Pokyčiai nuo liepos 1 dienos: keičiasi išmokų dydžiai, atpigo dujos, elektra, vaistai – be priemokų
Liepos 1 d. įsigaliojo tvarka: mažas pajamas gaunantys, sunkiai besiverčiantys senjorai ir turintieji negalią kompensuojamuosius vaistus ir jiems reikiamas medicinos pagalbos priemones (MPP) galės įsigyti nemokėdami priemokų.
Tai reiškia, kad nepriklausomai nuo vaisto kainos, t. y. nesvarbu, ar anksčiau už vaistą tekdavo primokėti, dabar įsigydami kompensuojamuosius vaistus sunkiausiai besiverčiantys senjorai, neįgalieji nebeprivalės primokėti nieko.
Naujovė palies apie 250 tūkst. žmonių Lietuvoje.
Numatyta, kad priemokų už vaistus ir MPP nelieka visiems 75 metų ir vyresniems žmonėms, taip pat senatvės pensininkams ir turintiems negalią, jei jų pajamos – pensijos, socialinės išmokos, pašalpos – nesieks 95 proc. minimalių vartojimo poreikių dydžio, t. y. išlaidų, reikalingų minimaliems žmogaus poreikiams tenkinti per mėnesį (maistui ir kt. prekėms, paslaugoms). Dabar šis rodiklis siekia 257 eurus.
Keičiasi išmokų dydžiai
Nuo liepos 1 d. keičiasi dar ir maksimalių bei minimalių ligos, maksimalių tėvystės, vaiko priežiūros, nedarbo išmokų dydžiai. Išmokos, kaip ir anksčiau, priklausys nuo gyventojų draudžiamųjų pajamų, tačiau keičiasi kai kurių išmokų „grindys“ ir „lubos“.
Minimalus ir maksimalus socialinio draudimo išmokų dydis keičiasi dėl to, kad jis priklauso nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU), o šis yra perskaičiuojamas kiekvieną ketvirtį. Išmokų apskaičiavimo principas nesikeičia.
Nuo liepos mėnesio minimali mėnesio ligos išmoka siekia 159,49 Eur, dienos – 7,56 Eur.
Ateinančius tris mėnesius maksimali mėnesio ligos išmoka sieks 1700,69 Eur, dienos – 80,60 Eur.
Nuo liepos 1 d. taip pat keičiasi maksimalus nedarbo išmokos dydis – asmenims, užsiregistravusiems Užimtumo tarnyboje šių metų trečiąjį ketvirtį, maksimali nedarbo išmoka siekia 797,18 Eur. Gyventojai, užsiregistravę antrąjį ketvirtį, per mėnesį gali gauti didžiausią 783,51 Eur dydžio išmoką. Minimali nedarbo išmoka išlieka nepakitusi – 141,25 Eur.
Pigs dujos ir elektra
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį pranešė patvirtinusi naujus bendrovės „Ignitis“ dujų ir elektros tarifus. Gamtinės dujos buitiniams vartotojams nuo liepos atpigs 15-23 proc.
Smukus elektros kainoms rinkoje, elektra buitiniams vartotojams nuo liepos pigs vidutiniškai apie 8 proc. „Ignitis“ pranešė, kad standartinio namų ūkio, kuris per mėnesį sunaudoja vidutiniškai apie 148 kilovatvalandžių elektros, išlaidos mažės apie 1,63 Eur per mėnesį.
Pasak bendrovės, didžiausią įtaką elektros kainų pokyčiams turėjo sumažėjusios elektros įsigijimo biržoje kainos, kita vertus, ir didėjanti viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) dedamoji.
„Kainų mažėjimą elektros biržoje daugiausiai lėmė dideli sukaupti hidroresursai Skandinavijos šalyse bei dėl COVID-19 pandemijos įtakos sumažėjęs bendras elektros suvartojimas visame regione. VIAP kainų augimą lėmė VERT nustatytas elektros rinkos kainos mažėjimas ir dėl to atsiradęs didesnis kompensavimo poreikis elektrinėms, gaminančioms energiją iš atsinaujinančių išteklių“, – aiškina bendrovė.
Populiariausias „standartinis“ vienos laiko zonos tarifas mažėja 8,1% (1,2 cento) iki 13,7 cento už kilovatvalandę (su PVM), dviejų laiko zonų – 7,7% (1,3 cento) iki 15,5 cento (dienos) ir 7,5% (0,8 cento) iki 9,9 cento (nakties ir savaitgalio).
Parengta pagal SAM, „Ignitis“, „Sodros“ inf.