Policininkai vaizdo kamerų nestebės
Praėjusių metų gegužės 22 d. Šilutėje pradėjo veikti 12 vaizdo stebėjimo kamerų. Konkursą laimėjusi AB „TEO LT“ už 130 tūkst. eurų pastatė minėtus įrenginius ir įsipareigojo juos prižiūrėti bei atnaujinti 36 mėn.

Pasak Artūro Mikalausko, viešosios ir kriminalinės policijos padalinių sujungimu siekiama, kad daugiau policijos pareigūnų patruliuotų, o ne sėdėtų kabinetuose.
360 laipsnių kampu vaizdą fiksuojančių kamerų vaizdai šviesolaidžiais buvo perduodami Šilutės PK budėtojams. Miestą stebėti jie galėjo dideliame televizoriuje bei kompiuterių ekranuose. Kamerose užfiksuoti vaizdai saugomi archyvuose.
„Vaizdo kameros veikia ir kaip prevencinė priemonė. Piktadariai žino, kad yra stebimi, todėl vengia neteisėtos veiklos. O eiliniai piliečiai jaučiasi kur kas saugiau, mat žino, jog galimi pažeidimai yra fiksuojami“, – sakė Šilutės PK viešosios policijos skyriaus viršininkas Alvydas Balandis.
Daugiau patruliavimo
Nuo 2016 m. gegužės 1 d. Šilutės PK buvo atsisakyta budėtojų etatų ir šie pareigūnai paskirti patruliuoti gatvėse bei dirbti kitus darbus. Tačiau net ir esant budėtojams tiesiogiai kamerų vaizdų niekas nestebėdavo. Budėtojas turėdavo atlikti kitas funkcijas. Prireikus būdavo peržiūrimi vaizdo kamerų užfiksuoti duomenys iš archyvo.
Dalis budėtojų buvo paskirti patruliuoti mieste. Areštinės funkcijas perėmė Tauragės PK, todėl budėtojų dalyje nebeliko prasmės laikyti policijos pareigūnų. „Budinčiosios dalies pareigūnams pradėjus patruliuoti mieste, pagerėjo pareigūnų reagavimo laikas. Gyventojai pareigūnus iškviesti gali bendruoju pagalbos telefonu 112. Tai kur kas patogiau, nes nereikia vykti į policijos komisariatą, nereikia pasitraukti iš įvykio vietos, o pareigūnai operatyviai atvyksta į nurodytą vietą. Esant reikalui, gyventojai gali pasinaudoti prie komisariato durų įrengtu pagalbos mygtuku. Jį paspaudus galima tiesiogiai susisiekti su bendruoju pagalbos telefonu.
Ne vien Tauragės apskrityje, bet daugumoje policijos komisariatų nėra policijos pareigūnų, kurių darbas būtų vien stebėti vaizdo kameras. Šiuo metu nė vienas policijos komisariatas neturi žmonių, kurie stebėtų vaizdo kameras. Prie kamerų pasodinti policijos pareigūną – per brangu. Vaizdai stebimi tik tuose komisariatuose, kur šią paslaugą nupirko savivaldybė. Stebėti kamerų vaizdus dažniausiai samdomi neįgalūs asmenys. Tokia planuojama taikyti ir Šilutėje“, – sakė Šilutės PK viršininkas A. Mikalauskas.
Kamerų daugės
Šiuo metu remontuojamos komisariato patalpos. Šių metų pradžioje pradėtam remontui Policijos departamentas skyrė per 1 mln. eurų. Vėliau buvo skirtas papildomas finansavimas stogo remontui. Remonto darbai turėtų būti baigti kitų metų pirmąjį ketvirtį.
Sutvarkius komisariatą, numatyta vieną patalpą skirti tiesioginiam kameromis fiksuojamam vaizdui stebėti. Savivaldybė planuoja įdarbinti 3 neįgalius asmenis.
„Neįgalius asmenis įdarbinti norima taupant lėšas. Analogiška praktika yra pasiteisinusi didžiuosiuose miestuose. Bus skelbiamas konkursas socialinėms įmonėms, kurios ir įdarbins šiuos asmenis.Vaizdo stebėjimo kameros įrengtos taip, jog būtų galima stebėti visus įvažiavimus ir išvažiavimus iš Šilutės miesto.
Kameras stebint žmonėms, bus galima nustatyti vietas, kur tikrai reikėtų papildomų įrenginių. Būsimi darbuotojai vaizdus stebės nuo ryto iki vėlyvo vakaro, taip pat peržiūrinės ir kamerų įrašus“, – sakė Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas.
Jis pridūrė, jog šiuo metu vaizdo stebėjimo įrenginių eksploatavimas ir priežiūra kas mėnesį kainuoja 839 eur.
Pasak A. Mikalausko tiesioginis Šilutės miesto stebėjimas palengvintų kovą su kelių eismo taisyklių pažeidėjais bei chuliganais. Šilutės PK viršininkas akcentavo, kad net ir esant moderniai vaizdo stebėjimo įrangai, gyventojai turėtų būti pilietiški ir netoleruoti pažeidimų. Jie turėtų informuoti policijos pareigūnus bendruoju pagalbos telefonu apie vykdomus pažeidimus ar nusikaltimus.
Didinamos algos
„Nors dabar komisariate vykdomos reformos dėl viešosios ir kriminalinės policijos padalinių sujungimo ir prie kamerų žmonės nesėdi, gyventojų saugumas užtikrinamas. Kiekvieną dieną po darbo patruliuoja po vieną patrulių bei operatyvinės grupės ekipažą. Jiems taip pat talkina papildomi kitų pareigūnų ekipažai“, – sakė A. Mikalauskas.
Pasak Šilutės PK viršininko, sujungus viešąją ir kriminalinę policiją, komisariate bus įsteigti reagavimo ir veiklos padaliniai. Planuojama patruliuoti ir reaguoti į gyventojų pranešimus išleisti du operatyvinės grupės ekipažus, patrulių ekipažą, kurie nuolatos budės gatvėse. Turima policijos technika jiems leis reaguoti ne tik iš policijos komisariato, bet iš vietos, kurioje jie tuo metu patruliuos. Veiklos padalinio tyrėjai (dabartinių apylinkės inspektoriai ir kriminalistai) pamainomis dirbs nuo 6 val. ryto iki 24 val.
Šiuo metu Šilutės r. PK yra 65 pareigybės, iš kurių 3 nesukomplektuotos. Po reorganizacijos pareigybių turėtų padaugėti iki 72. Didės ir policijos pareigūnų atlyginimai, mažiausia patrulių alga – nuo 600, o tyrėjų – nuo 700 eurų.
Simonas SKUTULAS

Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas sakė, jog mieste įrengtų vaizdo kamerų duomenis stebės neįgalūs asmenys.