Kvies pailsėti, daugiau pamatyti ir sužinoti

Rambyno regioninio parko direkcija turi naujų idėjų ir kuria projektus lėšoms iš Europos Sąjungos fondų gauti. Projektai iki balandžio 10 d. turi būti pateikti Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos. Kokių darbų sumanyta?

Šioje vietoje galėtų būti atstatytas vienas iš buvusio restorano pastatų.

 

Sielininkų restoranas
„Gražiausiose parko vietose siūlysime žmonėms aktyvų poilsį su galimybe geriau pažinti šį kraštą, neaplenkti sunkiau prieinamų lankytinų vietų ir pasigrožėti natūralia gamta“, – pasakojo Rambyno regioninio parko direktorė Diana Milašauskienė.
Viena iš vietų, kurią norima sutvarkyti, yra Rambyno kraštovaizdžio draustinis. Čia jau yra Bitėnų gandrų kolonija, Rambyno kalno aikštė bei pėsčiųjų takai. Norima sujungti šias lankytinas vietas, maršrutą papildžius ir kitais įdomiais objektais.
Jau būtina tvarkyti ir Rambyno kraštovaizdžio draustinyje esančias medines konstrukcijas, pastatytas beveik prieš dešimtmetį. Daug kas susidėvėję, reikia atnaujinti ar pakeisti. Dalį jų prižiūrėti padeda Pagėgių girininkijos darbuotojai, tačiau viskam tinkamai sutvarkyti reikia nemažai lėšų. Pasak D. Milašauskienės, viena iš idėjų – lankytojams pasiūlyti kuo natūralesnius pėsčiųjų takus, kad žmogui atsiskleistų tikrasis natūralios gamtos grožis. Pėsčiomis keliaujantiems turistams bus pastatyti tik suoleliai prisėsti ir pailsėti. Prie jų bus įrengtos nedidelės lentelės su informacija apie šiam kraštui nusipelniusias ir įžymias asmenybes ar netoliese esančių gamtos reiškinių aprašymu.
Planuojama lankytojams pateikti daugiau informacijos apie sielininkus, kadaise Nemunu į Tilžę plukdžiusius medieną. Turbūt mažai kas žino, kad Bitėnų kaimo gale, prie Nemuno, buvo vadinamasis sielininkų restoranas. Iš aukštupio atplaukę prekeiviai jame sustodavo pailsėti nuo sunkaus fizinio darbo, susitvarkydavo, kad geriau atrodytų, ir traukdavo toliau į Tilžę, kur parduodavo medieną.

Rambyno regioninio parko direkcijos vietoje kadaise buvo Gustavo Volbergo restoranas.

Įspūdingas kalvagūbris
Netoliese buvo Ievos Jankutės tėvų sodyba. Yra išlikęs požeminis rūsys. Prie jo taip pat galėtų atsirasti suolelis turistams, informacijos apie čia gyvenusius iškilius žmones. „Daugelyje išnykusių sodybų yra išlikę požeminiai rūsiai, kuriuos galima sutvarkyti ir pritaikyti lankymui. Kai kurios sodybos yra apaugusios mišku, vargu ar čia ką bepakeisi. Užtektų pravalyti krūmynus, atidengti išnykusių sodybų pamatus, kuriuos galėtų pamatyti praeinantys lankytojai“, – sakė D. Milašauskienė.
Yra minčių įrengti akmenimis grįstą taką, kuriuo lankytojai nuo Rambyno kalno galėtų nueiti iki pat Bitėnų. Pakeliui būtų pateikta informacijos apie jau minėtus sielininkus, Nemuno upę, šio krašto šviesuolius. Prisėdę ant įrengtų suolelių, jie galėtų gėrėtis vaizdu į Ragainę.
Siekiant Rambyno regioninio parko lankytojams pasiūlyti kuo įdomesnių lankytinų vietų, planuojama atkurti „Rojaus kelią“. Tai atkarpa nuo M. Jankaus muziejaus iki dabartinės ūkininko Mindaugo Karklelio sodybos, kurioje yra senas ir remonto reikalaujantis tiltas per Bitės upę. „Rojaus kelias“ – tai knyga, kurioje pateikta bitėniškės Lenės Grigolaitytės-Kondratavičienės gyvenimo istorija, atsiminimai. Ją skaičiusiems turėtų būti tikrai įdomu aplankyti romane aprašytų įvykių vietą.
Už M. Jankaus muziejaus yra įrengta apžvalgos vieta, iš kurios galima pamatyti Vilkyškių miestelio kalvagūbrį. Čia taip pat planuojama atnaujinti esamą susidėvėjusią infrastruktūrą. Žvelgiant iš aukštai, geologinė kalvagūbrio struktūra atrodytų įspūdingai, tik kol kas nėra galimybių tą padaryti. Rambyno regioninio parko direkcija turi idėjų, kad galbūt ant aukšto stiebo įrengus vaizdo kamerą, įspūdingas reginys galėtų būti rodomas lankytojų centre.
Pernai Rambyno regioninio parko direkcijos lankytojų centre sulaukta per 2,6 tūkst. žmonių. Surengti 133 ekspozicijų pristatymai, 30 ekskursijų, 2 žygiai, 1 edukacinė programa, vyko 8 visuomeniniai renginiai. Direktorės teigimu, ateityje parko teritorijoje planuojama įrengti lankytojų skaičiuotuvus.

Ragina tvarkytis
D. Milašauskienės teigimu, įdomi lankytina vieta galėtų tapti nuo Tilžės pusės Bitėnų link vedantis pėsčiųjų takas. Jį būtų galima paversti Knygnešių alėja. Vietoje, kur yra įsikūrusi Rambyno regioninio parko direkcija, kadaise buvo Gustavo Volbergo restoranas. Šios sodybos ūkinis pastatas virto moderniu lankytojų centru, bet liko dar vieno čia buvusio pastato pamatai. Norima atstatyti ir jį.
Nemažai veiklos būtų Šreitlaukio architektūriniame draustinyje. Šios gyvenvietės dvarvietė per Pirmąjį pasaulinį karą yra kone labiausiai nukentėjusi iš visų, esančių Lietuvoje. Neišlikę svarbiausių dvaro pastatų, o ir jų buvimo vietos nėra tiksliai žinomos. Dalis išlikusių dvaro komplekso pastatų yra privatizuoti, kiti pripažinti bešeimininkiais ir priklauso Pagėgių savivaldybei.
Vienas iš tokių –išlikęs Šereitlaukio dvaro rūsys. Didelis ir gražus rūsys galėtų būti sutvarkytas panaudojant ES lėšas. D. Milašauskienės teigimu, ten vertėtų įrengti ekspozicijos salę, kurioje būtų galima eksponuoti viso kadaise čia buvusio Šereitlaukio dvaro struktūros maketą. Tiktų ir nuorodos į tikrąsias kadaise čia buvusio dvaro pastatų pamatų vietas, bet tam prisireiktų archeologų pagalbos.
Atėjus pavasariui, Rambyno regioninio parko direkcijos direktorė D. Milašauskienė gyventojams, sodybų, ūkių ir namų šeimininkams išplatino atvirlaiškį. Jame ragina žmones gražinti savo aplinką, palaikyti švarą ir tvarką sodybose. Rambyno apylinkės domina Lietuvos turistus, svečius iš užsienio, todėl svarbu, kad čia atvykę jie pamatytų ne tik įspūdingas vietas, bet ir tvarkingą Bitėnų gyvenvietę.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pagėgių krašto kultūros darbuotojai netradiciškai minėjo Pasaulinę kultūros dieną

Pasaulinę kultūros dieną – balandžio 15-ąją –  Pagėgių sav. kultūros srities atstovai (Vydūno viešosios bibliotekos ir filialų, M. Jankaus muziejaus ir kultūros centro specialistai) dalyvavo mažlietuviško kulinarinio paveldo sklaidai skirtoje edukacijoje „Lietuvininkų valgių ypatumai“.   Šią kulinarinę edukaciją dovanojo, medaus desertus su belgišku šokoladu Pagėgių krašto kultūros darbuotojams įteikė bei nuoširdžiausius sveikinimo žodžius tarė kaimo turizmo sodybos „Mociškių palivarkas“ šeimininkai Rasa ir Sigitas Stoniai. Pasaulinės kultūros dienos proga kultūros darbuotojus sveikinusi Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida

Vydūno viešoji biblioteka kviečia minėti 24-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę

Tradiciškai paskutinę balandžio mėnesio savaitę šalyje minima Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė – svarbiausia savaitė šalies bibliotekoms. Nors Lietuvoje 24-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė minima nuo 2024 m. balandžio 23 d., Pagėgių krašte ji prasidės anksčiau –balandžio 18 d. Pagėgių sav. Vydūno viešoji biblioteka bei jos filialai balandžio 18-29 dienomis kvies visuomenę drauge paminėti šią savaitę. Šių metų tema – „Europos šeimoje“, skirta kalbėtis apie bendrą kuriamą vienybę, lygybę ir vertybes. Pagėgių krašto bibliotekos lankytojams siūlys daugybę įvairių veiklų – knygų pristatymų,

Miškasodyje – vėl ir Saugų seniūnijos bendruomenė

Nors miškasodis Lietuvoje paskelbtas balandžio 20 d., artėjantį šeštadienį, „Šilutės baldų“ įmonės kolektyvas kartu su kolegomis iš SBA, Saugų seniūnijos bendruomenė jau paviešino gerų žinių: medelių pasodinta, padirbėta iš peties… Saugų bendruomenė paskelbė: „Miškasodyje dalyvavome ir šiemet! Ačiū Šilutės krašto miškininkams už galimybę prisidėti prie šios gražios akcijos, kuri šiemet vyko Saugų seniūnijos teritorijoje. Pasodinta 3000 pušų, 1700 eglių ir 700 beržo sodinukų“.  

Šilutėje pasodintas ąžuoliukas, skirtas 100-metį mininčiai Lietuvos dainų šventei

Balandžio 15 d. Šilutės rajono savivaldybės vicemerė Daiva Žebelienė kartu su Šilutės krašto kultūrininkais parke prie Šilutės kultūros ir pramogų centro pasodino simbolinį ąžuoliuką, skirtą šimtmetį mininčiai Lietuvos dainų šventei ,,Kad giria žaliuotų“. Primename, kad į šią dainų šventę vyks beveik 400 Šilutės rajono šokėjų, dainininkų, muzikantų. Komunikacijos skyrius

Taip pat skaitykite