Po Joninių. Ligoninėje karščiuojantys vaikai, girtas „nindzė“ ir…

Per ilgąjį Joninių savaitgalį į VšĮ Šilutės ligoninę guldyti karščiuojantys, vemiantys vaikai, silpnumu ir širdies sutrikimu besiskundžiantys žmonės. Į medikus kreipėsi ir keliolika parų girtaujantys asmenys.

Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus vedėja Eglė Šiurkutė „Pamarį“ informavo, jog savaitgalis buvo intensyvus, žmonės kreipėsi dėl įvairių nusiskundimų, patyrę traumų. Anot jos, nemažai vaikų susižeidė bešokinėdami ant batuto, važiuodami riedlente ar dviračiu. Taip pat į skyrių kreipėsi žmogus po „kautynių“ su buliumi.

„Pats žmogus pasakojo, kad jį subadė bulius, o kitas skundėsi sveikata po to, kai jam įspyrė karvė. Laimė, pavojaus gyvybei nebuvo“, – pasakojo E. Šiurkutė. Ji pridūrė, kad daugumą sužalojimų patyrė neblaivūs asmenys.

Girtų antplūdis
Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėja Audronė Pikžirnienė pastebi, kad šią vasarą ypač daug psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių pacientų ir dar pavartojusių alkoholio. „Turbūt niekada neturėjome tokios gausos pacientų… Mums jie siunčiami iš Švėkšnos psichiatrinės ligoninės. Ten jie nuvežami gydytis dėl alkoholio, kurio stygius jų organizme pasireiškia psichikos sutrikimais“, – pasakojo Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėja.


Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėja Audronė Pikžirnienė

Šie pacientai, anot A. Pikžirnienės, dažniausiai serga kasos ir plaučių uždegimu, kurių gydymas užsitęsia. Manoma, kad jie vartoja ne iš parduotuvės pirktus gėrimus, o kažkokius surogatus ar naminę. „Šios produkcijos vartojimas stipriai pakenkia smegenų veiklai. Poveikis yra ilgalaikis, stipriai žalojantis ir sunkiai gydomas. Vystosi psichikos sutrikimai, reikalaujantys specialaus gydymo psichikos stacionare“, – aiškino anesteziologė–reanimatologė.

Grėsmė personalui
Savaitgalį į Chirurgijos–traumatologijos skyrių guldytas vyras dėl kasos uždegimo. Prasidėjus epilepsijos traukuliams, jis skubiai nugabentas į Reanimacijos–intensyvios terapijos skyrių. Negavus alkoholio, vyro būklė blogėjo. A. Pikžirnienės aiškinimu, smegenys įpratusios prie alkoholio, o kai jo nebegaunama, žmogus pradeda eiti iš proto, randasi psichikos sutrikimų, prasideda haliucinacijos.
„Toks pacientas nori šaukti, kažkur eiti, nesiorientuoja aplinkoje, mato vaizdus, girdi iš kažkur balsus, vystosi agresija.

Taip pat trinka širdies veikla, padidėja kraujospūdis“, – sakė Reanimacijos–intensyvios terapijos skyriaus vedėja, pridurdama, kad panašiai nutiko ir į skyrių dėl kasos uždegimo guldytam vyriškiui. Pasak A. Pikžirnienės, į skyrių paguldytas vyras iš ten pabėgo. Norėjusiems pacientui suteikti pagalbą, medikams teko saugotis paciento agresijos. Agresyvus vyras susigrūmė su slaugytoja, norėjusia jį sulaikyti ir paguldyti į lovą. Vis dėlto vyras nepaisė draudimų ir pro langą lietvamzdžiu nusileido žemyn. Gerai, kad jis nubėgo į Priėmimo–skubios pagalbos skyrių, iš kurio buvo sugražintas atgal.

Pagalbos mygtukas
Šilutės ligoninėje įrengti pavojaus signalo mygtukai, kuriuos paspaudus iškviečiama apsauga. Anot Šilutės ligoninės vyriausiojo gydytojo Dariaus Steponkaus, kiekvienoje vietoje pavojaus mygtuko ar sargybinio nepastatysi. Anot jo, medikai dirba pavojingesnėmis sąlygomis negu kitų specialybių atstovai. Laimė, pacientą pavyko nuraminti, tęsiamas jo gydymas. Saugumo mygtukai įrengti Priėmimo–skubios pagalbos, Palaikomojo gydymo ir slaugos, Vaikų, Personalo ir bendrųjų reikalų skyriuose.

Įvairios traumos
Draudimo bendrovės BTA 2018 m. duomenimis, ilgųjų savaitgalių metu dažniau susižaloja vyrai ir berniukai.

„Apžvelgdami statistiką, kelerius metus iš eilės stebime tą pačią tendenciją – ilgaisiais savaitgaliais mūsų klientų patiriamų nelaimingų atsitikimų vasarą būna 30 proc. daugiau nei žiemą ar pavasarį. Tarp dažniausių nelaimių – buitinės traumos dirbant namų ūkio darbus, susižalojimai pramogaujant ar sportuojant“ , – sako draudimo bendrovės BTA asmens draudimo produktų vadovas Ronaldas Grizickas, kuriam antrina ir Chirurgijos–traumatologijos skyriaus vedėjas Algis Starkus: „Oras geras, žmonės nori ilsėtis, važiuoja į gamtą. Dauguma vartoja alkoholį, o tada ir vietos po saule pasidaro per mažai. Ne paslaptis, kad masinės traumos įvyksta tarp girtų žmonių“.

Chirurgijos–traumatologijos skyriaus vedėjas Algis Starkus

Šventinį savaitgalį pacientai guldyti dėl įvairių traumų: čiurnos raiščių patempimo, kritimų, rankų sutrenkimų. Keli pacientai atvyko dėl lūžusių blauzdų. Viena pacientė, anot ortopedo–traumatologo Aliaus Paužos, atsisakė operacijos. Esą buvo girta, kalbėjo, kad jai jokios operacijos nereikia…
Gydytojai pastebi, kad uždraudus alkoholio prekybą po 20 val. vakaro, sumažėjo ir naktinių traumų. „Vasarą ilgos naktys, tai galėdavo gerti per visą naktį, o, kai nusipirkti nebegali, baigėsi ir naktinėjimai. Uždraudus alkoholio prekybą vakarais, palengvėjo ir mūsų darbas“, – nuomonę išsakė A. Starkus.

Sergančių vaikų antplūdis
Lietuvą pasiekęs alinantis karštis vargina ne tik sergančius kraujagyslių ir širdies ligomis, bet ir mažamečius. Ir praėjusį Joninių savaitgalį, ir visą birželio mėnesį išaugo vaikų sergamumas. Įprastai vasarą vaikai serga mažiau, tačiau pastaruoju metu vaikų ligų gydytojai vos randa laiko atsikvėpti.

„Šiuo metu itin daug karščiuojančių, vemiančių ir viduriuojančių ligonių. Keista, nes dažniausiai vasarą pacientų skaičius kiek sumažėja. Deja, pas mus vasara dar neprasidėjo“, – pastebėjimais dalijosi Vaikų ligų skyriaus vedėja Vaidilutė Intienė. Kaip ir kasmet, liepos ir rugpjūčio mėnesiais Vaikų ligų skyrius dirba tik pirmame aukšte, tačiau, anot V. Intienės, jei vaikų sergamumas dar didės, teks didinti pajėgas.

Užmirštos ligos sugrįžta
Medikai fiksuoja ne vieną streptokokinės infekcijos atvejį. „Skyriuje guli vaikai, sergantys pūlinga angina, plaučių uždegimu, skarlatina, taip pat žarnyno infekcijomis. Dauguma mažųjų nenori nei valgyti, nei gerti“, – sakė vaikų ligų gydytoja. Ji pridūrė, kad tarp vaikų padaugėjo ir salmoneliozės (ūmus bakterinis žarnyno uždegimas, kai karščiuojantys, viduriuojantys vaikai skundžiasi pilvo skausmu) atvejų. „Vaikams tai sunki liga, juos vargina stiprus pilvo skausmas. Prieš tuštinimasi maudžia ir skauda pilvą, o išmatos būna dažniausiai kitokios, neretai su krauju“,– paaiškino gydytoja. Anot jos, ir anksčiau vaikai sirgo salmonelioze, tačiau neprisimena, kad per metus būtų užfiksuoti net 4 šios ligos atvejai… V. Intienė įsitikinusi, kad salmoneliozė ar kitos ligos, pavyzdžiui, dizenterija, niekur nedingo.

Ar tai karščio padariniai? Medikė abejoja, tačiau įsitikinusi, kad oro kaita daro įtaką ir mikroorganizmų gyvenimui, tai gali turėti įtakos, kad seniai užmirštos ligos, įvairios infekcijos po truputį sugrįžta. Pavyzdžiui, salmoneliozę vaikų ligų gydytoja fiksavo daugiau kaip prieš 10 metų, o šiemet jau buvo 4 sergantys vaikai.

Viktorija SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

60-ojo tarptautinio „Poezijos pavasario“ stotelė Pagėgių krašte

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka 2024 m. gegužės 13 d. 16.30 val. kviečia į jubiliejinio – 60-ojo – tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris“ stotelę Pagėgių krašte. Šiemet ji įsikurs netradicinėje erdvėje – Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje (Šereikos g. 9, Vilkyškiai). Šiųmečiame festivalyje savo kūrybos eiles dovanos šalies poezijos grandai, daugybės svarių respublikinių apdovanojimų laureatai: poetas, eseistas, fotomenininkas Alis Balbierius, poetas, vertėjas, dramaturgas Julius Keleras bei poetas, vertėjas Vladas Braziūnas. Muzikine programa  šventę šildys muzikinės scenos fenomenas bei vienas ekspresyviausių Lietuvos

Šilutės miesto šventės programa

Gegužės 24 d. (penktadienis) LINKĖJIMAI IŠ ŠILUTĖS   21.00 šventės atidarymas. Miesto šventės svečių pristatymas. Šventinis  koncertas – grupė „Beissoul & Einius“ su ansamblio „Lietuva“ šokėjais Senojo turgaus aikštėje 22.00  šviečiančių vandens fontanų šou „Šviesa naktyje“ Senojo turgaus aikštėje Gegužės 25 d. (šeštadienis)  ĮKVEPIANČIOS TRADICIJOS   Nuo 10.00 tautodailininkų ir amatininkų dirbinių šventinė mugė „Šilokarčemos jomarkas“ Lietuvininkų gatvėje  10.00 val.  Šilutės turizmo informacijos centro ekskursija „Senieji Žibai: kontrabanda ir kitos istorijos“ Prie Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčios                        10.30 val. orientacinio 

Iki 2025 m. pabaigos „Via Lietuva“ planuoja įrengti daugiau nei 120 km apsaugos priemonių nuo laukinių gyvūnų

Kiekvieną pavasarį šalies keliuose fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija. „Via Lietuva“, siekiant didinti eismo dalyvių saugumą keliuose, nuosekliai plečia apsauginės infrastruktūros priemonių skaičių bei primena vairuotojams, jog šiuo metu kelyje jie privalo būti dar atidesni. Susidūrimams su laukiniais gyvūnais mažinti – konkrečios priemonės Remiantis įmonės „Via Lietuva“ duomenimis, šiuo metu valstybinės reikšmės kelių tinkle yra įrengta 916 km tinklo tvoros su susijusiomis specializuotomis priemonėmis migracijai: 15 požeminių perėjų stambiems laukiniams gyvūnams, 14 požeminių perėjų vidutiniams ir smulkiesiems gyvūnams, 15 apsaugos

Orai: šilumos teks palaukti

Hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad likusios šios savaitės dienos bus pavasariškos, vasariška šiluma neprognozuojama. Be to, naktimis daug kur dirvos paviršiuje kandžiosis šalnos. Gegužės 9 d., ketvirtadienį, kai kur trumpai palis Vėjas besikeičiančios krypties, 4-9 m/s. Temperatūra naktį 1-6 laipsniai šilumos, Rytų Lietuvoje ore vietomis, dirvos paviršiuje daug kur šalnos, 0-5 laipsniai šalčio, dieną bus 10-15 laipsnių šilumos. Gegužės 10 d., penktadienį, naktį šiaurės vakarinėje šalies pusėje, dieną daug kur palis. Vėjas naktį pietų, pietvakarių, 5-10 m/s, dieną vakarų, šiaurės vakarų,

Taip pat skaitykite