Prieš 93 metus Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos

Prieš 93 metus Lietuvos valstybė žengė istorinį žingsnį ir prisijungė ilgus metus vokiečių valdytą Klaipėdos kraštą. Sausio 15-osios vidudienį prie Šilutės rajono savivaldybės vyko iškilmių, skirtų Klaipėdos krašto prisijungimui prie Didžios Lietuvos, paminėjimas. Prie paminklo 1923 metų sausio įvykiams paminėti padėta gėlių, skambėjo choro „Pamario aidas“ (vadovai Nijolė Sniečkuvienė, Vytautas Jovaiša) dainos, žuvusiųjų atminimas pagerbtas tylos minute.

Savanorių garbės sargyba.

Savanorių garbės sargyba.

Po Pirmojo pasaulinio karo Klaipėdos kraštas buvo atskirtas ir Tautų sąjungos vardu valdomas Prancūzijos. Lietuvos valstybė siekė, kad Klaipėdos kraštas priklausytų Lietuvai, tačiau tai pasiekti nebuvo lengva. Krašto prisijungimui prireikė sukilimo. Didžiausias nuopelnas rengiant sukilimą teko visuomeninėms organizacijoms, ypač šauliams, kurie telkė savanorius, perkėlė juos į Klaipėdos kraštą.

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Roza Šikšnienė priminė, kuo mums, šilutiškiams, yra reikšmingi 1923-iųjų sausio įvykiai. Sukilimo vadovybė ir jos centras – gelbėjimo komitetas veikė būtent Šilutėje. 1923-iųjų sausio 9 d. Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas paskelbė sukilėlių manifestą. Sausio 19 d. Šilutėje įvyko Gelbėjimo komiteto skyrių ir draugijų atstovų suvažiavimas, pasivadinęs Šilutės seimu. Suvažiavimo metu priimta svarbi deklaracija, skelbianti Klaipėdos krašto prisijungimą prie Lietuvos autonomijos teisėmis. Tekstas iš Šilutės deklaracijos yra įrašytas paminklinio ženklo, skirto 1923 m. sausio 15-19 d. įvykiams atminti, granitinėje plokštėje.

Muziejaus bibliotekininkė Roma Šukienė.

Muziejaus bibliotekininkė Roma Šukienė.

Apie Klaipėdos krašto prisijungimo prie Didžiosios Lietuvos reikšmę kalbėjęs meras Vytautas Laurinaitis pabrėžė, kad šis įvykis buvo naudingas tiek Klaipėdos krašto, tiek Lietuvos gyventojams. Lietuva tapo jūrine valstybe, turinčia įvairius regionus. Pernai – etnografinių regionų metais – buvo minimas ir Mažosios Lietuvos regionas. Meras V. Laurinaitis linkėjo ir toliau puoselėti Mažosios Lietuvos tradicijas, kultūrą: „Būkime saviti“.
Tylos minute pagerbti žuvusieji sukilimo dalyviai. Renginio dalyviai dainavo kartu su choru „Pamario aidas“.
Pagerbti dėl kilnaus tikslo žuvusių karių bei savanorių atvyko būrelis miestelėnų, tarp kurių netrūko pedagogų, Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos atstovų, Šilutės Vydūno gimnazijos moksleivių. Beje, šios gimnazijos 25 moksleiviai sausio 15-16 d. dalyvavo naktiniame žygyje, skirtame 1923 m. sausio 15 dienai paminėti.
Klaipėdos krašto dienai paminėti renginį organizavo Šilutės Hugo Šojaus muziejus. Muziejininkams talkino choras „Pamario aidas“ ir Šilutės šaulių 8-oji kuopa.

Laima PUTRIUVIENĖ

Penktadienį prie Šilutės rajono savivaldybės paminklinio ženklo, skirto 1923 m. Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos įvykiams atminti.

Penktadienį prie Šilutės rajono savivaldybės paminklinio ženklo, skirto 1923 m. Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos įvykiams atminti.

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Roza Šikšnienė priminė, kuo mums, šilutiškiams,  yra reikšmingi 1923-iųjų sausio įvykiai.

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Roza Šikšnienė priminė, kuo mums, šilutiškiams, yra reikšmingi 1923-iųjų sausio įvykiai.

Renginyje dalyvavo Šilutės Vydūno gimnazijos moksleiviai su mokytoju Linu Zdanevičiumi.

Renginyje dalyvavo Šilutės Vydūno gimnazijos moksleiviai su mokytoju Linu Zdanevičiumi.

Hits: 114

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite