Pasaulinė AIDS diena paminėta Šilutės ir Pagėgių savivaldybių mokyklose

Kiekvienais metais gruodžio 1 d. yra minima Pasaulinė AIDS diena. Skaičiuojant nuo tada, kai pasaulyje buvo užregistruotas pirmasis ŽIV infekcijos atvejis, 78 mln. žmonių pasaulyje užsikrėtė ŽIV, iš kurių 35 mln. žmonių mirė nuo ligų, susijusių su AIDS – skelbiama Jungtinių Tautų AIDS programos (angl. UNAIDS) pranešime spaudai. Pasak UNAIDS, įveikti AIDS iki 2030 m. – vienas iš keleto tvaraus pasaulinio vystymosi siekių. Šiuo tikslu siekiama stiprinti ŽIV infekcijos prevenciją ir ŽIV ligos gydymo prieinamumą.

M. Jankaus pagrindinės mokyklos komanda ieško atsakymo į klausimą.

M. Jankaus pagrindinės mokyklos komanda ieško atsakymo į klausimą.

VSB direktorė Virginija Vaivadaitė teikia dovanėles Saugų J. Mikšo pagrindinės mokyklos mokiniams.

VSB direktorė Virginija Vaivadaitė teikia dovanėles Saugų J. Mikšo pagrindinės mokyklos mokiniams.

Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos II klasės gimnazistai į protmūšį atsinešė geros nuotaikos porciją.

Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos II klasės gimnazistai į protmūšį atsinešė geros nuotaikos porciją.

Kodėl reikia žinoti apie AIDS ir ŽIV?
Šilutės rajono savivaldybėje buvo organizuojamos pamokėlės, kurių metu mokiniams pateikta informacija apie ŽIV ir AIDS. Pamokėlėms vadovavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, mokyklose besirūpinantys mokinių sveikata, padedami mokytojų, socialinių pedagogų ir kitų mokyklos bendruomenės narių.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka kvietė bibliotekų lankytojus, ugdymo įstaigų auklėtinius ir visus, besidominčius ŽIV ir AIDS temomis, lapkričio 30 d. (trečiadienį) 13 val. stebėti prof. dr. Sauliaus Čaplinsko paskaitą „AIDS: GERIAU ŽINOTI!“, kuri tiesiogiai buvo transliuojama internetu.
Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras (VSB) taip pat ragino visas Šilutės rajono ir Pagėgių savivaldybės mokyklas žiūrėti paskaitą internetu. Paskaitos metu profesorius atsakė į aktualius visuomenei klausimus apie ŽIV ir AIDS.
Kodėl nepavyksta sustabdyti ŽIV epidemijos? Kokie mitai vis dar gaubia ŽIV ir AIDS? Kodėl ŽIV plitimas mūsų kaimynystėje vienas didžiausių? Ką apie ŽIV ir AIDS turi žinoti kiekvienas? Paskaita buvo transliuojama Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos YouTube paskyroje. Ir dabar galima peržiūrėti transliaciją, kuri paskelbta lapkričio 30 d.
Šilutės r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras prisidėdamas prie iniciatyvos ugdyti mokinių supratingumą apie ŽIV ir AIDS ne tik kvietė stebėti tiesioginę transliaciją internetu apie ŽIV ir AIDS, bet ir organizavo tradicinius AIDS dienos minėjimo protmūšius. Protmūšis – tai intelektualus žaidimas, kurio metu dalyviai varžosi, kas greičiau atsakys į klausimus apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo plitimo būdus, prevenciją, gydymą, mokslo naujienas ŽIV ir AIDS srityse.
Šilutės rajono mokyklose
Protmūšiai vyko: Šilutės žemės ūkio mokykloje, Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykloje, Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje, Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje.
Šilutės r. VSB kartu su Martyno Jankaus pagrindine mokykla gruodžio 2 dieną organizavo dviejų dalių renginį, skirtą Pasaulinei AIDS dienai paminėti. Renginyje dalyvavo 8–10 klasių mokiniai. Renginį organizavo biologijos mokytojos Birutė Martinkienė, Jovita Ranauskienė ir dailės mokytoja Ramunė Petrikienė. Renginį vedė šios mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Bertašienė.
Pirmoje renginio dalyje mokiniai klausėsi paskaitos, gilino žinias apie ŽIV ir AIDS. Antra dalis – komandų „Protų mūšis“: „AIDS: geriau žinoti“. Skaidrėmis komandoms buvo pateikta 13 klausimų apie ŽIV ir AIDS. Mokiniams reikėjo atsakyti į klausimus: „Kas yra ŽIV?“, „Kas yra AIDS?“, „Kas sieja trumpinius ŽIV, KIV, SIV?“ ir t. t.
Komisijai suskaičiavus balus, paaiškėjo, kad pirmąją vietą laimėjo 8 B klasės mokinių komanda, antrąją pasidalijo net 4 komandos, surinkusios vienodą balų skaičių – 8A, 8C, 9A ir 10B klasių komandos. Trečią vietą laimėjo 10A klasės komanda. Renginio metu mokiniai pagilino turėtas žinias apie ŽIV ir AIDS ir smagiai praleido laiką. Šilutės r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė visas komandas apdovanojo atminimo dovanėlėmis.
Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje toks pat protmūšis buvo organizuotas gruodžio 5 d. Renginio vadovė – mokyklos biologijos mokytoja Lilijana Peter ir mokyklos visuomenės sveikatos specialistė Jurgita Rauktytė. Dalyvavo 8–9 klasių mokiniai. Protmūšio pradžioje visi dalyviai turėjo sugalvoti savo komandoms pavadinimus. Komandos pasivadino; „Bananai“, „Baltieji kraujo kūneliai“, „Vaisiai ir daržovės“, „Kalafiorai“.
Skaidrėmis pateikta informacija apie ŽIV ir AIDS, iškart po to užduoti protmūšio klausimai. Atsakyti reikėjo ne tik apie ŽIV ir AIDS, teisingiems atsakymams teko pasitelkti kūrybiškumą ir loginį mąstymą. Štai keli klausimai: „Mitas ar tiesa, kad ŽIV virusu galima užsikrėsti, kai įkanda vabzdžiai?“, „Parašykite dvi žmonių profesijas, kurios priklauso rizikingų profesijų grupei, kai yra rizika užsikrėsti ŽIV?“
Mokiniai stengėsi atsakymuose į klausimus parašyti viską, ką žino, bendradarbiaudami komandose tarėsi, kartu ugdydami komandinio darbo įgūdžius. Komisija suskaičiavo balus ir paskelbė nugalėtojus. Šilutės r. savivaldybės VSB direktorė Virginija Vaivadaitė apdovanojo dalyvius biuro atminimo dovanomis.
Pagėgių savivaldybėje
Šilutės r. Savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras lapkričio 30 d. (trečiadienį) 13 val. tiesiogiai stebėti internetu prof. dr. Sauliaus Čaplinsko paskaitą „AIDS: GERIAU ŽINOTI!“ kvietė ir visų Pagėgių savivaldybės mokyklų bendruomenes.
Pagėgių krašto mokyklose mokiniai savo žinias ir gabumus taip pat galėjo pademonstruoti Pasaulinės AIDS dienos proga surengtame protmūšyje.
Šilutės r. VSB kartu su Pagėgių savivaldybės Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazija šia tema renginį organizavo gimnazijos I– IV klasių mokiniams. Protmūšio dalyviai pirmiausiai pristatė savo komandas ir atliktą „namų darbą“. Šią užduotį vaikai ruošė keletą dienų prieš renginį. Tad mokiniai vaidindami pasakojo apie įvairias situacijas ŽIV ir AIDS tema. Ši užduotis taip pat buvo vertinama balais. Visos komandos užduotį atliko kūrybiškai ir pateikė nemažai informacijos apie klastinguosius ŽIV ir AIDS.
Prisistačiusios komandos atsakinėjo į protmūšio klausimus: „Kada ŽIV aptiktas pirmą kartą?‘, „Ar galite iššifruoti – ARV?“, „Kaip plinta ŽIV? Nurodykite 3 pagrindinius plitimo būdus“, „Kiek žmonių Lietuvoje yra užsikrėtę ŽIV?“, „Ar yra skiepų nuo ŽIV?“ ir t. t.
Atsakius į visus klausimus, komisija skaičiavo mokinių komandų surinktus balus ir skelbė nugalėtojus. VSB direktorė Virginija Vaivadaitė padėkojo komandoms už dalyvavimą ir geras žinias apie ŽIV ir AIDS. Ji įteikė komandų nariams dovanėlių.
Galima pasidžiaugti, kad protmūšiuose dalyvavę mokiniai pagilino žinias apie ŽIV ir AIDS.
Informaciją parengė Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilgalių bibliotekoje – muzikos ir meno vakaronė „Vasarėlė kviečia susitikti…“

Parodos autorė nėra profesionali fotografė. Fotografuoti mėgstančiai Irenai Dapkuvienei visuomet patiko stebėti gamtą, todėl  ilgainiui ji nusprendė įamžinti patikusias akimirkas. Ypač patinka fotografuoti spontaniškai, be didesnio pasiruošimo. Kaip pasakojo parodos autorė, pradžioje sunkiai sekėsi įvaldyti fotoaparato subtilybes, tačiau, įdėjus nemažai pastangų, fotografuoti pavyksta vis geriau ir lengviau. Taip pat renginio dalyviai galėjo susipažinti  su ankstesniais p. Irenos fotografijos darbais, kurie prieš metus taipogi buvo eksponuoti Šilgalių bibliotekoje ir skirti Tėvo dienai paminėti. Bibliotekininkė Tatjana Biliūnienė padėkojo parodos autorei Irenai Dapkuvienei

Vasara kvepiančios uogos

Vasara neįsivaizduojama be saulės, vandens, ledų ir šviežių uogų bei vaisių. Jau pačioje šiltojo sezono pradžioje naujojo derliaus uogos pasiekė parduotuves, o jų populiarumą rodo ir parduodami kiekiai, kurie vasarąženkliai padidėja. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šviežios uogos sulaukia didelio susidomėjimo ir jų paklausa išauga. „Jau sezono pradžioje pirkėjams siūlome platų šviežių uogų asortimentą. Gyventojai itin būna pasiilgę braškių, tačiau matome ir kitų šviežių uogų, pavyzdžiui, trešnių ar šilauogių paklausą. Iš esmės šviežių uogų paklausa, palyginus

Lietuvos paštas: modernizavus siuntų skirstymą išryškėjo gyventojų adresų problema

Praėjus kiek daugiau nei trims mėnesiams nuo Lietuvos pašto perėjimo prie automatizuoto skirstymo, išryškėjo netinkamų gyventojų adresų problemos mastas – oficialiose valstybės duomenų bazėse daugiau nei 100 tūkst. nepilnų adresų (pavyzdžiui, nurodyta tik gyvenvietė be gatvės ir namo numerio), todėl laiškai ir siuntos šiais adresais gavėjų nepasiekia. Lietuvos paštas ėmėsi laikinų priemonių šiai problemai sumažinti, tačiau ilgalaikiam sprendimui būtinas atsakingų institucijų įsitraukimas. „Nepilnų adresų problema egzistavo jau seniai, tačiau perėjus prie modernios išmanaus skirstymo sistemos išryškėjo tikrasis šios problemos mastas.

5 atsakymai apie vienišo asmens išmoką: ką reikia žinoti

Jau nuo liepos 1 dienos bus skiriama 28 eurų dydžio vienišo asmens išmoka. Planuojama, kad prašymą jai gauti bus galima pateikti ne tik internetu asmeninėje paskyroje ar atvykus į teritorinį „Sodros“, bet ir telefonu.   KAS GALI GAUTI IŠMOKĄ NUO 2021 M. LIEPOS 1 d.? Tokią teisę turi vieniši asmenys, gaunantys: •    šalpos senatvės pensiją, •    šalpos neįgalumo pensiją (išskyrus neįgalius vaikus iki 18 metų), •    šalpos kompensaciją, jeigu ją gauna senatvės pensijos amžių sukakęs asmuo ar netekęs 60 proc. ir

Taip pat skaitykite