respublikos Kultūros ministerija Naisius paskelbė pirmąja mažąja Lietuvos kultūros sostine. Nuo kitų metų mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis galės būti ir kiti šalies miesteliai bei kaimai.
Po 10 metų atsirastų 100 mažųjų Lietuvos kultūros sostinių žemėlapis, kuriame būtų pažymėti kaimai, miesteliai, kur įgyvendinti bendruomenių projektai išryškintų išskirtines vietoves.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu

Ruduo įsibėgėja. Po truputį dirbamos žemės laukuose skverbiasi paviršiun žaluma – dygsta žieminių javų pasėliai. Tai ir ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti mąstyti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams įgyjančių piktžolių. Kaip tai padaryti? Bandydami  atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų

Orai: antroji savaitės pusė atneš šilumos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad spalio 3 d., pirmadienį, pragiedrulių atsiras tik vakariniame Lietuvos pakraštyje, čia ir lietaus nežadama. Rugsėjo mėnesį LHMT duomenimis rugsėjo mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 11,4°C. Aukščiausia oro temperatūra siekė 16,1–20,4°C, žemiausia nukrito iki 0,3–7,3°C, Nidoje 8,7°C. Šilčiausia buvo 11 d. Klaipėdoje – 20,4°C, vėsiausia – 11-os naktį Skuode, 0,3°C. Schemoje rugsėjo mėn. kritulių kiekis.   Spalio 4 d., antradienį, tik Rytų Lietuvoje vietomis lis smarkiai. Temperatūra žemės iki 4-9, pajūryje iki 10-12°C.

Šiemet Lietuvoje – beveik 15 tūkst. santuokų, Šilutės rajone – 241

2022 metais, kaip įprasta, jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei rinkosi vasaros savaitgalius – skelbia Registrų centras. Remiantis metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausių santuokos sudarymo datų viršūnėje – rugpjūčio 20-oji. Tądien žiedus sumainė beveik 870 porų. Per 770 jaunavedžių savo šventei pasirinko rugpjūčio 6-ąją, dar beveik 750 – liepos 23 dieną. Įdomu, kad pernai dažniausiai pasirenkamų vestuvių datų trejetuke taip pat puikavosi rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. 2021-ųjų rugpjūčio 21-ąją amžinos meilės įžadais apsikeitė beveik 540 porų, dar apie 400

Taip pat skaitykite