Muziejaus nakties renginiai

Gegužės 21 d. visoje Lietuvoje vyko „Muziejų naktis“. Išvakarėse šia proga į Kazimiero Banio etnografinę žvejo sodybą-muziejų rinkosi rusniškiai, šeštadienį plačiai duris atvėrė Šilutės H. Šojaus muziejus, Macikuose sovietų represijas priminė čia buvusio lagerio karceryje, Kintuose „žuvėja iš Mingės“ su lietuvininkų valgiais šeimininkavo renginyje „Įplaukė žuvelė į mano tinklelį“, Švėkšnoje vyko muzikanto Vytauto Raibio ir draugų koncertas, pristatyta paroda „Prisiminimai apie Švėkšną“.

Macikuose, šalia buvusio lagerio karcerio, sporto ir karybos klubo „Baltijos štormas“ nariai surengė inscenizaciją ir priminė sovietinių represijų laikus.

Macikuose, šalia buvusio lagerio karcerio, sporto ir karybos klubo „Baltijos štormas“ nariai surengė inscenizaciją ir priminė sovietinių represijų laikus.

Šilutėje šeštadienio vakarą „Muziejų nakties“ renginiai sutraukė būrį žmonių, kuriems įdomi istorija, kultūra. Šilutės H. Šojaus muziejaus ekspozicijos sudomino šeimas su vaikais, senjorus. Į protų mūšį „Ką turėtum žinoti gyvendamas Mažojoje Lietuvoje“ susirinko 4 komandos. Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė su kolegomis, simboliškai nurungę kitas tris komandas, džiaugėsi pergale. Mūšiui vadovavusi ir nemažai lietuvininkų tarme komandas kalbinusi Indrė Skablauskaitė visus labai gyrė. Protų mūšyje pasivaržyti nutarė Šilutės pirmosios gimnazijos šešetas, kuriame buvo garsus istorikas Algirdas Gečas, dailės mokytoja Kristina Blankaitė, pora kitų pedagogų ir dvi šaunios gimnazistės. Prie kito staliuko sėdo vien moterys, atstovavusios lietuvininkėms. Buvo „Rotary“ komanda, kurią sudarė krepšinio žvaigždė Robertas Kuncaitis, Šilutės turizmo ir verslo paslaugų mokyklos direktorius Pranas Avižinis, rotariečių žmonos.

Ekrane paskelbus klausimą, netrukus jame atsirasdavo ir 6 atsakymai. Buvo ir senų Šilutės nuotraukų – teko atpažinti, kas tame pastate kažkada veikė… Buvo ir lietuvininkų ūkio, buities įrankių, kuriuos atpažinti gana sunku. Patikrinus komandų istorijos, etnografijos žinias, paaiškėjo, kad šiek tiek į priekį išsiveržė kultūros darbuotojų šešetas, tačiau tiek nedaug, kad I. Skablauskaitė visus apdovanojo, išgyrė ir viešai pripažino: gyvename Mažojoje Lietuvoje ir gerai žinome jos istoriją, papročius, tradicijas. Tik gaila, kad protų mūšį stebėjo mažai žiūrovų.
Vėliau muziejaus darbuotojai pakvietė apžiūrėti parodą ir užsukti į klaipėdiečių džiazo ir poezijos vakarą.
Macikuose
Pavakare netoli Macikų lagerio pastato, kuriame kažkada veikė karceris, buvo tardyti, kalinti žmonės, šalia kariškų palapinių prie laužo vaikštinėjo lagerio „prižiūrėtojai“, apsivilkę 1946-1955 metų uniformomis. Net kalbino rusiškai, vaišino arbata. Tokį vadinimą čia surengė sporto ir karybos klubas „Baltijos štormas“. Buvo atviros ir Macikų lagerio karcerio muziejaus durys. Šalta, tamsu, baugu… Net juodos geležinės durys dvelkia represijų siaubu. Čia surengta edukacinė pamoka apie sovietų valdžios belaisvių kančias: pristatyta lagerio istorija, kalinimo sąlygos, net tardymo metodai.

Stasė SKUTULIENĖ

Protų mūšyje varžėsi keturios komandos.

Protų mūšyje varžėsi keturios komandos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu

Ruduo įsibėgėja. Po truputį dirbamos žemės laukuose skverbiasi paviršiun žaluma – dygsta žieminių javų pasėliai. Tai ir ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti mąstyti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams įgyjančių piktžolių. Kaip tai padaryti? Bandydami  atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų

Orai: antroji savaitės pusė atneš šilumos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad spalio 3 d., pirmadienį, pragiedrulių atsiras tik vakariniame Lietuvos pakraštyje, čia ir lietaus nežadama. Rugsėjo mėnesį LHMT duomenimis rugsėjo mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 11,4°C. Aukščiausia oro temperatūra siekė 16,1–20,4°C, žemiausia nukrito iki 0,3–7,3°C, Nidoje 8,7°C. Šilčiausia buvo 11 d. Klaipėdoje – 20,4°C, vėsiausia – 11-os naktį Skuode, 0,3°C. Schemoje rugsėjo mėn. kritulių kiekis.   Spalio 4 d., antradienį, tik Rytų Lietuvoje vietomis lis smarkiai. Temperatūra žemės iki 4-9, pajūryje iki 10-12°C.

Šiemet Lietuvoje – beveik 15 tūkst. santuokų, Šilutės rajone – 241

2022 metais, kaip įprasta, jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei rinkosi vasaros savaitgalius – skelbia Registrų centras. Remiantis metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausių santuokos sudarymo datų viršūnėje – rugpjūčio 20-oji. Tądien žiedus sumainė beveik 870 porų. Per 770 jaunavedžių savo šventei pasirinko rugpjūčio 6-ąją, dar beveik 750 – liepos 23 dieną. Įdomu, kad pernai dažniausiai pasirenkamų vestuvių datų trejetuke taip pat puikavosi rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. 2021-ųjų rugpjūčio 21-ąją amžinos meilės įžadais apsikeitė beveik 540 porų, dar apie 400

Taip pat skaitykite