Prasidedant kiškių medžioklės sezonui, aplinkosaugininkai primena, kad ilgaausiai nyksta

Pilkųjų kiškių medžioklės sezonas prasideda šiandien, medžiotojų globėjo Šv. Huberto dieną, lapkričio 3-iąją. Sezonas tęsis iki sausio 31 d. Aplinkosaugininkai primena, kad medžiotojai ne tik turi teisę naudotis gyvūnijos ištekliais, bet ir privalo jais rūpintis.

Kiškių mažėja

Lietuvoje pilkieji kiškiai paplitę visoje šalyje, tačiau nuo 1982 m. jų populiacija labai sumažėjo. Pagrindinės priežastys – intensyvi žemdirbystė, dėl kurios mažėja jiems tinkamų buveinių, monokultūrų įsigalėjimas, gausus pesticidų ir trąšų naudojimas, žemės ūkio technika. Nemažai kiškių jauniklių žūsta laukuose dėl prastų klimatinių sąlygų. Dar viena iš jų nykimo priežasčių – brakonieriavimas. Kiškiai dažnai pakliūva į brakonierių paspęstas kilpas. Jų populiacija mažina ir  laukiniai plėšrūnai, valkataujantys šunys.

„Nors ir prasidėjo kiškių medžioklės sezonas, kviesčiau medžiotojus kritiškai įvertinti kiškių populiacijos būklę savo plotuose ir pasvarstyti, ar nereikėtų padaryti pertraukos šį sezoną. Taip pat, jei bus šiltesnė žiema, sausio mėnesį nebemedžioti“, – ragina aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis.

 

Programa kiškiams gelbėti

Padėčiai taisyti  Aplinkos ministerijos užsakymu šiais metais Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Miškų institutas parengė Pilkojo kiškio populiacijos atkūrimo programą. Joje pateikiamos rekomendacijos kiškių ištekliams apsaugoti ir atkurti.

Nors pilkasis kiškis vis dar yra įrašytas į Tarptautinės raudonosios knygos nekeliančių susirūpinimo rūšių grupę, tačiau Norvegija, Vokietija, Austrija, Šveicarija jau priskiria jį nykstančiai ir esančiai pavojuje rūšiai. Jis įrašytas ir į Globojamų gyvūnijos rūšių sąrašą (Berno konvencijos III priedas). Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos Kiškiažvėrių specialistų grupė pabrėžia, kad pilkieji kiškiai toliau nyksta ir detalesni jų tyrimai būtini.

Pilkojo kiškio populiacijos atkūrimo programą rengę mokslininkai nustatė, kad Lietuvoje patinų skaičius mažėja,  ir tai  dar vienas signalas apie nepalankią šios rūšies būklę. Todėl siūloma mėnesiu sutrumpinti kiškių medžioklės sezoną, kadangi esant šiltesniam orui sausio pradžioje jie jau pradeda poruotis.

Kiškiams reikia ir laukų, ir krūmynų

Tarp kitų rekomendacijų vienos svarbiausių – atkurti apsaugines juostas, žolės salas, gojelius žemės ūkio paskirties plotuose, išsaugoti mitybos vietas palei elektros linijas ir sausinimo griovius, mažiau naudoti pesticidų, įveisti kultūrų įvairovę didinančių augalų ir kt.

Reikėtų pasirūpinti kiškių apsauga atliekant žemės ūkio darbus, ypač šienaujant, prieš tai patikrinti lauką ar pievą, kuriuose gali slėptis jaunikliai, sumažinti technikos judėjimo greitį, naudoti atbaidančias priemones.

Be to, siūloma apsvarstyti galimybes padidinti baudas už brakonieriavimą ir efektyviau jas  išieškoti.

Pilkąjį kiškį sutiksime soduose, parkuose, kituose neurbanizuotuose plotuose. Šie žvėreliai prisitaikę gyventi ir miške, tačiau labiausiai jiems tinkamas mozaikiškas kraštovaizdis, kuriame yra ir laukų, pievų. Guoliams pasirenka saugias vietas po krūmais, eglėmis, aukštos žolės salose, dirvos įdubimuose arba patys išsikasa guolius.

Kiškio mityba labai įvairi: jo valgiaraštyje per 520 žolinių ir apie 30 sumedėjusių augalų. Daugiausiai jų gyvena mišriuose lapuočių su eglėmis miškuose, Vilkaviškio, Pasvalio, Biržų, Joniškio ir Pakruojo rajonuose.

pamarys.eu pagal Aplinkos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Menininkė unikaliai pavaizdavo internetą 

Žinoma menininkė Jolita Vaitkutė trimis meniniais kūriniai pavaizdavo internetą – naudodama namuose randamus daiktus ji įkūnijo su kokiomis savybėmis jai siejasi naujos kartos 5G internetas. Neįprasta, nauja forma lietuvių kūrėja perteikė namų interneto greitį ir stabilumą. „Užduotis pavaizduoti internetą buvo sunki. Juk internetas mums – būtinas, tačiau jo apčiuopti ar pamatyti negalime. Dažnai internetą priimame kaip duotybę – kad jis tiesiog yra. Visgi jam dingus vos akimirkai, iškart jo pasigendame. Kurdama ieškojau formų kaip perteikti svarbiausias interneto savybes – tam

Sekmadienį – į muziejų nemokamai

2023-aisiais, kaip ir ankstesniais metais, Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai. Lankytojų taip pat lauks Kernavės archeologinės vietovės muziejus. Pirmoji tokia proga – jau šį sekmadienį, sausio 29 d. „2022 metais nemokamo muziejų lankymo paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį galimybe pasinaudojo 336 251 lankytojas. Tai gerokai daugiau nei 2021-aisiais ir 2020-aisiais, kai lankytojų skaičius svyravo apie 200 tūkst. kasmet. Tiesa, reikia atsižvelgti į tai, kad tai buvo vadinamieji pandeminiai metai ir dėl

Dėl potvynio kai kuriuose valstybinės reikšmės keliuose draudžiamas eismas

Dėl spartaus vandens lygio kilimo Lietuvos vakarinėje dalyje daugėja apsemtų valstybinės reikšmės kelių. Potvynio metu pablogėja ne tik kelio dangos konstrukcija, bet ir kyla pavojus patiems eismo dalyviams. Būtent todėl šiuo metu maždaug 37-38 km valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožuose dėl apsėmimo yra ribojamas eismas. Vieni kelių ruožai yra pravažiuojami, kituose eismas draudžiamas. Dėl padidėjusio vandens kiekio Lietuvos vakarinėje dalyje apsemti 16 valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožai, kuriais draudžiamas eismas. Didžiausias – 60 centimetrų  – vandens gylis nustatytas rajoniniame kelyje

Projektų valdymo programos

Projektų valdymo programomis valdomi tam tikro proceso rinkiniai, kuriais siekiama didesnio masto efektyvumo. Projektų valdymas apima atskirų užduočių koordinavimą, o programos valdymas yra susijusių sugrupuotų projektų koordinavimas. Projektai sujungiami į programą, kai tokio rinkinio valdymo nauda yra didesnė atskirų vienetų valdymą. Susijusi sąvoka yra projektų portfelio valdymas – metodas, skirtas organizacijoms valdyti ir įvertinti daugybę projektų sugrupuojant juos į strateginius portfelius. Tada analizuojamas portfelių bendras efektyvumas, jų įvertinimai lyginami su faktinėmis išlaidomis, ar jie atitinka didesnius strateginius organizacijos tikslus. Taigi,

Taip pat skaitykite