Nemuno žirgyno filiale vertino Lietuvos sunkiųjų eržilus

UAB Lietuvos žirgyno Nemuno filiale penktadienį vyko Lietuvos sunkiųjų arklių eržilų licencijavimas. Komisijos nariai vertino 9 šios veislės eržilus: 4 arklius pristatė Nemuno žirgyno filialas ir 5 privatūs savininkai.

Vytauto Ališkevičiaus eržilas Lyderis gavo geriausią įvertinimą tarp privačių augintojų arklių.

 

Išbrokuotų nebuvo
Apžiūrėjus arklius komisija juos matavo, vertino jų eksterjerą, spalvą, kojų sandarą, stovėseną, stebėjo vedamų arklių žingsnius, bėgimą risčia. Geriausiai buvo įvertintas Nemuno žirgyno eržilas Frostas, surinkęs net 89,3 balo. Antras pagal surinktus balus liko Stonišiuose Lietuvos sunkiuosius arklius auginančio Vytauto Ališkevičiaus eržilas Lyderis – 84,8 balo, trečias – Nemuno žirgyno eržilas Žėtonas (84,3 balo). Iš 9 vertintų arklių nė vieno neišbrokuota.
Licencijavimas yra privalomas Lietuvos sunkiųjų veislės arkliams, sulaukusiems trejų metų. Tik reikiamą balų kiekį surinkę arkliai gali būti naudojami kergimui. Teoriškai maksimaliai žirgas ar arklys gali būti įvertintas iki 100 balų. Toks vertinimas taikomas vyresniems žirgams, mat rezultatu i turi įtakos ir jų palikuonių vertinimai.
Pirmos klasės eržilais yra laikomi surinkę 60-80 balų, jie naudojami veislei. Antros klasės eržilai, nesurinkę 60 balų išbrokuojami. Lietuvos sunkieji yra nacionalinė arklių veislė. Šie arkliai yra ištvermingi, turi gerai išvystytus raumenis, yra judrūs, gero charakterio, vislūs ir ilgaamžiai. Šiuo metu kritiškai sumažėjo eržilų linijų, prastėja veislinės ir darbinės savybės. Lietuvos sunkiųjų arklių veislinius reproduktorius laiko privatūs augintojai ir Nemuno žirgynas.
Turi 26 arklius
„Kalbant apie Lietuvos sunkiuosius arklius, Nemuno žirgyno filialas visadada būdavo pirmaujantis tarp šios veislės augintojų. Džiugu, kad šiuo metu jie plečia sunkiųjų arklių bandą. Ne kartą teko vertinti šio filialo augintinius, tad galiu pasakyti, kad arkliai tikrai tvarkingai užauginti ir gerai prižiūrėti. Kalbant apie privačius Lietuvos sunkiųjų arklių augintojus reikėtų atkreipti dėmesį į V. Ališkevičių, kuris pasišventęs šiai veislei ir ją populiarina. Jis aktyviai dalyvauja asociacijos veikloje, dažnai pasirodo arimo varžybose“, – sakė Lietuvos sunkiųjų arklių veislės augintojų asociacijos vadovas Vigantas Indrašius.
Balandžio 26 d. Lazdijų hipodrome vykusioje „Pirmosios vagos“ šventėje, arimo varžybose V. Ališkevičius dalyvavo su dviem jaunais eržilais. Anot jo, šiemet geram rezultatui pakenkė per garsi muzika ir žiūrovų šurmulys, blaškę arklius. Jam pavyko užimti tik penktąją vietą.
Pernai sekėsi geriau – artojų varžybose pelnyta antroji vieta.
„Per visą laiką, kiek auginu Lietuvos sunkiuosius, esu užauginęs tik 5 elitinius eržilus. Tai padaryti nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Aukščiausią įvertinimą gali gauti tik idealiaiveislės reikalavimus atitinkantis arklys. Deja, visi nebūna tobuli“, – sakė V. Ališkevičius.
Stoniškietis pridūrė, kad šios veislės arkliai yra ramaus būdo, jie išvesti žemės ūkio darbams ir tinka turizmui. Lietuvos sunkiuosius veisti jis pradėjo dar Lietuvos nepriklausomybės atgavimo metais, kai tėvas paliko kumelę, kuri susilaukė palikuonių, kurie buvo ir toliau veisiami.
Atrinkdamas kergimui tinkamus eržilus, V. Ališkevičius pamažu didino augintinių skaičių ir šiandien gali pasigirti nemaža, net 26 veislinių Lietuvos sunkiųjų arklių banda. Nuo mažens įvairius žemės darbus su arkliais dirbęs V. Ališkevičius dabar juos augina tik savo malonumui. Kone kiekvieną dieną jis užsuka į ganyklą apžiūrėti savo augintinių.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite