Lietuvos bankas išleidžia naujas monetas, skirtas pasakai apie Zuikį Puikį

Lietuvos bankas išleidžia kolekcines monetas, skirtas pasakai „Zuikis Puikis“ (eiliuotos pasakos autorius – Eduardas Mieželaitis). Išleidžiamos dviejų nominalų monetos – 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio. Monetų reverse akyliausieji gali surasti visą lietuvių kalbos abėcėlę.

Mokslo metų pradžios proga

„Zuikis Puikis“ – antroji pasaka, kuri įamžinta monetų serijoje „Mano pasakos“. Seriją 2021 m. pradėjo monetos, skirtos pasakai „Eglė – žalčių karalienė“. „Žaismingai, bet kartu ir pamokančiai Zuikio Puikio istorijai skirtas monetas išleidžiame artėjant naujųjų mokslo metų pradžiai. Tegu tai bus palinkėjimas ir priminimas kiekvienam besimokančiajam, kad mokymuisi ir tikslo siekimui reikia pastangų ir susikaupimo“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi. Anot A. Kuniyoshi, šios kolekcinės monetos – puiki dovana ar suvenyras mokyklos duris tik šį rugsėjį praversiantiems vaikams. Juk monetose įamžinta ir šių metų data, kuri įprasmintų mokyklos lankymo pradžios metus.

Bankas dovanos 200 monetų pirmokams

Lietuvos bankas dovanos 1,5 euro kolekcines monetas pirmajam šimtui pirmokų, nuo rugsėjo mėn. apsilankiusių Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje ir Pinigų muziejaus ekspozicijoje Lietuvos banko Kauno rūmuose, t. y. po 100 monetų kiekviename mieste.

„Kuriant Zuikio Puikio pasakai skirtas monetas norėjosi šį E. Mieželaičio kūrinį tarsi pamatyti iš naujo, suteikti jam dar daugiau gylio, todėl reverse pasirinkau mažiau įprastą žiūrėjimo tašką – iš viršaus. Jis leidžia apžvelgti, kas vyksta, tačiau kartu palieka ir paslaptingumo. Taip pat įtraukiau papildomą žaidimo elementą, glaudžiai susijusį su pasakos turiniu – monetoje reikia surasti visas lietuvių kalbos abėcėlės raides. Tokiu būdu norėjau pabrėžti, kad mokymasis turi būti ne našta, o žaidimas, natūraliai žadinantis smalsumą“, – apie kūrybinį sumanymą pasakoja kolekcinių monetų dailininkė Eglė Žemaitė.

Monetos reverse – pasakos herojus Zuikis Puikis, tarsi skuodžiantis takeliu į mokyklą, pakeliui susiviliodamas linksmybėmis, kol galiausiai takelis nuvingiuoja klystkeliais – į skaičių 2 (aliuzija į tai, kad Zuikis Puikis gauna dvejetą). Įspūdį sustiprina linksmybių draugai – miško žvėreliai, tarsi pasakojantys šios pasakos istoriją. Averse, kaip ir ankstesnėse serijos monetose, vaizduojamas mezginys su pasakos motyvu: šiuo atveju – Zuikis Puikis, besimokantis raides nuo A iki Ž. Mezginio apačioje išmegztas užrašas „Lietuva“, simbolinis Vyčio siluetas. Fone už mezginio – žvaigždės, jaukus vakaras su pilnėjančiu mėnuliu, kai vaikui sekama-mezgama pasaka. Mezginio elementas ir skirtingos mėnulio fazės vienys visas šios serijos monetas. Mezginio su kiekviena serijos moneta bus išmegzta vis daugiau, o surinkus visas monetas, bus galima išvysti vientisą mezginio vaizdą.

Sidabro moneta – spalvota, atskiri kompozicijos reljefiniai elementai padengti spalva UV spaudos būdu (lazerinis spausdinimas). Sidabro monetos briaunoje – stilizuoti zuikiai. Vario ir nikelio monetos briaunoje – rantai. „Zuikiui Puikiui“ skirta 5 eurų sidabro moneta išleidžiama 2 750 vnt., o 1,50 nominalo moneta – 30 000 vnt. tiražu.

Lietuvos banko inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Draudikai perspėja apie dažnėjančias automobilių ir jų dalių vagystes

Draudikai atkreipia dėmesį, kad pavasarį kartu su gamta pabunda ir vagys. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kovo mėnesį pastebimai išauga automobilių ir jų dalių bei įrangos vagysčių skaičius. Populiariausi tarp ilgapirščių – BMW ir „Toyota“ markių automobiliai, o dažniausiai vagystės įvyksta didžiuosiuose šalies miestuose. „Lietuvos draudimo“ surinkti duomenys rodo, jog bendras lengvųjų automobilių vagysčių skaičius 2023 m. išaugo 35 proc. (lyginant su 2022 m.). Padaugėjo ir dėl automobilių vagysčių patiriami nuostoliai – automobilių vagysčių nuostoliams padengti per metus suma padidėjo 170

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Taip pat skaitykite