Prieš dešimt metų Vainute gyveno 4000 žmonių, dabar belikę 2338

Po rajoną metinėmis ataskaitomis keliavę Šilutės r. savivaldybės vadovai šįkart lankėsi Vainute. Vainutiškius, kaip ir kitų seniūnijų gyventojus, labiausiai neduoda ramybės mokesčiai už komunalines atliekas. Vandentiekininkams rūpi, kur dingsta vanduo, Savivaldybės vadovai dar vis pasvarsto, ar tikrai reikėjo Vainute vaikų daželio.

Savivaldybės vadovų susitikime su vainutiškiais netrūko ir politikų.

Skaičiai ir faktai
Vainuto seniūnijoje yra 14 kaimų, suformuotos 7 seniūnaitijos.
Prieš dešimt metų Vainute gyveno apie 4000 žmonių, dabar teliko 2338. Pernai į Vainuto seniūniją atvyko 63, išvyko 57 asmenys.
4 aktyvios bendruomenės rašo ir įgyvendina projektus, gražiais ir prasmingais darbais garsina kraštą. Vainutiškiai brangina ir puoselėja čia kūrusių kraštiečių atmintį. Tvarko kapinaites, stato paminklus. Pernai senosiose Aušbikavio kapinėse pastatytas iškilus, ornamentais išdrožinėtas kryžius Silvestro Teofilio Valiūno (1789-1831) atminimui.
2014 metais buvo išnagrinėta 2857 įvairaus pobūdžio prašymų ir raštų, išduota 124 įvairių charakteristikų, 540 pažymų apie gyvenamosios vietos deklaraciją, atlikta 510 notarinių veiksmų. Ne visi vainutiškiai patenkinti, kad mirčių registravimą perėmė Šilutės civilinės metrikacijos skyrius.

Rajono vadovai pateikė ataskaitą vainutiškiams.

Padėjo sumažinti Savivaldybės skolas
Pernai Vainute buvo įgyvendinama bene didžiausia viešųjų darbų programa rajone. Per 2014 metus buvo įdarbinta per 40 žmonių.
Išskirtinai vaisingas buvo Vainuto seniūnijos socialinių pašalpų teikimo komisijos darbas. Komisija susidedanti iš seniūno, seniūnijos socialinių darbuotojų, bendruomenių pirmininkų, nagrinėjo kiekvieną atvejį. Neatvykusius dirbti visuomenei naudingų darbų už paskirtas socialines pašalpas kvietė pasiaiškinti. Tik išnagrinėjusi kiekvieną atvejį atskirai, komisija socialinių pašalpų mokėjimą vieniems pristabdė, o kitiems teko ir visai nebemokėti.
Komisija nesistengė neskirti pašalpos vien tam, kad sutaupytų pinigų, svarbiausia, kad jie tektų tiems, kam tikrai reikia. Buvo nustatyta, kad į socialines pašalpas gviešėsi ir tie, kuriems ji nepriklauso.
Pernai socialinę pašalpą gavo 126 šeimos, išmokas vaikams – 4 šeimos, dar 306 gyventojai gavo paramą maisto produktais, o 43 šeimoms kompensuotos išlaidos kurui įsigyti. Per 2014 metus Vainuto seniūnija nepanaudojo socialinėms išmokoms 213 tūkst. Lt. Šios lėšos skirtos didžiulei Šilutės rajono savivaldybės skolos naštai palengvinti.
Anot seniūno V. Mockaus, prieš steigiant komisijas buvo kalbama, kad seniūnijos nepanaudotos lėšos galėtų pasitarnauti socialinių darbuotojų gerovei, o apie jų naudojimą rajono skoloms dengti kalbų nebuvę.
Vainuto seniūnijos gyventojams per praėjusius metus išmokėta 1820 vienkartinių pašalpų, aštuoniems suteikta parama dėl ligos ar nukentėjusiems nuo gaisro. Keturiems seniūnijos gyventojams teikiamos socialinės paslaugos namuose, du apgyvendinti Šilutės senelių globos namuose. Nedžiugina didelis socialinės rizikos šeimų skaičius. Iš 19 socialines pašalpas gaunančių šeimų ne visos geba tvarkytis su pinigais. Todėl 7 šeimų pinigais disponuojanti socialinė darbuotoja nuperka šeimoms būtiniausių maisto produktų.
Džiugina, kad vis daugiau tėvų netekusių vaikų suranda namus. Net 4 Vainuto seniūnijos šeimos globoja tokius vaikus.
Vainuto keliai
Vainuto seniūnijos keliai driekiasi 168 km.
„Jei jie būtų į vieną pusę, pasiektume Kauną…“ – pastebėjo seniūnas. Šiemet kelių infrastruktūrai gerinti skirtų lėšų prireiks susidariusiai praėjusių metų skolai padengti. Skola atsirado tvarkant Kanto gatvę. Bėdų būta ir daugiau. Viena jų – Gorainiuose, kai elektros tiekėjai, per vėlai pranešę apie numatomus darbus kaime, paliko kaimo gatves be šviesų. Gatvių apšvietimui atstatyti prireikė bemaž 40 tūkst. Lt. Lėšų, leidus Savivaldybės vadovams, buvo paimta iš kelių fondo.
Seniūnijoje yra melagių…
Šilutės policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Alvydas Balandis pastebėjo, kad pareigūnų darbas tampa aktyvesnis kiekvieno mėnesio 10 dieną, kai mokamos pašalpos. Vainutas – nėra išimtis. Per 2014 metus buvo nustatyti 132 administracinės teisės pažeidimai, užregistruota 41 nusikalstama veika, iškeltos baudžiamos bylos dėl naminės degtinės laikymo.
Iš administracinių teisės pažeidimų vyravo alkoholio vartojimas, pasitaikė viešose vietose besišlaistančių girtuoklių. Netrūko gyvūnų laikymo pažeidimų, chuliganizmo atvejų, vagysčių, smurto artimoje aplinkoje. Vainutiškiai kelis kart melagingai iškvietė pareigūnus…
Užtat Vainuto seniūnija yra išskirtinai saugi eismo dalyviams. Pernai užregistruotas tik vienas eismo įvykis, jo metu sužeistas vienas asmuo.
Vainuto gimnazijos bendruomenė bendradarbiauja su policijos pareigūnais, Bikavėnų ir Gorainių bendruomenės turi „Saugias kaimynystės“ grupes. Tą patį padaryti raginami ir vainutiškiai.
Pradės renovuoti gimnaziją
Vainutiškiams buvo priminti Šilutės r. savivaldybės praėjusių metų darbai, įgyvendinami projektai bei pasiruošimas naujam finansavimo periodui.
Meras Vytautas Laurinaitis kalbėjo apie rengiamą gatvių apšvietimo programą, pagal kurią visose rajono seniūnijose seni, neekonomiški šviestuvai bus keičiami modernesniais, vaizdo stebėjimo kamerų rengimą gimnazijose, pasirašytą finansavimo sutartį dėl energetinės renovacijos projekto įgyvendinimo Vainuto gimnazijoje. Gimnazijos energetinės renovacijos darbai, kurių vertė 3,2 mln. Lt netrukus bus pradėti. Prie šio projekto įgyvendinimo prisidės ir Savivaldybė.
Nori mokėti mažiau
Vainutiškiams nerimą kelia komunalinių atliekų administravimo mokestis. Prašyta, kad ši, gyventojus prislėgusi našta, būtų bent kiek sumažinta. Meras atsakė, kad praėjusių metų gruodį komunalinių atliekų administravimo mokestis buvo sumažintas. Mokestis mažėtų, jei gyventojai rūšiuotų komunalines atliekas. Priminta, kad netrukus rajono seniūnijas pasieks 5000 naujų konteinerių komplektai rūšiuotoms atliekoms.
Visa dar svarstoma dėl vaikų darželio
Rajono vadovai dar ir šiandien tebesvarsto, ar Vainutui būtinas vaikų darželis. Administracijos direktoriaus pavaduotojas Raimundas Ambrozaitis pastebėjo, kad V. Laurinaitis dar būdamas Tarybos nariu ir norėdamas įtikti rinkėjams, lėšas stengėsi patraukti į savo seniūnijos pusę. Todėl, kai buvo sprendžiamas vaikų darželio steigimo bei lėšų skirstymo klausimas, dėl vainutiškių Meras nepasidavė, priminęs, kad apie vaikų darželio Vainute reikalingumą senai buvo kalbama. Vaikų darželis įkurtas Vainuto gimnazijos patalpose priima 20 vaikučių. Vaikų darželį lanko 3-5 metų vaikučiai. Šiuo metu yra 19 vaikų. Norinčiųjų lankyti šią įstaigą taip pat netrūksta – gauti dar 8 prašymai.
Susitikime dalyvavęs Tarybos narys Š. Laužikas, pastebėjo, kad problema yra ta, kad mažėja dirbančiųjų skaičius ir mažiau surenkama mokesčių. Mažėja ir vaikų, išlaikyti vaikų darželius kaimiškose vietovėse darosi ypač sunku. Anot, Š. Laužiko, problemos neliktų, jei pavyktų sukurti daugiau darbo vietų.
Ir Vainute dingsta vanduo
UAB „Šilutės vandenys“ direktorius Alfredas Markvaldas vainutiškių nenudžiugino. Sakė, kad dėl Vainute bendrovė patiria nuostolių. Neatsiskaityta už nežinia kur pradingusius 16 tūkst. kubų vandens… Pernai Vainute užregistruoti 33 pranešimai apie vandentiekio gedimus.
UAB „Šilutės vandenys“ direktorius paragino aktyviau jungtis prie magistralinių vandentiekio tinklų, kurie seniūnijoje pakloti įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą. Kai objektas bus atiduotas eksploatuoti, jungimosi prie tinklų kainos kils.
UAB „Šilutės būstas“ direktorius A. Kvederis kvietė būti aktyvesniais, pasirūpinti senaisiais būstais, nedelsti juos renovuoti, kol valstybė solidžiai remia šį procesą.
Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite