Pasitikrinkite, ar žinote, kaip teisingai vartoti vaistus: vaistininkė atskleidžia 7 dažniausias mūsų klaidas

„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pasakoja, kad neteisingas vaistų naudojimas gali pridaryti daugiau žalos nei naudos – nuo alerginių reakcijų, poveikio nepajautimo iki atsparumo antibiotikams, kai šių labiausiai reikia. Pasitikrinkite savo žinias, ar nedarote kurios nors iš 7 dažniausiai pasitaikančių savigydos klaidų.

1 klaida: negaliojančių vaistų vartojimas

Jeigu pasibaigus galiojimo terminui paracetamolio tabletės spalva nepakito ir liko balta, tai nereiškia, kad ji yra tinkama vartoti, teigia vaistininkė Jovita Aleknienė. Anot jos, dažniausiai pasibaigusio galiojimo vaistas keičiasi ne iš išorės, o iš vidaus.

„Interneto platybėse galima rasti įvairių patarimų, kaip laikyti vaistus, kad šie būtų tinkami po galiojimo pabaigos ar netgi padrąsinimų nebijoti jų vartoti. Visgi šie argumentai – tai mitai, nepagrįsti tyrimais. Vietoje to, pasibaigusio galiojimo vaistus vartoję žmonės kreipiasi į vaistininką dėl poros priežasčių – arba nusiskundimų, kad vaistas nesuveikė, arba dėl įvairių pasekmių, tarp kurių dažniausiai pasitaiko įvairūs odos bėrimai, sualergizavimai“, – pasakoja J. Aleknienė.

Anot vaistininkės, žmonės neretai pasakoja, kad jie turi namuose vaistų, kurių galiojimo laikas pasibaigs ateinantį mėnesį, bei klausia, ar galės jos dar tuomet vartoti. Ji pabrėžia, kad jų vartoti negalima, kadangi vaistai po galiojimo termino pabaigos nėra ištirti ir mūsų sveikatai gali sukelti rizikų.

2 klaida: tablečių trynimas

„Tenka išgirsti, kad žmonės dažnai trina tabletes, nes negali jų praryti. O vyresnio amžiaus žmonės mėgsta sukramtyti tabletes ir tik tada nuryti. Visgi toks tablečių traiškymas ar kapsulių išardymas gali sukelti žalos mūsų sveikatai. Sutrinti ar sukramtyti vaistai tikrai nesuveiks greičiau, kaip galima pamatyti. Tai yra vaisto pažaida, dėl kurios jis gali suveikti kitaip nei tikimės, arba išvis neturėti jokio poveikio“, – pasakoja vaistininkė.

3 klaida: vaisto laikymas šaltai šaldytuve

Vaistininkė pasakoja, kad jai vis dar tenka susidurti su mitu, kad visus vaistus reikia laikyti šaldytuve, nes taip jie bus tinkami vartoti net pasibaigus galiojimo terminui. Ji nepritaria šį mitą ir pataria atsakingai vadovautis vaisto laikymo sąlygomis, kurios visuomet yra nurodytos informaciniame lapelyje. Todėl ir šaldytuve rinkitės laikyti tik tuos vaistus, kurių informacinis lapelis tai nurodo.

4 klaida: suvartojimo laikas – nesukčiaukite

„Kartais dėl užmaršumo esame linkę vartoti vaistus ilgiau negu nurodoma ant pakuotės informacinio lapelio. Svarbu nesumaišyti vartojimo ir galiojimo terminų. Yra nemažai vaistų, pavyzdžiui, įvairūs sirupai ar akių lašai, kuriems itin svarbus būtent vartojimo laikas nuo pakuotės atidarymo. Patarčiau, tokiais atvejais pradarius pakuotę ant jos užsirašyti datą iki kada vaistas bus tinkamas vartoti, kad netyčia nepraleistumėte galiojimo pabaigos“, – pataria J. Aleknienė.

5 klaida: vaistus vartojame ne pagal paskirtį

Vaistininkė pasakoja, kad kartais remiantis internetu ar nuogirdomis, nusprendžiama vaistus naudoti kitaip negu nurodyta ant pakuotės, nepasitarus su gydytoju ar vaistininku. Dažniausias pavyzdys – ricinų aliejus, kuris skiriamas žarnynui atlaisvinti, bet yra tepamas ant plaukų. Anot jos, iš tiesų iki šiol nėra tyrimų, kurie patvirtintų, jog šis aliejus turi naudos plaukų augimo skatinimui.

6 klaida: vartojame vaistus, kurių mums nereikia

„Kartais iš taupumo, nenorint išmesti gero, bet nebereikalingo vaisto, nusprendžiama jį suvartoti. Pavyzdžiui, yra tekę susidurti su atveju, kad moteris suvartojo jos vyrui nebereikalingus vaistus nuo prostatos sutrikimų. Visgi, norint jaustis gerai ir pasirūpinti savo sveikata, rekomenduojama rinktis tik jums reikalingus bei jūsų simptomus atliepiančius vaistus“, – teigia J. Aleknienė.

7 klaida: nesugeriame viso antibiotikų kurso

Peršalimo sezono metu į vaistines užsuka vis daugiau žmonių, susirūpinusių, kad jiems būtina pasveikti rytoj, pasakoja vaistininkė. Nors peršalimą rekomenduojama gydyti konkrečius simptomus malšinančiais vaistais ir poilsiu, kartais žmonės nusprendžia rinktis gydymą antibiotikais.

„Kartais vaistininkai susiduria su žmonių klausimais, ar turint namuose likusių antibiotikų, galima juos suvartoti greitesniam pasveikimui. Pirmiausia, namų vaistinėlėje neturėtų būti antibiotikų likučių, kadangi gydytojui paskyrus svarbu suvartoti visą nurodytą kursą. Nerekomenduočiau nustoti vartoti antibiotikus dar nepasibaigus nurodytam kursui, nes tokiais atvejais mes pasveikstame ne iki galo ir liga gali sugrįžti. Be to, ilgainiui vystosi bakterijų atsparumas antibiotikams. Taigi, piktnaudžiaujant tokiu gydymuisi, ilgainiui prireikus rimtos pagalbos šie vaistai gali nebepadėti“, – teigia vaistininkė.

Pranešimą spaudai parengė UAB „Eurovaistinė“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip atgauti pinigus iš bankrutuojančios bendrovės? Praktiniai patarimai kreditoriams

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ teisininkas Erikas Linkevičius Bendrovei pradėjus bankroto procesą, kitos įmonės tikisi atgauti bent dalį susidariusių skolų. Tačiau ar kreditoriams verta imtis aktyvių veiksmų siekiant atgauti skolą iš jau bankrutuojančio skolininko? Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra. Dalijamės praktiniais patarimais kreditoriams, norintiems pamėginti atgauti neapmokėtas skolas. Skolos faktą patvirtinantys dokumentai – būtini Bankrutuojančios bendrovės vadovas, pradėdamas bankroto procesą, išsiunčia informacinį pranešimą savo kreditoriams. Pranešime turi būti nurodytas skolos dydis, ketinimas skelbti bankrotą, siūlymas sudaryti pagalbos susitarimą. Ir nors,

Pagalba medicinos priemonėmis: kas kompensuojama onkologiniams pacientams?

Dėl onkologinių ligų gydomi ir slaugomi pacientai dažnai nežino apie galimybę jiems reikalingas medicinos pagalbos priemones gauti nemokamai, rodo naujausia Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) apklausa. Ligonių kasų specialistai primena, kokios priemonės šiems pacientams gali būti kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. POLA šių metų vasarą atliko beveik 1000 pacientų apklausą dėl inkontinencijos ir žaizdų priežiūros. Tyrimo duomenys parodė, jog net 56 proc. apklaustųjų susiduria su šlapimo ir (ar) išmatų nelaikymo problemomis, o 25 proc. reikalinga žaizdų priežiūra. Didelė

Darbas nuotoliniu būdu: kaip jį organizuoti tinkamai?

Darbo kodekso 52 str. nuotolinis darbas apibrėžiamas kaip darbo organizavimo forma arba darbo atlikimo būdas, kai darbuotojas jam priskirtas darbo funkcijas arba jų dalį visą arba dalį darbo laiko su darbdaviu suderinta tvarka reguliariai atlieka nuotoliniu būdu, tai yra sulygtoje darbo sutarties šalims priimtinoje kitoje, negu yra darbovietė, vietoje, taip pat naudodamas informacines ir elektroninių ryšių technologijas (teledarbas). Dirbti nuotoliniu būdu skiriama darbuotojo prašymu arba šalių susitarimu. Kancleris Šarūnas Orlavičius pabrėžia, kad prašymą dirbti nuotoliniu būdu gali teikti kiekvienas darbuotojas,

Žinios iš policijos

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Lapkričio 29 d. pradėtas tyrimas, dėl įvykio Uostadvaryje, Rusnės sen., kur lapkričio 11 d. pavakare gyvenamojo kambario patalpoje pas vyrą, gim. 1969 m., rastas savadarbis kastetas. Lapkričio 29 d. gautas moters, gim. 1972 m., pareiškimas, kad lapkričio 26 d. naktį namuose Taikos g., Šilutėje, vyras, gim. 1983 m., sukėlė jai fizinį skausmą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Lapkričio 30 d. naktį namuose M. Jankaus g., Šilutėje, vyras, gim. 1985 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai

Taip pat skaitykite