Rokas Darulis: „Mobili fotografija – jau dabartis“

Ruduo – spalvų ir kontrastų metas, kurį visuomet norisi įamžinti. Tik ką daryti, kad mūsų realybėje nusižiūrėtas kadras gerai atrodytų ir nuotraukoje? Nuo ko pradėti ir ar gali išmanusis telefonas virsti profesionaliu fotoaparatu?

Mados fotografas ir menininkas Rokas Darulis ne tik atsako į šiuos klausimus, bet ir dalija patarimų, ko nepamiršti fotografuojant gamtoje bei kaip gauti dar geresnes portretines nuotraukas.

Su žinomu fotografu kalbamės apie tai, kuris laikas yra tinkamiausias fotografavimui, kaip nuotraukose perteikti nuotaiką, kuo šiandien išsiskiria mobilioji fotografija ir kaip fotografuoja naujas išmanusis telefonas „Huawei nova 10 Pro“.

 

Šiuo metu už lango – tipinis auksinis ruduo. Kokius vaizdus jūs mėgstate fiksuoti ir kur rekomenduotumėte ieškoti įkvėpimo rudeniškoms fotosesijoms?

Ruduo – labai puikus metas fotografuoti gamtoje. Aš mėgstu fotografuoti vos pradedant švisti, kai saulė tik kyla, o šviesa labai minkšta. Vasarą, tam, kad mėgstamoje vietoje būčiau laiku, tenka keltis labai anksti, prieš ketvirtą valandą ryto. Rudenį saulė teka daug vėliau, tad užtenka laiko ir ilgiau pamiegoti, ir suspėti padaryti saulėtekio kadrų. Taip pat šiuo metų laiku medžiai nusidažo įvairiausiomis spalvomis, tad įprastos vietos irgi darosi spalvingesnės ir atrodo visiškai kitaip. Šiuo metu labiausiai rekomenduočiau tiesiog išvykti į mišką ar laukus ir neskubant patyrinėti, paieškoti spalvų. 

Prieikime arčiau

Kaip pasirinkti tinkamą kompoziciją ar nuotraukos pagrindinį objektą? Kaip jį užfiksuoti, kad nuotrauka paliktų įspūdį?

Patarimai, kurie dažniausiai padeda – prieiti arčiau arba žemiau pritūpti. Fotografuojant portretus jie tampa paveikesni tada, kai labiau užpildo kadrą. Nereikia bijoti prieiti arčiau, užmegzti ryšį bei pasistengti išgauti tikrą emociją ar iššaukti netikėtą reakciją. Fiksuojant peizažus ar architektūrą, visada verta patyrinėti skirtingus, rečiau matomus kampus, pabandyti fotografuoti iš žemiau. Besikeičiant nuotraukos perspektyvai keičiasi ir nuotraukos nuotaika. Ne kartą esu pritūpęs ar net prigulęs fotografuodamas. Kartais to visškai pakanka tam, kad padarytum kvapą gniaužiančią nuotrauką.

Dažnai nuotraukas sugadina arba stipriai pagerina apšvietimas. Į ką reikia atsižvelgti žaidžiant su šviesa? Koks apšvietimas, jūsų nuomone, yra idealus?

Man idealiausias apšvietimas yra prieblanda saulei kylant arba auksinė šviesa saulei leidžiantis. Angliškai tai vadinama „magic hour“. Ši natūrali šviesa yra absoliučiai nuostabi ir praktiškai neatkartojama. Fotografuojant žmones taip pat labai dėkinga debesuota diena. Tokia, kai dangus lengvai pilkas ir nėra tamsių lietaus debesų. Debesys veikia kaip šviesos sklaidytuvai, taip šviesa ant veido krenta gražiausiai. Tačiau net ir pasislėpus saulei vertėtų atkreipti dėmesį į jos padėtį ir stengtis modelio veidą apšviesti iš priekio. Giedrą dieną, kai saulė labai ryški, ji gali akinti žmogų, taip palikdama neestetiškų veido mimikų ar šešėlių. Tokiu atveju galima susirasti pavėsį arba fotografuoti saulei šviečiant iš nugaros. 

Petro Skutulo nuotrauka mobiliuoju telefonu.

Nors kasdien naudojate profesionalią įrangą, tačiau ar būna situacijų, kai praverčia ir išmaniojo telefono kameros?

Iš tiesų išmanusis telefonas yra daugiausiai naudojama mano fotokamera, kadangi visuomet yra su manimi. Yra posakis – geriausias fotoaparatas tas, kurį turi su savimi. Anksčiau nemažai savo kasdienio gyvenimo fiksuodavau juostinėmis „muilinukėmis“, tačiau dabar, atsirandant juostelių deficitui ir greitėjant gyvenimo tempui, visas kasdienes akimirkas fotografuoju telefonu. Telefonų kameros yra taip stipriai pažengusios, kad nespausdinant nuotraukų dideliu formatu nelabai juntamas didelis skirtumas. Patogiausia tai, kad nereikia nešiotis daug įvairių objektyvų, vienoje vietoje yra ir plačiakampis, ir portretinis objektyvai. 

Nuotraukos plačiu kampu

Kokios išmaniojo telefono kamerų funkcijos jums labiausiai patinka ir kokius nustatymus dažniausiai renkatės?

Labai patinka patogios plačiakampės priekinės kameros. Tokios, kuriomis fotografuojant galima sutalpinti už savęs daug vaizdo. Tai idealios kameros kelionėms. Šiuo metu naudojamas „Huawei nova 10 Pro“ šiuo aspektu labai pradžiugino ir net priminė man senus laikus, kai keliaudavau su „GoPro“ (veiksmo kamera), uždėta ant asmenukių lazdos ir visur save fotografuodavau. Šiuo telefonu išgaunamas labai panašus efektas, tad kėlionėse jis bus nepamainomas draugas. Taip pat labai patinka portretinių asmenukių funkcija, maloniai stebina nuotraukų kokybė ir raiška. 

Ką patartumėte dažnai fotografuojantiems telefonu?

Visada geriausia fotografuoti gerame apšvietime, telefonu – taip pat. Geroje dienos šviesoje darytos nuotraukos atrodo geriausiai. Žinoma, yra ir naktinei fotografijai pritaikyti režimai, kurie daro nuostabias nuotraukas, bet jais reikia pasimokyti naudotis. Kasdienei fotografijai dažniausiai tiks automatinis režimas, svarbiausia – kūrybiškai pažiūrėti į kadrus. Kaip minėjau anksčiau, verta paieškoti neiprastų rakursų ir kampų. Darantis asmenukes, labai siūlau fotografavimui naudoti garso mygtuką, o ne spausti ekraną, nes taip telefoną išlaikysite stabilesnį. Taip pat fotografuojant asmenukes siūlau išmanųjį telefoną laikyti šiek tiek auksčiau, patiems veidu atsisukti į šviesą ir būtinai šypsotis. Nuotrauka pagerės penkeriopai. 

Kokia yra telefoninės fotografijos ateitis?

Iš tiesų fotografams telefonas tampa vis dažnesniu įrankiu. Gerėjant telefonų kameroms, kasmet tobulinama rezoliucija ir kokybė, tad telefonas tampa pilnavertis įrankis ir profesionalams. Galbūt fotosesijų dar nefotografuoju telefonu (nors ir tai jau galime pamatyti, ir tai jau gana normali praktika), bet jeigu anksčiau į kastingus ar lokacijų apžiūras nešdavausi fotoaparatą, dabar šį darbą atlieka patikima telefono kamera. Sutaupo daug jėgų ir laiko, o ir palengvina siunčiant medžiagą klientams, nebereikia net ir kompiuterio nuotraukoms persikelti. Todėl mobilioji fotografija nebėra ateitis, tai – dabartis.

Skaistė Barauskienė

„Huawei“ komunikacijos vadovė Baltijos šalyse

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vyriausybė pritarė siūlymui pratęsti nepaprastąją padėtį Lietuvoje

Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui pratęsti nepaprastąją padėtį Lietuvoje iki kovo 16 d. Ministerijos siūlymu nepaprastoji padėtis galiotų visame pasienio ruože prie Lietuvos valstybės sienos su Baltarusija ir pasienio ruože su Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi. Pagal šiuo metu galiojantį Seimo nutarimo „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ projektą nepaprastoji padėtis galioja iki gruodžio 16 d. 24.00 val. Pasako vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, jau devynis mėnesius tęsiantis Rusijos Federacijos karinei agresijai prieš Ukrainą grėsmės Lietuvos visuomenės rimčiai ir saugumui niekur nedingo,

Šilutės ligoninė įsigijo naujos kartos echoskopą, kuriuo bus galima atlikti ir kepenų elastografijos tyrimą

Šilutės ligoninės Konsultacinė poliklinika pasipildė šiuolaikiška, išskirtines diagnostines galimybes turinčia įranga – ultragarsinės diagnostikos sistema „Philips Epiq Elite“. Šiuo echoskopu atliekami ultragarsiniai tyrimai yra tikslūs, informatyvūs, visiškai nekenksmingi ir neskausmingi pacientams. Todėl jie tinkami ligų profilaktikai, gydymui ir stebėsenai.   Gali ištirti kepenis Ultragarsiniai tyrimai padeda diagnozuoti ūminį apendicitą, tulžies pūslės ar inkstų akmenligę, ankstyvąsias vėžio užuomazgas, navikinius pakitimus, kraujagyslių patologijas. Taip pat vertinti kitus vidaus organų pakitimus. Naujasis echoskopas „Philips Epiq Elite“  ypatingas dar ir tuo, kad gydytojai gastroenterologai

Muzikos diena Šilutėje

Šiandien (ketvirtadienį) Šilutės kultūros ir pramogų centro fojė visą dieną skamba kamerinių ansamblių konkurso muzika. Tai ketvirtasis Šilutės meno mokyklos organizuotas kamerinių ansamblių konkursas „Muzikuokime drauge“. Renginį pradėjo konkurso meno vadovės Liudmilos Kašėtienės-Mikkelsen ir jos mokinio Pijaus Piragovo keturiomis rankomis fortepijonu atliktas Ukrainos kompozitoriaus Miroslav‘o Skorik‘o kūrinys. Visus konkurso dalyvius ir svečius pasveikino šio konkurso vadovė, Šilutės meno mokyklos direktorė Daiva Pielikienė. Taip pat sveikino ir sėkmės dalyviams linkėjo Šilutės r. savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Šeputės, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva

Ką tikrins policija gruodžio mėnesį?

Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, gruodžio mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje, kuriai priklauso ir Šilutės rajonas bei Pagėgių savivaldybės teritorija, organizuos prevencines priemones. Šiomis dienomis (gruodžio 1-3 d.) vyksta pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolė – tamsiuoju paros laiku, matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais ir kt.) naudojimas. Gruodžio 5-11 d., gruodžio 24-27 d. ir gruodžio 30-31 d. atidžiau bus kontroliuojama vairuotojų, įskaitant dviračių ir elektrinių paspirtukų, blaivumas, apsvaigimas nuo narkotinių ar kitų psichiką

Taip pat skaitykite