Politikai neskuba nuspręsti, ar renovuoti Švėkšnos sinagogą

Tik po Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto posėdžio projektas dėl pritarimo teikti
Švėkšnos sinagogos tvarkybos darbų projektavimo paraišką buvo įtrauktas į Savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkę. Prieš tai įvykusiame Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje šis projektas palaikymo nesulaukė.

Tarybos sprendimo projekte siūloma pritarti, kad būtų teikiama Švėkšnos sinagogos (unikalus kodas 30620) tvarkybos darbų projektavimo paraiška Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos paveldotvarkos programai. Jeigu šis projektas 2016 m. bus finansuojamas iš minėtosios Paveldotvarkos programos, jam įgyvendinti iš Savivaldybės biudžeto būtų skirta ne mažiau kaip 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.
Daug metų nebenaudojama
Tarybos sprendimo projektą rengusi Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Reda Švelniūtė informavo, kad sinagogos pastatas jau daug metų nenaudojamas ir yra labai blogos būklės. Savivaldybės administracija ne kartą yra gavusi Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus reikalavimus pasirūpinti pastato būkle: sutvarkyti pastato stogą, pašalinti taršos šaltinius aplink pastatą. 2012 m. iš Savivaldybės biudžeto paskyrus lėšų, sinagogos pastatas buvo uždengtas laikina danga, Švėkšnos seniūno rūpesčiu buvo sutvarkyta sinagogos aplinka. Šiuo metu laikina pastato stogo danga susidėvėjo ir vėl bėga vanduo. Niekam nenaudojamas pastatas darko miestelio aplinką.
2015-2020 m. ES finansavimo etapui Kultūros paveldo departamentas prioritetu iškėlė žydų kultūros paveldą, todėl jo tvarkybai bus skiriama daugiau dėmesio ir lėšų.
Lietuva rengiasi jungtis į Europos žydų kultūros paveldo kelią (jame dalyvauja Prancūzija, Ispanija, Italija). Kultūros paveldo departamentas sudaro prioritetinių objektų, kurie turėtų būti įtraukti į šį kelią, sąrašą. Jame yra ir Švėkšnos sinagoga.
Sutvarkius sinagogos pastatą, planuojama ten įrengti Švėkšnos muziejaus ekspoziciją (kuri dabar yra ankštose, nepritaikytose patalpose (rūsyje), dauguma eksponatų net neeksponuojama. Planuojama įrengti daugiafunkcę renginių salę bei kelias komercines patalpas. Paraiška bus rengiama vadovaujantis kultūros ministro įsakymu „Dėl nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių išsaugojimo darbų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Ją Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriui reikia pateikti iki rugsėjo 1 d.

Taip šiuo metu atrodo užkonservuota Švėkšnos sinagoga.
Vytauto Marcinkevičiaus nuotr.

Išklausę Kultūros skyriaus specialistės Redos Švelniūtės informaciją, Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto nariai nelabai skubėjo pritarti šiam Tarybos sprendimo projektui. Tarybos narys Jonas Purlys stebėjosi, kodėl Savivaldybė turi mokėti už pastatą, kuris jai nereikalingas: „Mes turime pagalvoti, kaip perduoti jį Kultūros paveldo departamentui. Pasukus galvą, galima tai padaryti“.
Po neilgos diskusijos pasiūlyta balsuoti. Nors J. Purlys nuo balsavimo nusišalino, pritarta siūlymui teikti svarstyti šį projektą Tarybos posėdyje.
Seniūno galvos skausmas
Apgriuvusi, jaukaus Švėkšnos miestelio vaizdą darkanti, sinagoga yra tikras galvos skausmas Švėkšnos seniūnui Alfonsui Šepučiui. Ir tas galvos skausmas jau gerokai įsisenėjęs, tapęs chronišku, jeigu kalbėtume medicininiais terminais.
„Su sinagoga mes susiję tik tiek, kad ji yra mūsų miestelyje. Todėl mes tik pateikėme Savivaldybei reikiamus dokumentus. Sinagoga šiuo metu užkonservuota, užkalti langai, durys ir niekas ten nelandžioja. Būklė nekokia, nes vėjas yra pagadinęs stogą. Šita sinagoga ramybės neduos. Tai kultūros paveldo objektas, bus rašomi raštai ir teks kažką daryti. Nugriauti neleis. Būtų gerai, kaip siūloma, pritaikyti pastatą muziejui. Muziejaus mums reikia, nes dabartiniame, esančiame Saulės gimnazijos rūsyje, trūksta vietos, ne visus eksponatus galime parodyti. Dalį jų laikome kitame pastate. Ir sąlygos ten nelabai tinkamos. Sinagogoje kartu su muziejumi galėtų būti ir salė kameriniams renginiams. Bet bėda, kad visam tam reikia daug pinigėlių“, – kalbėjo Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis.
Jo manymu, reikia ieškoti paramos šaltinių. Gal padėtų Kultūros ministerija, reikėtų pabendrauti su žydų organizacijomis. „Sinagogoje būtina palikti žydų kultūros elementų, todėl reikėtų pasitarti, ką patys žydai norėtų ten matyti ir kaip nors gal galėtų prisidėti. Tai galėtų būti vienas iš didžiausių žydų kultūros objektų mūsų krašte. Anksčiau su žydais bandėme tartis. Nelabai pavyko. Pastatas priklauso Savivaldybei, žydų tautybės gyventojų Švėkšnoje praktiškai nebeliko, o savo kultūros centrą jie turi Kėdainiuose“, – pasakojo A. Šeputis.
Anot jo, blogai, kad ši sinagoga yra pačiame miestelio centre priešais gražuolę bažnyčią. Apleistas statinys tiesiog bado akis. „Čia rimta problemikė ir kažką reikės daryti“, – mąstė seniūnas.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasieniečiai įsigijo naują patrulinį laivą ir tris katerius

Klaipėdoje pristatomi naujas patrulinis pasieniečių laivas „Gintaras Žagunis“ ir trys kateriai. Patrulinį laivą „Gintaras Žagunis“ pastatė Estijos bendrovė „Baltic Workboats Shipyard“. Jis kainavo beveik 3,9 mln. eurų. ES lėšomis finansuota 90 proc. šios sumos, kita dalis – Lietuvos biudžeto. Puoselėjant istorinę atmintį ir VSAT tradicijas, laivui suteiktas pirmo po Nepriklausomybės atkūrimo tarnybos metu 1991 m. žuvusio Lietuvos pasieniečio Gintaro Žagunio vardas. Pakrančių patrulinio laivo „Gintaras Žagunis“ paskirtis – valstybės sienos apsauga teritorinėje jūroje bei Kuršių mariose. Taip pat jis galės

Orai: savaitgalį bus kritulių

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantį savaitgalį šalčių nebus, tačiau kai kur kris gausūs krituliai. Lapkričio 25 d., penktadienį, įdienojus temperatūra sieks nuo 2 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos. Lapkričio 26 d., šeštadienį, naktį bus niūrūs ir darganoti orai. Vietomis, daugiausia šiaurinėje šalies pusėje, numatomi krituliai, daugiausia sniegas. Kai kur plikledis vis dar laikysis, o kai kur formuosis naujas.  Pietiniuose rajonuose galimas rūkas. Dvelks vos juntamas nepastovios krypties vėjas. Žemiausia temperatūra šią naktį sieks nuo 4 laipsnių šalčio iki 1

Iš pašto ženklų sukurtas Jono Basanavičiaus portretas perduotas Signatarų namams

Lietuvos nacionalinio muziejaus Signatarų namų lankytojai nuo šiol galės grožėtis ir didžiausia šalyje mozaika iš pašto ženklų, kurioje įamžintas daktaras Jonas Basanavičius. Menininkės Jolitos Vaitkutės sukurtą kūrinį signataro gimtadienio išvakarėse, lapkričio 22 d., perdavė Lietuvos paštas. Būtent jo iniciatyva prieš penkerius metus ir buvo nuspręsta tokiu būdu įamžinti J. Basanavičiaus atminimą ir paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Paveikslas keliavo po Lietuvą Originaliu būdu pagaminta, iš pašto ženklų sudėliota Jono Basanavičiaus mozaika per valstybės atkūrimo šimtmetį keliavo po visą Lietuvą ir

Aplinkosaugininkai Šilutės sendaikčių parduotuvėje rado vilko galvos iškamšą

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai pažeidėjus dažnai išaiškina vykdydami reidus turguose ar kitose prekybos vietose. Šįkart Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai nustatė asmenį, neteisėtai pardavinėjusį vilko galvos iškamšą. Aplinkosaugininkai nuolat vykdo Prekybos laukiniais gyvūnais, jų dalimis arba gaminiais iš jų kontrolę. Išaiškintam asmeniui Šilutėje, sendaikčių parduotuvėje, už neteisėtai pardavinėjamą vilko galvos iškamšą gresia bauda nuo 30 iki 300 eurų. „Vis dar pasitaiko atvejų, kai asmenys prekiauja laukinių gyvūnų dalimis ar jų gaminiais neturėdami teisėtą įsigijimą patvirtinančio dokumento. Todėl įspėjame, kad

Taip pat skaitykite