Saugios kaimynystės pavyzdys – Naisiai

Šilutės r. policijos komisariato, kuris dabar priklauso Tauragės apskrities VPK, pareigūnai pakvietė paminėti Saugios kaimynystės dieną kartu su ūkininku, politiku, mecenatu Ramūnu Karbauskiu. Svečias pasakojo apie savo gimtuosius Naisius, šiemet pripažintus mažąja Lietuvos kultūros sostine, bei Šiaulių rajoną, kur kuriama blaivi kultūra.

R. Karbauskis mokė šilutiškius naisietiškos kaimynystės.

Į susitikimą Šilutės r. PK atvyko seniūnijų, bendruomenių atstovai, kuriems buvo įdomu sužinoti, kaip galima surengti šventę be alkoholio, sukurti alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Juolab kad netrukus Savivaldybių taryboms bus suteikta teisė visiškai uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais švenčių, masinių renginių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių metu.
Neįtikėtina, bet akivaizdu
Svečias pasakojo, kad netrukus Šiaulių rajone visi kultūriniai renginiai bus be alkoholio. Pirmą žingsnį jau žengė ir ne vienerius metus tokį pavyzdį rodo Naisiai. Šį savaitgalį Kuršėnai taip pat planuoja švęsti miesto šventę be alkoholio. Pasak R. Karbauskio, vienintelis priešnuodis prieš kaimo tuštėjimo procesą, alkoholio karaliavimą kaime yra kultūrinio gyvenimo intensyvinimas, gyvenamosios aplinkos be alkoholio kūrimas.
Naisiai – 16 km nuo Šiaulių nutolęs kaimas, kurį aplenkė sodybų tuštėjimo metas. Aną kaimą išgarsino televizijos serialas „Naisių vasara“. Bemaž 40 metų Naisių dvaro rūmuose veikiantis literatūros muziejus kasmet pakviečia literatus ir įteikia dvare 1894-1912 m. gyvenusio poeto Zigmo Gaidamavičiaus Gėlės literatūrinę premiją už pirmąją poezijos knygą. Naisiuose yra žemaitukų žirgynas. Vasaros atostogų metu į stovyklą ten renkasi vaikai iš Lietuvos miestelių ir kaimų. Į Naisius traukia ekskursijos ir pavieniai keliautojai, šiame kaime vyksta festivaliai šeimoms, vasaros teatro spektaklius žiūrovai mato nemokamai. Šiemet vyko pirmasis akustinės muzikos festivalis „Muzikiniai penktadienio vakarai“, o gegužę į festivalį „Bardų vasara Naisiuose“ skubėjo dainuojamosios poezijos atlikėjai. Anot R. Karbauskio, naisiškiai nešiukšlina, neniokoja aplinkos, gyvendami gražioje aplinkoje ją tausoja ir puoselėja.

Renginio dalyviai gavo Naisių kaimo leidinį.

Blaivybės kelias nėra lengvas
Pasakota, kad Naisių bendruomenė sukūrė alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Pasak R. Karbauskio, pirmosiose Naisių kaimo šventėse vyrai pasijutę nejaukiai, neturėdami kur dėti rankų, vietoj alaus bokalo apkabinę savo žmonas, vaikus…
„Iš 550 Naisiuose gyvenančiųjų tik 5 vartojo alkoholį. Vienas mirė, keturi nusižudys artimiausiu metu begerdami…“ – pareiškė R. Karbauskis.
Per pastaruosius metus pastebimai pasikeitę santykiai šeimose. Abstinentas nuo gimimo R. Karbauskis sako, kad kovą su alkoholiu reikia pradėti nuo vaikystės, kai vaikai dar tik eina į vaikų darželį. Kaip bebūtų apmaudu, bet pradinėse klasėse vaikai jau būna pavartoję alkoholio, ką jau bekalbėti apie vyresnius, kurie, nenorėdami išsiskirti iš aplinkos, geria, gal to net nenorėdami. Išsiskirti iš kitų nėra lengva.
Kuo toliau, tuo labiau alkoholis braunasi į jauno žmogaus gyvenimą. Kaip su tuo kovoti?
R. Karbauskis siūlo sukurti alkoholio netoleruojančią gyvenamąją aplinką. Žinoma, ne visi, ne iš karto tam pritars. Pasak R. Karbauskio, degtinė Lietuvoje yra suleidusi gilias šaknis. Jos daigai –carinės Rusijos palikimas, kai iš dvarų buvo renkamas mokestis nurodant, kiek kibirų alkoholio privalu išgerti. Dabartiniai įstatymai nedaug kuo skiriasi, gyvename iš surenkamo alkoholio akcizo. Kiek prarandama girdant tautą – antra medalio pusė.
Šiaulių rajonas, politikams pritarus šventes švęs be alkoholio. Planuojama kurti kultūros fondą, pritraukti verslo lėšų tam, kad kultūros darbuotojams nereikėtų kaulyti lėšų šventėms be alkoholio rengti.
Lietuvos respublikos Kultūros ministerija Naisius paskelbė pirmąja mažąja Lietuvos kultūros sostine. Nuo kitų metų mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis galės būti ir kiti šalies miesteliai bei kaimai.
Po 10 metų atsirastų 100 mažųjų Lietuvos kultūros sostinių žemėlapis, kuriame būtų pažymėti kaimai, miesteliai, kur įgyvendinti bendruomenių projektai išryškintų išskirtines vietoves.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Taip pat skaitykite