Politikai neskuba nuspręsti, ar renovuoti Švėkšnos sinagogą

Tik po Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto posėdžio projektas dėl pritarimo teikti
Švėkšnos sinagogos tvarkybos darbų projektavimo paraišką buvo įtrauktas į Savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkę. Prieš tai įvykusiame Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje šis projektas palaikymo nesulaukė.

Tarybos sprendimo projekte siūloma pritarti, kad būtų teikiama Švėkšnos sinagogos (unikalus kodas 30620) tvarkybos darbų projektavimo paraiška Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos paveldotvarkos programai. Jeigu šis projektas 2016 m. bus finansuojamas iš minėtosios Paveldotvarkos programos, jam įgyvendinti iš Savivaldybės biudžeto būtų skirta ne mažiau kaip 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.
Daug metų nebenaudojama
Tarybos sprendimo projektą rengusi Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Reda Švelniūtė informavo, kad sinagogos pastatas jau daug metų nenaudojamas ir yra labai blogos būklės. Savivaldybės administracija ne kartą yra gavusi Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus reikalavimus pasirūpinti pastato būkle: sutvarkyti pastato stogą, pašalinti taršos šaltinius aplink pastatą. 2012 m. iš Savivaldybės biudžeto paskyrus lėšų, sinagogos pastatas buvo uždengtas laikina danga, Švėkšnos seniūno rūpesčiu buvo sutvarkyta sinagogos aplinka. Šiuo metu laikina pastato stogo danga susidėvėjo ir vėl bėga vanduo. Niekam nenaudojamas pastatas darko miestelio aplinką.
2015-2020 m. ES finansavimo etapui Kultūros paveldo departamentas prioritetu iškėlė žydų kultūros paveldą, todėl jo tvarkybai bus skiriama daugiau dėmesio ir lėšų.
Lietuva rengiasi jungtis į Europos žydų kultūros paveldo kelią (jame dalyvauja Prancūzija, Ispanija, Italija). Kultūros paveldo departamentas sudaro prioritetinių objektų, kurie turėtų būti įtraukti į šį kelią, sąrašą. Jame yra ir Švėkšnos sinagoga.
Sutvarkius sinagogos pastatą, planuojama ten įrengti Švėkšnos muziejaus ekspoziciją (kuri dabar yra ankštose, nepritaikytose patalpose (rūsyje), dauguma eksponatų net neeksponuojama. Planuojama įrengti daugiafunkcę renginių salę bei kelias komercines patalpas. Paraiška bus rengiama vadovaujantis kultūros ministro įsakymu „Dėl nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių išsaugojimo darbų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Ją Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriui reikia pateikti iki rugsėjo 1 d.

Taip šiuo metu atrodo užkonservuota Švėkšnos sinagoga.
Vytauto Marcinkevičiaus nuotr.

Išklausę Kultūros skyriaus specialistės Redos Švelniūtės informaciją, Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto nariai nelabai skubėjo pritarti šiam Tarybos sprendimo projektui. Tarybos narys Jonas Purlys stebėjosi, kodėl Savivaldybė turi mokėti už pastatą, kuris jai nereikalingas: „Mes turime pagalvoti, kaip perduoti jį Kultūros paveldo departamentui. Pasukus galvą, galima tai padaryti“.
Po neilgos diskusijos pasiūlyta balsuoti. Nors J. Purlys nuo balsavimo nusišalino, pritarta siūlymui teikti svarstyti šį projektą Tarybos posėdyje.
Seniūno galvos skausmas
Apgriuvusi, jaukaus Švėkšnos miestelio vaizdą darkanti, sinagoga yra tikras galvos skausmas Švėkšnos seniūnui Alfonsui Šepučiui. Ir tas galvos skausmas jau gerokai įsisenėjęs, tapęs chronišku, jeigu kalbėtume medicininiais terminais.
„Su sinagoga mes susiję tik tiek, kad ji yra mūsų miestelyje. Todėl mes tik pateikėme Savivaldybei reikiamus dokumentus. Sinagoga šiuo metu užkonservuota, užkalti langai, durys ir niekas ten nelandžioja. Būklė nekokia, nes vėjas yra pagadinęs stogą. Šita sinagoga ramybės neduos. Tai kultūros paveldo objektas, bus rašomi raštai ir teks kažką daryti. Nugriauti neleis. Būtų gerai, kaip siūloma, pritaikyti pastatą muziejui. Muziejaus mums reikia, nes dabartiniame, esančiame Saulės gimnazijos rūsyje, trūksta vietos, ne visus eksponatus galime parodyti. Dalį jų laikome kitame pastate. Ir sąlygos ten nelabai tinkamos. Sinagogoje kartu su muziejumi galėtų būti ir salė kameriniams renginiams. Bet bėda, kad visam tam reikia daug pinigėlių“, – kalbėjo Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis.
Jo manymu, reikia ieškoti paramos šaltinių. Gal padėtų Kultūros ministerija, reikėtų pabendrauti su žydų organizacijomis. „Sinagogoje būtina palikti žydų kultūros elementų, todėl reikėtų pasitarti, ką patys žydai norėtų ten matyti ir kaip nors gal galėtų prisidėti. Tai galėtų būti vienas iš didžiausių žydų kultūros objektų mūsų krašte. Anksčiau su žydais bandėme tartis. Nelabai pavyko. Pastatas priklauso Savivaldybei, žydų tautybės gyventojų Švėkšnoje praktiškai nebeliko, o savo kultūros centrą jie turi Kėdainiuose“, – pasakojo A. Šeputis.
Anot jo, blogai, kad ši sinagoga yra pačiame miestelio centre priešais gražuolę bažnyčią. Apleistas statinys tiesiog bado akis. „Čia rimta problemikė ir kažką reikės daryti“, – mąstė seniūnas.

Vaidotas VILKAS

Hits: 27

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite