Laimingas žmogus – sveikas kūnu, psichika, emocine būsena

Šilutės ir Pagėgių savivaldybėse surengti seminarai „Visuomenės sveikata ir jos stiprinimas“, skirti visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, švietimo įstaigų darbuotojams ir bendruomenės nariams. Seminarą organizavo Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

Lektoriai Zenonas Javtokas, Rūta Babravičienė ir Remigijus Zumeras kartu su seminarą organizavusia Šilutės rajono savivaldybės VSB vadove Virginija Vaivadaite (nuotraukoje antra iš dešinės).

 

Apie visuomenės sveikatos stiprinimo veiklą savivaldybėje, sveikos gyvensenos motyvacijos skatinimą, vaikų fizinio aktyvumo prevenciją ir gydymą pranešimus skaitė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro lektoriai Zenonas Javtokas, Rūta Babravičienė, Remigijus Zumeras.
Lektoriai priminė, kad sveikatos stiprinimas – tai procesas, suteikiantis daugiau galimybių rūpintis savo sveikata bei jos gerinimu. Sveikatos stiprinimo procesai apima sveikos gyvensenos skatinimą, sveikatos paslaugų prieinamumo gerinimą, mokymą apie sveikatos išsaugojimą ir palaikymą. Sveikatos stiprinimu siekiama ne tik keisti požiūrį į sveikatą, bet ir aprėpti socialinius bei politinius pokyčius, kad lengviausiai būtų pasirenkamos kuo sveikesnės sąlygos.
Visuomenės sveikata stiprinama įvairiais būdais: suteikiama informacija apie sveikatinimą, konsultuojama, organizuojami mokymai bei pati sveikatos stiprinimo veikla, formuojama sveika gyvensena.
Šilutės VSB atliko apklausą ir nustatė, kad pagrindiniai gyventojų sveikatos informacijos šaltiniai yra spauda, internetas ir specialistai. Lektorius Z. Javtokas atkreipė dėmesį, kad sveikatos informacijos supratimas priklauso nuo gyventojų sveikatos raštingumo, perduodamos sveikatos informacijos kokybės, naudojamų informacijos priemonių. Remiantis Šilutės VSB daryta apklausa, teikiama informacija apie sveiką gyvenseną turėjo įtakos šilutiškiams – jie padidino savo fizinį aktyvumą, nemažai metė rūkyti, pakeitė mitybą ir kitaip rūpinosi savo sveikata. Vis dėlto lektorius priminė Vydūno žodžius, kad reikia išmokti sveikam išlikti, ir pastebėjo, kad Vydūno kraštiečiai gali tapti dar raštingesni sveikatos supratimo srityje.
Informacijos apie sveiką gyvenseną netrūksta, tačiau žmonės, nors ir keista, elgiasi kitaip – griauna savo sveikatą. Savo sveikatos netausoja net medikai, kurie žinių apie sveikatą turi daugiausiai. Pasak lektorės R. Babravičienės, sveikas žmogus – tai ne vien sveikas jo kūnas, bet ir jo psichika, dvasinė būsena. Tik tada žmogus yra laimingas. Daug žmonių turi žalingų įpročių, tačiau atsisakius kad ir menkų šių įpročių galima pakeisti savo gyvenimą. Svarbiausia neatidėlioti savo sprendimo keistis, jau šiandien imti ir veikti. Lektorė R. Babravičienė pateikė 50 sėkmingam žmogui labiausiai būdingų įpročių. Sėkmingi žmonės stebi ir randa galimybes ten, kur aplinkiniai jų nemato, randa pamoką ten, kur kiti temato problemą, sąmoningai ir metodiškai sukuria savo pačių sėkmę, kol kiti tikisi, kad sėkmė pati juos suras, retai skundžiasi, neatidėlioja ir neleidžia gyvenimo laukdami tinkamos akimirkos, nuolatos mokosi, netiki likimu, sėkme, dalia, atsitiktinumais, aiškiai žino, ko nori, ką daro ir kodėl.
Apie įgūdžius kalbėjo ir lektorius Remigijus Zumeras, akcentavęs, kad fizinis aktyvumas yra vienas iš daugelio veiksnių, tiesiogiai teigiamai veikiantis vaikų bei paauglių sveikatą. Fizinis aktyvumas yra būtina sudėtinė sveiko gyvenimo dalis. Kokią gyvenseną pasirinks vaikas, paauglys, pirmiausia, lemia šeima, vėliau – mokykla. Pastebėta, kad 9-15 metų vaikų fizinis aktyvumas mažėja kasmet apie 7 proc. Tikėtis pokyčių apie 19-20 žmogaus metus, kai yra susiformavę įgūdžiai, vilčių vis mažiau.
Pasak lektoriaus R. Zumero, atplėšti vaikus nuo kompiuterio, televizoriaus, interneto kaskart vis sunkiau. Neatsitiktinai padaugėjo regėjimo, laikysenos susirgimų, antsvorio ir nutukimo. Tačiau vaikai, paaugliai apie savo sveikatą yra geros nuomonės. Dabartiniai tyrimai rodo, kad vaikai sunaudoja iki 600 kcal mažiau negu jų bendraamžiai prieš 50 metų.

Laima PUTRIUVIENĖ

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rotarietiška pavakario talka Mažiuose

talka Mažių kapinaitėse

Jau vienuolikti metai kasmet rudenį ir pavasarį rotariečiai susirenka į talką Mažių kapinaitėse (Šilutės sen.). Darbo netrūksta: per vasarą priželia aukštos žolės, rudenį ir per visą žiemą ąžuolai storai pribarsto lapų,  tai vienur, tai kitur vis išlenda medžių atžalos. Vakar, spalio 18 d., taip pat vyko talka, tik šį kartą su patalkiais ir pokalbiais apie Vydūną.   Kažkur netoliese gimė Vydūnas   Atsiverčiu Šilutės Rotary klubui Vydūno bibliotekos padovanotą storą Vaclovo Bagdonavičiaus ir Aušros Martišiūtės-Linartienės parašytą monografiją VYDŪNAS ir randu

Kelionės išlaidų apmokėjimas – reikšminga pagalba suinteresuotiems darbu užsienyje

Namų remontas, „kapitalinis vizitas“ pas odontologą, svajonių atostogos su šeima ar naujas automobilis – svajonių ir planų turime kiekvienas, deja, ne visi turi palankias galimybes juos įgyvendinti. Bene dažniausia to priežastis – stinga lėšų. Jei Lietuvoje siūlomos darbo vietos jums nėra priimtinos dėl atlyginimo dydžio ar kitų priežasčių, atviros ir kitų valstybių darbo rinkos: tereikia žinoti, kaip išsirinkti geriausią karjeros sprendimą! Darbas užsienyje su apmokama kelione – palanki galimybė ir tiems, kuriems išvyka į vieną ar kitą šalį būtų „neįkandama“

Ar valstybinių ir privačių medicinos įstaigų įranga skiriasi?

Turbūt sutiksite, kad sveikata yra svarbiausias žmogaus turtas. Žinoma, norisi visada jaustis gerai ir kad tiek kūnas, tiek siela visada būtų sveiki. Tokiu atveju reikalinga nuolatinė savo kūno priežiūra, kuri apima tiek mūsų kasdienius ritualus, tiek medicininę įrangą, kuri gali diagnozuoti problemas dar tada, kol jos labai mažos. Tiesa, dažnai girdime, kad medicininė įranga valstybinėse ir privačiose klinikose skiriasi. Dėl to to kinta ir ligos radimo tempai. Ar tai yra tiesa? Negalime pasiremti faktais, kadangi nebuvo atliktas toks tyrimas. Tačiau

Rusniškis Saulius Bukantas – per plauką nuo „Auksinės Krivūlės“ riterio apdovanojimo

Šiandien, spalio 19 d., Vilniuje šešioliktą kartą šalies savivaldybėms bus teikiami svarbiausi metų apdovanojimai – „Auksinės Krivūlės“ statulėlės ir trims savivaldai nusipelniusiems asmenims – „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklai. Esame informavę, kad Šilutės r. savivaldybės taryba pasiūlė „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklu apdovanoti Rusnės bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininką Saulių Bukantą. Iškilmių dieną paaiškėjo, kad apdovanoti šiuo ženklu buvo pasiūlyta 14 veiklių, aktyvių ir savo darbais išsiskyrusių asmenų. S. Bukanto kandidatūrą palaikė 7 Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos nariai, tad vos vienas balsas nulėmė,

Taip pat skaitykite