Natūralus antidepresantas – magnis: padės išgyventi liūdną dieną

Trečiasis sausio pirmadienis jau kelis dešimtmečius yra simboliškai laikomas niūriausia metų diena (angl. Blue Monday). Manoma, kad būtent šiuo laikotarpiu žmonės po šventinio šurmulio dažniausiai būna priversti sugrįžti į kasdienę rutiną ir neretai ima abejoti savo naujametinių tikslų įgyvendinamumu. Šis užplūstantis liūdesys gali būti paaiškinamas stipriau pasireiškiančiu sezoniniu nuotaikų svyravimu, taip pat viena iš priežasčių, kodėl taip nutinka, galėtų būti ir svarbaus mikroelemento – magnio – trūkumas.

Pasak Respublikos gatvės šeimos klinikos šeimos gydytojo Valdo Maldaikio, magnis yra gyvybiškai svarbus organizmui, nes dalyvauja įvairiuose medžiagų apykaitos procesuose, rūpinasi kaulų, raumenų ir nervų sistemos būkle. „Magnis yra labai reikšmingas angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitoje. Jis kontroliuoja mūsų nervinius impulsus, kaulinio audinio formavimąsi, raumenų atsipalaidavimą bei kraujotaką. Magnis yra labai svarbus kalcio įsisavinimui ir jo normalaus kiekio palaikymui organizme, kraujo spaudimo normalizavimui, cukrinio diabeto, osteoporozės, virškinamojo trakto ligų prevencijai bei normaliai nervų sistemos veiklai“, – sako V. Maldaikis.

Trūkumą išduoda ne tik fizinė, bet ir emocinė sveikata

Šeimos gydytojo teigimu, trūkstant magnio, žmonės gali jausti nuovargį, silpnumą, juos gali kamuoti nemiga, depresija, jie gali skųstis suprastėjusia atmintimi ir koncentracija, nervingumu. Dėl magnio stokos žmonėms taip pat neretai gali imti kankinti mėšlungis, raumenų spazmai ir sąnarių skausmas.

„Magnis vienareikšmiškai yra naudingas ir fizinei, ir emocinei žmogaus sveikatai. Jis padeda užtikrinti biochemines reakcijas, didina ištvermę, gali padėti įveikti depresiją bei nuotaikos svyravimus, todėl svarbu juo papildyti savo mitybą bei užtikrinti reikiamą jo kiekį. Rekomenduojama magnio paros norma suaugusiam žmogui turėtų būti apie 300 mg“, – pabrėžia V. Maldaikis.

Anot BENU vaistininkės Laura Kairiūkštienės, magnio poreikis gali skirtis priklausomai nuo žmogaus amžiaus, nes skirtingi gyvenimo etapai reikalauja skirtingų maistinių medžiagų kiekių. „Pavyzdžiui, vaikams ir paaugliams reikia didesnio magnio kiekio, nes jų organizmas intensyviai auga ir vystosi. Ypač jis svarbus kaulų ir dantų formavimuisi. Suaugusiesiems magnis taip pat vis dar svarbus, nes dalyvauja įvairiose biocheminėse reakcijose, reguliuoja kraujospūdį, palaiko širdies ritmą. Senyvo amžiaus žmonės magnio trūkumą gali patirti dėl sumažėjusios maistinių medžiagų absorbcijos ar kitų sveikatos problemų. Magnis senjorams yra aktualus senėjimo procesuose bei ląstelių funkcijų palaikymui“, – sako L. Kairiūkštienė.

Atsargas padės papildyti subalansuota mityba

Vaistininkė pabrėžia, kad pats žmogaus organizmas magnio nepasigamina, todėl turi jį gauti su maistu. Jos teigimu, daugiausia magnio yra viso grūdo duonoje, kruopose, sėlenose, žirniuose, pupelėse, lęšiuose, špinatuose, brokoliuose, moliūgų ir sezamo sėklose, migdoluose, anakardžiuose. Menkė ir tunas irgi yra turtingi magniu.

„Deja, dėl spartaus gyvenimo tempo, nuolatinės įtampos bei nesubalansuotos mitybos mūsų organizmas magnio gauna nepakankamai. Šio mikroelemento atsargas galima papildyti sureguliavus mitybą, t. y. valgant daug magnio turinčių maisto produktų arba vartojant magnio papildus. Pastarųjų pasirinkimas yra itin didelis, skiriasi juose esančių magnio druskų kiekis ir prigimtis. Vis dėlto, dėl papildomo magnio vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, kurie padės pasirinkti tinkamiausius preparatus“, – sako L. Kairiūkštienė.

Pasak vaistininkės, sunku perdozuoti magnio vartojant maisto produktus – organizmas pats pašalina magnio perteklių per šlapimą. Tokių problemų, iš kurių dažniausiai pasitaiko viduriavimas, gali atsirasti nebent tada, kai be gydytojo priežiūros, dideliais kiekiais vartojami magnio papildai.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite