Lietuvos bankas išleidžia naujas monetas, skirtas pasakai apie Zuikį Puikį

Lietuvos bankas išleidžia kolekcines monetas, skirtas pasakai „Zuikis Puikis“ (eiliuotos pasakos autorius – Eduardas Mieželaitis). Išleidžiamos dviejų nominalų monetos – 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio. Monetų reverse akyliausieji gali surasti visą lietuvių kalbos abėcėlę.

Mokslo metų pradžios proga

„Zuikis Puikis“ – antroji pasaka, kuri įamžinta monetų serijoje „Mano pasakos“. Seriją 2021 m. pradėjo monetos, skirtos pasakai „Eglė – žalčių karalienė“. „Žaismingai, bet kartu ir pamokančiai Zuikio Puikio istorijai skirtas monetas išleidžiame artėjant naujųjų mokslo metų pradžiai. Tegu tai bus palinkėjimas ir priminimas kiekvienam besimokančiajam, kad mokymuisi ir tikslo siekimui reikia pastangų ir susikaupimo“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi. Anot A. Kuniyoshi, šios kolekcinės monetos – puiki dovana ar suvenyras mokyklos duris tik šį rugsėjį praversiantiems vaikams. Juk monetose įamžinta ir šių metų data, kuri įprasmintų mokyklos lankymo pradžios metus.

Bankas dovanos 200 monetų pirmokams

Lietuvos bankas dovanos 1,5 euro kolekcines monetas pirmajam šimtui pirmokų, nuo rugsėjo mėn. apsilankiusių Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje ir Pinigų muziejaus ekspozicijoje Lietuvos banko Kauno rūmuose, t. y. po 100 monetų kiekviename mieste.

„Kuriant Zuikio Puikio pasakai skirtas monetas norėjosi šį E. Mieželaičio kūrinį tarsi pamatyti iš naujo, suteikti jam dar daugiau gylio, todėl reverse pasirinkau mažiau įprastą žiūrėjimo tašką – iš viršaus. Jis leidžia apžvelgti, kas vyksta, tačiau kartu palieka ir paslaptingumo. Taip pat įtraukiau papildomą žaidimo elementą, glaudžiai susijusį su pasakos turiniu – monetoje reikia surasti visas lietuvių kalbos abėcėlės raides. Tokiu būdu norėjau pabrėžti, kad mokymasis turi būti ne našta, o žaidimas, natūraliai žadinantis smalsumą“, – apie kūrybinį sumanymą pasakoja kolekcinių monetų dailininkė Eglė Žemaitė.

Monetos reverse – pasakos herojus Zuikis Puikis, tarsi skuodžiantis takeliu į mokyklą, pakeliui susiviliodamas linksmybėmis, kol galiausiai takelis nuvingiuoja klystkeliais – į skaičių 2 (aliuzija į tai, kad Zuikis Puikis gauna dvejetą). Įspūdį sustiprina linksmybių draugai – miško žvėreliai, tarsi pasakojantys šios pasakos istoriją. Averse, kaip ir ankstesnėse serijos monetose, vaizduojamas mezginys su pasakos motyvu: šiuo atveju – Zuikis Puikis, besimokantis raides nuo A iki Ž. Mezginio apačioje išmegztas užrašas „Lietuva“, simbolinis Vyčio siluetas. Fone už mezginio – žvaigždės, jaukus vakaras su pilnėjančiu mėnuliu, kai vaikui sekama-mezgama pasaka. Mezginio elementas ir skirtingos mėnulio fazės vienys visas šios serijos monetas. Mezginio su kiekviena serijos moneta bus išmegzta vis daugiau, o surinkus visas monetas, bus galima išvysti vientisą mezginio vaizdą.

Sidabro moneta – spalvota, atskiri kompozicijos reljefiniai elementai padengti spalva UV spaudos būdu (lazerinis spausdinimas). Sidabro monetos briaunoje – stilizuoti zuikiai. Vario ir nikelio monetos briaunoje – rantai. „Zuikiui Puikiui“ skirta 5 eurų sidabro moneta išleidžiama 2 750 vnt., o 1,50 nominalo moneta – 30 000 vnt. tiražu.

Lietuvos banko inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kodėl verta dirbti suvirintoju užsienyje?

Suvirintojo specialybė yra paklausi visame pasaulyje. Todėl neatsitiktinai vis daugiau suvirintojų ieško darbo užsienyje, mat ten galima uždirbti kur kas daugiau, nei mūsų šalyje. Užsienio šalyse suvirintojo darbas – vienas iš paklausiausių darbų, todėl užsienio kompanijos linkusios mokėti didelį darbo užmokestį, kad tik galėtų prisikviesti pas save licencijuotą darbuotoją, kuris išmanytų savo darbą. Daugelis užsienio šalių stipriai augo išvystę pramonę ir gamybą, todėl iš to kyla didesnis poreikis suvirintojų paieškoms. Kai kuriose šalyse suvirintojai uždirba reikšmingai daugiau nei vidutinė tos

Kaip sumažinti gartraukio skleidžiamą triukšmą?

gartraukis

Gartraukis virtuvėje yra svarbus ne tik dėl patogumo, bet ir dėl daugelio kitų priežasčių. Jis padeda efektyviai pašalinti maisto gaminimo metu atsiradusius kvapus, garus, riebalų daleles. Šis įrenginys ne tik sumažina nemalonių kvapų pasklidimą po visus namus, bet ir užtikrina švaresnę ir geresnę oro kokybę namuose. Tačiau daugeliui žmonių nepatinka garsus gartraukio veikimas, ypač jeigu virtuvė yra sujungta su bendra namų erdve. Kaip išvengti didelio triukšmo? Visų pirma reikėtų žinoti tai, jog absoliučiai tylaus gartraukio nėra, tačiau yra keletas sprendimo

Alternatyvios finansavimo galimybės Lietuvos įmonėms – daugiau nei tradicinės paskolos

Globalizacijos ir skaitmeninių technologijų inovacijų laikais tokių šalių kaip Lietuva finansinis kraštovaizdis sparčiai keičiasi. Tradiciniai bankai ir jų ilgai taikomos paskolų suteikimo procedūros dažnai laikomi nepatogiais ar ribojančiais, todėl Lietuvos įmonės aktyviai ieško alternatyvių finansavimo sprendimų. Siekdami įvairinti veiklą ir rasti tinkamų finansavimo galimybių, daugelis verslininkų lengviau atsikvėpė radę alternatyvias finansines paslaugas. Jos atitinka specifinius šiuolaikinių įmonių poreikius. Fintech ir jų vaidmuo verslo finansavimui Vienas iš svarbiausių šių pokyčių Lietuvoje variklių yra fintech sektorius. Šios technologijomis paremtos finansinės platformos, teikiančios

Registrų centras: jaunavedžiai tuoktuvėms rinkosi rugpjūčio savaitgalius

Pasibaigusi kalendorinė vasara jau leidžia suskaičiuoti ir apibendrinti, koks buvo šių metų vestuvių sezonas. Kaip ir kiekvienais metais populiariausios tuoktuvių datos buvo rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. Tačiau ilgiau nei įprastai išsilaikiusi šiluma nemažą dalį jaunavedžių paskatino savo šventei pasirinkti ir rugsėjo savaitgalius, pastebi visos šalies metrikacijos duomenis išanalizavęs Registrų centras. Registrų centro administruojamos Metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausia santuokos sudarymo data šiais metais buvo rugpjūčio 19-oji, šeštadienis – šią dieną amžinos meilės įžadais apsikeitė net 352 poros. Nedaug

Taip pat skaitykite