Reikia kurti vertybinę atsvarą

Po Kražiuose įvykusių žudynių daug kas teigia, kad pagrindinė problema – nesaikingas alkoholio vartojimas. Pateikėte klausimą, ar tai, apie ką dabar diskutuojama – kaip sumažinti girtavimą: uždrausti prekybą alkoholiu degalinėse, daugiau dėmesio skirti asocialioms šeimoms, auklėti jaunimą ir t. t. – ir yra tos priemonės, kurios iš tiesų padės išvengti panašių nusikaltimų.

Politologas, dr. Vincentas VOBOLEVIČIUS

Manau, kad tai yra geriausios priemonės, kurias galime panaudoti trumpuoju laikotarpiu. Tačiau problemos, šiuo atveju, yra gilesnės ir vien draudimais jų neišspręsime.

Ilguoju laikotarpiu turėtų vykti giluminis švietimas bei ugdymas, psichologinių traumų gydymas. Bet, kaip žinia, mes neturime nei pinigų, nei specialistų, nei politinės bazės, kad tuo užsiimtume. O jeigu ir turėtume, tokių kampanijų vaisius matytume ne iš karto.

Noriu pabrėžti, kad ir draudžiant būtina  „neperlenkti lazdos“, nes jei visiškai uždrausime alkoholį, žmonės jo pasidarys patys, pirks iš Baltarusijos ir t. t. Taigi draudimas būtų tik iš dalies efektyvus.

Manyčiau, svarbu suvokti, kad draudimo tikslas nėra vien pagerinti statistiką, o įgyvendinti priemones, kad konkrečiu atveju konkretus žmogus negautų alkoholio ir po to neiššaudytų pusės kaimo. Lygiai taip pat, kaip ir dėl šaunamųjų ginklų, – apribojimai neužtikrina, kad nebūtų šautuvų. Siekiama užtikrinti, kad konkrečiu atveju konkretus maniakas neturėtų to šautuvo ir būtent tai išgelbėtų žmones…

Ir vis tik draudimai – tik simptomų lygmens sprendimai. Jei tik jais apsiribosime, ilgalaikių rezultatų neturėsime. Manau, šiandien aptariama problema nėra vien alkoholio vartojimo pasekmės. Bėda ta, kad žmonės nori svaigintis, kad užsimirštų, kad jiems neskaudėtų. Lietuviai, mano galva, yra traumuota tauta, sovietmečiu patyrusi daugybę smūgių. Jie buvo iš kaimų pervežti į miestus, priversti gyventi toli nuo žemės, toli nuo gamtos, toli nuo bet kokio tikėjimo… Kad įveiktų šoką, jie turėjo pasitelkti tam tikrus filosofinius, religinius ir vertybinius įrankius. Ne visiems tai sekėsi. O nesugebėjimas priimti smūgių vis labiau smukdo bei skaudina žmogų, didina norą užsimiršti, taigi – ir išgerti.

Žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, manyčiau, reikia kurti vertybinę atsvarą – moralinę žmonių stiprybę. Kaip tai padaryti mūsų moderniomis sąlygomis, ko gero, niekas nežino.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite