Purviniausi krepšinio statymai – labiausiai nustebinusios istorijos
Krepšinis. Dėl jo, beveik trys milijonai Lietuvoje gyvenančių ir kone milijonas užsienyje pabirusių lietuvių, eina iš proto. Krepšinio varžybos išlieka populiariausiomis TV kanalų transliacijomis mūsų šalyje. Tačiau krepšinis yra visame pasaulyje populiarus, per šimtą 120 metų gyvuojantis sportas. Per visą šį šimtmetį įvyko ir ne tik įdomių čempionatų, tačiau ir bjaurių istorijų, kurios paliko juodą dėmę. Štai negarbingiausios istorijos, susijusios su sutartomis krepšinio rungtynėmis arba statymais.
Krepšinio statymai – lažybų skandalai JAV
NBA – visa galia žaidėjams
Jeigu domitės NBA, galite vis dažniau girdėti angliškus terminus „Player empowerment“, „Power of the players“ ir t. t. Dėka didžiulių pinigų sumų, kurias lygai ėmė nešti tarptautinis NBA populiarėjimas ir naujos kolektyvinės lygos sutartys, žaidėjai gali daug daugiau reikalauti iš lygos bei komandų ir vienaip ar kitaip išreikšti savo valią bei gauti geresnį kontraktą ar sąlygas.
Taip veikė ir Anthony Davis’as, vienas geriausių lygos aukštaūgių. Jis, per savo agentą viešai paskelbė, kad nori būti išmainytas. To dar niekas nebuvo daręs, beje, ir lygoje tai nepriimtina, mat nerašytos ir rašytos taisyklės teigia, kad tokie klausimai turėtų būti sprendžiami už uždarų durų. Visgi AD, nepaisant to, kad sulaukė nuobaudų iš „Pelicans“ komandos ir lygos, savo pasiekė ir buvo išmainytas. Tačiau kur link mes sukame ir kuo tai susiję su lažybomis?
Ogi tuo, kad tas žaidėjų įgalinimas gali atnešti ir labai nemalonių incidentų. Jeigu žaidėjas jaučiasi blogai, jis gali elgtis neprofesionaliai ir tyčia kenkti komandai. Taip 2016 m. sausio mėnesį elgėsi „Cleveland Cavaliers“ žaidėjai, kurie siekė trenerio David’o Blatt’o atleidimo. Jie tyčia nesistengė. Jeigu žaidėjai taip lengvai gali elgtis pagal savo dūdelę, lažybų verslas gali iš to uždirbti, mat komandų rezultatai tampa nebeprognozuojami. Statymai ir krepšinis tampa visai nebesuderinami dalykai.
Legendinis CCNY „Point Shaving“
1950-aisiais Niujorke klestėjo italų mafija. Ji dalyvavo visur ir stengėsi iš kiekvienos įmanomos veiklos, legalios ar nelegalios, pasipelnyti. Mafijozams sulaižytais plaukais patiko ir galimybė kontroliuoti koledžo asociacijų NCAA krepšinio rungtynių baigtį.
Nusikaltėliai pasiūlydavo žaidėjams apie 1000 JAV dolerių (~10,7 tūkst. dabartiniais pinigais) už tai, kad pastarieji trukdytų savo komandos puolimui ir nepermestų prognozuojamo taškų skaičiaus. Šie paliepimą įvykdydavo. Iš viso buvo pastebėtos 86 šitaip parduotos rungtynės, už kurias kai kas net sėdo į kalėjimą.
Panašaus tipo skandalai pasikartojo 1961 m., 1978 m. ir 1994 m.
Europa – senasis „apgavikų“ žemynas
LKL ir NKL
Keletas gana aukšto profilio žaidėjų, pavyzdžiui, Vaidas Kariniauskas, Nerijus Varnelis, Edvinas Šeškus, Dovydas Redikas, Rolandas Alijevas ir kiti yra patekę į teisėsaugos akiratį ar lygos nemalonę už tai, jog faktiškai arba galimai prisidėjo prie sutartų rungtynių kūrimo.
Vieni žaidėjai tyčia pasistengdavo prastai žaisti, kiti iš visų jėgų stengdavosi sukurpti galimybes savai komandai nepelnyti taškų, o treti statydavo ne tik už savo, bet ir kolegų, su kuriais veikdavo išvien, prastą žaidimą. Tokie įvykiai į dienos šviesą išlenda maždaug kartą per dvejus metus.
Kitos lygos
Galima pasidžiaugti, kad Europoje krepšinis yra gana skaidrus sportas, bent jau aukščiausiame lygmenyje. Vis dėlto, kada lendame į žemesnius divizionus arba mažiau sėkmingas lygas – vaizdas kardinaliai apsiverčia.
Iš gerai žinomų lygų reikėtų išskirti Graikijos. Visai neseniai Eurohoops portale buvo patalpintas straipsnis, kuriame, anonimu panoręs likti, iš JAV kilęs krepšininkas teigė, jog komandos savininkas statė didelę sumą prieš savo komandą, o vėliau spaudė trenerį ilsinti geriausius žaidėjus ir įsiveržęs į rūbinę per pertrauką plūdosi, kad skirtumas tarp komandų – per mažas.
Kai kada vienas kitas skandalas išlenda ir apie Rusijos lygą, tačiau dėl unikalios kriminogeninės situacijos, nubausti ten kažką labai sunku. Na, o, jeigu nagrinėtume mažųjų šalių lygas – rezultatai turbūt taip pat nelabai džiugintų.