Pasaulinė AIDS diena paminėta Šilutės ir Pagėgių savivaldybių mokyklose

Kiekvienais metais gruodžio 1 d. yra minima Pasaulinė AIDS diena. Skaičiuojant nuo tada, kai pasaulyje buvo užregistruotas pirmasis ŽIV infekcijos atvejis, 78 mln. žmonių pasaulyje užsikrėtė ŽIV, iš kurių 35 mln. žmonių mirė nuo ligų, susijusių su AIDS – skelbiama Jungtinių Tautų AIDS programos (angl. UNAIDS) pranešime spaudai. Pasak UNAIDS, įveikti AIDS iki 2030 m. – vienas iš keleto tvaraus pasaulinio vystymosi siekių. Šiuo tikslu siekiama stiprinti ŽIV infekcijos prevenciją ir ŽIV ligos gydymo prieinamumą.

M. Jankaus pagrindinės mokyklos komanda ieško atsakymo į klausimą.

M. Jankaus pagrindinės mokyklos komanda ieško atsakymo į klausimą.

VSB direktorė Virginija Vaivadaitė teikia dovanėles Saugų J. Mikšo pagrindinės mokyklos mokiniams.

VSB direktorė Virginija Vaivadaitė teikia dovanėles Saugų J. Mikšo pagrindinės mokyklos mokiniams.

Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos II klasės gimnazistai į protmūšį atsinešė geros nuotaikos porciją.

Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos II klasės gimnazistai į protmūšį atsinešė geros nuotaikos porciją.

Kodėl reikia žinoti apie AIDS ir ŽIV?
Šilutės rajono savivaldybėje buvo organizuojamos pamokėlės, kurių metu mokiniams pateikta informacija apie ŽIV ir AIDS. Pamokėlėms vadovavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, mokyklose besirūpinantys mokinių sveikata, padedami mokytojų, socialinių pedagogų ir kitų mokyklos bendruomenės narių.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka kvietė bibliotekų lankytojus, ugdymo įstaigų auklėtinius ir visus, besidominčius ŽIV ir AIDS temomis, lapkričio 30 d. (trečiadienį) 13 val. stebėti prof. dr. Sauliaus Čaplinsko paskaitą „AIDS: GERIAU ŽINOTI!“, kuri tiesiogiai buvo transliuojama internetu.
Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras (VSB) taip pat ragino visas Šilutės rajono ir Pagėgių savivaldybės mokyklas žiūrėti paskaitą internetu. Paskaitos metu profesorius atsakė į aktualius visuomenei klausimus apie ŽIV ir AIDS.
Kodėl nepavyksta sustabdyti ŽIV epidemijos? Kokie mitai vis dar gaubia ŽIV ir AIDS? Kodėl ŽIV plitimas mūsų kaimynystėje vienas didžiausių? Ką apie ŽIV ir AIDS turi žinoti kiekvienas? Paskaita buvo transliuojama Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos YouTube paskyroje. Ir dabar galima peržiūrėti transliaciją, kuri paskelbta lapkričio 30 d.
Šilutės r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras prisidėdamas prie iniciatyvos ugdyti mokinių supratingumą apie ŽIV ir AIDS ne tik kvietė stebėti tiesioginę transliaciją internetu apie ŽIV ir AIDS, bet ir organizavo tradicinius AIDS dienos minėjimo protmūšius. Protmūšis – tai intelektualus žaidimas, kurio metu dalyviai varžosi, kas greičiau atsakys į klausimus apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo plitimo būdus, prevenciją, gydymą, mokslo naujienas ŽIV ir AIDS srityse.
Šilutės rajono mokyklose
Protmūšiai vyko: Šilutės žemės ūkio mokykloje, Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykloje, Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje, Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje.
Šilutės r. VSB kartu su Martyno Jankaus pagrindine mokykla gruodžio 2 dieną organizavo dviejų dalių renginį, skirtą Pasaulinei AIDS dienai paminėti. Renginyje dalyvavo 8–10 klasių mokiniai. Renginį organizavo biologijos mokytojos Birutė Martinkienė, Jovita Ranauskienė ir dailės mokytoja Ramunė Petrikienė. Renginį vedė šios mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Bertašienė.
Pirmoje renginio dalyje mokiniai klausėsi paskaitos, gilino žinias apie ŽIV ir AIDS. Antra dalis – komandų „Protų mūšis“: „AIDS: geriau žinoti“. Skaidrėmis komandoms buvo pateikta 13 klausimų apie ŽIV ir AIDS. Mokiniams reikėjo atsakyti į klausimus: „Kas yra ŽIV?“, „Kas yra AIDS?“, „Kas sieja trumpinius ŽIV, KIV, SIV?“ ir t. t.
Komisijai suskaičiavus balus, paaiškėjo, kad pirmąją vietą laimėjo 8 B klasės mokinių komanda, antrąją pasidalijo net 4 komandos, surinkusios vienodą balų skaičių – 8A, 8C, 9A ir 10B klasių komandos. Trečią vietą laimėjo 10A klasės komanda. Renginio metu mokiniai pagilino turėtas žinias apie ŽIV ir AIDS ir smagiai praleido laiką. Šilutės r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė visas komandas apdovanojo atminimo dovanėlėmis.
Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje toks pat protmūšis buvo organizuotas gruodžio 5 d. Renginio vadovė – mokyklos biologijos mokytoja Lilijana Peter ir mokyklos visuomenės sveikatos specialistė Jurgita Rauktytė. Dalyvavo 8–9 klasių mokiniai. Protmūšio pradžioje visi dalyviai turėjo sugalvoti savo komandoms pavadinimus. Komandos pasivadino; „Bananai“, „Baltieji kraujo kūneliai“, „Vaisiai ir daržovės“, „Kalafiorai“.
Skaidrėmis pateikta informacija apie ŽIV ir AIDS, iškart po to užduoti protmūšio klausimai. Atsakyti reikėjo ne tik apie ŽIV ir AIDS, teisingiems atsakymams teko pasitelkti kūrybiškumą ir loginį mąstymą. Štai keli klausimai: „Mitas ar tiesa, kad ŽIV virusu galima užsikrėsti, kai įkanda vabzdžiai?“, „Parašykite dvi žmonių profesijas, kurios priklauso rizikingų profesijų grupei, kai yra rizika užsikrėsti ŽIV?“
Mokiniai stengėsi atsakymuose į klausimus parašyti viską, ką žino, bendradarbiaudami komandose tarėsi, kartu ugdydami komandinio darbo įgūdžius. Komisija suskaičiavo balus ir paskelbė nugalėtojus. Šilutės r. savivaldybės VSB direktorė Virginija Vaivadaitė apdovanojo dalyvius biuro atminimo dovanomis.
Pagėgių savivaldybėje
Šilutės r. Savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras lapkričio 30 d. (trečiadienį) 13 val. tiesiogiai stebėti internetu prof. dr. Sauliaus Čaplinsko paskaitą „AIDS: GERIAU ŽINOTI!“ kvietė ir visų Pagėgių savivaldybės mokyklų bendruomenes.
Pagėgių krašto mokyklose mokiniai savo žinias ir gabumus taip pat galėjo pademonstruoti Pasaulinės AIDS dienos proga surengtame protmūšyje.
Šilutės r. VSB kartu su Pagėgių savivaldybės Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazija šia tema renginį organizavo gimnazijos I– IV klasių mokiniams. Protmūšio dalyviai pirmiausiai pristatė savo komandas ir atliktą „namų darbą“. Šią užduotį vaikai ruošė keletą dienų prieš renginį. Tad mokiniai vaidindami pasakojo apie įvairias situacijas ŽIV ir AIDS tema. Ši užduotis taip pat buvo vertinama balais. Visos komandos užduotį atliko kūrybiškai ir pateikė nemažai informacijos apie klastinguosius ŽIV ir AIDS.
Prisistačiusios komandos atsakinėjo į protmūšio klausimus: „Kada ŽIV aptiktas pirmą kartą?‘, „Ar galite iššifruoti – ARV?“, „Kaip plinta ŽIV? Nurodykite 3 pagrindinius plitimo būdus“, „Kiek žmonių Lietuvoje yra užsikrėtę ŽIV?“, „Ar yra skiepų nuo ŽIV?“ ir t. t.
Atsakius į visus klausimus, komisija skaičiavo mokinių komandų surinktus balus ir skelbė nugalėtojus. VSB direktorė Virginija Vaivadaitė padėkojo komandoms už dalyvavimą ir geras žinias apie ŽIV ir AIDS. Ji įteikė komandų nariams dovanėlių.
Galima pasidžiaugti, kad protmūšiuose dalyvavę mokiniai pagilino žinias apie ŽIV ir AIDS.
Informaciją parengė Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Apie saulę ir vandenis. Ieškoti išeities paskatino brangstanti elektra

Praėjusių metų elektros kainos svyravimai rinkoje privertė ne vieną atsakingo verslo subjektą ieškoti išeičių. Įvertinusi energetikos kainų kilimo tendencijas, UAB „Šilutės vandenys“ administracija ėmė svarstyti, kas gi bus artimiausioje ateityje. Išvada aiški, kad jų sunaudojamas elektros kiekis, o jie sunaudoja apie 2 mln. kilovatvalandžių per metus, pabrangs maždaug trigubai… Tokiu atveju turės brangti ir gyventojams bei įmonėms tiekiamas vanduo. Kitu atveju „Šilutės vandenų“ lauktų nemenki finansiniai sunkumai. Bendrovės administracija, jausdama atsakomybę dėl nepalankios situacijos, kreipėsi į savo steigėją – Šilutės

Avarijoje žuvo vyras

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasaris prasidėjo skaudžiais įvykiais. Vasario 7 d. rytą šalia Sakūčių k., Kintų sen., apsemtuose laukuose pastebėtas nuo kelio nuvažiavęs ir apvirtęs automobilis „Audi A4“, kurio viduje rastas mirusio vyro, gim. 1974 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Vasario 7 d. naktį Švėkšnoje sustabdytas automobilis „Mitsubishi Carisma“, kurį vairavo neblaivus (2,29 prom.) ir teisės vairuoti neturintis vyras, gim. 1997 m. Vasario 8 d. naktį namuose Pašyšių k.,

Receptas Picos dienai artėjant: visą būrį pamaitinsite už 15 Eur

pica

Ketvirtadienį, vasario 9-ąją, minėsime Tarptautinę picos dieną. Tądien daugelis jos gerbėjų būtent ją užsisakys kavinėje ar į namus. Tačiau sostinės picerijose maža pica gali kainuoti ir 10 eurų, taigi, norint pamaitinti visą šeimą ar draugų kompaniją susidaro nemenka suma. Norintys sutaupyti gali ją išsikepti namuose –  skaičiuojama, kad ruošiant didesnį kiekį, naminė pica su kumpiu žmogui kainuoja apie 3 eurus. Picą kepti namuose – paprasta ir taupu Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad pica yra vienas populiariausių patiekalų,

Išmaniųjų elektros skaitiklių keitimas. Ką būtina žinoti?

išmanusis-skaitiklis

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpročius, gyventojams gali kilti klausimų dėl skaitiklių keitimo proceso, tikslumo ir suvartotos energijos fiksavimo. Skaitikliai sertifikuoti „Visi išmanieji elektros skaitikliai yra sertifikuoti pagal Europos Sąjungos direktyvose nustatytus standartus ir turi praeiti kokybės patikrą, o atkeliavę į Lietuvą yra dar kartą tikrinami išorinėje nepriklausomoje kokybės laboratorijoje, todėl vartotojai gali

Taip pat skaitykite