Mažamečio žūties atgarsiai Šilutėje

Šilutės r. savivaldybėje įvykusiame savivaldybės vadovų susitikime su spaudos atstovais pirmą kartą dalyvavo mero pavaduotojas Algis Bekeris ir ryšium su tragiškais įvykiais Kėdainiuose pakviesti Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė ir Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis. Meras Vytautas Laurinaitis dėl ligos susitikime nedalyvavo.

Apie socialinės rizikos šeimas žiniasklaidos atstovams pasakojo Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė ir Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis.

Kiek vaikų kenčia mūsų rajone?
Tą dieną, kai vyko šis susitikimas, Baisogaloje buvo laidojamas Kėdainiuose mirtinai sumuštas keturmetis. Ar esama smurto prieš vaikus faktų Šilutės rajone?
„Negalime garantuoti, kad pas mus neįvyks tai, kas buvo Kėdainiuose. Todėl prie Vaiko teisių apsaugos skyriaus yra speciali pašto dėžutė, kur galima palikti laiškelį. Po darbo valandų, jeigu vaikui gresia pavojus, jį gali paimti policija. Svarbiausia, nelikti abejingais. Nežinau, kas manęs yra neradęs naktį. Visi apie viską gali informuoti ir visi žino, ką daryti, bet vaiką labai sunku atskirti nuo šeimos. Tiesa, dabar jau kitaip pradedame žiūrėti į panašią praktiką, taikomą Norvegijoje“, – sakė Šilutės r. savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė.
Socialinių paslaugų skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis sakė, 260 socialinės rizikos šeimose auga 494 vaikai ir niekas negali būti apdraustas nuo nelaimės…

2016 m. Šilutės rajone iš 13 šeimų buvo paimtas 21 vaikas. 19 iš jų paimta dėl nepriežiūros. Dėl fizinio smurto šeimoje paimti 2 vaikai, kiti – nevalgę, neaprengti, palikti likimo valiai.

Smurto atvejai dažnai sunkiai įrodomi. Pagrindiniai informacijos apie smurtą teikėjai – policija ir seniūnija. Mažiausiai apie tai informuoja mokymo įstaigų ir medicinos darbuotojai. Dabar pakeista informacijos apie smurtą teikimo tvarka. Reaguojama ir į anoniminius pranešimus, nes dabartinė padėtis nepalanki oficialiam pranešimui. Gali atsitikti taip, kad norėjęs vaikui padėti geradaris vėliau prie kokio kabineto akis į akį susidurs su smurtautoju…
Rizikos šeimos
Anot Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos, tokiose šeimose gyvenančių vaikų skaičius jau kuris laikas nesikeičia. Gerinti padėtį stengiamasi įdarbinant vis daugiau su socialinės rizikos šeimomis dirbančių darbuotojų. Prieš 10 metų buvo 11 etatų, pernai – 18, o šiemet – jau 25. Anksčiau vienas socialinis darbuotojas prižiūrėdavo apie 20 šeimų, dabar – po 10-11.
Šilutės seniūnijoje su socialinės rizikos šeimomis dirbs 9 specialistai, jiems rengiamas naujas kabinetas. Gerėja šių darbuotojų aprūpinimas transportu. Šiemet nupirks dar 5 automobilius. Stengiamasi, kad kuo daugiau vaikų augtų ne valdiškose globos įstaigose, o šeimynose. Kovo 1 d. viena šeimyna įsikurs naujame name Švėkšnoje. Už 54 tūkst. eurų numatoma pirkti socialinio globėjo paslaugą. Socialinis globėjas galės laikinai rūpintis netikėtai bėdos ištiktais vaikais. Šiai paslaugai pirkti rengiamas Šilutės rajono tarybos sprendimo projektas.
I. Pranaitienė minėjo ir netobulą įstatyminę bazę. Iki šiol tenka dirbti pagal 1996 m. priimtą Vaiko teisių apsaugos įstatymą kuris nebeatitinka šiandienos realijų. Pavyzdžiui, nenumatyta, kai vaiko nepriežiūra – taip pat smurto forma.
Socialinės paramos skyriaus vedėjas pastebėjo, kad asocialiose šeimose dažnai laukiama 17 valandos, kai užsidarys biudžetinės įstaigos, kad būtų galima pradėti netrukdomiems lėbauti. Ypač aktyviai lėbaujama šventiniu laikotarpiu. Jam antrino I. Pranaitienė, pasakodama, kad šeimoms, kurios nesugeba disponuoti gaunamomis pašalpomis, produktų nuperka socialiniai darbuotojai. Nors ir dėl to neretai kyla konfliktų, nes iš tokios šeimos gali paskambinti vakare ir pareikšti, kad tuojau pat reikia miltų, nes nori iškepti vaikams blynų…
Anot I. Pranaitienės, apsaugoti ir išsaugoti vaikus – suaugusiųjų atsakomybė. Administracijos direktorius Sigitas Šeputis pridūrė, kad yra ypač blogai, kai išgelbėtus vaikus vėl grąžina į tas pačias smurtaujančias šeimas.
Apie kasdienius darbus
Pirmą kartą tokiame susitikime dalyvaująs mero pavaduotojas Algis Bekeris kalbėjo apie šio mėnesio darbus. Jis paminėjo Tauragės VPK įvykusį susitikimą, kuriame pareigūnai pateikė metinę veiklos ataskaitą. Ten daugiausiai kalbėta apie darbą pasikeitusiomis sąlygomis, kai stengiamasi, jog daugiau pareigūnų dirbtų gatvėse. Vicemeras pastebėjo, kad Šilutėje gausu brangiai kainavusių vaizdo stebėjimo kamerų, tačiau jų rodmenų niekas neseka…
Vicemeras nenutylėjo ir susidariusios padėties Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centre: „Man skaudu, kad sužeidėme kolektyvą. Politinių srovių intrigos jį suskaldė. Parinkus netinkamą vadovą, atsirado negeri dalykai. Kai kurios jėgos iškreipia informaciją, kad žmonės bus atleidinėjami, kad bus sujungti pinigų srautai, kad ligoninė skęsta skolose, kad neteksime sunkiai sukurto pirminio lygio… To nebus!“

Mero pavaduotojas Algis Bekeris (kairėje) pirmą kartą vadovavo susitikimui su žiniasklaidininkais.

Administracijos direktorius Sigitas Šeputis pranešė, kad trečiadienį bus žinomas naujasis Šilutės šilumos tinklų bendrovės vadovas.

Miesto vizija
Rengiamasi tvarkyti Šilutės centrinę dalį. Pastebėta, kad trūksta miesto vizijos ir mažosios architektūros akcentų. Geru pavyzdžiu gali būti Telšiai, tad ne atsitiktinai konsultuotasi su specialistais iš Žemaitijos sostinės. Šilutėje lankėsi profesorius Algirdas Žebrauskas, kartu su juo žiūrėta, ko trūksta šiame mieste.
Meras lankėsi Aplinkos ministerijoje, kur tartasi dėl Macikų koncentracijos stovyklos teritorijos sutvarkymo. Pristatyta monografija apie Vasario 16-osios akto signatarą Jurgį Šaulį.
Administracijos direktorius Sigitas Šeputis kalbėjo apie kiemų priežiūrą Šilutėje. Numatoma, kad daugiabučių namų bendrijoms galėtų būti perduota namui priklausanti teritorija, kurią turės prižiūrėti ir tvarkyti patys gyventojai, arba samdyti kitus. Per pusmetį turėtų būti parengtos taisyklės, dėl kurių konsultuotasi su tokią tvarką taikančia Klaipėdos savivaldybe. Sutaupytos lėšos būtų panaudotos kiemams tvarkyti.
Sklypai, kuriuos turėtų prižiūrėti gyventojai, apimtų apie 50 metrų spindulį aplinkui namą. Įteisinus žemės sklypus, teks pradėti mokėti žemės mokestį. Po šių reformų, kurios greičiausiai vyks jau šiais metais, pagražės aplinka prie daugiabučių. Pradėję mokėti už žemę, gyventojai galės turėti savo stovėjimo aikšteles automobiliams.
Rajono biudžetas
Šių metų biudžetas iš esmės nedaug skiriasi nuo pernykščio, tik padidintos išlaidos dėl pernai padidėjusio darbo užmokesčio. Kalbėdamas apie 2017 m. Šilutės r. savivaldybės biudžetą Sigitas Šeputis pasidžiaugė, kad sumokėtos visos savivaldybės įstaigų skolos už šildymą, padengtas senas įsiskolinimas „Šilutės komunalininkui“.
Naujas biudžetas formuojamas labiau atsižvelgiant į įstaigų finansinius rodiklius. Pasiteiravus, kiek savivaldybei kainuoja partijoms skirtų patalpų išlaikymas, S. Šeputis pažadėjo duomenis pateikti vėliau. Anot jo, patalpos skiriamos pagal panaudos sutartį, reikia skaičiuoti tik eksploatacines išlaidas. Jo manymu, sumos susidarys nedidelės. Administracijos direktorius pasidžiaugė gerais švietimo įstaigų optimizacijos rezultatais. Pernai daug iečių sulaužyta dėl mokyklų, kuriose beliko visai nedaug vaikų, uždarymo, tačiau jau dabar aišku, kad tai leido sutaupyti apie 300 tūkst. eurų. Ta pačia linkme planuojama dirbti ir šiemet.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilgalių bibliotekoje – muzikos ir meno vakaronė „Vasarėlė kviečia susitikti…“

Parodos autorė nėra profesionali fotografė. Fotografuoti mėgstančiai Irenai Dapkuvienei visuomet patiko stebėti gamtą, todėl  ilgainiui ji nusprendė įamžinti patikusias akimirkas. Ypač patinka fotografuoti spontaniškai, be didesnio pasiruošimo. Kaip pasakojo parodos autorė, pradžioje sunkiai sekėsi įvaldyti fotoaparato subtilybes, tačiau, įdėjus nemažai pastangų, fotografuoti pavyksta vis geriau ir lengviau. Taip pat renginio dalyviai galėjo susipažinti  su ankstesniais p. Irenos fotografijos darbais, kurie prieš metus taipogi buvo eksponuoti Šilgalių bibliotekoje ir skirti Tėvo dienai paminėti. Bibliotekininkė Tatjana Biliūnienė padėkojo parodos autorei Irenai Dapkuvienei

Vasara kvepiančios uogos

Vasara neįsivaizduojama be saulės, vandens, ledų ir šviežių uogų bei vaisių. Jau pačioje šiltojo sezono pradžioje naujojo derliaus uogos pasiekė parduotuves, o jų populiarumą rodo ir parduodami kiekiai, kurie vasarąženkliai padidėja. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šviežios uogos sulaukia didelio susidomėjimo ir jų paklausa išauga. „Jau sezono pradžioje pirkėjams siūlome platų šviežių uogų asortimentą. Gyventojai itin būna pasiilgę braškių, tačiau matome ir kitų šviežių uogų, pavyzdžiui, trešnių ar šilauogių paklausą. Iš esmės šviežių uogų paklausa, palyginus

Lietuvos paštas: modernizavus siuntų skirstymą išryškėjo gyventojų adresų problema

Praėjus kiek daugiau nei trims mėnesiams nuo Lietuvos pašto perėjimo prie automatizuoto skirstymo, išryškėjo netinkamų gyventojų adresų problemos mastas – oficialiose valstybės duomenų bazėse daugiau nei 100 tūkst. nepilnų adresų (pavyzdžiui, nurodyta tik gyvenvietė be gatvės ir namo numerio), todėl laiškai ir siuntos šiais adresais gavėjų nepasiekia. Lietuvos paštas ėmėsi laikinų priemonių šiai problemai sumažinti, tačiau ilgalaikiam sprendimui būtinas atsakingų institucijų įsitraukimas. „Nepilnų adresų problema egzistavo jau seniai, tačiau perėjus prie modernios išmanaus skirstymo sistemos išryškėjo tikrasis šios problemos mastas.

5 atsakymai apie vienišo asmens išmoką: ką reikia žinoti

Jau nuo liepos 1 dienos bus skiriama 28 eurų dydžio vienišo asmens išmoka. Planuojama, kad prašymą jai gauti bus galima pateikti ne tik internetu asmeninėje paskyroje ar atvykus į teritorinį „Sodros“, bet ir telefonu.   KAS GALI GAUTI IŠMOKĄ NUO 2021 M. LIEPOS 1 d.? Tokią teisę turi vieniši asmenys, gaunantys: •    šalpos senatvės pensiją, •    šalpos neįgalumo pensiją (išskyrus neįgalius vaikus iki 18 metų), •    šalpos kompensaciją, jeigu ją gauna senatvės pensijos amžių sukakęs asmuo ar netekęs 60 proc. ir

Taip pat skaitykite