Moterys valdžioje visoje Europoje

Naująja Jungtinės Karalystės (JK) premjere išrinkta užsienio reikalų sekretorė Liz Truss.  EPA-ELTA nuotr.

Liz Truss, pirmadienį tapusi naująja Didžiosios Britanijos ministre pirmininke, prisijungia prie grupės daugiau nei tuzino Europos moterų, kurios yra savo šalies prezidentės arba ministrės pirmininkės. Šiame sąraše nėra Ursulos von der Leyen, 2019 m. gruodį tapusios pirmąja moterimi Europos Komisijos pirmininke.

 

Didžioji Britanija

Didžiojoje Britanijoje, kuri priklauso Europai, bet nebėra Europos Sąjungos (ES) narė, L. Truss laimėjo lenktynes dėl valdančiosios Konservatorių partijos lyderės posto ​​ir automatiškai tapo šalies lydere, liepą atsistatydinus Borisui Johnsonui. 47-erių L. Truss yra trečioji moteris šalies ministrė pirmininkė po „Geležine ledi“ vadintos Margaret Thatcher, vadovavusios 1979–1990 m., ir Theresos May, valdžiusios 2016–2019 m., visos trys – konservatorės.

Danija

Socialdemokratų lyderė Mette Frederiksen 2019 m. birželį tapo jauniausia šalies ministre pirmininke – ji buvo išrinkta premjere būdama 41 metų. Pirmoji Danijos ministrė pirmininkė moteris buvo Helle Thorning-Schmidt, taip pat iš Socialdemokratų partijos, ėjusi pareigas 2011–2015 m.

Estija

Buvusi ES auditorė 52 metų Kersti Kaljulaid 2016 m. spalį tapo pirmąja Baltijos valstybės Estijos prezidente moterimi. Šios pareigos daugiausia reprezentacinės.

2021 m. sausį Kaja Kallas tapo pirmąja moterimi Estijos ministre pirmininke. Jos tėvas Siimas Kallasas buvo ministras pirmininkas 2002–2004 m.

Suomija

2019 m. gruodį socialdemokratė Sanna Marin būdama 34 metų tapo jauniausia ministre pirmininke pasaulyje. Trečioji Suomijos ministrė pirmininkė moteris neseniai pateko į antraštes dėl nuotraukų, kuriose ji matyti šokanti ir besilinksminanti su draugais.

Prancūzija

61 metų inžinierė Elisabeth Borne gegužę buvo paskirta Prancūzijos ministre pirmininke ir tapo tik antrąja moterimi šiose pareigose po socialistės Edith Cresson, dešimtojo dešimtmečio pradžioje ėjusios šias pareigas mažiau nei metus.

Graikija

Katerina Sakellaropoulou, novatoriška teisininkė, 2020 m. sausį buvo išrinkta pirmąja Graikijos prezidente moterimi. Nors Graikijoje prezidento pareigos daugiausia yra reprezentacinės, K. Sakellaropoulou jau žengė naujus žingsnius teisinėje sistemoje, kai 2018 m. tapo šalies Aukščiausiojo Teismo pirmininke.

Lietuva

Buvusi Lietuvos finansų ministrė Ingrida Šimonytė, 47 metų roko ir ledo ritulio gerbėja, 2020 m. gruodį buvo paskirta centro dešinės vyriausybės ministre pirmininke.

Lietuva turi stiprias moterų lyderystės tradicijas. „Baltijos geležinė ledi“ Dalia Grybauskaitė valdžioje praleido dešimtmetį nuo 2009 iki 2019 metų.

Slovakija

Liberalų teisininkė ir kovotoja su kyšininkavimu 48 metų Zuzana Caputova, kaip pirmoji Slovakijos prezidentė moteris, pradėjo eiti pareigas 2019 m. birželį. Būdama politikos naujokė, ji rinkimuose lengvai įveikė valdančiųjų kandidatą. Slovakijoje prezidentas turi mažiau galių nei ministras pirmininkas, bet gali vetuoti įstatymus ir vyresniųjų teisėjų paskyrimus.

Švedija

Nepaisant to, kad Švedija yra lyčių lygybę propaguojanti šalis, ji niekada neturėjo moters ministrės pirmininkės pareigose iki socialdemokratės Magdalenos Andersson, 2021 m. lapkritį laimėjusios šį aukščiausią postą. Septynerius metus finansų ministrės pareigas ėjusiai ekonomistei M. Andersson pradžia buvo sudėtinga. Vos po kelių valandų, kai tapo premjere, ji atsistatydino, nes parlamentas atmetė jos biudžetą ir iš jos koalicijos pasitraukė žalieji. Po keturių dienų ji buvo perrinkta.

Vengrija

Katalin Novak, artima ministro pirmininko Viktoro Orbano sąjungininkė ir buvusi šeimos politikos ministrė, 2022 m. kovą buvo išrinkta pirmąja moterimi Vengrijos prezidente. Prezidento pareigos Vengrijoje yra daugiausia reprezentacinės.

Kitur Europoje

Šalyse, kurios nėra ES narės, šiuo metu valdžioje yra šios moterys: Sakartvelo prezidentė Salome Zurabišvili, Islandijos ministrė pirmininkė Katrin Jakobsdottir, Kosovo prezidentė Vjosa Osmani, Moldovos prezidentė ir ministrė pirmininkė Maia Sandu ir Natalija Gavrilita, Serbijos atvirai homoseksuali Ana Brnabič ir Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon.

Viljama Sudikienė (AFP) 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Orai savaitgalį bus šilti, bet lietingi

Hidrometeorologijos tarnyba informuoja, kokie orai bus savaitgalį, kovo 24-26 dienomis. Kovo 24 d., penktadienį, naktį daug kur trumpai palijo. Vėjas pietvakarių, 8-13 m/s. Žemiausia temperatūra buvo 1-6 laipsniai šilumos. Dieną ir vėl lietus. Vėjas pietvakarių, pietų, 8-13 m/s, vakariniuose rajonuose vakare kai kur gūsiai 15-17 m/s. Aukščiausia temperatūra bus 10-15, pajūryje – 7-9 laipsniai šilumos. Kovo 25 d., šeštadienį, daug kur protarpiais lietus. Temperatūra naktį  bus 2-7 laipsniai šilumos, dieną  šiek tiek šilčiau – 9-14 laipsnių,  pajūryje oras bus vėsesnis

Savaitgalį Lietuvoje įvedamas vasaros laikas: laikrodžių rodykles suksime 1 valanda į priekį

Naktį iš kovo 25-osios, šeštadienio,  į 26-ąją, sekmadienį, 3 valandą laikrodžiai visoje šalyje bus pasukti 1 valanda į priekį. Tad suaugusiems į darbą, mokiniams – į mokyklą teks eiti viena valanda anksčiau, o po darbo vakaras bus valanda ilgesnis. Pavasarį, kai vakarai jau ilgiau šviesūs, po darbo liks daugiau laiko pabūti lauke, švarintis, padirbėti sode ar darže, pasivažinėti dviračiu ar pasportuoti kartu su šeima, su vaikais. Tam pasitarnauja ilgesni vakarai ir vasarą bei prasidėjus rudeniui. Vasaros laikas galioja iki spalio

Ar jau tikrai metas atsisveikinti su šalikais? Patarimai pasigavusiems peršalimą ir gerklės skausmą

Atsisveikinus su žiemos šaltuku, daugumai iš mūsų gali kilti noras šokti į lengvesnius paltus, prasisegti striukes ir atsisveikinti su šalikais. „Eurovaistinės“ vaistininkė Miglė Kazakevičienė pastebi, kad orams pradėjus šilti, vis daugiau žmonių į vaistines užsuka dairydamiesi vaistų nuo peršalimo ir norėdami pasikonsultuoti dėl skaudančios gerklės. Ji perspėja: dar suskubti atsisveikinti su šalikais nereikėtų. Taip pat dalijasi patarimais, ką daryti, nespėjus užkirsti kelio pavasariniam peršalimui. Su pavasariu sugrįžo peršalimas Pavasarį vaistinėse apsilanko vis daugiau peršalimo ligomis ir skaudančia gerkle besiskundžiančių žmonių,

Aktyviausiai balsuota Pagėgių savivaldybėje, pasyviausiai – Panevėžio rajone

Kovo 19 d. vykusio savivaldybių tarybų ir merų rinkimų pakartotiniame  balsavime dalyvavo  45,82 proc. rinkėjų, kurie turėjo teisę dalyvauti šiame balsavime. Savivaldybėse, kur savivaldybių tarybos ir merai buvo išrinkti kovo 5 d. vykusiuose rinkimuose, pakartotinis balsavimas nevyko. Jis kovo 19 d. surengtas tose savivaldybėse, kur dėl mero posto varžėsi du daugiausia balsų surinkę kandidatai. Primename, kad antrasis balsavimo turas vyko ir Šilutės rajone bei Pagėgių savivaldybėje ir kt. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pranešime žiniasklaidai skelbiama, kad aktyviausiai savivaldybių tarybų narius

Taip pat skaitykite