Rudenį – nebe visi į poras…

Spalį vėl sparčiai plintant COVID-19 užkratui, Šilutės rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyrius sutuokė tik 16 porų. Iškilmėse leidžiama dalyvauti tik jaunavedžiams su veido kaukėmis, taip pat porai liudininkų ir fotografui. Nemažai porų keičia santuokos registravimo datas, dažniausiai renkasi kitų metų vasarą, nors nėra aišku, kas ir kitais metais laukia…

Šilutės rajono savivaldybėje civilinės metrikacijos reikalus tvarko dvi vyriausiosios specialistės Vida Rimeikienė ir Vaida Grigaitienė. Šiuo metu tvarka tokia: dvi dienas viena specialistė nuotoliniu būdu interesantus konsultuoja iš namų, kita tuo metu dirba kabinete Savivaldybėje. Kas dvi dienas jos pasikeičia, o šeštadieniais, jeigu tenka registruoti santuokas jaunavedžių pasirinktoje rajono vietoje bei civilinės metrikacijos salėje, tenka dirbti abiems. V. Rimeikienė telefonu „Pamariui“ sakė, jog darbo labai daug, nemažai porų prašo nukelti santuokos registravimą į kitus metus, dažnai – į vasarą bei rudenį, nes dabartiniai suvaržymai iškilmių nuotaikos nesukuria: privalu dėvėti veido kaukes, atvykti tik su pora liudininkų bei leidžiama dalyvauti fotografui. Nei jaunųjų tėvai, kiti artimieji, draugai, bendradarbiai dalyvauti negali, nėra sveikintojų būrių, apkabinimų, pabučiavimų… Žinoma, kelios dešimtys žmonių jau negali švęsti restorane ar kitur.

Talkins kurjeriai

Teisingumo ministerija lapkričio 4 d. paskelbė apie dėl pandemijos suvaržymų plečiamas civilinės metrikacijos ir konsulinių įstaigų nuotolines paslaugas: dabar prašymus tuoktis galima pateikti ne tik tiesiogiai atvykus į įstaigą ar Metrikacijos paslaugų informacinėje sistemoje (mepis.lt), bet ir registruotu paštu arba per kurjerį.

„Pandemijos laiku toliau plėtojame lankstesnius ir saugesnius paslaugų teikimo būdus, kad žmonės galėtų tvarkyti savo gyvenimo reikalus, tarp kurių ir santuokų planavimas bei sudarymas, gimusių vaikų registravimas, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Prašymus tuoktis galima pateikti elektroniniu būdu, siųsti registruotu paštu arba per kurjerį. Anksčiau visiems reikėdavo atvykti į civilinės metrikacijos bei konsulinę įstaigą. Tačiau iki santuokos registravimo reikės pateikti dokumentų originalus ar jų patvirtintas kopijas, įskaitant ir elektroniniu būdu atsiųstą prašymą.

Keičiama ir prašymų įtraukti į apskaitą užsienio valstybėse įregistruotus ar patvirtintus civilinės būklės aktus, pavyzdžiui, užsienyje gimusio vaiko gimimą, pateikimo tvarka. Nauja yra tai, kad nebūtini originalai ar jų patvirtintos kopijos. Per mepis.lt sistemą galima pateikti skenuotus dokumentus ar fotokopijas, patvirtinančius civilinės būklės aktą.

Įtvirtinta galimybė civilinės būklės akto išrašus, pavyzdžiui, gimimą, santuoką liudijančius išrašus, įstaigoms pasirašyti elektroniniu parašu. Iki šiol tokie dokumentai buvo tik popieriniai – pasirašyti ir patvirtinti antspaudu su Lietuvos valstybės herbu.

Dar viena naujovė – nebereiks vykti į įstaigas išrašų ir pažymų, kad nėra kliūčių sudaryti santuoką. Jie bus siunčiami registruotu paštu, per kurjerį ar elektroniniu paštu, taip pat juos galės atsiimti pareiškėjo pasiūlytas asmuo, pateikęs asmens tapatybės dokumentą.

Liūdni skaičiai

Per dešimt šių metų mėnesių Šilutės rajono savivaldybėje užregistruota 278 naujagimiai, 520 mirusių asmenų, 246 santuokos ir 108 nutrauktos santuokos.

Per 10 šių metų mėnesių sulaukus 278 naujagimių, vargu ar per likusius du mėnesius pavyks pasiekti praėjusių metų skaičių – 443, taip pat 2018 m. skaičių – 457, 2017 m. skaičių – 481 arba 2016 metų, panašu, rekordinį skaičių – 551. Nepaisant įvairių priežasčių bei aplinkybių, gimstamumas bėra menkas.

Galima palyginti ir rajone mirusių asmenų skaičius: šiemet per 10 mėnesių – 520, pernai per visus metus – 572, 2018 m. – 563, 2017 m. – 532, 2016 m. – 625 asmenys.

Šiemet iki lapkričio buvo užregistruotos 246 santuokos, pernai per visus metus – 358, 2018 m. – 386, 2017 m. – 364, 2016 m. – 389.

Iki lapkričio šiemet nutrauktos 108 santuokos, pernai jų buvo iš viso 156, 2018 m. – 121, 2017 m. – 148, 2016 m. – 130.

Spalį buvo 28 naujagimiai, 60 mirusių asmenų, 16 santuokų ir 15 ištuokų. Daugiausia naujagimių buvo rugpjūtį – 40, visus šių metų mėnesius mirusiųjų skaičiai buvo didesni už naujagimių. Išsiskyrė sausis – 66 mirusieji, kovą – 61, spalį – 60, kitais mėnesiais po mažiau. Iki spalio šiemet užsienyje mirė 4 vyrai ir 4 moterys.

Santuokų gausiausia buvo rugpjūtį – 84, liepą – 40, rugsėjį – 38, kitais mėnesiais po  mažiau. Vasarį – gegužę jų buvo po kelias. Populiarios bažnytinės santuokos, kurių per 9 šių metų mėnesius buvo 83, užsienyje įregistruotų yra 18 (spalio mėnesio šių duomenų trečiadienį dar nebuvo).

Sausį buvo nutraukta 18 santuokų, spalį – 15, liepą – 14, kitais mėnesiais gerokai mažiau.

Stasė SKUTULIENĖ

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite