Rokas Darulis: „Mobili fotografija – jau dabartis“

Ruduo – spalvų ir kontrastų metas, kurį visuomet norisi įamžinti. Tik ką daryti, kad mūsų realybėje nusižiūrėtas kadras gerai atrodytų ir nuotraukoje? Nuo ko pradėti ir ar gali išmanusis telefonas virsti profesionaliu fotoaparatu?

Mados fotografas ir menininkas Rokas Darulis ne tik atsako į šiuos klausimus, bet ir dalija patarimų, ko nepamiršti fotografuojant gamtoje bei kaip gauti dar geresnes portretines nuotraukas.

Su žinomu fotografu kalbamės apie tai, kuris laikas yra tinkamiausias fotografavimui, kaip nuotraukose perteikti nuotaiką, kuo šiandien išsiskiria mobilioji fotografija ir kaip fotografuoja naujas išmanusis telefonas „Huawei nova 10 Pro“.

 

Šiuo metu už lango – tipinis auksinis ruduo. Kokius vaizdus jūs mėgstate fiksuoti ir kur rekomenduotumėte ieškoti įkvėpimo rudeniškoms fotosesijoms?

Ruduo – labai puikus metas fotografuoti gamtoje. Aš mėgstu fotografuoti vos pradedant švisti, kai saulė tik kyla, o šviesa labai minkšta. Vasarą, tam, kad mėgstamoje vietoje būčiau laiku, tenka keltis labai anksti, prieš ketvirtą valandą ryto. Rudenį saulė teka daug vėliau, tad užtenka laiko ir ilgiau pamiegoti, ir suspėti padaryti saulėtekio kadrų. Taip pat šiuo metų laiku medžiai nusidažo įvairiausiomis spalvomis, tad įprastos vietos irgi darosi spalvingesnės ir atrodo visiškai kitaip. Šiuo metu labiausiai rekomenduočiau tiesiog išvykti į mišką ar laukus ir neskubant patyrinėti, paieškoti spalvų. 

Prieikime arčiau

Kaip pasirinkti tinkamą kompoziciją ar nuotraukos pagrindinį objektą? Kaip jį užfiksuoti, kad nuotrauka paliktų įspūdį?

Patarimai, kurie dažniausiai padeda – prieiti arčiau arba žemiau pritūpti. Fotografuojant portretus jie tampa paveikesni tada, kai labiau užpildo kadrą. Nereikia bijoti prieiti arčiau, užmegzti ryšį bei pasistengti išgauti tikrą emociją ar iššaukti netikėtą reakciją. Fiksuojant peizažus ar architektūrą, visada verta patyrinėti skirtingus, rečiau matomus kampus, pabandyti fotografuoti iš žemiau. Besikeičiant nuotraukos perspektyvai keičiasi ir nuotraukos nuotaika. Ne kartą esu pritūpęs ar net prigulęs fotografuodamas. Kartais to visškai pakanka tam, kad padarytum kvapą gniaužiančią nuotrauką.

Dažnai nuotraukas sugadina arba stipriai pagerina apšvietimas. Į ką reikia atsižvelgti žaidžiant su šviesa? Koks apšvietimas, jūsų nuomone, yra idealus?

Man idealiausias apšvietimas yra prieblanda saulei kylant arba auksinė šviesa saulei leidžiantis. Angliškai tai vadinama „magic hour“. Ši natūrali šviesa yra absoliučiai nuostabi ir praktiškai neatkartojama. Fotografuojant žmones taip pat labai dėkinga debesuota diena. Tokia, kai dangus lengvai pilkas ir nėra tamsių lietaus debesų. Debesys veikia kaip šviesos sklaidytuvai, taip šviesa ant veido krenta gražiausiai. Tačiau net ir pasislėpus saulei vertėtų atkreipti dėmesį į jos padėtį ir stengtis modelio veidą apšviesti iš priekio. Giedrą dieną, kai saulė labai ryški, ji gali akinti žmogų, taip palikdama neestetiškų veido mimikų ar šešėlių. Tokiu atveju galima susirasti pavėsį arba fotografuoti saulei šviečiant iš nugaros. 

Petro Skutulo nuotrauka mobiliuoju telefonu.

Nors kasdien naudojate profesionalią įrangą, tačiau ar būna situacijų, kai praverčia ir išmaniojo telefono kameros?

Iš tiesų išmanusis telefonas yra daugiausiai naudojama mano fotokamera, kadangi visuomet yra su manimi. Yra posakis – geriausias fotoaparatas tas, kurį turi su savimi. Anksčiau nemažai savo kasdienio gyvenimo fiksuodavau juostinėmis „muilinukėmis“, tačiau dabar, atsirandant juostelių deficitui ir greitėjant gyvenimo tempui, visas kasdienes akimirkas fotografuoju telefonu. Telefonų kameros yra taip stipriai pažengusios, kad nespausdinant nuotraukų dideliu formatu nelabai juntamas didelis skirtumas. Patogiausia tai, kad nereikia nešiotis daug įvairių objektyvų, vienoje vietoje yra ir plačiakampis, ir portretinis objektyvai. 

Nuotraukos plačiu kampu

Kokios išmaniojo telefono kamerų funkcijos jums labiausiai patinka ir kokius nustatymus dažniausiai renkatės?

Labai patinka patogios plačiakampės priekinės kameros. Tokios, kuriomis fotografuojant galima sutalpinti už savęs daug vaizdo. Tai idealios kameros kelionėms. Šiuo metu naudojamas „Huawei nova 10 Pro“ šiuo aspektu labai pradžiugino ir net priminė man senus laikus, kai keliaudavau su „GoPro“ (veiksmo kamera), uždėta ant asmenukių lazdos ir visur save fotografuodavau. Šiuo telefonu išgaunamas labai panašus efektas, tad kėlionėse jis bus nepamainomas draugas. Taip pat labai patinka portretinių asmenukių funkcija, maloniai stebina nuotraukų kokybė ir raiška. 

Ką patartumėte dažnai fotografuojantiems telefonu?

Visada geriausia fotografuoti gerame apšvietime, telefonu – taip pat. Geroje dienos šviesoje darytos nuotraukos atrodo geriausiai. Žinoma, yra ir naktinei fotografijai pritaikyti režimai, kurie daro nuostabias nuotraukas, bet jais reikia pasimokyti naudotis. Kasdienei fotografijai dažniausiai tiks automatinis režimas, svarbiausia – kūrybiškai pažiūrėti į kadrus. Kaip minėjau anksčiau, verta paieškoti neiprastų rakursų ir kampų. Darantis asmenukes, labai siūlau fotografavimui naudoti garso mygtuką, o ne spausti ekraną, nes taip telefoną išlaikysite stabilesnį. Taip pat fotografuojant asmenukes siūlau išmanųjį telefoną laikyti šiek tiek auksčiau, patiems veidu atsisukti į šviesą ir būtinai šypsotis. Nuotrauka pagerės penkeriopai. 

Kokia yra telefoninės fotografijos ateitis?

Iš tiesų fotografams telefonas tampa vis dažnesniu įrankiu. Gerėjant telefonų kameroms, kasmet tobulinama rezoliucija ir kokybė, tad telefonas tampa pilnavertis įrankis ir profesionalams. Galbūt fotosesijų dar nefotografuoju telefonu (nors ir tai jau galime pamatyti, ir tai jau gana normali praktika), bet jeigu anksčiau į kastingus ar lokacijų apžiūras nešdavausi fotoaparatą, dabar šį darbą atlieka patikima telefono kamera. Sutaupo daug jėgų ir laiko, o ir palengvina siunčiant medžiagą klientams, nebereikia net ir kompiuterio nuotraukoms persikelti. Todėl mobilioji fotografija nebėra ateitis, tai – dabartis.

Skaistė Barauskienė

„Huawei“ komunikacijos vadovė Baltijos šalyse

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Seimas uždraudė neatlygintinai dalyti vienkartinius indus

Seimas priėmė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo, Aplinkos apsaugos įstatymų ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis nuo 2025 m. gegužės 1 d. sutarta uždrausti viešojo maitinimo vietose neatlygintinai dalyti maisto ir gėrimų vienkartinius plastikinius gaminius, pvz., vienkartinius bokalus, lėkštes, kavos puodelius ir kt. Tokiu būdu siekiama skatinti vartotojų ekologinį sąmoningumą ir atsakomybę, mažinti vienkartinių pakuočių naudojimą. Pagal priimtus pakeitimus viešojo maitinimo vietose kaip alternatyva vienkartiniams indams turės būti pateikiamos daugkartinės pakuotės arba vienkartinės pakuotės, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba stalo

Gardamo kaimo bendruomenė prašo savivaldybės 1000 eurų

Šilutės r. savivaldybės taryba kitą savaitę, be kitų klausimų, posėdyje  svarstys, ar iš savivaldybės biudžeto sušelpti Gardamo kaimo bendruomenę „Tenenys“. Pinigų prašo vaikų žaidimo aikštelei įrengti. Savivaldybės tarybai adresuotas Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ prašymas prisidėti prie įgyvendinamo projekto „Viešoji erdvė bendruomenės poreikiams“ skiriant 1000 eurų iš savivaldybės biudžeto. Bendruomenė paraišką teikė Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos pagal Nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisykles. Projekto vertė – 6500 Eur. Projektas turi būti įgyvendintas iki šių metų spalio 31

Savaitgalį žada iki +29 °C  

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantis savaitgalis bus karštas. Vėsiau tik pajūryje.  Liepos 20 d., šeštadienį, vietomis, didesnė tikimybė šiaurinėje šalies pusėje, trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį bus 10-15, kai kur – 16-18, dieną – 23-28 °C. Liepos 21 d., sekmadienį, kai kur trumpai palis. Vėjas naktį silpnas, dieną šiaurės vakarų, 4-9 m/s. Temperatūra naktį bus 12-17, dieną – 24-29 °C. Vandens temperatūra upėse siekia 17-25, ežeruose – 22-26, Kuršių mariose – 21-23, Baltijos jūroje – 21

Kelių remontų sezonas pačiame įkarštyje. Ką reikia žinoti vairuotojams?

Ilgai lauktas vasaros sezonas atnešė ne tik šiltus orus atostogaujantiems, bet ir kelia vairuotojams nepatogumų dėl vykdomų kelio remonto darbų. Kelininkai skuba taisyti pagrindines miestų transporto arterijas ir svarbiausius šalies kelius. Remontuojamose atkarpose pasikeičia įprasta eismo tvarka − susiaurėja važiuojamoji dalis, sumažėja leistinas greitis. Neretai įrengiami šviesoforai ir kelio atitvarai, kurie apsunkina vairavimą, todėl vairuotojai turi būti itin dėmesingi. Keliai remontuojami vasarą „Vasaros metu kelių apkrova natūraliai išauga, ypač tuose keliuose, kurie veda į pajūrį, ežeringus regionus, kurortinius miestus. Oficialūs

Taip pat skaitykite