Natūralus antidepresantas – magnis: padės išgyventi liūdną dieną

Trečiasis sausio pirmadienis jau kelis dešimtmečius yra simboliškai laikomas niūriausia metų diena (angl. Blue Monday). Manoma, kad būtent šiuo laikotarpiu žmonės po šventinio šurmulio dažniausiai būna priversti sugrįžti į kasdienę rutiną ir neretai ima abejoti savo naujametinių tikslų įgyvendinamumu. Šis užplūstantis liūdesys gali būti paaiškinamas stipriau pasireiškiančiu sezoniniu nuotaikų svyravimu, taip pat viena iš priežasčių, kodėl taip nutinka, galėtų būti ir svarbaus mikroelemento – magnio – trūkumas.

Pasak Respublikos gatvės šeimos klinikos šeimos gydytojo Valdo Maldaikio, magnis yra gyvybiškai svarbus organizmui, nes dalyvauja įvairiuose medžiagų apykaitos procesuose, rūpinasi kaulų, raumenų ir nervų sistemos būkle. „Magnis yra labai reikšmingas angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitoje. Jis kontroliuoja mūsų nervinius impulsus, kaulinio audinio formavimąsi, raumenų atsipalaidavimą bei kraujotaką. Magnis yra labai svarbus kalcio įsisavinimui ir jo normalaus kiekio palaikymui organizme, kraujo spaudimo normalizavimui, cukrinio diabeto, osteoporozės, virškinamojo trakto ligų prevencijai bei normaliai nervų sistemos veiklai“, – sako V. Maldaikis.

Trūkumą išduoda ne tik fizinė, bet ir emocinė sveikata

Šeimos gydytojo teigimu, trūkstant magnio, žmonės gali jausti nuovargį, silpnumą, juos gali kamuoti nemiga, depresija, jie gali skųstis suprastėjusia atmintimi ir koncentracija, nervingumu. Dėl magnio stokos žmonėms taip pat neretai gali imti kankinti mėšlungis, raumenų spazmai ir sąnarių skausmas.

„Magnis vienareikšmiškai yra naudingas ir fizinei, ir emocinei žmogaus sveikatai. Jis padeda užtikrinti biochemines reakcijas, didina ištvermę, gali padėti įveikti depresiją bei nuotaikos svyravimus, todėl svarbu juo papildyti savo mitybą bei užtikrinti reikiamą jo kiekį. Rekomenduojama magnio paros norma suaugusiam žmogui turėtų būti apie 300 mg“, – pabrėžia V. Maldaikis.

Anot BENU vaistininkės Laura Kairiūkštienės, magnio poreikis gali skirtis priklausomai nuo žmogaus amžiaus, nes skirtingi gyvenimo etapai reikalauja skirtingų maistinių medžiagų kiekių. „Pavyzdžiui, vaikams ir paaugliams reikia didesnio magnio kiekio, nes jų organizmas intensyviai auga ir vystosi. Ypač jis svarbus kaulų ir dantų formavimuisi. Suaugusiesiems magnis taip pat vis dar svarbus, nes dalyvauja įvairiose biocheminėse reakcijose, reguliuoja kraujospūdį, palaiko širdies ritmą. Senyvo amžiaus žmonės magnio trūkumą gali patirti dėl sumažėjusios maistinių medžiagų absorbcijos ar kitų sveikatos problemų. Magnis senjorams yra aktualus senėjimo procesuose bei ląstelių funkcijų palaikymui“, – sako L. Kairiūkštienė.

Atsargas padės papildyti subalansuota mityba

Vaistininkė pabrėžia, kad pats žmogaus organizmas magnio nepasigamina, todėl turi jį gauti su maistu. Jos teigimu, daugiausia magnio yra viso grūdo duonoje, kruopose, sėlenose, žirniuose, pupelėse, lęšiuose, špinatuose, brokoliuose, moliūgų ir sezamo sėklose, migdoluose, anakardžiuose. Menkė ir tunas irgi yra turtingi magniu.

„Deja, dėl spartaus gyvenimo tempo, nuolatinės įtampos bei nesubalansuotos mitybos mūsų organizmas magnio gauna nepakankamai. Šio mikroelemento atsargas galima papildyti sureguliavus mitybą, t. y. valgant daug magnio turinčių maisto produktų arba vartojant magnio papildus. Pastarųjų pasirinkimas yra itin didelis, skiriasi juose esančių magnio druskų kiekis ir prigimtis. Vis dėlto, dėl papildomo magnio vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, kurie padės pasirinkti tinkamiausius preparatus“, – sako L. Kairiūkštienė.

Pasak vaistininkės, sunku perdozuoti magnio vartojant maisto produktus – organizmas pats pašalina magnio perteklių per šlapimą. Tokių problemų, iš kurių dažniausiai pasitaiko viduriavimas, gali atsirasti nebent tada, kai be gydytojo priežiūros, dideliais kiekiais vartojami magnio papildai.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kristijono Donelaičio žodžių kraitelė

Vasario 15 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Juknaičių filiale vyko skaitymo skatinimo valandėlė „Kristijono Donelaičio pasakėčios“, skirta kunigo, poeto K. Donelaičio 310-osioms gimimo metinėms paminėti. Lietuvių literatūros klasikas gimė 1714 m. sausio 1 d. daugiavaikėje šeimoje Lazdynėliuose, netoli Gumbinės. Literatūrinį darbą poetas pradėjo apie 1740-1743 m.. Išlikusios 6 pasakėčios, spėjama, parašytos ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu: „Lapės ir gandro čėsnis“, „Rudikis jomarkininks“, „Šuo Didgalvis“, „Pasaka apie šūdvabalį“, „Vilks provininks“, „Ąžuols gyrpelnys“. Beveik visi yra skaitę svarbiausią poeto kūrinį –„Metus“. Jis padalintas

Gyvulininkystės ūkiai kviečiami investuoti į biosaugą – tam skirta daugiau kaip milijonas eurų

Investicijos į biosaugą yra geriausias būdas užkirsti kelią  užkrečiamųjų ligų protrūkiams, tad Žemės ūkio ministerija vėl kviečia gyvulininkyste užsiimančius ūkininkus pasinaudoti galimybe gauti paramą pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti galimų gaivalinių nelaimių, nepalankių klimato reiškinių ir katastrofinių įvykių padarinius“. Šiam kvietimui teikti paraiškas skirta 1 mln. Eur paramos lėšų. Paraiškos bus priimamos nuo kovo 4 d. iki balandžio 30 d. „Lietuvos laukinėje gamtoje periodiškai nustatomi

Apsemtų kelių ruožų – arti 70 kilometrų

Automobilių kelių direkcija vasario 21 d. paskelbė, kad Lietuvoje apsemtų vandens kelių ruožai sudaro beveik 70 kilometrų. Daugiausia jų Pagėgių savivaldybės teritorijoje, Šilutės rajone, yra ir kitur. Apsemti kelių ruožai, kuriuose eismas draudžiamas: kelyje Rusnė-Pakalnė-Uostadvaris nuo 4,55 iki 7,09 km vandens gylis 20 cm; kelyje Rusnė-Galzdonai-Plaškiai penkiuose ruožuose  vandens gylis 40, 60, 30, 60, 60 cm; kelyje Juknaičiai-Sausgalviai-Tatamiškiai dviejuose ruožuose vandens gylis po 50 cm; kelyje Rusnė-Bevardis upelis nuo 2,60 iki 5 km vandens gylis iki 30 cm; kelyje Pakalnė-Naujoji

Į karo tarnybą – iškart po mokyklos?

Seime svarstoma, kad atlikti karo tarnybos jaunuoliai būtų šaukiami iš karto po mokyklos, ir tik nesurinkus reikiamo skaičiaus būtų pereinama prie studijuoti jau pradėjusių jaunuolių. Tai palaiko jaunimo organizacijos, kurios mato trūkumų studentus atlikti karo prievolės pašaukiant iš studijų, jam pritartų ir Krašto apsaugos ministerija, nors siūlo išlaikyti principą, kad studijos aukštojoje mokykloje būtų išbrauktos iš karo tarnybos atidėjimo pagrindų. Tai aptarta Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete. Jaunimas – už šaukimą iškart po mokyklos Jaunimo organizacijų atstovai pasisakė už

Taip pat skaitykite