Per 95-ąjį gimtadienį dalijosi prisiminimais, stebino žvalumu ir puikia atmintimi

Marcelinas Ignatavičius su savo artimaisiais.

95-ojo jubiliejaus proga Šilutės ir Pagėgių krašte žinomą pedagogą Marceliną Ignatavičių pasveikino artimieji, Šilutės rajono vadovai.

Prisiminimai – tarsi gyva istorijos pamoka
Sakoma, kad tikras mokytojas mokytoju lieka net ir tuomet, kai išeina į užtarnautą poilsį ir nebevarsto klasės durų. Mokytojo nepamiršta mokiniai – skuba pas jį pasidžiaugti, pasiguosti ar gauti patarimą. Toks ir yra Šilutės krašto žmonėms gerai žinomas ilgametis pedagogas Marcelinas Ignatavičius. Dar pernai Šilutės miesto centre gyvenantį ilgaamžį dažnai galėjai sutikti einantį miesto gatve. Dažnas jo pasivaikščiojimų tikslas buvo įvairūs susitikimai ar knygų sutiktuvės Šilutės bibliotekoje. Jų metu M. Ignatavičius šmaikščiai pasakodavo savo patyrimus prieškario Lietuvoje, karo metais ir sovietiniu laikotarpiu. Jo patirti išgyvenimai, lemtingi gyvenimo vingiai galėtų sugulti į knygos puslapius – tai būtų tarsi gyva istorijos pamoka. Raseiniškis M. Ignatavičius turi ką papasakoti. Kai mokėsi Raseinių gimnazijoje, 1938-aisiais metais ypač įstrigo susitikimas su Vydūnu.
Vokiečių laikais M. Ignatavičiui teko dirbti mokesčių rinkėju, vėliau vokiečių suimtas kasė apkasus. Pavykus pabėgti sulaukė tarybinės armijos, o bandęs išvengti tarnystės sovietinėje armijoje tapo mokytoju, mat tuo metu mokytojų neėmė į kariuomenę.
Dar gimnazijos suole žavėjosi Mažąja Lietuva
„Šiame krašte atsidūriau per savo ilgą liežuvį“, – šmaikštauja M. Ignatavičius. Pasakoja, kad įsidarbinęs kaimo mokyklėlėje kartą pamatęs, kaip vienas mokytojas verkšlena dėl paskyrimo dirbti Pagėgiuose. M. Ignatavičius nusistebėjo, mat apie šį kraštą buvo girdėjęs gimnazijoje per vokiečių kalbos pamokas. Nagrinėjant H. Zudermano „Kelionę į Tilžę“ jį žavėjo vaizdingi apylinkių aprašymai. Taigi nedvejodamas pasisiūlė vietoj kolegos važiuoti į Pagėgius. Buvo paskirtas dirbti mokytoju Vėžininkų pradinėje, vėliau Vilkyškiuose, o netrukus ir Pagėgių Švietimo skyriaus priešmokyklinio auklėjimo inspektoriumi, kuriam, be visų kitų reikalų, teko rūpintis vaikų darželių įsteigimu. Vienas pirmųjų buvo atidarytas Katyčiuose.
Į Komiją – našlaičių parvežti
M. Ignatavičiaus gyvenime įsimintini 1946-ieji. Jis su smulkmenomis pasakoja apie tų metų pavasarį Vilkyškiuose vykusią konferenciją švietimo klausimais. Jos metu gavęs žinią, kad jam patikėta misija iš Komijos parvežti ten našlaičiais likusius lietuvių tremtinių vaikus. Į Komiją parvežti našlaičių vaikų važiavo dar ir rudenį. Iš tremties parvežta per 80 našlaičių vaikų. Kelionės nebuvo pačios maloniausios, tačiau ir apie jas M. Ignatavičius pasakoja su šmaikščia gaidele.
1948-aisiais tapo Vilniaus pedagoginio instituto neakivaizdinio skyriaus studentu, dirbo Vyžių pradinėje, Juknaičių septynmetėje, Žemaičių Naumiestyje, 1952-aisiais paskirtas vadovauti Šilutės pirmajai vidurinei mokyklai, 1958 m. – Šilutės rajono vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotoju, 1962 m. – rajono Kultūros skyriaus vedėju, nuo 1970-ųjų dešimt metų vadovavo Traksėdžių pagrindinei mokyklai. Net išėjęs į užtarnautą poilsį dar kelis dešimtmečius dirbo mokykloje lietuvių kalbos ir literatūros mokytoju.
Apdovanojimas – iš Prezidento rankų
Apie šį garbaus amžiaus žmogų ne kartą rašyta „Pamario“ laikraščio puslapiuose. M. Ignatavičius už nuopelnus ir darbus yra apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu. 2007 metais apdovanojimą Valstybės dienos proga įteikė Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus.
M. Ignatavičiaus pašnekovai stebisi jo fenomenalia atmintimi. Vienos knygos sutiktuvių Šilutės bibliotekoje metu M. Ignatavičius susirinkusius nustebino mintinai padeklamavęs Ovidijaus eilių.
Jubiliatas savo gimtadienio dieną sulaukė gausaus sveikintojų būrio – Klaipėdoje gyvenančios dukros Rūtos, anūkės Viktorijos ir vaikaičių Luko, Deimantės bei sostinėje gyvenančio giminaičio, atvyko Šilutės rajono savivaldybės vadovai. Likus valandai iki inauguracijos iškilmių sveikino meras Vytautas Laurinaitis, Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvydas Šimelionis, Socialinių paslaugų tarnybos vadovė Violeta Žymančienė, Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas. Sveikintojai linkėjo sveikatos, stiprybės, be abejonės, iš ilgaamžio semdamiesi jo gebėjimo į gyvenimą žvelgti per optimizmo prizmę.
Planavo gyventi kiek trumpiau…
Šilutiškius sveikintojus jubiliatas sutiko žvalus, šmaikštavo planavęs gyventi 80 metų, taigi, jaučiasi lyg savo išgyvenęs dabar gyventų dar kažkieno kito gyvenimą. Dar teisinosi, kad nevilki kostiumu, kaip to norėjusi dukra. Ne apranga svarbiausia, metai. Juk ne kiekvienam lemta sulaukti tokio gražaus jubiliejaus. Juolab kad tokį solidų jubiliejų sutinka būdamas žvalus, turėdamas puikią atmintį. O tokio žvalumo gali pavydėti net keliomis dešimtimis metų jaunesni. Jubiliatas primena dainą, atliekamą maestro Virgilijaus Noreikos apie visagalį laiką. Taip, laiko nesustabdysi – pripažįsta. Išeina pažįstami vienas paskui kitą. Iš klasės draugų M. Ignatavičius vienas beliko, paskutinė klasės draugė iškeliavo Anapilin šį pavasarį.
Jubiliato telefonas netilo. Pasveikinti skubėjo visi jį pažįstantys didžiulės pedagogų bendruomenės atstovai, pažįstami, buvę mokiniai. Jubiliatas klausėsi buvusios mokinės sveikinimų iš Vilniaus, kuri ilgą laiką dirbusi bibliotekoje dabar jau yra užtarnautame poilsyje.
Pasibaigus jubiliejaus šurmuliui mokytojas vėl sieks iš knygų lentynos pradėtą skaityti knygą.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Natkiškietės prakalbino moliūgus

Natkiškių kultūros namuose, meno mėgėjų kolektyvų atstovai kartu su „Moterų seklyčia“, bandė prakalbinti moliūgus. Edukaciją ir pavadinome „Prakalbink moliūgą“. Atmosfera buvo draugiška, šilta, o dirbančiųjų nuotaika puiki ir pakili. Atlikus gana sunkų, bet gerą darbą, smagu pasigrožėti ne tik patiems, bet akis paganyti ir kitiems. Ačiū meno mėgėjų kolektyvų atstovams ir darbščiųjų rankų būrelio moterims už edukacinę veiklą. Po trijų valandų darbo, sėdome prie pabaigtuvių stalo. Vaišinomės meno vadovo Valdo iškeptu pyragu, žolelių arbata. Dėkojame už moliūgus Sonatai ir Rimui

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Savivaldybė planuoja imti 750 tūkst. Eur ilgalaikę paskolą

Ar imti ilgalaikę 750 tūkst. eurų paskolą spalio paskutinę savaitę bus svarstoma Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje. Kitą savaitę vyksiančiuose Tarybos komitetų posėdžiuose dėl to vyks svarstymai ir diskusijos. Savivaldybės Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė vietos politikams pateiktame aiškinamajame rašte nurodo, kad  Savivaldybės 2021 metų prognozuojamos pajamos, nuo kurių skaičiuojamas Savivaldybės skolinimosi limitas, yra 25 823 tūkst. eurų. Savivaldybės skolinimosi limitas (60 proc.) sudaro 15 493,8 tūkst. eurų. Savivaldybės negrąžintų ilgalaikių paskolų likutis 2021 m. sausio 1 d.

Taip pat skaitykite