Politikai neskuba nuspręsti, ar renovuoti Švėkšnos sinagogą

Tik po Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto posėdžio projektas dėl pritarimo teikti
Švėkšnos sinagogos tvarkybos darbų projektavimo paraišką buvo įtrauktas į Savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkę. Prieš tai įvykusiame Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje šis projektas palaikymo nesulaukė.

Tarybos sprendimo projekte siūloma pritarti, kad būtų teikiama Švėkšnos sinagogos (unikalus kodas 30620) tvarkybos darbų projektavimo paraiška Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos paveldotvarkos programai. Jeigu šis projektas 2016 m. bus finansuojamas iš minėtosios Paveldotvarkos programos, jam įgyvendinti iš Savivaldybės biudžeto būtų skirta ne mažiau kaip 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.
Daug metų nebenaudojama
Tarybos sprendimo projektą rengusi Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Reda Švelniūtė informavo, kad sinagogos pastatas jau daug metų nenaudojamas ir yra labai blogos būklės. Savivaldybės administracija ne kartą yra gavusi Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus reikalavimus pasirūpinti pastato būkle: sutvarkyti pastato stogą, pašalinti taršos šaltinius aplink pastatą. 2012 m. iš Savivaldybės biudžeto paskyrus lėšų, sinagogos pastatas buvo uždengtas laikina danga, Švėkšnos seniūno rūpesčiu buvo sutvarkyta sinagogos aplinka. Šiuo metu laikina pastato stogo danga susidėvėjo ir vėl bėga vanduo. Niekam nenaudojamas pastatas darko miestelio aplinką.
2015-2020 m. ES finansavimo etapui Kultūros paveldo departamentas prioritetu iškėlė žydų kultūros paveldą, todėl jo tvarkybai bus skiriama daugiau dėmesio ir lėšų.
Lietuva rengiasi jungtis į Europos žydų kultūros paveldo kelią (jame dalyvauja Prancūzija, Ispanija, Italija). Kultūros paveldo departamentas sudaro prioritetinių objektų, kurie turėtų būti įtraukti į šį kelią, sąrašą. Jame yra ir Švėkšnos sinagoga.
Sutvarkius sinagogos pastatą, planuojama ten įrengti Švėkšnos muziejaus ekspoziciją (kuri dabar yra ankštose, nepritaikytose patalpose (rūsyje), dauguma eksponatų net neeksponuojama. Planuojama įrengti daugiafunkcę renginių salę bei kelias komercines patalpas. Paraiška bus rengiama vadovaujantis kultūros ministro įsakymu „Dėl nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių išsaugojimo darbų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Ją Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriui reikia pateikti iki rugsėjo 1 d.

Taip šiuo metu atrodo užkonservuota Švėkšnos sinagoga.
Vytauto Marcinkevičiaus nuotr.

Išklausę Kultūros skyriaus specialistės Redos Švelniūtės informaciją, Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto nariai nelabai skubėjo pritarti šiam Tarybos sprendimo projektui. Tarybos narys Jonas Purlys stebėjosi, kodėl Savivaldybė turi mokėti už pastatą, kuris jai nereikalingas: „Mes turime pagalvoti, kaip perduoti jį Kultūros paveldo departamentui. Pasukus galvą, galima tai padaryti“.
Po neilgos diskusijos pasiūlyta balsuoti. Nors J. Purlys nuo balsavimo nusišalino, pritarta siūlymui teikti svarstyti šį projektą Tarybos posėdyje.
Seniūno galvos skausmas
Apgriuvusi, jaukaus Švėkšnos miestelio vaizdą darkanti, sinagoga yra tikras galvos skausmas Švėkšnos seniūnui Alfonsui Šepučiui. Ir tas galvos skausmas jau gerokai įsisenėjęs, tapęs chronišku, jeigu kalbėtume medicininiais terminais.
„Su sinagoga mes susiję tik tiek, kad ji yra mūsų miestelyje. Todėl mes tik pateikėme Savivaldybei reikiamus dokumentus. Sinagoga šiuo metu užkonservuota, užkalti langai, durys ir niekas ten nelandžioja. Būklė nekokia, nes vėjas yra pagadinęs stogą. Šita sinagoga ramybės neduos. Tai kultūros paveldo objektas, bus rašomi raštai ir teks kažką daryti. Nugriauti neleis. Būtų gerai, kaip siūloma, pritaikyti pastatą muziejui. Muziejaus mums reikia, nes dabartiniame, esančiame Saulės gimnazijos rūsyje, trūksta vietos, ne visus eksponatus galime parodyti. Dalį jų laikome kitame pastate. Ir sąlygos ten nelabai tinkamos. Sinagogoje kartu su muziejumi galėtų būti ir salė kameriniams renginiams. Bet bėda, kad visam tam reikia daug pinigėlių“, – kalbėjo Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis.
Jo manymu, reikia ieškoti paramos šaltinių. Gal padėtų Kultūros ministerija, reikėtų pabendrauti su žydų organizacijomis. „Sinagogoje būtina palikti žydų kultūros elementų, todėl reikėtų pasitarti, ką patys žydai norėtų ten matyti ir kaip nors gal galėtų prisidėti. Tai galėtų būti vienas iš didžiausių žydų kultūros objektų mūsų krašte. Anksčiau su žydais bandėme tartis. Nelabai pavyko. Pastatas priklauso Savivaldybei, žydų tautybės gyventojų Švėkšnoje praktiškai nebeliko, o savo kultūros centrą jie turi Kėdainiuose“, – pasakojo A. Šeputis.
Anot jo, blogai, kad ši sinagoga yra pačiame miestelio centre priešais gražuolę bažnyčią. Apleistas statinys tiesiog bado akis. „Čia rimta problemikė ir kažką reikės daryti“, – mąstė seniūnas.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rotarietiška pavakario talka Mažiuose

talka Mažių kapinaitėse

Jau vienuolikti metai kasmet rudenį ir pavasarį rotariečiai susirenka į talką Mažių kapinaitėse (Šilutės sen.). Darbo netrūksta: per vasarą priželia aukštos žolės, rudenį ir per visą žiemą ąžuolai storai pribarsto lapų,  tai vienur, tai kitur vis išlenda medžių atžalos. Vakar, spalio 18 d., taip pat vyko talka, tik šį kartą su patalkiais ir pokalbiais apie Vydūną.   Kažkur netoliese gimė Vydūnas   Atsiverčiu Šilutės Rotary klubui Vydūno bibliotekos padovanotą storą Vaclovo Bagdonavičiaus ir Aušros Martišiūtės-Linartienės parašytą monografiją VYDŪNAS ir randu

Kelionės išlaidų apmokėjimas – reikšminga pagalba suinteresuotiems darbu užsienyje

Namų remontas, „kapitalinis vizitas“ pas odontologą, svajonių atostogos su šeima ar naujas automobilis – svajonių ir planų turime kiekvienas, deja, ne visi turi palankias galimybes juos įgyvendinti. Bene dažniausia to priežastis – stinga lėšų. Jei Lietuvoje siūlomos darbo vietos jums nėra priimtinos dėl atlyginimo dydžio ar kitų priežasčių, atviros ir kitų valstybių darbo rinkos: tereikia žinoti, kaip išsirinkti geriausią karjeros sprendimą! Darbas užsienyje su apmokama kelione – palanki galimybė ir tiems, kuriems išvyka į vieną ar kitą šalį būtų „neįkandama“

Ar valstybinių ir privačių medicinos įstaigų įranga skiriasi?

Turbūt sutiksite, kad sveikata yra svarbiausias žmogaus turtas. Žinoma, norisi visada jaustis gerai ir kad tiek kūnas, tiek siela visada būtų sveiki. Tokiu atveju reikalinga nuolatinė savo kūno priežiūra, kuri apima tiek mūsų kasdienius ritualus, tiek medicininę įrangą, kuri gali diagnozuoti problemas dar tada, kol jos labai mažos. Tiesa, dažnai girdime, kad medicininė įranga valstybinėse ir privačiose klinikose skiriasi. Dėl to to kinta ir ligos radimo tempai. Ar tai yra tiesa? Negalime pasiremti faktais, kadangi nebuvo atliktas toks tyrimas. Tačiau

Rusniškis Saulius Bukantas – per plauką nuo „Auksinės Krivūlės“ riterio apdovanojimo

Šiandien, spalio 19 d., Vilniuje šešioliktą kartą šalies savivaldybėms bus teikiami svarbiausi metų apdovanojimai – „Auksinės Krivūlės“ statulėlės ir trims savivaldai nusipelniusiems asmenims – „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklai. Esame informavę, kad Šilutės r. savivaldybės taryba pasiūlė „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklu apdovanoti Rusnės bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininką Saulių Bukantą. Iškilmių dieną paaiškėjo, kad apdovanoti šiuo ženklu buvo pasiūlyta 14 veiklių, aktyvių ir savo darbais išsiskyrusių asmenų. S. Bukanto kandidatūrą palaikė 7 Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos nariai, tad vos vienas balsas nulėmė,

Taip pat skaitykite