Meras sukilo prieš biurokratišką požiūrį į tuberkuliozę

Antradienį Savivaldybėje surengtas pasitarimas dėl Šilutės rajone plintančios tuberkuliozės. Kas ir ką turi daryti, išaiškėjus šios užkrečiamos ligos židiniui? Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis buvo kategoriškas: „Sistema neveikia“. Diskusijoje aiškėjo, kad neveikianti sistema, be šilutiškių, niekam nė nerūpi.

Aktyviai diskusijoje dalyvavo (iš kairės) Vainuto ambulatorijos vadovas Juozas Kaziukonis, Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova ir šio centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė.

Aktyviai diskusijoje dalyvavo (iš kairės) Vainuto ambulatorijos vadovas Juozas Kaziukonis, Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova ir šio centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė.

Požiūris
Iš Klaipėdos visuomenės sveikatos centro į pasitarimą atvyko Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova, lietuviškai kalbanti kaip Viktoras Uspaskich… Tas centras Klaipėdoje turi vadovą su pavaduotoja, Darbo organizavimo skyrių su 8 darbuotojais, Finansų ir apskaitos skyrių su 2 darbuotojais, iš jų 1 – vedėjas, Visuomenės sveikatos saugos skyrių su 8 darbuotojais, Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyrių su 6 darbuotojais, minimą Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyrių su 13 darbuotojų, dar vieną darbuotoją turi Bendrųjų reikalų skyrius. Iš viso 40 darbuotojų plius keturi skyriai Gargžduose, Kretingoje, Palangoje ir Šilutėje, dar čia 24 darbuotojai, iš jų 6 – Šilutėje, vadovė Roma Jovaišaitė, irgi atvykusi į pasitarimą. Iš viso centras turi 64 darbuotojus!
Paliekame „Pamario“ laikraščio skaitytojui spręsti, kiek šiam biurokratų prikimštam centrui rūpi išaiškintas tuberkuliozės židinys Vainuto mokykloje.
Šilutiškiams – rūpi. Pasitarimą sušaukė meras V. Laurinaitis, dalyvavo Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis, jo pavaduotojas Virgilijus Pozingis, vyr. specialistas – Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus, Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė, Vainuto mokyklos direktorius Antanas Jonikas su pavaduotoja, Vainuto ambulatorijos vadovas Juozas Kaziukonis, Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus, gydytoja pulmonologė Birutė Gurauskienė, Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė.
Kritikos strėlės – į Klaipėdos centrą
Atvira tuberkulioze serganti Vainuto gimnazijos mokytoja gydoma ligoninėje. Antradienio duomenimis, iš 84 mokinių, kurios mokė ši pedagogė, tuberkulino mėginys jau padarytas 76-iems, pedagogams ir kitiems gimnazijos darbuotojams nurodyta atlikti krūtinės ląstos rentgenogramą. Mokinių tėvai įspėti pasirūpinti, kad būtų patikrinta vaikų sveikata. Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus teigė, kad situacija suvaldyta idealiai. Tam pritarė gydytoja pulmonologė Birutė Gurauskienė. Tačiau meras pasitarimą sušaukė ne pagyroms išklausyti.
„Ką ir kas turi daryti? Vasario 29 dieną mokytoja paguldyta į tuberkuliozės ligoninę, o tik po dviejų savaičių į Vainutą atvyksta Klaipėdos visuomenės sveikatos centro atstovai, gimnazijos direktorius negauna apie išaiškėjusį atviros tuberkuliozės židinį net oficialaus rašto, kuriuo remdamasis informuotų darbuotojus, mokinių tėvus…“ – situaciją komentavo meras, kuriam I. Kuznecova atsakė, kad apsilankymo Vainute dieną, kovo 15-ąją, buvo surašytas tuberkuliozės židinio epidemiologinio tikrinimo aktas, jį pasirašė gimnazijos direktorius, ten ir buvę nurodymai…
„Mes tik rekomenduojame, o tėvai turi rūpintis vaikų sveikatos patikrinimu, šeimos gydytojų pareiga tikrinti…“ – aiškino už visuomenės sveikatą, užkrečiamų ligų profilaktiką ir kontrolę atsakingo skyriaus specialistė I. Kuznecova.
Tėvai pasirenka šeimos gydytoją
„Tėvai vaikus prirašę prie šeimos gydytojo įstaigų Vainute, Šilutėje, net Tauragėje. Palikus viską savieigai, tikrinimas truktų gal pusę metų! Net informuoti, kad būtina tikrinti vaikų sveikatą, kai kurie tėvai numoja ranka. Nustatytas tuberkuliozės židinys, o kas toliau? Sistema neveikia!“ – sakė meras, kuriam medicinos žinovai priminė gyventojų teisę pasirinkti šeimos gydytoją, tėvų pareigą rūpintis vaiku, jeigu to nedaro, galima kreiptis į vaiko teisių gynimo specialistus, anie skirtų baudą.
Meras užtikrino, kad Savivaldybė ruoš raštą Sveikatos apsaugos ministerijai: nustačius tuberkuliozės židinį, Visuomenės sveikatos centro atstovai atvažiuoja ir apie tai praneša – tuo rūpinimasis ir baigiasi. Vieni asmenys tikrinasi sveikatą, kiti – ne, tad sveikieji jaučiasi nesaugūs. Šeimos gydytojo įstaiga galbūt neturi tuberkulino. Ligonio teisės saugomos, o sveiko asmens teisė nebūti užkrėstam infekcine liga – ne? Meras teigė, kad privalu keisti netinkamą tvarką ir gerbti sveikų žmonių teises, nes susirgusį asmenį juk gydo, nei jo kaltina, nei smerkia, net atjaučia. I. Kuznecova atsakė: „Ką mes privalom, tą darom…“
Pasiūlė aplankyti kaimus
Išgirdęs I. Kuznecovą, nebeištylėjo ir Vainuto ambulatorijos gydytojas J. Kaziukonis: „Ir sukeliate skandalą… Tris kartus skambinau į tuberkuliozės ligoninę, nieko nepaaiškino, informaciją gaunu iš spaudos. Tegul Klaipėdos visuomenės sveikatos centro darbuotojai susitinka su mokinių tėvais, Vainuto krašte yra ne viena dešimtis žmonių, kurie yra sirgę tuberkulioze, yra tyręsi, apleidę gydymąsi, kai kas net į namus medikų neįsileidžia, sako, nekvietėme, mes prie jūsų įstaigos neprisirašę… Sergantieji slapstosi“. J. Kaziukonis paragino I. Kuznecovą ir jos kolegas pavažinėti po kaimus, vienkiemius. A. Jonikas pridūrė, kad jį net mokinių tėvai apkaltino slepiant informaciją. I. Kuznecova atsakė, kad tėvai gali kreiptis informacijos į Klaipėdos visuomenės sveikatos centrą…
Savivaldybės gydytojas M. Bartkus įsiterpė, kad vaikams ir mokiniams, patekusiems į tuberkuliozės židinio aplinką, tuberkulino mėginys daromas nemokamai, tačiau būtinas tėvų sutikimas. Veiksmingiausia, kad tokį tyrimą skubiai visiems vaikams atliktų vietos šeimos gydytojo įstaiga, tačiau ne visi vaikai yra tėvų čia prirašyti. Teisės aktai kol kas tokie. Keista, kai tuberkulioze sergantis asmuo nesigydo, tačiau ateina į Savivaldybę, seniūniją, pasirūpina gauti pašalpą. Gal pareikalauti gydytojo pažymos, ar gydosi, o po to jam mokėti pašalpą? Tai meras pavadino tuberkuliozės prevencija ir sugrąžino diskusiją į konkrečią temą – kodėl nėra tvarkos, kaip ir kas turi elgtis nustačius atviros tuberkuliozės židinį? Žinoma, pareigingas šeimos gydytojas su personalu tikrins visus vietos mokyklos mokinius, net ir neprisirašiusius, tačiau už pagalbą pastariesiems jam nemokės…
Meras sutiko, kad yra neaiškumų ir trūkumų visose grandyse, tačiau skubiai nustatyta užkrečiamoji liga diktuoja ir staigius veiksmus. Todėl verta peržiūrėti visas tvarkas, jos gali būti keičiamos, tik reikia siūlyti. B. Tekorienės nuomone, būtų tikslinga įteisinti, kad, nustačius tuberkuliozės židinį, visi vaikai ir mokiniai, turėję kontaktų, būti tikrinami nedelsiant privaloma tvarka, be tėvų sutikimų, tuo turėtų užsiimti vietos šeimos gydytojai, suaugusiuosius turėtų nedelsiant tikrinti vietos ligoninės specialistai. Į mokyklą nepriimti nepasitikrinusių sveikatos ir mokinių, ir mokytojų.
Tikėtina, kad netrukus Sveikatos apsaugos ministerija sulauks rašto iš Šilutės. Ir tai – geras ženklas.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu

Ruduo įsibėgėja. Po truputį dirbamos žemės laukuose skverbiasi paviršiun žaluma – dygsta žieminių javų pasėliai. Tai ir ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti mąstyti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams įgyjančių piktžolių. Kaip tai padaryti? Bandydami  atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų

Orai: antroji savaitės pusė atneš šilumos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad spalio 3 d., pirmadienį, pragiedrulių atsiras tik vakariniame Lietuvos pakraštyje, čia ir lietaus nežadama. Rugsėjo mėnesį LHMT duomenimis rugsėjo mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 11,4°C. Aukščiausia oro temperatūra siekė 16,1–20,4°C, žemiausia nukrito iki 0,3–7,3°C, Nidoje 8,7°C. Šilčiausia buvo 11 d. Klaipėdoje – 20,4°C, vėsiausia – 11-os naktį Skuode, 0,3°C. Schemoje rugsėjo mėn. kritulių kiekis.   Spalio 4 d., antradienį, tik Rytų Lietuvoje vietomis lis smarkiai. Temperatūra žemės iki 4-9, pajūryje iki 10-12°C.

Šiemet Lietuvoje – beveik 15 tūkst. santuokų, Šilutės rajone – 241

2022 metais, kaip įprasta, jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei rinkosi vasaros savaitgalius – skelbia Registrų centras. Remiantis metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausių santuokos sudarymo datų viršūnėje – rugpjūčio 20-oji. Tądien žiedus sumainė beveik 870 porų. Per 770 jaunavedžių savo šventei pasirinko rugpjūčio 6-ąją, dar beveik 750 – liepos 23 dieną. Įdomu, kad pernai dažniausiai pasirenkamų vestuvių datų trejetuke taip pat puikavosi rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. 2021-ųjų rugpjūčio 21-ąją amžinos meilės įžadais apsikeitė beveik 540 porų, dar apie 400

Taip pat skaitykite