Rusniškės kūryba primena baltų mitologiją

Tautodailininkės Violetos Benetienės kūrinių galima pamatyti bemaž kiekvieno rusniškio namuose. Jos sukurtais papuošalais mielai pasipuošia ne tik rusniškės – šilti atsiliepimai apie tautodailininkės darbus pasiekia iš Vainuto, Žemaičių Naumiesčio, Šilutės, kitur. Nemažai autorės darbų iškeliavo ir užu valstybės sienų. Šįkart Rusnės Salos etnokultūros ir informacijos centre buvo eksponuojama V. Benetienės veltinių paroda „Baltų mitologinės dievybės“.

Tautodailininkė Violeta Benetienė.

V. Benetienė pasakoja, kad vėlimas ją domino seniai, šio amato paslapčių viename edukaciniame renginyje parodė Virginija Būrė. Vėlimas ją tiesiog pakerėjo, užbūrė. Kiekvienam darbui skyrė ne po vieną valandą. Pirmieji Violetos darbai buvo papuošalai, pastelinės alyvinės spalvos karoliai ir apyrankė. Papuošalus sukūrė savo dukrai Eglei jos gimtadienio proga. Vėliau vienas po kito pabiro „veltinukai“: karoliai, apyrankės, diržai, riešinės, rankinės, margučiai, kalėdiniai žaisliukai, namų dekoravimo detalės…
Veltiniai kūriniai, spinduliuojantys šilumą, traukia akį, juos norisi nešioti, pajusti šilumą. Violetos sukurti darbai iš vilnos yra plastiški, nėra perkrauti detalėmis. Įvaldžiusi vėlimą sausuoju ir šlapiuoju būdu Violeta sukūrė daugybę darbų, surengė ne vieną parodą. Norintiems išmokti vėlimo įgūdžius perduoda edukacinių užsiėmimų lankytojams. Violeta Benetienė, ne vienerius metus atidavusi mokyklai, jos nepamiršo, vėlimo pamokų surengia ir mokiniams.
Dar dirbdama mokykloje pradėjo domėtis tautos ištakomis, tuo, kas lemdavo ar padėdavo mūsų protėviams gyventi, kas lydėjo juos nuo mažumės iki senatvės. Tai, ką ne kartą pasakojo savo mokiniams, dabar ji atkartoja savo darbuose. Apie tai byloja viena paskutiniųjų V. Benetienės veltinio paroda „Baltų mitologinės dievybės“. Eksponuojama kelios dešimtys veltinių delmonų, kitų aksesuarų. Delmonus nuvėlė iš vilnos šlapiuoju, o dekoravo sausuoju būdu. Ant delmonų pavaizdavo žmogaus gyvenimą ir lemtį lemiančias dievybes, jų atvaizdų ieškojo aprašymuose, pasikliovė kūrybine nuojauta.
Štai Lada – didžioji baltų deivė motina, viso pasaulio gimdytoja, jos dukra Lela, seserys dvynės Laima ir Ragana, kurių viena lėmė gyvenimą, kita – mirtį, Gabija – ugnies valdovė, šeimos židinio ir sveikatos sergėtoja, Austėja – geradarė, šeimos židinio, bitininkystės globėja ir darbščioji audėja, Milda – meilės ir laisvės deivė. Visos pagonių dievybės susietos su gamtos stichijomis: audromis, potvyniais, žaibais.
Parodoje netrūko darbų su vandenų mitologiniais personažais. V. Benetienė priminė, kad marių stichijos dievybe laikytas Bangpūtys, dar vadintas ir Vėjopačiu. XVII a. Mažojoje Lietuvoje Motiejus Pretorijus aprašė, kad Bangpūtys – dviveidis išpūstomis lūpomis, kuriam ant galvos tupi gaidys, o rankose jis laiko žuvį ir statinaitę. Bangpūčiui pavaldūs aštuoni vėjai. „Norėdami pasigerinti, vildamiesi, kad Bangpūčio valdomi vėjai nesudraskytų burių, nepaskandintų valčių, žvejai prie laivų stiebų tvirtindavo dievybės simbolius. Dažnai vyro galvą su sparnais, kartais trigalvį“, – pasakojo V. Benetienė.
Parodos atidarymo dieną į Salos etnokultūros ir informacijos centrą atskubėję rusniškiai džiaugėsi Violetos Benetienės darbais, dėkojo kūrybingai rusniškei. Prieš keletą metų tautodailininkės vardą pelniusi Violeta pomėgį grožiui ir menui paveldėjo iš savo tėvo Danieliaus Mažučio. Moteris daug laiko praleidžia domėdamasi krašto istorija. Kol dirbo mokykloje, tuo pomėgiu užkrėsdavo ir savo mokinius.
Dar V. Benetienė žinoma kaip ypač gardžių pyragų, tortų kepėja. Nei viena Rusnės šventė nepraeina be unikalaus senovinio Rusnės punšo, kurį pagal čia XIX a. pabaigoje gyvenusio vaistininko Kitelio receptą verda Violeta. Šio unikalaus kulinarinio paveldo skanavo ir susirinkę į parodos atidarymą.
Ši paroda vėliau bus eksponuojama Klaipėdos istorijos muziejuje.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ramučiuose degė gyvenamasis namas

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad kovo 27 d., pirmadienį, liepsnojo namas Tvenkinio g., Ramučių k. Pranešimas gautas ryte, pusę devynių. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, atvira liepsna degė namo stogas. Pastatas – mūrinis, dviejų aukštų, antro aukšto  perdanga medinė, stogas dengtas šiferiu. Tai – individualus gyvenamasis namas. Gaisro metu nudegė 80 kvadratinių metrų stogo. Išdegė antras aukštas, nuo karščio sutrūkinėjo langų stiklai, sudegė didelė dalis medinės perdangos. Name buvo įrengtas dūmų detektorius. Pareigūnai įspėja gyventojus saugotis priešgaisrinės tarnybos darbuotojais apsimetusių

Savivalda skęsta klaustukų verpetuose

Balandžio 27 d. į pirmąjį posėdį turėtų rinktis naujos sudėties Šilutės rajono savivaldybės taryba. Kovo 19 d. antrajame rinkimų ture tiesiogiai išrinkto mero Vytauto Laurinaičio pasiteiravome, kokių permainų tikėtis Šilutės rajono valdžioje? Pavardžių neišgirdome. Kiek bus mero pavaduotojų? V. Laurinaitis atsakė, kad Šilutės r. savivaldybėje priklausytų dvi vicemerų pareigybės, gal tiek ir bus, gal nebus… „Dar labai neaiškios funkcijos, Vidaus reikalų ministerija iki balandžio pabaigos žada pateikti paaiškinimus. Iki spalio 1 d. ši ministerija turėjo parengi kelias dešimtis teisės aktų

Kaip sumažinti paskolos mėnesio įmoką?

Paskola geromis sąlygomis yra labai svarbi. Vienas iš būdų sumažinti paskolos išlaidas yra pereiti prie paskolos su pigesnėmis palūkanomis. Kaip aš galiu sumažinti savo paskolas? Yra dviejų tipų paskolos: su užstatu (kai skolinatės naudodami turtą, pavyzdžiui, namą kaip užstatą), neužtikrinta (kai tarp jūsų ir skolintojo yra sudaryta oficiali sutartis). Asmeninė paskola yra be užstato, o tai reiškia, kad jūsų namams negresia pavojus. Tai gana nebrangi paskola, kurią grąžinate per nustatytą terminą (paprastai nuo vienerių iki septynerių metų) reguliariai mokėdami mėnesinius

Kokios įmonės gali gauti ES paramą?

Visi Europos piliečiai ir daugelis kitų pasaulio šalių tiesiogiai arba netiesiogiai gauna naudos iš ES biudžeto. Ji padeda milijonams studentų, tūkstančiams mokslininkų ir daugeliui miestų, regionų ir ne pelno organizacijų. Visi ES piliečiai gali kreiptis dėl ES finansavimo, tai apima ir ES įsisteigusias įmones. ES parama turi keletą skirtingų finansavimo programų, dėl kurių galite kreiptis, atsižvelgdami į jūsų verslo ar projekto pobūdį. Finansavimo galimybių taip pat galima gauti per programas, kurias tiesiogiai įgyvendins valstybės narės, pavyzdžiui, atkūrimo ir atsparumo priemonė

Taip pat skaitykite