Lietuvos bankas išleidžia naujas monetas, skirtas pasakai apie Zuikį Puikį

Lietuvos bankas išleidžia kolekcines monetas, skirtas pasakai „Zuikis Puikis“ (eiliuotos pasakos autorius – Eduardas Mieželaitis). Išleidžiamos dviejų nominalų monetos – 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio. Monetų reverse akyliausieji gali surasti visą lietuvių kalbos abėcėlę.

Mokslo metų pradžios proga

„Zuikis Puikis“ – antroji pasaka, kuri įamžinta monetų serijoje „Mano pasakos“. Seriją 2021 m. pradėjo monetos, skirtos pasakai „Eglė – žalčių karalienė“. „Žaismingai, bet kartu ir pamokančiai Zuikio Puikio istorijai skirtas monetas išleidžiame artėjant naujųjų mokslo metų pradžiai. Tegu tai bus palinkėjimas ir priminimas kiekvienam besimokančiajam, kad mokymuisi ir tikslo siekimui reikia pastangų ir susikaupimo“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi. Anot A. Kuniyoshi, šios kolekcinės monetos – puiki dovana ar suvenyras mokyklos duris tik šį rugsėjį praversiantiems vaikams. Juk monetose įamžinta ir šių metų data, kuri įprasmintų mokyklos lankymo pradžios metus.

Bankas dovanos 200 monetų pirmokams

Lietuvos bankas dovanos 1,5 euro kolekcines monetas pirmajam šimtui pirmokų, nuo rugsėjo mėn. apsilankiusių Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje ir Pinigų muziejaus ekspozicijoje Lietuvos banko Kauno rūmuose, t. y. po 100 monetų kiekviename mieste.

„Kuriant Zuikio Puikio pasakai skirtas monetas norėjosi šį E. Mieželaičio kūrinį tarsi pamatyti iš naujo, suteikti jam dar daugiau gylio, todėl reverse pasirinkau mažiau įprastą žiūrėjimo tašką – iš viršaus. Jis leidžia apžvelgti, kas vyksta, tačiau kartu palieka ir paslaptingumo. Taip pat įtraukiau papildomą žaidimo elementą, glaudžiai susijusį su pasakos turiniu – monetoje reikia surasti visas lietuvių kalbos abėcėlės raides. Tokiu būdu norėjau pabrėžti, kad mokymasis turi būti ne našta, o žaidimas, natūraliai žadinantis smalsumą“, – apie kūrybinį sumanymą pasakoja kolekcinių monetų dailininkė Eglė Žemaitė.

Monetos reverse – pasakos herojus Zuikis Puikis, tarsi skuodžiantis takeliu į mokyklą, pakeliui susiviliodamas linksmybėmis, kol galiausiai takelis nuvingiuoja klystkeliais – į skaičių 2 (aliuzija į tai, kad Zuikis Puikis gauna dvejetą). Įspūdį sustiprina linksmybių draugai – miško žvėreliai, tarsi pasakojantys šios pasakos istoriją. Averse, kaip ir ankstesnėse serijos monetose, vaizduojamas mezginys su pasakos motyvu: šiuo atveju – Zuikis Puikis, besimokantis raides nuo A iki Ž. Mezginio apačioje išmegztas užrašas „Lietuva“, simbolinis Vyčio siluetas. Fone už mezginio – žvaigždės, jaukus vakaras su pilnėjančiu mėnuliu, kai vaikui sekama-mezgama pasaka. Mezginio elementas ir skirtingos mėnulio fazės vienys visas šios serijos monetas. Mezginio su kiekviena serijos moneta bus išmegzta vis daugiau, o surinkus visas monetas, bus galima išvysti vientisą mezginio vaizdą.

Sidabro moneta – spalvota, atskiri kompozicijos reljefiniai elementai padengti spalva UV spaudos būdu (lazerinis spausdinimas). Sidabro monetos briaunoje – stilizuoti zuikiai. Vario ir nikelio monetos briaunoje – rantai. „Zuikiui Puikiui“ skirta 5 eurų sidabro moneta išleidžiama 2 750 vnt., o 1,50 nominalo moneta – 30 000 vnt. tiražu.

Lietuvos banko inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite