Oninės su Natkiškių istorijos akcentais

Devynioliktą kartą natkiškiečiai ir atvykę svečiai šeštadienį rinkosi į tradicinę šio kaimo vasaros šventę ,,Šv. Ona – duonos ponia“. Šiemet šventė buvo ypatinga: paminėtos Natkiškių seniūnijos gyvavimo 15-osios metinės, šia proga iškabinta dailiai iš medžio sumeistrauta medinė seniūnijos nuoroda; atidengtas paminklas 1919-1920 m. Nepriklausomybės kovose dalyvavusiems dviem savanoriams iš Natkiškių valsčiaus.

Prie atidengtos paminklinės lentos nusifotografavo savanorio Povilo Vasiliausko artimieji, idėjos autorius, įgyvendintojai ir svečiai.

Prie atidengtos paminklinės lentos nusifotografavo savanorio Povilo Vasiliausko artimieji, idėjos autorius, įgyvendintojai ir svečiai.

Seniūnijai – 15 metų
Nuo pat 11 val. kviesliai važinėjo po kaimą, kviesdami visus į šventę. 12 valandą vaikučiai žaidė įvairius žaidimus, užsiėmė įvairia kūrybine veikla ir savo darbeliais papuošė šventės vietą. Seniūnijos 15-ojo jubiliejaus proga šalia miestelio centre esančio istorinio pastato buvo atidengta Natkiškių seniūnijos nuoroda, kurią padovanojo šios idėjos autorius natkiškietis Vygandas Bagdonas (jam talkino Darius Šalkauskas).
Renginio vedėjos Rasa ir Monika trumpai priminė Natkiškių kaimo istoriją. Kalbėjo Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis. Mintimis apie seniūnijos įkūrimą pasidalijo Pagėgių savivaldybės administracijos direktorė Dainora Butvydienė, aktyvus seniūnijos kūrimo dalyvis, 2001 metais kuriant Natkiškių seniūniją buvęs Pagėgių savivaldybės tarybos narys Vincas Sudeikis. Padėkos žodį tarė seniūnė Vilyta Sirtautienė, pasidžiaugusi galimybe dirbti seniūnijos žmonių labui. Seniūnė įteikė 15-ojo gimtadienio medalius ir po gėlės žiedą merui, administracijos direktorei, iškabos autoriui, jo pagalbininkui ir pirmajam seniūnui Alvydui Montrimui. Prie kunigo Vytauto Šiaudvyčio pašventintos nuorodos visi susirinkusieji nusifotografavo.

Atidengiant paminklą dalyvavo ir kalbėjo daugybę medžiagos apie Lietuvos Nepriklausomybės kovų savanorius surinkęs vilnietis Vilius Kavaliauskas (kairėje) ir Šilutės šaulių kuopos vadas Donatas Jaunius.

Atidengiant paminklą dalyvavo ir kalbėjo daugybę medžiagos apie Lietuvos Nepriklausomybės kovų savanorius surinkęs vilnietis Vilius Kavaliauskas (kairėje) ir Šilutės šaulių kuopos vadas Donatas Jaunius.

Nepriklausomybės kovų savanoriams
Po to šventė persikėlė prie šalia pastatytos paminklinės atminimo lentos 1919-1920 m. Nepriklausomybės kovų dalyviams iš Natkiškių Jurgiui Endzikaičiui ir Povilui Vasiliauskui atminti. Tokių atminimo ženklų statymo iniciatorius žurnalistas ir kolekcininkas Vilius Kavaliauskas sakė, kad šis savanorių atminimo ženklas yra 41-as Lietuvoje (neseniai panašus atidengtas Vainute – red. pastaba), o pagal jo surinktas istorines žinias ginti Nepriklausomybę savanoriai išėjo iš 420 Lietuvos miestelių ir kaimų. Anot V. Kavaliausko, ženklų su pavardėmis apie išėjusius į karą esama daugelyje miestelių ir kaimų. Lietuvoje dar galima daug ką nuveikti, deramai pasireikšti rinkdami medžiagą apie buvusius savanorius galėtų istorijos mokytojai su savo mokiniais.


Paminklinės lentos Nepriklausomybės kovų savanoriams atidengimo iškilmėse kalbėjęs Lietuvos šaulių sąjungos Šilutės šaulių 8 kuopos vadas Donatas Jaunius perskaitė SMS iš Čikagos (JAV) gautus šio paminklo mecenato Kęstučio Vasiliausko linkėjimus ir padėką seniūnei Vilytai Sirtautienei už rūpestį, kad šis paminklas atsirastų.
Kalbėjo savanorio Povilo Vasiliausko marti Stasė Vasiliauskienė iš Stoniškių, atvykusi su nemažu būreliu giminaičių. Ji trumpai papasakojo apie Lietuvos savanorio, kilusio iš Šylių, vėliau persikėlusio į žmonos ūkį Smukutės kaime (Natkiškių valsčius), gyvenimą. Pasirodo, šis žmogus ir gūdžiu sovietmečiu išdrįso nestoti į kolūkį. Už tai visaip buvo skriaudžiamas ir ujamas, pirmiausiai neteko 15,5 ha žemės, kurią Lietuvos valstybė savanoriams skyrė už Nepriklausomybės gynimą. Žmogus vis laukė, kada Lietuva atgaus prarastą Nepriklausomybę, bet taip šios akimirkos ir nesulaukė… Gal dėl sunkaus gyvenimo anksti Anapilin iškeliavo ir visi penki P. Vasiliausko vaikai.
Savanorio Jurgio Endzikaičio artimųjų kol kas nepavyko surasti.
Atidengiant paminklinę lentą kalbėjo Pagėgių savivaldybės meras V. Komskis, seniūnė V. Sirtautienė. Perkirpus juostelę ir atidengus atminimo lentą, buvo uždegtos žvakelės, padėta gėlių, savanorių atminimas pagerbtas tylos minute. Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-osios rinktinės pėstininkų kuopos kariai kovotojus už Lietuvos Nepriklausomybę pagerbė šautuvų salvėmis. Pašventinus atminimo leną, Natkiškių kultūros namų vokalinis ansamblis ,,Gluosnė“ (vadovas Valdas Armonas) atliko patriotinį kūrinį ,,Vandenų lelija“.

Bendra susirinkusiųjų nuotrauka minint Natkiškių seniūnijos 15-metį.

Bendra susirinkusiųjų nuotrauka minint Natkiškių seniūnijos 15-metį.

Šv. Mišios parkelyje
Po šių iškilmių visi buvo pakviesti į miestelio parkelį, kur Ropkojų bažnyčios klebonas Vytautas Šertvytis, beje, baigiantis tarnystę šioje bažnytėlėje ir perkeliamas į kitą parapiją, aukojo šv. Mišias už savanorius, už Onas, pašventino Oninių duoną.
Po šv. Mišių pusės valandos koncertą ,,Nepaliaujamas metų bėgimas“ padovanojo vietos kultūros namų moterų vokalinis ansamblis ,,Gluosnė“ (vadovas Valdas Armonas). Susirinkę natkiškiečiai nesiskubino išsivaikščioti, mat po koncerto galėjo stebėti Pagėgių rinktinės pasieniečių kinologų pasirodymą su šunimis.
Vėliau vyko linksmosios varžybos: tradicinis ,,skylinis“, strėlyčių mėtymas, kamuolio taikymas į statinaitę. Seniūnijos 15-ojo gimtadienio taurei laimėti vyko paplūdimio tinklinio varžybos. Po sportinių apdovanojimų, kuriuos nugalėtojams įteikė Pagėgių savivaldybės tarybos narys Remigijus Špečkauskas, mero pavaduotojas Sigitas Stonys ir seniūnė V. Sirtautienė, prasidėjo oficialioji šventės dalis.

Šv. Mišias už savanorius ir visas Onas kaimo parkelyje aukojo kunigas Vytautas Šiaudvytis.

Šv. Mišias už savanorius ir visas Onas kaimo parkelyje aukojo kunigas Vytautas Šiaudvytis.

Padėkos ir sveikinimai
Į sceną iškilmingai buvo atnešta Natkiškių seniūnijos vėliava ir pašventintos duonelės kepalas, įžiebtas šventinis aukuras. Vakare koncertavo Natkiškių kultūros namų saviveiklininkų kolektyvai: kvartetas, Laimutės ir Astos duetas, solistas Rokas, gitarisčių studija, kaimo kapela ,,Vaivorykštė“ (vadovas Valdas Armonas). Susirinkusiuosius sveikino LR Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, jo pavaduotojas Sigitas Stonys, seniūnė V. Sirtautienė. 15-ojo seniūnijos jubiliejaus proga apdovanoti seniūnijos darbuotojai, mintimis apie pirmuosius seniūnijos darbo metus pasidalijo buvęs pirmasis seniūnas Alvydas Montrimas.
Pagal tradiciją pasveikinti naujagimiai ir jų tėveliai, kurių šiemet buvo aštuoni. Juos sveikino LR Seimo vicepirmininkas K. Komskis ir seniūnė. Neliko pamirštos ir Onutės, kurių seniūnijoje gyvena 15, jas pasveikino meras ir seniūnė, o kaimo kapela ,,Vaivorykštė“ dovanojo muzikinį kūrinį, kurio metu Onutės su meru sukosi ratelyje. Saldūs prizai ir padėkos įteiktos pagėgiškei mokytojai Linai Ambarcumian už surengtą parodą ,,Džiaugiuosi Tave matydamas“ ir visiems šventės rėmėjams.
Visi šventės dalyviai pakviesti pasivaišinti pašventinta Onos duonele. Įžiebus laužą, 23 valandą dangų nušvietė šventiniai fejerverkai. Dar koncertavo grupė ,,Nešpėtni bernai“, solistas Deividas Bastys ir grupė ,,Magnit“.

Rasa Armonienė
Petras Skutulas

Prie seniūnijos pastato.

Prie seniūnijos pastato.

Prie paminklo – idėjos autorius Vilius Kavaliauskas ir seniūnė Vilyta Sirtautienė.

Prie paminklo – idėjos autorius Vilius Kavaliauskas ir seniūnė Vilyta Sirtautienė.

Onučių šokis. Jų būryje sukosi ir meras V. Komskis.

Onučių šokis. Jų būryje sukosi ir meras V. Komskis.

Seniūnė Vilyta Sirtautienė su pašventinta Oninių duonele.

Seniūnė Vilyta Sirtautienė su pašventinta Oninių duonele.

Vygandas Bagdonas padovanojo miesteliui informacinę lentą su užrašu „Natkiškių seniūnija“.

Vygandas Bagdonas padovanojo miesteliui informacinę lentą su užrašu „Natkiškių seniūnija“.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite