Prezidentė apie šalies politinę kultūrą: karinga arogancija veda į destrukciją

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime skaitė metinį pranešimą. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Antradienį Seime skaitydama metinį pranešimą, Prezidentė Dalia Grybauskaitė atkreipė dėmesį į visuomenės požiūrį į demokratiją ir šalies politinę kultūrą. Šalies vadovė pabrėžia, kad politinės rietenos ir chamizmas neturi tapti lietuviško parlamentarizmo tradicija.

D. Grybauskaitės teigimu, nepaisant to, kad per pastarąjį dešimtmetį buvo priimti „strategiškai svarbūs valstybės raidai sprendimai“, du trečdaliai žmonių yra nepatenkinti demokratija, nepasitiki partijomis, Parlamentu ir Vyriausybe.

„Per pastarąjį dešimtmetį (…) priėmėme strategiškai svarbius valstybės raidai sprendimus – skaidrindami teismų ir teisėsaugos veiklą, kovodami su politine ir oligarchine korupcija, stiprindami energetinį ir ekonominį šalies savarankiškumą, užsitikrindami karinį saugumą, vykdydami šalies interesais ir nacionaliniu orumu grįstą užsienio politiką, didindami socialinį žmonių saugumą, nors atskirties sumažinti žymiai negebėjome“, – Seime sakė šalies vadovė.

„Tačiau 64 proc. žmonių vis dar yra nepatenkinti, kaip veikia demokratija, nepasitiki partijomis, Seimu ir Vyriausybe. Politinis kurtumas, nepagarba žmonių teisėms, demokratijos principų ir teisės viršenybės nepaisymas, iš galios pozicijų primetami sprendimai, noras kontroliuoti žiniasklaidą, teisėsaugą ir visas nepriklausomas institucijas, Konstitucijos nepaisymas, karinga arogancija veda į šalies destrukciją“, – pridūrė kadenciją baigianti Prezidentė.

D. Grybauskaitė taip pat pažymėjo, kad šalyje esą yra demonstruojama ne tik nepagarba žmogui ar jo teisėms, tačiau ir laisvėms, o tarpusavio nepasitikėjimas veda prie nesusišnekėjimo.

„Atsikratę polinkio niekinti kitą, išmokę įsiklausyti ir bendradarbiauti taptume kur kas stipresni. Rietenos ir politinis chamizmas negali tapti lietuviškoparlamentarizmo tradicija, kurioje nelieka vietos rimtai diskusijai ir gilesnei problemos analizei“, – sakė D. Grybauskaitė.

Kalboje šalies vadovė taip pat paminėjo, kad neseniai vykęs referendumas dėl Seimo narių mažinimo esą iš esmės neturi reikšmės: „Parlamento darbo kokybės tai tikrai nepakeis“.

„Esame laisvi tiek, kiek pripažįstame kito žmogaus laisvę. Kiekvienas nori jaustis oriai ir saugiai bet kurioje šalyje, tikėdamasis, kad su juo bus elgiamasi pagarbiai, tiesiog žmoniškai. Paprastas žmoniškumas ir politikoje, ir tarpusavio santykiuose gali padaryti stebuklus“, – pabrėžė D. Grybauskaitė.

Šalies vadovė nukreipė kritiką į valdančiųjų pamėgtą draudimų politiką.

„Tijūno bizūnas ir nurodymai, ką valgyti, kada gerti, kur gydytis ir su kuo susitikinėti, laisvos ir darnios visuomenės nesukurs“, – sakė D. Grybauskaitė.

Šalies vadovė pabrėžė, kad Lietuvos žmonių sąmoningumas gerokai peraugo politikų brandą.

„Pagarba kitaip mąstančiam ir gyvenančiam, kitaip atrodančiam, mažiau turinčiam, daugiau pasiekusiam, lygios galimybės, privataus žmogaus gyvenimo apsauga, pasirinkimo laisvė – štai kas daro mus patrauklia valstybe sau ir kitiems. Visuomenės virsmas mūsų šalyje labai spartus – žmonių sąmoningumas gerokai peraugo politikų brandą“, – sakė D. Grybauskaitė.

„Tarptautiniai ekspertai Lietuvos visuomenėje įžvelgia didelį socialinio kapitalo potencialą ir prognozuoja mums gerą ateitį, jei tik išmoksime veikti kolektyviai ir siekti bendrų tikslų“, – kalbėjo Prezidentė D. Grybauskaitė.

Šalies vadovė tikisi, kad išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda ir jo komanda tęs jos remtas socialines iniciatyvas. „Nacionalinė socialinio saugumo kampanija „Už saugią Lietuvą“ neturi pabaigos. Labai tikiuosi, kad naujasis prezidentas ir jo komanda taip pat tęs šią kampaniją.

Per trejus metus užregistruota beveik tūkstantis iniciatyvų, mažinančių smurtą, žalingas priklausomybes, savižudybes, skatinančių vaikų globą ir įvaikinimą. Prie jų jau prisijungė visos 60 savivaldybių, nevyriausybinės organizacijos, per 70 atsakingo verslo įmonių, diplomatinės atstovybės, tarptautinės organizacijos, žiniasklaida, kampanijos ambasadoriais tapo žinomi šalies žmonės.

Statistika nepamatuosi, kiek kartų „Tėvų linijos“ telefonu gautas patarimas pakeitė diržą, kas vyksta vaiko galvoje, kai globos namus pakeičia šeima, gatvę – dienos centras ar pirmąkart gyvenime pamatyta jūra, kokiu pasitikėjimu savimi spindi nuo smurto išsivadavusios moters akys“, – pabrėžė D. Grybauskaitė.

Prezidentas Valdas Adamkus tikina dabartinės šalies vadovės Dalios Grybauskaitės dešimties metų kadenciją vertinantis teigiamai, bet, pasak jo, buvę dalykų, kur reikėjo elgtis kitaip.

„Buvo laimėjimų, buvo pralaimėjimų. Buvo dalykų, kuriuos aš tikrai labai vertinau, bet buvo dalykų, kur aš galvojau, kad nereikėjo taip elgtis (…) Vieni ją labai mylėjo, kiti jos nekentė. Aš paliksiu analitikams, apžvalgininkams po penkiasdešimt metų realiai pažvelgti į šį laikotarpį ir istorijoje palikti tikrą vaizdą, kas buvo istorijoje per tuos dešimt metų (…) Vertinu teigiamai, bet bangavimų buvo“, – po šalies vadovės metinio pranešimo sakė V. Adamkus.

D. Grybauskaitė prezidente buvo išrinkta 2009 metų gegužę, o 2014 metų birželį perrinkta antrai penkerių metų kadencijai. Prezidento pareigas nuo liepos 12 d. pradės eiti naujai išrinktas prezidentas ekonomistas Gitanas Nausėda.

Parengta pagal Eltos pranešimus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip sumažinti paskolos mėnesio įmoką?

Paskola geromis sąlygomis yra labai svarbi. Vienas iš būdų sumažinti paskolos išlaidas yra pereiti prie paskolos su pigesnėmis palūkanomis. Kaip aš galiu sumažinti savo paskolas? Yra dviejų tipų paskolos: su užstatu (kai skolinatės naudodami turtą, pavyzdžiui, namą kaip užstatą), neužtikrinta (kai tarp jūsų ir skolintojo yra sudaryta oficiali sutartis). Asmeninė paskola yra be užstato, o tai reiškia, kad jūsų namams negresia pavojus. Tai gana nebrangi paskola, kurią grąžinate per nustatytą terminą (paprastai nuo vienerių iki septynerių metų) reguliariai mokėdami mėnesinius

Kokios įmonės gali gauti ES paramą?

Visi Europos piliečiai ir daugelis kitų pasaulio šalių tiesiogiai arba netiesiogiai gauna naudos iš ES biudžeto. Ji padeda milijonams studentų, tūkstančiams mokslininkų ir daugeliui miestų, regionų ir ne pelno organizacijų. Visi ES piliečiai gali kreiptis dėl ES finansavimo, tai apima ir ES įsisteigusias įmones. ES parama turi keletą skirtingų finansavimo programų, dėl kurių galite kreiptis, atsižvelgdami į jūsų verslo ar projekto pobūdį. Finansavimo galimybių taip pat galima gauti per programas, kurias tiesiogiai įgyvendins valstybės narės, pavyzdžiui, atkūrimo ir atsparumo priemonė

Kodėl verta rinkti roletus langams uždengti?

Daugelis žmonių nekreipia daug dėmesio į langų uždengimą ir dažnai pasirenka bet kokias žaliuzes ar roletus, kurios yra jų namuose. Jie praranda galimybę pakeisti savo erdvę, sukurti reikiamą funkcionalumą ir sukurti norimą išvaizdą. Taip yra todėl, kad puikiai parinkti roletai gali papildyti jūsų namų dizainą ir suteikti stilių. Alternatyva tradicinėms langų užuolaidoms yra langų roletai, tinkantys bet kurioje erdvėje. Jie yra ne tik praktiškas būdas padidinti kambario privatumą, bet ir puikus būdas valdyti šviesą ir temperatūrą. Protingai parinktos langų žaliuzės

Baldų furnitūra: kodėl lankstai tokie svarbūs?

Šiandien baldai neįsivaizduojami be furnitūros. Tai gali būti, pavyzdžiui, lankstai ir jų komponentai, kurie užtikrina gaminio funkcionalumą. Ar spintelė yra spintelė, jei jos durelės  tinkamai nesivarsto? Būtent durelių lankstai, spintelių lankstai bei panaši baldų furnitūra garantuoja baldo panaudojimo kokybę ir patvarumą.  Kaip išsirinkti tinkamus lankstus? Pagal tvirtinimo būdą ir vietą lankstai gali šiek tiek skirtis. Priklausomai nuo durelių atidarymo ir baldo konstrukcinių ypatumų, lankstai baldams būna įvairūs ir atitinka skirtingą atidarymo kampą. Taigi, standartinis kampas yra 105–110 laipsnių, o specialaus

Taip pat skaitykite