Prasidedant kiškių medžioklės sezonui, aplinkosaugininkai primena, kad ilgaausiai nyksta

Pilkųjų kiškių medžioklės sezonas prasideda šiandien, medžiotojų globėjo Šv. Huberto dieną, lapkričio 3-iąją. Sezonas tęsis iki sausio 31 d. Aplinkosaugininkai primena, kad medžiotojai ne tik turi teisę naudotis gyvūnijos ištekliais, bet ir privalo jais rūpintis.

Kiškių mažėja

Lietuvoje pilkieji kiškiai paplitę visoje šalyje, tačiau nuo 1982 m. jų populiacija labai sumažėjo. Pagrindinės priežastys – intensyvi žemdirbystė, dėl kurios mažėja jiems tinkamų buveinių, monokultūrų įsigalėjimas, gausus pesticidų ir trąšų naudojimas, žemės ūkio technika. Nemažai kiškių jauniklių žūsta laukuose dėl prastų klimatinių sąlygų. Dar viena iš jų nykimo priežasčių – brakonieriavimas. Kiškiai dažnai pakliūva į brakonierių paspęstas kilpas. Jų populiacija mažina ir  laukiniai plėšrūnai, valkataujantys šunys.

„Nors ir prasidėjo kiškių medžioklės sezonas, kviesčiau medžiotojus kritiškai įvertinti kiškių populiacijos būklę savo plotuose ir pasvarstyti, ar nereikėtų padaryti pertraukos šį sezoną. Taip pat, jei bus šiltesnė žiema, sausio mėnesį nebemedžioti“, – ragina aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis.

 

Programa kiškiams gelbėti

Padėčiai taisyti  Aplinkos ministerijos užsakymu šiais metais Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Miškų institutas parengė Pilkojo kiškio populiacijos atkūrimo programą. Joje pateikiamos rekomendacijos kiškių ištekliams apsaugoti ir atkurti.

Nors pilkasis kiškis vis dar yra įrašytas į Tarptautinės raudonosios knygos nekeliančių susirūpinimo rūšių grupę, tačiau Norvegija, Vokietija, Austrija, Šveicarija jau priskiria jį nykstančiai ir esančiai pavojuje rūšiai. Jis įrašytas ir į Globojamų gyvūnijos rūšių sąrašą (Berno konvencijos III priedas). Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos Kiškiažvėrių specialistų grupė pabrėžia, kad pilkieji kiškiai toliau nyksta ir detalesni jų tyrimai būtini.

Pilkojo kiškio populiacijos atkūrimo programą rengę mokslininkai nustatė, kad Lietuvoje patinų skaičius mažėja,  ir tai  dar vienas signalas apie nepalankią šios rūšies būklę. Todėl siūloma mėnesiu sutrumpinti kiškių medžioklės sezoną, kadangi esant šiltesniam orui sausio pradžioje jie jau pradeda poruotis.

Kiškiams reikia ir laukų, ir krūmynų

Tarp kitų rekomendacijų vienos svarbiausių – atkurti apsaugines juostas, žolės salas, gojelius žemės ūkio paskirties plotuose, išsaugoti mitybos vietas palei elektros linijas ir sausinimo griovius, mažiau naudoti pesticidų, įveisti kultūrų įvairovę didinančių augalų ir kt.

Reikėtų pasirūpinti kiškių apsauga atliekant žemės ūkio darbus, ypač šienaujant, prieš tai patikrinti lauką ar pievą, kuriuose gali slėptis jaunikliai, sumažinti technikos judėjimo greitį, naudoti atbaidančias priemones.

Be to, siūloma apsvarstyti galimybes padidinti baudas už brakonieriavimą ir efektyviau jas  išieškoti.

Pilkąjį kiškį sutiksime soduose, parkuose, kituose neurbanizuotuose plotuose. Šie žvėreliai prisitaikę gyventi ir miške, tačiau labiausiai jiems tinkamas mozaikiškas kraštovaizdis, kuriame yra ir laukų, pievų. Guoliams pasirenka saugias vietas po krūmais, eglėmis, aukštos žolės salose, dirvos įdubimuose arba patys išsikasa guolius.

Kiškio mityba labai įvairi: jo valgiaraštyje per 520 žolinių ir apie 30 sumedėjusių augalų. Daugiausiai jų gyvena mišriuose lapuočių su eglėmis miškuose, Vilkaviškio, Pasvalio, Biržų, Joniškio ir Pakruojo rajonuose.

pamarys.eu pagal Aplinkos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis. Krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

kūčiukų

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis. Aukščiausios rūšies miltai ir aguonos, dėmesingai maišoma ir kildinama tešla, tiksliai formuojami mažieji „duonos kepaliukai“ ir jų kelionė į milžinišką krosnį. Kiekvienas kepėjų žingsnis yra gerai pamatuotas ir apskaičiuotas. „Per gana trumpą laikotarpį turime iškepti tiek kūčiukų, kad jų užtektų trims milijonams“, – sako kepyklą Panevėžyje valdančios bendrovės „AR Maistas“

Lumpėnų bibliotekai – 70. Istoriją kuriame kartu…

„2021 m. lapkričio 25 d. Pagėgių savivaldybės administracijos Lumpėnų seniūnijos laisvalaikio salėje atgimsta praeitis ir vėl ataidi iš glūdumos buvę metai“, – šiais žodžiais prasidėjo Pagėgių savivaldybės Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos 7 klasės mokinio Elijaus Andriukaičio skaityta Lumpėnų bibliotekos istorijos apžvalga, prikėlusi 7-is dešimtmečius menančią bibliotekos praeitį. Istorijos vingiais Renginio metu pakeliauta istorijos vingiais – prisimintos čia dirbusios bibliotekininkės, pastatų, glaudusių Lumpėnų biblioteką, istorija, apžvelgta vykdyta veikla. Išsamios apžvalgos baigiamąjį žodį tarė šventinį jubiliejinį renginį vedusi Pagėgių sav. Vydūno viešosios

Kaip bendrauti su sudėtingais lankytojais?

Kasdien kultūros sferos specialistai neišvengiamai susiduria su sudėtingais lankytojais. Ar išties lankytojas visada būna teisus? Lapkričio 25 dieną įvykusių mokymų „Sudėtingi lankytojai: bendravimas ir aptarnavimas“ metu Šilutės rajono kultūros darbuotojai bei Palangos miesto, Kretingos, Klaipėdos rajonų bibliotekininkai sužinojo, kaip išlikti ramiu bendraujant ir nepatekti į konfliktinę situaciją. Mokymų lektorius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto dėstytojas, verslo vadybos bei socialinės psichologijos profesionalas Juris Belte pateikė konfliktinių situacijų pavyzdžių ir apžvelgė bendravimo su lankytojais kultūros psichologinius aspektus. Dalyviai sužinojo apie

Sulaukėme žiemos: savaitgalį bus šalčio

Penktadienio rytą Šilutėje prireikė atidumo ir atsargumo: po vėjuoto ketvirtadienio, ypač jo vakaro, kai ir snyguriavo, iškritęs šlapias sniegas per naktį sušalo, tapo slidu. Sinoptikai praneša, kad savaitgalį taip pat sulauksime šalčio.  Penktadienio naktį slinkęs ciklonas didelę šalies dalį prausė lietumi, ūžavo smarkus vėjas, Šilutės krašte krito šlapias sniegas. Po tokio atlydžio ėmus plūsti šaltesniam orui pradėjo formuotis plikledis. Dieną irgi plūs vis šaltesnis oras, tad plikledis išsilaikys, prie ledo prišalęs sniegas vers elgtis atsargiau ir vairuotojus, ir pėsčiuosius. Temperatūra

Taip pat skaitykite