Meras sukilo prieš biurokratišką požiūrį į tuberkuliozę

Antradienį Savivaldybėje surengtas pasitarimas dėl Šilutės rajone plintančios tuberkuliozės. Kas ir ką turi daryti, išaiškėjus šios užkrečiamos ligos židiniui? Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis buvo kategoriškas: „Sistema neveikia“. Diskusijoje aiškėjo, kad neveikianti sistema, be šilutiškių, niekam nė nerūpi.

Aktyviai diskusijoje dalyvavo (iš kairės) Vainuto ambulatorijos vadovas Juozas Kaziukonis, Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova ir šio centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė.

Aktyviai diskusijoje dalyvavo (iš kairės) Vainuto ambulatorijos vadovas Juozas Kaziukonis, Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova ir šio centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė.

Požiūris
Iš Klaipėdos visuomenės sveikatos centro į pasitarimą atvyko Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova, lietuviškai kalbanti kaip Viktoras Uspaskich… Tas centras Klaipėdoje turi vadovą su pavaduotoja, Darbo organizavimo skyrių su 8 darbuotojais, Finansų ir apskaitos skyrių su 2 darbuotojais, iš jų 1 – vedėjas, Visuomenės sveikatos saugos skyrių su 8 darbuotojais, Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyrių su 6 darbuotojais, minimą Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyrių su 13 darbuotojų, dar vieną darbuotoją turi Bendrųjų reikalų skyrius. Iš viso 40 darbuotojų plius keturi skyriai Gargžduose, Kretingoje, Palangoje ir Šilutėje, dar čia 24 darbuotojai, iš jų 6 – Šilutėje, vadovė Roma Jovaišaitė, irgi atvykusi į pasitarimą. Iš viso centras turi 64 darbuotojus!
Paliekame „Pamario“ laikraščio skaitytojui spręsti, kiek šiam biurokratų prikimštam centrui rūpi išaiškintas tuberkuliozės židinys Vainuto mokykloje.
Šilutiškiams – rūpi. Pasitarimą sušaukė meras V. Laurinaitis, dalyvavo Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis, jo pavaduotojas Virgilijus Pozingis, vyr. specialistas – Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus, Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė, Vainuto mokyklos direktorius Antanas Jonikas su pavaduotoja, Vainuto ambulatorijos vadovas Juozas Kaziukonis, Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus, gydytoja pulmonologė Birutė Gurauskienė, Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė.
Kritikos strėlės – į Klaipėdos centrą
Atvira tuberkulioze serganti Vainuto gimnazijos mokytoja gydoma ligoninėje. Antradienio duomenimis, iš 84 mokinių, kurios mokė ši pedagogė, tuberkulino mėginys jau padarytas 76-iems, pedagogams ir kitiems gimnazijos darbuotojams nurodyta atlikti krūtinės ląstos rentgenogramą. Mokinių tėvai įspėti pasirūpinti, kad būtų patikrinta vaikų sveikata. Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus teigė, kad situacija suvaldyta idealiai. Tam pritarė gydytoja pulmonologė Birutė Gurauskienė. Tačiau meras pasitarimą sušaukė ne pagyroms išklausyti.
„Ką ir kas turi daryti? Vasario 29 dieną mokytoja paguldyta į tuberkuliozės ligoninę, o tik po dviejų savaičių į Vainutą atvyksta Klaipėdos visuomenės sveikatos centro atstovai, gimnazijos direktorius negauna apie išaiškėjusį atviros tuberkuliozės židinį net oficialaus rašto, kuriuo remdamasis informuotų darbuotojus, mokinių tėvus…“ – situaciją komentavo meras, kuriam I. Kuznecova atsakė, kad apsilankymo Vainute dieną, kovo 15-ąją, buvo surašytas tuberkuliozės židinio epidemiologinio tikrinimo aktas, jį pasirašė gimnazijos direktorius, ten ir buvę nurodymai…
„Mes tik rekomenduojame, o tėvai turi rūpintis vaikų sveikatos patikrinimu, šeimos gydytojų pareiga tikrinti…“ – aiškino už visuomenės sveikatą, užkrečiamų ligų profilaktiką ir kontrolę atsakingo skyriaus specialistė I. Kuznecova.
Tėvai pasirenka šeimos gydytoją
„Tėvai vaikus prirašę prie šeimos gydytojo įstaigų Vainute, Šilutėje, net Tauragėje. Palikus viską savieigai, tikrinimas truktų gal pusę metų! Net informuoti, kad būtina tikrinti vaikų sveikatą, kai kurie tėvai numoja ranka. Nustatytas tuberkuliozės židinys, o kas toliau? Sistema neveikia!“ – sakė meras, kuriam medicinos žinovai priminė gyventojų teisę pasirinkti šeimos gydytoją, tėvų pareigą rūpintis vaiku, jeigu to nedaro, galima kreiptis į vaiko teisių gynimo specialistus, anie skirtų baudą.
Meras užtikrino, kad Savivaldybė ruoš raštą Sveikatos apsaugos ministerijai: nustačius tuberkuliozės židinį, Visuomenės sveikatos centro atstovai atvažiuoja ir apie tai praneša – tuo rūpinimasis ir baigiasi. Vieni asmenys tikrinasi sveikatą, kiti – ne, tad sveikieji jaučiasi nesaugūs. Šeimos gydytojo įstaiga galbūt neturi tuberkulino. Ligonio teisės saugomos, o sveiko asmens teisė nebūti užkrėstam infekcine liga – ne? Meras teigė, kad privalu keisti netinkamą tvarką ir gerbti sveikų žmonių teises, nes susirgusį asmenį juk gydo, nei jo kaltina, nei smerkia, net atjaučia. I. Kuznecova atsakė: „Ką mes privalom, tą darom…“
Pasiūlė aplankyti kaimus
Išgirdęs I. Kuznecovą, nebeištylėjo ir Vainuto ambulatorijos gydytojas J. Kaziukonis: „Ir sukeliate skandalą… Tris kartus skambinau į tuberkuliozės ligoninę, nieko nepaaiškino, informaciją gaunu iš spaudos. Tegul Klaipėdos visuomenės sveikatos centro darbuotojai susitinka su mokinių tėvais, Vainuto krašte yra ne viena dešimtis žmonių, kurie yra sirgę tuberkulioze, yra tyręsi, apleidę gydymąsi, kai kas net į namus medikų neįsileidžia, sako, nekvietėme, mes prie jūsų įstaigos neprisirašę… Sergantieji slapstosi“. J. Kaziukonis paragino I. Kuznecovą ir jos kolegas pavažinėti po kaimus, vienkiemius. A. Jonikas pridūrė, kad jį net mokinių tėvai apkaltino slepiant informaciją. I. Kuznecova atsakė, kad tėvai gali kreiptis informacijos į Klaipėdos visuomenės sveikatos centrą…
Savivaldybės gydytojas M. Bartkus įsiterpė, kad vaikams ir mokiniams, patekusiems į tuberkuliozės židinio aplinką, tuberkulino mėginys daromas nemokamai, tačiau būtinas tėvų sutikimas. Veiksmingiausia, kad tokį tyrimą skubiai visiems vaikams atliktų vietos šeimos gydytojo įstaiga, tačiau ne visi vaikai yra tėvų čia prirašyti. Teisės aktai kol kas tokie. Keista, kai tuberkulioze sergantis asmuo nesigydo, tačiau ateina į Savivaldybę, seniūniją, pasirūpina gauti pašalpą. Gal pareikalauti gydytojo pažymos, ar gydosi, o po to jam mokėti pašalpą? Tai meras pavadino tuberkuliozės prevencija ir sugrąžino diskusiją į konkrečią temą – kodėl nėra tvarkos, kaip ir kas turi elgtis nustačius atviros tuberkuliozės židinį? Žinoma, pareigingas šeimos gydytojas su personalu tikrins visus vietos mokyklos mokinius, net ir neprisirašiusius, tačiau už pagalbą pastariesiems jam nemokės…
Meras sutiko, kad yra neaiškumų ir trūkumų visose grandyse, tačiau skubiai nustatyta užkrečiamoji liga diktuoja ir staigius veiksmus. Todėl verta peržiūrėti visas tvarkas, jos gali būti keičiamos, tik reikia siūlyti. B. Tekorienės nuomone, būtų tikslinga įteisinti, kad, nustačius tuberkuliozės židinį, visi vaikai ir mokiniai, turėję kontaktų, būti tikrinami nedelsiant privaloma tvarka, be tėvų sutikimų, tuo turėtų užsiimti vietos šeimos gydytojai, suaugusiuosius turėtų nedelsiant tikrinti vietos ligoninės specialistai. Į mokyklą nepriimti nepasitikrinusių sveikatos ir mokinių, ir mokytojų.
Tikėtina, kad netrukus Sveikatos apsaugos ministerija sulauks rašto iš Šilutės. Ir tai – geras ženklas.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilgalių bibliotekoje – muzikos ir meno vakaronė „Vasarėlė kviečia susitikti…“

Parodos autorė nėra profesionali fotografė. Fotografuoti mėgstančiai Irenai Dapkuvienei visuomet patiko stebėti gamtą, todėl  ilgainiui ji nusprendė įamžinti patikusias akimirkas. Ypač patinka fotografuoti spontaniškai, be didesnio pasiruošimo. Kaip pasakojo parodos autorė, pradžioje sunkiai sekėsi įvaldyti fotoaparato subtilybes, tačiau, įdėjus nemažai pastangų, fotografuoti pavyksta vis geriau ir lengviau. Taip pat renginio dalyviai galėjo susipažinti  su ankstesniais p. Irenos fotografijos darbais, kurie prieš metus taipogi buvo eksponuoti Šilgalių bibliotekoje ir skirti Tėvo dienai paminėti. Bibliotekininkė Tatjana Biliūnienė padėkojo parodos autorei Irenai Dapkuvienei

Vasara kvepiančios uogos

Vasara neįsivaizduojama be saulės, vandens, ledų ir šviežių uogų bei vaisių. Jau pačioje šiltojo sezono pradžioje naujojo derliaus uogos pasiekė parduotuves, o jų populiarumą rodo ir parduodami kiekiai, kurie vasarąženkliai padidėja. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šviežios uogos sulaukia didelio susidomėjimo ir jų paklausa išauga. „Jau sezono pradžioje pirkėjams siūlome platų šviežių uogų asortimentą. Gyventojai itin būna pasiilgę braškių, tačiau matome ir kitų šviežių uogų, pavyzdžiui, trešnių ar šilauogių paklausą. Iš esmės šviežių uogų paklausa, palyginus

Lietuvos paštas: modernizavus siuntų skirstymą išryškėjo gyventojų adresų problema

Praėjus kiek daugiau nei trims mėnesiams nuo Lietuvos pašto perėjimo prie automatizuoto skirstymo, išryškėjo netinkamų gyventojų adresų problemos mastas – oficialiose valstybės duomenų bazėse daugiau nei 100 tūkst. nepilnų adresų (pavyzdžiui, nurodyta tik gyvenvietė be gatvės ir namo numerio), todėl laiškai ir siuntos šiais adresais gavėjų nepasiekia. Lietuvos paštas ėmėsi laikinų priemonių šiai problemai sumažinti, tačiau ilgalaikiam sprendimui būtinas atsakingų institucijų įsitraukimas. „Nepilnų adresų problema egzistavo jau seniai, tačiau perėjus prie modernios išmanaus skirstymo sistemos išryškėjo tikrasis šios problemos mastas.

5 atsakymai apie vienišo asmens išmoką: ką reikia žinoti

Jau nuo liepos 1 dienos bus skiriama 28 eurų dydžio vienišo asmens išmoka. Planuojama, kad prašymą jai gauti bus galima pateikti ne tik internetu asmeninėje paskyroje ar atvykus į teritorinį „Sodros“, bet ir telefonu.   KAS GALI GAUTI IŠMOKĄ NUO 2021 M. LIEPOS 1 d.? Tokią teisę turi vieniši asmenys, gaunantys: •    šalpos senatvės pensiją, •    šalpos neįgalumo pensiją (išskyrus neįgalius vaikus iki 18 metų), •    šalpos kompensaciją, jeigu ją gauna senatvės pensijos amžių sukakęs asmuo ar netekęs 60 proc. ir

Taip pat skaitykite